Publix 2/19-2/25 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Publix 2/19-2/25 Matchups

Posted on Wednesday, February 19th, 2014 at 1:36 pm
Pin It


Publix Matchups LogoWish-Bone Dressing, 16 oz $2.93
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 – Wish-Bone or Western dressing – Sunday Insert (1/26) (exp. 02/23)
Final Price: $0.47 each, when you buy 2

Arnold Sandwich or Bagel Thins, 11.75-13 oz. $3.89
Buy One Get One Free
Use two $0.55/1 – Thomas product – Sunday Insert (1/19)
Or $0.50/1 – Thomas Bagel Thins – (thomasbagelthins.com)
Or $1.00/2 – Thomas product – Sunday Insert (1/19)
Final Price: $0.95 each, when you buy 2

Pepperidge Farm Farmhouse Bread, 22-24 oz. $3.99
Buy One Get One Free
Use $1 off Pepperidge Farm whole grain bread, 24 oz (Publix coupon), Sweet Treats flyer
And use two $0.50/1 – Pepperidge Farms sandwich bread or buns – Sunday Insert (2/9)
Or $0.40/1 – Pepperidge Farms sandwich bread or buns – Sunday Insert (2/9)
Or $1.00/2 – Pepperidge Farms sandwich bread or buns – Sunday Insert (2/9)
Final Price: Free

Cole’s Garlic Bread, Toast Slices or Cheese Sticks, 10.5-16 oz $2.99
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 – Cole’s breadstick item – (coles.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Kellogg’s Eggo Pancakes, French Toaster Sticks or Muffin Tops, 12.7-16.4 oz. $2.99
Buy One Get One Free
Use two $0.75/1 Kellogg’s Eggo frozen item – (kelloggsfamilyrewards.com)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Gorton’s Fish Sticks, Fillets or Portions, 8-44 ct. $6.49
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Gorton’s products – (gortons.com)
Or two $0.50/1 – Gorton’s seafood – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $2.25 each, when you buy 2

Nestle Coffee-Mate Coffee Creamer, 16.25-18 oz. $1.69
Buy One Get One Free
Use $0.75/2 – Nestle Coffee-Mate liquid or powder creamer, excl Bliss – (coffee-mate.com)
Final Price: $0.47 each, when you buy 2

Keebler Town House or Club Crackers, 9.2-13.8 oz. $3.79
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Keebler crackers or Sunshine Cheez-It baked snack crackers, 8-16 oz. – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.40 each, when you buy 2

I Can’t Believe It’s not Butter! Spread or Spray, 2 pk. or 8-16 oz. $3.29
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 – I Can’t Believe It’s Not Butter spread – Sunday Insert (1/26) (exp. 02/23)
Final Price: $0.65 each, when you buy 2

International Delight Coffee Creamer, 16 oz. $2.19
Buy One Get One Free
Use two $0.55/1 – International Delight product, singles, pints, quarts or half gal – (internationaldelight.com)
Final Price: $0.55 each, when you buy 2

Mueller’s Pasta, Hidden Veggie or Ronco, 12-16 oz. $1.47
Buy One Get One Free
Use two $0.75/1 – Mueller’s pot-sized pasta – (coupons2.smartsource.com)
Or $0.75/1 – Muellers Pot-sized pasta – Sunday Insert (1/26) (exp. 02/25)
Final Price: Free

Progresso Soup, 18-19 oz. $2.45
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 – Progresso soup cans – Sunday Insert (1/5)
Or $0.50/2 – Progresso soup – (progresso.com)
Final Price: $0.73 each, when you buy 2

Fresh Express Salad Blend, Singles, Kit, or 50/50 Mix, 3.2-12 oz. $3.99
Buy One Get One Free
Use $1.50/2 – Fresh Express bags – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.25 each, when you buy 2

Lean Cuisine Morning Collection Entree, 15-18 oz. $5.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/5 – Lean Cuisine products – (leancuisine.com)
Or $1.00/5 – Lean Cuisine product – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $2.83 each, when you buy 6

