Publix 5/8-5/14 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com
logo

The Global Domain Name (url) FreeCoupons.com is currently available for acquisition.

Please contact us by Email for Details



Publix 5/8-5/14 Matchups

Posted on Wednesday, May 8th, 2013 at 3:06 pm
Pin It


Publix_logoSoft Scrub Cleanser or Gel Cleanser, 24-28.6 oz, $2.50
Use $1 off Soft Scrub cream cleanser – (facebook.com)
Or $1 off Soft Scrub cream cleanser – (softscrub.com)
Or $1 off Soft Scrub spray cleanser – (facebook.com)
Or $1 off Soft Scrub product – Sunday Insert (5/5)
Final Price: $1.50

All 2X Ultra Laundry Detergent, 32-50 oz, $3.50
Use $1 off all laundry detergent, 24 load or larger – (facebook.com)
Or $1 off all laundry detergent, 24 load or larger – (facebook.com)
Or $1 off all product, excl trial size – Sunday Insert (5/5)
Or $1 off all liquid, powder, or mighty pacs laundry detergent, excl trial size – (redplum.com)
Final Price: $2.50

 

 

 

Purina Beneful Prepared Meals, 3 oz, $1.75
Use $3/6 Purina Beneful Prepared Meals dog food tubs or (1) 6 ct. variety pk. – Sunday Insert (4/28)
Final Price: $1.25 each, when you buy 6

Welch’s Essentials Juice Cocktail or Light Juice Beverage, 64 oz. $3.19
Buy One Get One Free
Use two $0.75/1 Welch’s juice or blend – (welchs.com)
Or $0.75/1 Welch’s light juice – (coupons.com)
Final Price: $0.85 each, when you buy 2

Nabisco Toasted Chips, Ritz or Wheat Thins, 8.1 oz. $3.69
Buy One Get One Free
Use $1/2 Nabisco Ritz crackers, 6-15.1 oz – (Publix)
Final Price: $1.35 each, when you buy 2

Arnold Sandwich Thins or Pocket Thins Flatbread, 8 ct. $3.89
Buy One Get One Free
Use two $1 off Arnold, Brownberry or Oroweat pocket thins flatbread – (smartsource.com)
Final Price: $0.95 each, when you buy 2

Eight O’ Clock Coffee, 11-12 oz. $6.99
Buy One Get One Free
Use $2/2 Eight O’Clock coffee – (eightoclock.com)
Or $1 off Eight O’Clock coffee – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Mrs. Paul’s Fish Sticks, Fillets, Cuts or Haddock, 8-11.4 oz. $4.49
Buy One Get One Free
Use two $1 off Mrs. Paul’s seafood item – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $1.24 each, when you buy 2

Barber Foods Stuffed Chicken Breast, 10 oz, $3.50
Use $1/2 Barber Foods stuffed chicken breast entrees – (barberfoods.com)
Or $1 off Barber Foods product – Sunday Insert (3/24)
Or $1 off Barber Foods product, April All You magazine
Final Price: $2.50

Eggland’s Best Large Eggs, 12 ct. , $2.29
Use $0.50/1 Egglands Best eggs – Sunday Insert (4/28)
Final Price: $1.29

Nestle Coffee Mate Creamer, 32 oz, $2.50
Use $0.75/2 Nestle Coffee-Mate liquid or powder creamer, excl Bliss – (coffee-mate.com)
Or $0.75/1 Nestle Coffee-Mate liquid or powder creamer, excl Natural Bliss – (coffee-mate.com)
Final Price: $2.13 each, when you buy 2

Simply Potatoes Mashed Potatoes, 24 oz, $2.50
Use $0.75/1 Simply Potatoes mashed item, 24 oz. (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.75

Kraft Cracker Barrel Cheese or Swiss, 7-8 oz, $3
Use $1 off Cracker Barrel block 6 oz +, cracker cuts or snacking bars cheese – Sunday Insert (3/17)
Final Price: $2.00

Blue Bell Ice Cream, $4.99
Use $1 off Blue Bell half gal – (bluebell.com)
Final Price: $3.99

Alexia Frozen Potato Products, 20-28 oz, $3
Use $1 off Alexia frozen item – (Publix)
Final Price: $2.00

