Publix 1/8-1/14 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Publix 1/8-1/14 Matchups

Posted on Wednesday, January 8th, 2014 at 1:09 pm
Pin It


Publix Matchups LogoRagu Pasta Sauce or Cheese Creations, 16-24 oz $2.19
Buy One Get One Free
Use two $0.20/1 Ragu product – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $0.70 each, when you buy 2

Ricola Throat Drops or Lozenges, 19-24 ct. $1.79
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Ricola bags – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $0.40 each, when you buy 2

Pedigree Dentastix Dogs Daily Oral Care or Jumbone, 5-7.05 oz $4.00
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Pedigree Dentastix 5.5 oz +, Marrobone 8 oz +, Jumbone 6.34 oz +, Breathbuster or Goodbites – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Crunchmaster Multi-Seed Crackers or Multi-Grain, 4.5 oz $3.19
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 bag or box of Crunchmaster Crackers – (coupons.com)
Use $1.00/1 Crunchmaster crackers – Sunday Insert (11/17)
Final Price: $0.60 each, when you buy 2

Valley Fresh Chicken Breast, 10 oz $3.09
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Valley Fresh products – (coupons.com)
Or $1.00/2 Valley Fresh product – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.05 each, when you buy 2

Campbell’s Chunky Soup, 15.25-18.6 $2.49
Buy One Get One Free
Use $0.50/3 Campbell’s Chunky Soups or Chilis – (coupons.com)
Or $0.50/3 Campbell’s Healthy Request Condensed Chunky or Homestyle soups – Sunday Insert (1/5)
Or $1.00/4 Campbell’s Chunky soup, Chilis and Bowls – Sunday Insert (1/5)
Or $0.50/4 Cambell’s Healthy Request Soups, including Chunky – Sunday Insert (1/5)
Or $0.50/2 Campbell’s Chunky Soups – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $0.99 each, when you buy 4

Musselman’s Apple Sauce, 6 pk. 4 oz $2.39
Buy One Get One Free
Use $0.75/2 Musselmans’s single serve, 6 pack – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $0.82 each, when you buy 2

Mueller’s Pasta, Hidden Veggie or Ronco, 12-16 oz $1.47
Buy One Get One Free
Use two $0.75/1 Mueller’s pot-sized pasta – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: Free!

Mrs. Butterworth’s Original or Sugar Free Syrup, 24 oz $3.49
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 Mrs. Butterworth’s syrup – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Lean Cuisine Honestly Good Entree, 10-11 oz $4.59
Buy One Get One Free
Use $1.00/5 Lean Cuisine products – (leancuisine.com)
Or $1.00/5 Lean Cuisine product – Sunday Insert (1/5)
Or $2.00/6 Lean Cuisine Meals, 6-16 oz, Simply Delicious Booklet at Publix
Final Price: $1.96 each, when you buy 6

Sea Cuisine Gourmet Crusted or Fire Roasted Fish, 8.5-10 oz $6.69
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 High Liner sea cuisine product – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.35 each, when you buy 2

V-8 V-Fusion Vegetable & Fruit 100% Juice, Beverage Blend, or Strawberry Banana Smoothie, 36-46 oz $3.87
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 Campbell’s V8 V-Fusion bottle, 46 oz – Sunday Insert (1/5)
Or $0.50/1 Campbell’s V8 V-Fusion Refreshers bottle, 46 oz – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $0.94 each, when you buy 2

Palermo’s Primo Thin Pizza or Flatbread, 11.6-17.01 oz $5.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Palermo’s Flatbreads, Primo Thin or Hand Tossed pizzas – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

WeightWatchers Ice Cream Bar, Ice Cream Sandwich, Frozen Yogurt Bar, Frozen Greek Yogurt or Giant Sundae Cone, 12-24 oz $5.59
Buy One Get One Free
Use $2.00/7 Weight Watchers frozen items – (eatyourbest.com)
Or $4.00/12 Weight Watchers frozen items – (eatyourbest.com)
Final Price: $2.46 each, when you buy 12