Maruchan Yakisoba Home-Style Japanese Noodles, 3.79-4.27 oz. $0.99
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 – Maruchan bowl – Sunday Insert (1/12)
Or $0.50/1 – Maruchan Yakisoba – Sunday Insert (1/12)
Or $1.00/2 – Maruchan bowl – Sunday Insert (1/12)
Or $1.00/2 – Maruchan Yakisoba – Sunday Insert (1/12)
Final Price: Free

Nature Valley Value Pack Bars, 10.8-17.8 oz, at $5.99
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 – Nature Valley Granola Bars, Granola Thins, Soft-Baked Oatmeal Squares or Breakfast Biscuits – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Nature Valley Granola Bars, Granola Thins, Soft-Baked Oatmeal Squares or Breakfast Biscuits – Sunday Insert (1/5)
Or two $0.50/1 Nature Valley bars, thins, oatmeal squares or breakfast biscuits – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.99 each, when you buy 2

Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn, 11.64-30 oz $4.79
Buy One Get One Free
Use $0.75/2 – Orville Redenbacher Gourmet Popping Corn, 3pk or larger – Sunday Insert (1/19)
Final Price: $2.02 each, when you buy 2

Nabisco Ritz Crackers, Ritz Bits or Fudge Covered, 7.5-13.7 oz. $3.87
Buy One Get One Free
Use $0.75/2 – Nabisco cookies or crackers, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/26)
Or $1.00/3 – Nabisco cookies or crackers, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.56 each, when you buy 2

Pompeian Extra Virgin Olive Oil, 32 oz. $13.69
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Pompeian Olive Oil – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $5.85 each, when you buy 2

Lysol Wipes, 75-80 ct. $4.89
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 – Lysol disinfecting, Power & Free, or Dual Action wipes – (registration.rb.com)
Final Price: $1.95 each, when you buy 2

Pedigree Dentastix Snack Food for Dogs or Jumbone, 5-7.05 oz. $4.00
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Pedigree Treats for Dogs – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

Tyson Grilled and Ready Chicken Breast, Strips, Fillets, Chunks, Diced or Beef Strips, 16-22 oz. $6.99
Use $1.00/1 -Tyson Grilled & Ready frozen item – Sunday Insert (1/5)
Or $1.00/1 – Tyson Whole Grain, Lightly Breaded or Gluten Free products – Sunday Insert (1/12)
Or $1.00/1 – Tyson honey bbq, buffalo or crispy chicken strips – Sunday Insert (1/19)
Final Price: $5.99

Kleenex Tissues, 50-160 ct. $1.25
Use $0.50/3 – Kleenex tissue boxes, 50 ct.+ or (1) bundle pack, excl trial size – (kleenex.com)
Or $0.45/1 – Kleenex facial tissue, bundle pk. or (3) boxes – (pickupthevalues.com)
Final Price: $0.92 each, when you buy 3

Charmin Basic Bathroom Tissue, 12 Double Rolls $5.00
Use $0.25/1 – Charmin product, excl trial size – Sunday Insert (1/26)
Or $0.25/1 – Charmin product, excl trial size – (publix.com)
Or $0.20/1 – Charmin product, excl trial size – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $4.50

Bounty Basic Paper Towels, 6 ct. $5.99
Use $0.25/1 – Bounty towels or napkins, excl trial size – Sunday Insert (1/26)
Or $0.25/1 – Bounty product – (publix.com)
Or $0.20/1 – Bounty towels or napkins, excl trial size – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $5.49

Johnsonville Sausage Links, 12 oz. $3.50
Use $1.00/2 – Johnsonville sausage – Sunday Insert (1/19)
Final Price: 43.00 each, when you buy 2

Jennie-O Ground Turkey, 20 oz. $3.99
Use $1.00/1 – Jennie-O ground turkey – Sunday Insert (1/5)
Or $1.00/2 – Jennie-O ground turkey packs – (coupons.com)
Final Price: $2.99

Galbani Sorrento Mozzarelle Chunk Cheese, 16 oz. $3.50
Use $1.00/1 – Sorrento Galbani cheese – (sorrentocheese.com)
Or $1.00/1 – Sorrento Galbani cheese – Sunday Insert (2/9)
Final Price: $2.50

Pillsbury Rolls, Crusty French Loaf, or Pizza Crust, 8-13.9 oz. $2.00
Use $0.40/2 – Pillsbury Crescents Rolls – (coupons.com)
Or $0.40/2 – Pillsbury crescent rolls, excl twin pk. – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.60 each, when you buy 2