Stouffer’s Family Size Entree, 25-49 oz, $3.99
Use $1.50 off Stouffer’s family, large family or party size entree, 25-96 oz – Sunday Insert (3/10)
Final Price: $2.49

Del Monte Fruit or Fruit Gel, 4 pk. , $2
Or $1 off Del Monte fruit cup snacks, 4 pk. – Sunday Insert (4/28)
Final Price: $1.00

Pepsi Products, 12 pk 12 oz cans, $3.66
Use $2 off Pepsi Next or Max cans, 12 oz 12 pk. – (Publix)
Final Price: $1.66

Tyson Chicken Nuggets, Tenders, Patties, or Country Fried Steak or Fingers, 20.5-29 oz. $5.99
Buy One Get One Free
Use two $0.75/1 Tyson crispy chicken strips – Sunday Insert (4/28)
Or $0.75/1 Tyson crispy chicken strips, May All You magazine
Final Price: $2.25 each, when you buy 2

Weight Watchers Ice Cream Bars, Sandwich, Frozen Yogurt or Giant Sundae Cone, 15.9-24 oz. $4.99
Buy One Get One Free
Use $1/2 Weight Watchers frozen noveties, excl single and 2 pk. cups – (coupons.com)
Or $1/2 Weight Watchers frozen novelties, excl single and 2 pk. cups – (Publix)
Final Price: $1.99 each, when you buy 2

Vlasic Pickles, Spears or Stackers, 16-46 oz. $2.89
Buy One Get One Free
Use two $1 off Farmer’s Garden or Vlasic pickle product – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $0.45 each, when you buy 2

Keebler Club or Townhouse Crackers, 9.5-16 oz. $3.79
Buy One Get One Free
Use $1.50 off Keebler crackers or Cheez-its, 8 oz + – (kelloggsfamilyrewards.com)
Final Price: $1.15 each, when you buy 2

Betty Crocker Frosting, 12-16 oz, $1.50
Use $1 off Betty Crocker decorative icing – Sunday Insert (3/10)
Or $0.75/2 Betty Crocker Ready to Spread frosting, Supreme brownie mix, dessert bar mix, box muffin mix or 17.5 oz+ cookie mix – Sunday Insert (3/24)
Final Price: $0.50

Pepperidge Farm 3 Layer Cakes, 19-19.6 oz $4.49
(excludes Cookie Cake)
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 Pepperidge Farm 3-layer cake – Sunday Insert (4/7)
Final Price: $1.25 each, when you buy 2

Dial Bar Soap, 3 ct. $2.51
Buy One Get One Free
Use two $0.35/1 Dial liquid hand soap, foaming hand soap or 3 bar pk. or larger – Sunday Insert (4/28)
Final Price: $0.55 each, when you buy 2

Earth’s Best Organic Baby Food, 4 oz. $1.09
(excludes Gourmet Meals)
Buy One Get One Free
Use $1/3 Earth’s Best Organic infant jar or pouch foods – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $0.30 each, when you buy 4

Kellogg’s Special K Cereal or Low Fat Granola, 11-19.5 oz, $2.50
Use $1.50 off Kellogg’s cereal, 8.7 oz or larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.50 off Kellogg’s product – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1/2 Kellogg’s Cinnamon Jacks, Frosted Mini-Wheats Crunch, Scooby-Doo or Special K Chocolately Strawberry cereal – (Publix)
Or $1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz or larger – (kelloggs.com)
Or $1/3 Kellogg’s cereals, 11.2 oz or larger – (kelloggs.com)
Final Price: $1.00

Claritin Reditabs or Liqui-Gels, 10 ct., $8.99
Use $2 off Claritin 12-hr RediTabs – (claritin.com)
Or $2 off Claritin Liqui-Gels – (claritin.com)
Or $2 off Claritin tablets – (claritin.com)
Or $2 off Claritin product, 10 ct. or larger – Sunday Insert (4/14)
Or $2 off Claritin product, 10 ct. or larger – Sunday Insert (5/5)
Final Price: $6.99

