Publix 2/26-3/4 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Publix 2/26-3/4 Matchups

Posted on Wednesday, February 26th, 2014 at 2:33 pm
Pin It


Publix Matchups LogoWelch’s 100% Grape Juice, 64 oz. $3.87
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Welch’s 100% juices – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $1.44 each, when you buy 2

Progresso Soup, 18-19 oz. $2.45
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 – Progresso soup cans Sunday Insert (1/5) (exp. 3/1)
Or $0.50/2 – Progresso soup – (progresso.com)
Final Price: $0.73 each, when you buy 2

Thomas English Muffins, 11-13 oz. $4.19
Buy One Get One Free
Use two $0.55/1 – Thomas product – Sunday Insert (1/19)
Final Price: $1.55 each, when you buy 2

Garden Lites Gluten Free Souffle, Veggie Muffins or Side Dishes, 7-8 oz. $3.99
Buy One Get One Free
Use two $0.75/1 – Garden Lites product, 7 oz – (coupons2.smartsource.com)
Or two $1.00/1 – Garden Lites product – Sunday Insert (2/2) (exp. 3/1)
Final Price: $0.99 each, when you buy 2

Pepperidge Farm Garlic Cheese, Texas Toast or Premium Roasted Garlic Toast, 9.5-12.7 oz. $3.29
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 – Pepperidge Farm frozen bread or rolls – (coupons.com)
Final Price: $0.65 each, when you buy 2

Green Giant Vegetables or Valley Fresh Seasoned Steamers, 11-12 oz. $2.59
Buy One Get One Free
Use $1.00/3 – Green Giant boxed frozen vegetables – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.05 each, when you buy 4

Palermo’s Primio Thin Pizza or Flatbread, 11.6-17.01 oz. $6.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Palermo’s Primo Thin or Pizzeria Pizzas or Flatbreads – Sunday Insert (1/26)
Or two $1.00/1 – Palermo’s Flatbread or Pizzeria pizza – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Pompeian Extra Virgin Olive Oil, 32 oz, at $13.69
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Pompeian Olive Oil – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $5.85 each, when you buy 2

V8 100% Vegetable Juice, 46 oz. $2.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Campbell’s V8 100% vegetable juice, 5.5 or 11.5 oz 6 pks. or 46 oz or larger – (v8juice.com)
Or two $0.50/1 – V8 100% Vegetable juice – Sunday Insert (1/5) (exp. 2/28)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Hunt’s 100% Natural Tomatoes, 14.5 oz. $1.49
Buy One Get One Free
Use $1.00/4 – Hunt’s tomatoes, 14.5 oz (Publix coupon), Viva Italia booklet
Final Price: $0.49 each, when you buy 4

Fresh Express Salad Blend, Singles, Kit or 50/50 Mix, 3.2-12 oz. $3.99
Buy One Get One Free
Use $1.50/2 – Fresh Express bags – Sunday Insert (1/5)
Or $1.00/2 – Fresh Express bagged salad – (saladswap.com)
Final Price: $1.25 each, when you buy 2

SeaPak Shrimp or Maryland Style Crab Cakes, 8-25 oz $7.99
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Seapak product – (seapak.com)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

Jennie-O Mild or Hot Turkey Sausage, 16 oz. $3.79
Buy One Get One Free
Use two $0.55/1 – Jennie-O turkey bacon or sausage roll – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.34 each, when you buy 2

Nabisco BelVita Breakfast Biscuits, 8.8-8.81 oz. $3.69
Buy One Get One Free
Use $0.75/2 – Nabisco cookies or crackers, 6.5 oz. or larger – Sunday Insert (1/26)
Or $1.00/3 – Nabisco cookies or crackers, 6.5 oz. or larger – Sunday Insert (1/26)
And use $0.75/1 – Nabisco BelVita breakfast biscuits, 5 ct. – (Ibotta Rebate)
Final Price: $1.09 each, when you buy 2

Nabisco Toasted Chips or Wheat Thins Popped Snacks, 4.5-8.1 oz. $3.69
Buy One Get One Free
Use $0.75/2 – Nabisco cookies or crackers, 6.5 oz. or larger – Sunday Insert (1/26)
Or $1.00/3 – Nabisco cookies or crackers, 6.5 oz. or larger – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.47 each, when you buy 2