Freschetta Pizza, 14.54-28.01 oz. $4.00
Use $1.50/2 – Freschetta pizza, 14.5 oz. or larger – Sunday Insert (1/12)
Final Price: $3.25 each, when you buy 2

Folgers Gourmet Selections K-Cups, 12 ct. $5.99
Use $1.00/1 – Folger Gourmet Selections – Sunday Insert (1/12)
Or $0.25/1 – Folgers coffee – Sunday Insert (2/2)
Or $1.00/2 – Folgers coffee – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $4.99

Del Monte Fruit Cups or Fruit Burst Squeezers, 4 ct. $2.00
Use $1.00/2 – Del Monte Fruit Burst Squeezers – (coupons.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Cascadian Farm Cereal or Granola, 9.2-16 oz. $2.50
Use $0.75/1 – Cascadian Farm product – Sunday Insert (1/5)
Or $0.75/1 – Cascadian Farm product – (facebook.com)
Final Price: $1.75

General Mills Fiber One Cereal, 11.75-17.25 oz. $2.50
Use $0.75/1 – General Mills Fiber One Protein Maple Brown Sugar or Protein Cranberry Almond – (coupons.com)
Or $0.50/1 – Fiber One cereal – Sunday Insert (1/12) (exp. 02/22)
Final Price: $1.75

Uncle Ben’s Ready Rice, Microwaveable, 8.5-8.8 oz. $1.50
Use $1.00/4 – Uncle Ben’s products – (unclebens.com)
Or $1.00/4 – Uncle Bens rice products – Sunday Insert (1/12)
Final Price: $1.25 each, when you buy 4

Glad Tall Kitchen Bags, 50-90 ct. $10.99
Use $1.00/2 – Glad Trash Bags, 27 ct or larger – (coupons.com)
Final Price: $10.49

IAMS Dog Food or Puppy Food, or ProActive Cat Food, 9.8-15 lb. $16.99
Use $2.00/1 – IAMS Dry Dog Food – (coupons.com)
Or $2.00/1 – IAMS Dry Cat Food – (coupons.com)
Final Price: $14.99

Quaker Quick Oats or Old Fashioned, 42 oz. $2.99
Use $0.75/2 – Quaker oatmeal, instant oatmeal or cold cereals – Sunday Insert (1/12)
Final Price: $1.12 each, when you buy 2

Garnier Olia Haircolor $7.99
Use $3.00/1 – Garnier Olia oil powered haircolor – Sunday Insert (1/12)
Final Price: $4.99

Old Spice Body Wash, 16-18 oz. $3.49
Use $1.00/2 – Old Spice products, excl trial size – Sunday Insert (1/26)
Or $0.50/1 – Old Spice product, excl shave prep, hair care and trial size – (publix.com)
Final Price: $2.49

Atkins Advantage Shakes or Daybreak Shakes, 4 pk., 11 oz. $5.00
Use $1.00/1 – Atkins bar, treat or shake – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $4.00

Glade PlugIns Scented Oil Refill, 1.34 oz. $5.49
Buy Two Get One Free
Use three $1.00/1 – Glade PlugIns Scented Oil refills, 2-3 pk. or (2) singles – Sunday Insert (2/9)
Or $1.00/1 – Glade PlugIns Scented Oil triple, twin refill or (2) single refills – (rightathome.com)
Final Price: $2.66 each, when you buy 3

Bertolli Entree, Rustico, or Tuscan Style Bakes or Al Dente, 9.3-11.1 oz. $3.00
Use $0.50/1 – Bertolli Bakes or Al Dente single-serve meal – Sunday Insert (2/9)
Or $1.00/2 – Bertolli Bakes or Al Dente single-serve meal – Sunday Insert (2/9)
Final Price: $2.00

Mama Mancini’s Meatballs, 22 oz. $4.99
Use $2.00/1 – Mama Mancini’s – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $2.99

Ore Ida Potatos or Onion Rings, 16-32 oz. $2.50
Use $1.00/2 – Ore-Ida Simply items, 19 oz. or larger – (heinzoffers.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.