Publix 6/13-6/19 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Publix 6/13-6/19 Matchups

Posted on Wednesday, June 12th, 2013 at 3:10 pm
Pin It


Publix_logoAll Laundry Detergent, 32-50 oz or 24 ct $5.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – All Laundry Detergent, 24 Load or larger – (facebook.com)
Or $0.75/1 – All Laundry Detergent, excludes trial size – (redplum.com)
Or $1.00/1 All Liquid, Powder or Mighty Pacs, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (5/5) (exp 6/16)
Or $0.75/1 All Laundry Detergent, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (6/2)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Purina Beneful Dog Food, 3.5 lb $5.99
Buy One Get One Free
Use $3.00/2 (1) Purina Beneful Dog Food AND (1) Beneful Baked Delights Dog Snacks – Sunday Insert (4/28)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2 plus cost of Beneful Baked Delights Dog Snacks

Hunt’s Tomato Ketchup, 24 oz $1.75
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Hunt’s Ketchups, Publix Coupon from Publix Summer Storms Booklet
Final Price: $0.38 each, when you buy 2

Ken’s Steak House Dressing, 16 oz $3.55
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 Ken’s Dressing, 16 oz – Sunday Insert (5/5)
Final Price: $0.78 each, when you buy 2

Pompeian Olive Oil, 16 oz $5.99
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Pompeian Oil Product – (hopster.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Nabisco Chips Ahoy Cookies, 9.5-13 oz $2.99
Buy One Get One Free
Use $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (5/19)
Final Price: $1.12 each, when you buy 2

Smart Balance Buttery Spread, 2 pk or 8-15 oz $3.59
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 Smart Balance Spreadable Butter or Blended Butter Sticks – Sunday Insert (6/2)
Or $0.75/1 – Smart Balance Spreadable Butter or Blended Butter Sticks – (smartsource.com)
Or $1.00/2 Smart Balance Buttery Spreads – Sunday Insert (5/12)
Or $1.00/2 Smart Balance Spreadable Butter or Blended Butter Sticks – Sunday Insert (5/12)
Final Price: $0.80 each, when you buy 2

Mrs. Paul’s Fish Sticks or Fillets, 18-24.6 oz $5.99
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Mrs. Paul’s Seafood Item – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Delimex Taquitos, 20.4-25.2 oz $5.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 Delimex Product – Sunday Insert (5/5) (exp 6/16)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Yoplait Yogurt, 4-6 oz $0.50
Use $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN – (coupons.com)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (6/9)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (6/9)
Final Price: $0.37 each, when you buy 6

Pillsbury Cookie Dough, 1 oz $2.50
Use $1.00/2 Pillsbury Refrigerated Baked Goods Products – Sunday Insert (5/19)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Perdue Breaded Chicken Breast Nuggets or Strips, 12 oz $4.39
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Perdue Frozen Product, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $1.00/1 Perdue Refrigerated Breaded Chicken Package – Sunday Insert (6/2)
Final Price: $1.20 each, when you buy 2

Buitoni Riserva Pasta, 8.38-9 oz $4.49
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 Buitoni Refrigerated Pasta or Sauce – Sunday Insert (6/9)
Final Price: $1.25 each, when you buy 2

Armour Pepperoni, 5-6 oz $2.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Armour Pepperoni – (facebook.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

Weight Watchers Smart Ones $2.00
Use $5.00/12 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (heinzoffer.com)
Or $3.00/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products – Sunday Insert (5/5) (exp 6/16)
Final Price: $1.58 each, when you buy 12

Kellogg’s Eggo Waffles, 9.8-12. oz $2.50
Use $0.75/2 Kellogg’s Eggo Frozen Products, 5.3 oz or larger – Sunday Insert (4/28)
Final Price: $2.13 each, when you buy 2

Beech-Nut Baby Food, 4 oz $0.50
Use $1.00/5 – Beechnut Stage 3 Jars – (coupon.smartsource.com)
Or $1.00/5 – Beechnut Stage 5, Jars – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $0.30 each, when you buy 5

Kellogg’s Pop-Tarts, 8 ct $2.00
Use $1.00/3 Kellogg’s Pop Tarts and/ or Pop Tart Mini Crisps, 6 ct or larger – Sunday Insert (5/19)
Final Price: $1.67 each, when you buy 3

Pepperidge Farm Swirl Bread, 16 oz $2.50
Use $0.50/1 – Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls, including Stone Baked Artisan Rolls, zip code 90210 – (coupons.com)
Final Price: $1.50

Viva Paper Towels, 6 pk $6.99
Use $1.00/1 – Viva Paper Towels Big Rolls, 6 ct or more – (facebook.com)
Or $1.00/2 – Viva Paper Towels, Big Rolls, 2 or more rolls – (vivatowels.com)
Final Price: $5.99

Snuggle Fabric Softener, 70-80 ct or 32 oz $2.99
Use $0.50/1 – Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets, redeemable at Walmart, zip code 77477 – (coupons.com)
Or $0.50/1 – Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets – (redplum.com)
Or $0.50/1 Snuggle Fabric Softener, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (6/2)
Final Price: $1.99

Dawn Ultra Dishwashing Liquid, 20-24 oz $2.49
Use $0.50/1 Dawn or Cascade Dish Detergent, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (5/19)
Final Price: $1.49

Kellogg’s Raisin Bran Cereal, 9.8-18.7 oz $2.50
Use $1.00/3 Kellogg’s Cereals, 10 oz or larger – Sunday Insert (6/2)
Final Price: $2.17 each, when you buy 3

Starbucks Ground Coffee, 10-12 oz $6.99
Starbucks K-Cups, 10 ct $6.99
Use $1.50/1 – Starbucks K-Cup Pack, 10ct-16ct – (coupons.com)
Or $2.00/2 Starbucks Coffee Bags, 11 oz or larger – Sunday Insert (5/12)
Final Price: $5.49

Pringles Potato Chips, 5.32-5.96 oz $1.00
Use $1.00/4 Pringles Full Size Cans, 160 g or larger – Sunday Insert (5/19)
Final Price: $0.75 each, when you buy 4

Smuckers Preserves, Jams or Spreads, 12.75-18 oz $2.50
Use $0.35/1 Smucker’s Jam, Jelly, Preserves or Fruit Spread Product – Sunday Insert (6/2)
Final Price: $1.80

Pampers Diapers, 20-42 ct $8.99
Use $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, Excludes Trial/Travel Size – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Pampers Cruisers Diapers, excludes trial and travel size – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Pampers Swaddlers Diapers, excludes trial and travel size – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Pampers Swaddlers Sensitive Diapers, excludes trial and travel size – (coupons.com)
Final Price: $7.49

Huggies Wipes, 184 ct $5.99
Use $0.60/1 – Huggies Baby Wipes, 40ct or larger – (commonkindness.com)
Final Price: $5.39

Betty Crocker, Sunkist or Ocean Spray Fruit Snacks, 10 pk $2.79
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Up. Ocean Spray, Mott’s or Sunkist Fruit Snacks – (coupons.com)
Final Price: $0.90 each, when you buy 2

Betty Crocker Hamburger, Chicken or Tuna Helper, 4.4-12.2 oz $1.59
Buy One Get One Free
Use $0.80/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (coupons.com)
Or $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dishes – Sunday Insert (4/21) (exp 6/15)
Or $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dishes – Sunday Insert (6/2)
Final Price: $0.60 each, when you buy 4

Nabisco Fig Newtons, 8.75-12 oz $4.23
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Nabisco Newton’s Product, 8-14 oz, – (facebook.com) 
Or $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (5/19)
Final Price: $1.12 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.