Classico Pasta Sauce, Sauce & Spread or Meat Sauce, 8.1-24 oz. $2.89
Buy One Get One Free
Use $1.50/4 – Classico products – (classico.com)
Final Price: $1.07 each, when you buy 4

Kellogg’s Raisin Bran, Corn Flakes, Rocky Mountain Chocolate Factory Crispix or Assorted Raisin Bran Cereal, 11.5-18.7 oz. $4.19
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Kellogg’s Raisin Bran cereals, 13.7 oz or larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or use two $0.70/1 Kellogg’s Rocky Mountain Chocolate Factory Chocolatey Almond cereal, 11.5oz. – Sunday Insert (2/16)
Final Price: $1.40 each, when you buy 2

Resolve Spray’N Wash Laundry Stain Remover or Stain Stick, 22 oz or 3 oz stick $2.99
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 – Resolve Laundry Stain remover – (registration.rb.com)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2

Dannon Activia Yogurt, 4 pk., 4 oz. $2.00
Use $1.00/3 – Dannon yogurt single serve, 5.3oz or (1) 4 pk. – Sunday Insert (1/19)
Final Price: $1.67 each, when you buy 3

International Delight Coffee Creamer, 32 oz. $2.50
Use $0.55/1 – International Delight product, singles, pints, quarts or half gal – (internationaldelight.com)
Final Price: $1.95

Galbani Sorrento Mozzarella Chunk Cheese, 16 oz. $3.50
Use $1.00/1 – Sorrento Galbani cheese – (sorentocheese.com)
Or $1.00/1 – Sorrento Galbani cheese – Sunday Insert (2/9)
Final Price: $2.50

Bob Evans Family Pack Mashed Potatoes or Macaroni & Cheese, 28-32 oz. $3.50
Use B3G1 Bob Evans side dishes, max $4 – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/2 – Bob Evans products – (bricks.coupons.com
Final Price: $2.62 each, when you buy 4

Ball Park Meat or Bun Size Franks, 15 oz. $2.50
Use $0.75/2 Ball Park Franks – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $2.13 each, when you buy 2

Eckrich Smoked Sausage or Polska Kielbasa, 13-14 oz, $2.50
Use $0.55/1 – Eckrich smoked sausage or deli meat – (facebook.com)
Final Price: $1.95

Butterball Lunchmeat, Bacon, Polska Kielbasa, or Sausage, 3-14 oz. $2.50
Use $0.75/1 – Butterball packaged lunchmeat – (publix.com)
Final Price: $1.75

Perdue Short Cuts Chicken or Turkey Breast, 9 oz, $3.99
Use $0.75/1 – Perdue product – (perdue.com)
Final Price: $3.24

Jennie-O Ground Turkey, 93% Lean, 20 oz. $3.99
Use $1.00/1 – Jennie-O ground turkey – Sunday Insert (1/5) (exp.3/3)
Or $1.00/2 – Jennie-O ground turkey – (coupons.com)
(use $1 off, makes it $2.99)

Dannon Greek Yogurt, Oikos, Light & Fit, or Activia, 5.3 oz, $1.00
Use two $1.00/3 – Dannon yogurt single serve, 5.3oz or (1) 4 pk. – Sunday Insert (1/19)
And use $1.00/5 – Dannon or Stonyfield Greek yogurts, 5.3 oz (Publix coupon), Sweet Treats flyer (exp. 2/28)
Final Price: $0.50 each, when you buy 6

Galbani Sorrento Ricotta Cheese, 32 oz. $3.50
Use $1.00/1 – Sorrento Galbani cheese – (sorentocheese.com)
Or $1.00/1 – Sorrento Galbani cheese – Sunday Insert (2/9)
Final Price: $2.50

Pillsbury Rolls, Crusty French Loaf, or Pizza Crust, 8-13.9 oz. $2.00
Use two $1.00/2 – Pillsbury crescent rolls, excl twin pk. – (pillsbury.com)
And use $1.00/3 – Pillsbury refrigerated breads (Publix coupon), Viva Italia booklet
Final Price: $1.25 each, when you buy 4