Huggies Wipes, 184 ct. , $5.99
Use $0.75/1 Huggies baby wipes, 56 ct.+, Publix Pick Up the Values booklet
Or $0.60/1 Huggies baby wipes, 40 ct. or larger – (commonkindness.com)
Final Price: $5.24

Quilted Northern Ultra Soft & Strong Bath Tissue, 12 ct. , $6.49
Use $1 off Quilted Northern Ultra Soft & Strong, 12 double rolls or larger, April All You magazine
Final Price: $5.49

Purex Laundry Detergent, 128-150 oz, $5.99
Use $0.50/1 Purex liquid, ultra packs or powder detergent, excl trial size – (purex.com)
Or $1 off Purex detergent, 128 oz or 54 ct. or larger – Sunday Insert (4/28)
Final Price: $4.99

Brawny Paper Towels , 6 ct. , $6.49
Use $1/2 Brawny paper towels – Sunday Insert (4/28)
Final Price: $5.99 each, when you buy 2

Crystal Farms All Whites, 32 oz, $3.69
Or $1 off Crystal Farms eggs and batters – (crystalfarmseggs.com)
Final Price: $2.69

Pedigree Dry Food for Dogs, 15-17 lb, $12.49
Use $1 off Pedigree Dry Dog Food, 3.5 lb or larger – Sunday Insert (3/3)
Or $1 off Pedigree dry dog food, 3.5 lb or larger – Sunday Insert (5/5)
Final Price: $11.49

Pedigree Little Champions Foods for Dogs, 12 ct., $6.99
Use $1 off Pedigree Little Champions, variety pk. 8 or 12ct, or (6) single pouches, trays or 13.2oz cans – Sunday Insert (5/5)
Final Price: $5.99

Temptations Treats for Cats Mega Bag, 6.3 oz, $3
Use two $0.50/1 Whiskas Temptations treats for cats – (temptationstreats.com)
Or $0.50/2 Whiskas Temptations treats for cats – (facebook.com)
Or $1.10/3 Temptations cat treats – (coupons.com)
And $1/2 Whiskas Temptations treats for cats, 2.47-6.3 oz – (Publix)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Smart Ones Dessert, 8.16-11.6oz, $3.33
Use $1/2 Weight Watchers Smart Ones frozen desserts – Sunday Insert (3/24)
Final Price: $2.83 each, when you buy 2

Stonyfield YoKids Organic Yogurt 6 pk. or Squeezers, 8 pk., $3
Use $0.50/1 Stonyfield YoKids Organic smoothies, 6 pk. – (stonyfield.com)
Or $0.50/1 Stonyfield YoKids Organic yogurt, 6 pk. or Squeezers, 8 pk. – (stonyfield.com)
Final Price: $2.00

Kauai Coffee Koala Estate, 10 oz, $6.99
Use $1 off Kauai coffee, 10 oz bag – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $5.99

Tetley Tea, 100 ct. Decaffeinated 24 or 72 ct., British Blend 80 ct. or Green Tea, 40 ct., $2.50
Use $0.75/1 Tetley Tea product – (Publix)
Final Price: $1.75

Crystal Light Liquid Drink Mix, 1.62 oz, $3
Use $1 off Crystal Light liquid drink mix – Sunday Insert (3/10)
Or $1/2 Crystal Light drink mixes – (Sunday Insert (4/21)
Final Price: $2.00

Nutella 26.5 oz, $6.99
Use $1 off Nutella jar, 13 oz. or larger – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $5.99

Dentyne Stride, Trident or Trident White, 3 pk., $2.50
Use $1/2 Dentyne or Trident gum, 9 pc. + singles, multipk., pouch or bottles – Sunday Insert (3/17)
Or $1/2 Dentyne gum – (facebook.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Kellogg’s Special K Crackers, Cracker Chips, Popcorn Chips or Bites, 3.48-8 oz, $2.50
Use $1.50 off Kellogg’s product – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $0.70/1 Kellogg’s Special K cracker chips or popcorn chips, 3 oz or larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $0.70/1 Kellogg’s Special K Cracker Chips or Popcorn Chips, 3 oz or larger – (kelloggs.com)
Final Price: $1.00

Kellogg’s Corn Flakes Cereal, 9-12 oz, $1.99
Use $1.50 off Kellogg’s cereal, 8.7 oz or larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.50 off Kellogg’s product – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz or larger – (kelloggs.com)
Or $1/3 Kellogg’s cereals, 11.2 oz or larger – (kelloggs.com)
Final Price: $0.49

Garnier Fructis Hair Care, 13.2 oz, $3
Use $1 off Garnier Fructis shampoo, conditioner or treatment, excl trial size – Sunday Insert (4/7)
Or $1 off Garnier Fructis style item, excl trial size – Sunday Insert (4/7)
Or B1G1 Garnier Fructis shampoo or conditioner, 13 oz – Sunday Insert (5/5)
Or $1 off Garnier Fructis styling product – (coupons.com)
Or $1 off Garnier Fructis stylant, excl trial size – (Publix)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Colgate MaxFresh, MaxWhite or MaxClean Toothpaste or Total, 6 oz, $2.39
Use $0.50/1 Colgate toothpaste, 4 oz or larger – Sunday Insert (4/28) (EXP 05/11)
Final Price: $1.39

Newman’s Own Dressing, 12-16 oz, $3
Use $0.50/1 Newman’s Own salad dressing – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $2.00

Uncle Ben’s Rice Cups, 4.4 oz, $1
Use $1/3 Uncle Ben’s products – (unclebens.com)
Or $1/3 Uncle Ben’s products – (facebook.com)
Or Free Uncle Ben’s Rice Cup WYB (3) Uncle Ben’s Ready Rice pouches – (smartsource.com)
Final Price: $0.66 each, when you buy 3

Minute Steamers 10 oz, $1.50
Use $0.50/1 Minute Steamers Rice product – Sunday Insert (3/3)
Or $0.50/1 Minute Steamers, April All You magazine
Final Price: $0.50

Newman’s Own Salsa, 16 oz, $2
Use $0.50/1 Newman’s Own salsa – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $1.00

Tabasco Pepper, Chipotle, Green or Buffalo Style Hot Sauce, 5 oz, $2.50
Use $0.50/1 Tabasco Sauce – (tabasco.com)
Or $0.60/1 Tabasco flavor – Sunday Insert (3/17)
Or $0.75/1 Tabasco flavor – Sunday Insert (3/17)
Or $0.55/1 Tabasco pepper sauce – (coupons.com)
Final Price: $1.50

Dentyne Ice 60 ct. or Trident Splash, 40 ct., $2.50
Use $1/2 Dentyne or Trident gum, 9 pc. + singles, multipk., pouch or bottles – Sunday Insert (3/17)
Or $1/2 Dentyne gum – (facebook.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Newman’s Own Pasta Sauce, 15-24 oz, $2
Use $0.50/1 Newman’s Own pasta sauce – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $1.00

Weber Seasoning, 2.5-3 oz, 99¢
Use $1 off Weber seasoning bottle, BBQ sauce or (2) marinade packages – Sunday Insert (3/24)
Final Price: Free

Keebler Fudge Shoppe Cookies, Wafers, Sticks, Fudge Stripes, EL Fudge or Mint Creme , 6.6-12 oz, $6.99
Use $1.50 off Keebler cookies, 6.6 oz  or larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $0.50/1 Keebler Fudge Stripe Cookies – Sunday Insert (3/17) (EXP 05/12)
Or $0.50/2 Keebler cookies – Sunday Insert (3/17) (EXP 05/12)
Final Price: $5.49

Fresh Step or Scoop Away Premium Cat Litter, 20-25 lb, $7.99
Use $1 off Fresh Step or Scoop Away cat litter, 20-35 lb box – (Publix)
Final Price: $6.99

Bird’s Eye Voila, 42 oz, $6.99
Use $1 off Birds Eye Viola item – (coupons.smartsource.com)
Or $1 off Birds Eye Viola! – Sunday Insert (4/21)
And $2 off Birds Eye Voila! family size skillet, 42 oz (Publix coupon), Publix Basket of Savings booklet
Final Price: $3.99

Tropicana Drinks, 59 oz, $2.50
Use $0.50/1 Tropicana Trop50 lemonade, 59 oz – (couponnetwork.com)
Final Price: $1.50

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.