Blue Bell Ice Cream, Half Gallon $4.99
Use $1.00/1 – Blue Bell half gal – (bluebell.com)
Final Price: $3.99

Mama Mancini’s Meatballs, 22 oz. $4.99
Use $2.00/1 – Mama Mancini’s – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $2.99

Mott’s Applesauce, 6 pk., or Snack & Go!, 4 ct. $2.00
Use $0.55/1 – Mott’s Snack & Go pouch, 4 or 12 pk., single-serve applesauce, 6 pk. or Medleys cups, 6 pk – Sunday Insert (1/12)
Final Price: $1.45

Zatarain’s New Orleans Style Mix or Rice, 5.7-8.8 oz. $1.00
Use $0.50/2 – Zatarain’s Rice or Pasta mixes – Sunday Insert (2/16)
Or $1.00/3 – Zatarain’s Rice or Pasta mixes – Sunday Insert (2/16)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Keebler Cookies, 6.6-16 oz. $2.50
Excluding Keebler Gripz, Mini Bags, and Right Bites Multipacks
Use $1.00/3 – Keebler cookies, 6.6 oz+, Kellogg’s Big Game Recipes booklet (exp. 2/28)
Final Price: $2.17 each, when you buy 3

Hunt’s 100% Natural Tomato Sauce, 8 oz. $0.40
Use $1.00/5 – Hunt’s sauce, paste or puree (Publix coupon), Viva Italia booklet
Final Price: $0.20 each, when you buy 5

CapriSun Lemonade or Roarin Waters or Juice Blend, 10 ct. $1.79
Excluding 100% Juice and CapriSun Super V
Use $1.00/2 – Capri Sun Super V, juice or Roarin’ Waters, 10 ct. – Sunday Insert (2/2) (exp. 3/2)
Final Price: $1.29 each, when you buy 2

RoC Deep Wrinkle Daily Moisturizer, 1 oz, $14.99
Use $3.00/1 – RoC anti-aging item, excl trial size – (coupons.com)
Final Price: $11.99

Lubriderm Lotion, 13.5-16 oz. $5.99
Use $1.50 off Lubriderm product, 6 oz. or larger – (lubriderm.com)
Final Price: $4.49

Zone Perfect Bars, 5 ct. $5.00
Use $1.25/1 – Zone Perfectly Simple, multi-pk. or 3 bars – (zoneperfect.com)
Or $1.25/1 – Zone Perfect bar or multipack – (facebook.com)
Final Price: $3.75

Mucinex Allergy Tablets or Fast-Max Liquid, 10 ct., or 6 oz, $10.99
Use $2.00/1 – Mucinex product – (facebook.com)
Or $2.00/1 – Mucinex product – Sunday Insert (2/23)
Or $5.00/1 – Mucinex allergy item – Sunday Insert (2/23)
Final Price: $5.99

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner, 13 oz. $2.50
Use $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Garnier Fructis hair care, excl trial size – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $1.50

Pedigree Food for Dogs or Puppies, 13.2 oz. $0.70
Use $1.00/1 – Pedigree Little Champions pouch variety pk., 8 or 12 ct. or (6) single pouches or 13.2 oz cans – Sunday Insert (1/5) (exp. 3/1)
Final Price: $0.53 each, when you buy 6

Meow Mix Cat Food, 13.5-16 lb. $10.99
Use $0.75/1 – Meow Mix dry cat food, 3 lb or larger – Sunday Insert (1/5) (exp. 3/2)
Final Price: $10.24

Fresh Step Cat Litter or Scoopaway, 20-25 lb. $7.99
Use $4.00/1 – Fresh Step cat litter, 8 lb. or larger – (target.com)
Final Price: $3.99

Huggies Wipes, 3 pk., 184-216 ct. $5.99
Use $0.75/1 – Huggies wipes with Triple Clean layers: Natural Care, One & Done or Soft Skin wipes  – (huggies.com)
Or $1.50/1 – Huggies wipes, 3 pk. or 184-240 ct. – (publix.com)
Or $0.50/1 – Huggies baby wipes, 40 ct. or larger – Sunday Insert (2/23)
Or $0.40/1 – Huggies baby wipes, 40 ct. or larger – Sunday Insert (2/23)
Final Price: $4.49

All Small & Mighty Laundry Detergent, 2X, or Oxi-Active, 32-50 oz. $3.50
Use $2.00/2 – all laundry detergent, 24 load or larger – Sunday Insert (2/9)
Or $1.00/1 – All laundry detergent, 24 loads or larger – (redplum.com)
Final Price: $2.50

Air Wick Scented Oil Refill, 2 ct. $3.99
Use $1.00/1 – Air Wick Familiar Favorites twin scented oil refill or Freshmatic Ultra refill – (airwick.us)
Final Price: $2.99

Duracell Coppertop Batteries, AAA, 10 ct. $5.99
Use $0.50/1 – Duracell Coppertop, Quantum, Ultra Photo Lithium or Specialty Batteries, excl trial size – Sunday Insert (1/26) (exp. 2/28)
Or $0.50/1 – Duracell Coppertop, Quantum, Ultra Photo Lithium or Specialty Batteries, excl trial size – (publix.com)
And use $1.50/1 Duracell Coppertop AA/AAA, 10 or 20 pk., C/D, 4 pk., or 9V, 2 pk., Publix Sweet Treats flyer (exp. 2/28)
Final Price: $3.99

Angel Soft Bath Tissue, 18 Double Rolls or 24 Big Rolls $8.49
Use $0.25/1 – Angel Soft bath tissue – (angelsoft.com)
Or $0.55/1 – Angel Soft bath tissue, 4 double roll or larger – (facebook.com)
Or $0.45/1 – Angel Soft bath tissue – Sunday Insert (2/2) (exp. 3/2)
Or $1.00/1 – Angel Soft bath tissue – Sunday Insert (2/2) (exp. 3/2)
Final Price: $7.49

Kleenex Viva Paper Towels, 6 ct. $6.99
Use $0.50/2 – Viva paper towels, 2 rolls or larger – (pickupthevalues.com)
Final Price: $6.74 each, when you buy 2

Softsoap Liquid Hand Soap, 5.5-7.5 oz. $1.00
Use $0.35/1 – Softsoap liquid hand soap pump, 7.5 oz or larger – Sunday Insert (2/23)
Final Price: $0.65

Milk Bone Dog Biscuits, Snacks, or Treats, 5-24 oz, $3.00
Use $1.00/2 – Milk-Bone Original medium biscuits – Sunday Insert (2/9)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Kotex Natural Balance Pantiliners, Pads, or Tampons, 18-64 ct. $2.50
Excluding U By Kotex
Use $1.50/2 – Kotex Natural Balance, excl liners 14-22 ct. and trial – Sunday Insert (1/26)
Or $2.00/2 – Kotex Natural Balance items – (pickupthevalues.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

L’Oreal Ever Hair Products, 1-8.5 oz. $5.00
Use $2.00/1 – L’Oreal Oleotherapy, Everpure, Everstrong, Eversleek, Evercreme or Evercurl shampoo or conditioner – Sunday Insert (1/12)
Or $2.00/1 – L’Oreal Oleotherapy, Everpure, Everstrong, Eversleek, Evercreme or Evercurl treatment – Sunday Insert (1/12)
Or $1.00/1 – L’Oreal Oleotherapy, Everpure, Everstrong, Eversleek, Evercreme, Evercurl or Everstyle items – Sunday Insert (2/2)
Or $3.00/2 – L’Oreal Oleotherapy, Everpure, Everstrong, Eversleek, Evercreme, Evercurl or Everstyle items – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $3.00

Advil Pain Medicine or Children’s Liquid, 4 oz or 50 ct. $4.99
Use $1.50/1 – Advil Film Coated Tablets, 40 count or higher – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Advil Children’s item – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Advil PM, 16 count or higher – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Advil 20 ct. or larger, Advil PM 16 ct. or larger, Advil Infants or Childrens, or Thermacare cold wraps 1 ct. or heatwraps 2 ct. or larger – Sunday Insert (1/26)
Or $1.00/1 – Advil Childrens product, excl suspension 1 oz – Sunday Insert (2/9)
Or $2.00/1 – Advil film coated, liqui-gels or migraine, 40 ct. or larger – Sunday Insert (2/9)
Final Price: $3.49

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.