Nabisco Variety Packs, Single Serve Tray or Kraft Handi-Snacks, 12-15 pk. $6.49
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Nabisco Breakfast Biscuits, Honey Maid Grahamfuls filled crackers or Nabisco multipacks, 7.4 oz or larger – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.75 each, when you buy 2

Nabisco Honey Maid Grahams, Original Grahams or Grahamfuls, 7-14.4 oz $4.19
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Nabisco Honey Maid Teddy Grahams, 10 oz – (facebook.com)
Or $1.00/2 Nabisco Breakfast Biscuits, Honey Maid Grahamfuls filled crackers or Nabisco multipacks, 7.4 oz or larger – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $1.60 each, when you buy 2

Whole Fruit Sorbet, 1 pt. $3.49
Buy One Get One Free
Use two $0.50/1 Whole Fruit sorbet product – Sunday Insert (1/5)
Or $1.00/1 Whole Fruit product – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Weight Watchers Snacks, Muffins, Cookies, or Snack Cakes, 4.44-7.94 oz $3.79
Buy One Get One Free
Use two $0.55/1 Weight Watchers sweet baked good – Sunday Insert (1/5)
Or $0.55/1 Weight Watchers Sweet Baked Good – (coupons.com)
Final Price: $1.35 each, when you buy 2

Lysol Neutra Air Sanitizing Spray, 10 oz $3.39
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 Lysol products – (registration.rb.com)
Final Price: $1.20 each, when you buy 2

Lysol Bathroom Cleaner, 22-32 oz $3.99
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 Lysol products – (registration.rb.com)
Final Price: $1.75 each, when you buy 2

Gerber Graduates Snacks, Yogurt Melts, Bars, Juice Treats, Twists, Yogurt Blends, or Toddler Bites, 1-6 oz $2.50
Use $1.00/3 Gerber Graduates Puffs or Lil’ Crunchies snacks for Crawlers – (coupons.com)
Final Price: $2.17 each, when you buy 2

Bounty Paper Towels, 8 ct. $9.99
Use $0.25/1 Bounty towels or napkins, excl trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $0.25/1 Bounty towels or napkins, excl trial size – (publix.com)
Final Price: $9.74

Bounty Quilted Napkins, 160-200 ct. $2.79
Use $0.25/1 Bounty towels or napkins, excl trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $0.25/1 Bounty towels or napkins, excl trial size – (publix.com)
Final Price: $2.54

Knorr Sides, 3.8-5.8 oz $1.00
Use $0.50/2 Knorr pasta and rice sides – Sunday Insert (1/5)
Or $1.50/5 Knorr Sides – (walmart.com)
Final Price: $0.70 each, when you buy 5

Betty Crocker Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper, 4.4-12.2 oz $1.00
Use $1.00/5 Hamburger Helper product – Sunday Insert (1/5)
Or $0.80/4 Hamburger Helper, Chicken Helper or Tuna Helper – (coupons.com)
Final Price: $0.80 each, when you buy 4

Nature Valley Granola Bars, 6-8.94 oz $1.99
Use $0.50/2 Nature Valley granola bars, 5 ct.+, granola thins or soft-baked oatmeal squares – (coupons.com)
Or $0.50/2 Nature Valley granola bars 5 ct. +, Thins, Soft-Baked oatmeal squares or Breakfast Biscuits – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.74 each, when you buy 2

Dawn Dishwashing Liquid, 20-24 oz $2.50
Use $0.50/1 Dawn Hand Renewal, Power Clean, Bleach alternative or Oxi, excl trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $0.25/1 Dawn product, excl trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $0.50/1 Dawn Hand Renewal, Power Clean, Bleach alternative or Oxi, excl trial size – (publix.com)
Or $0.25/1 Dawn product, excl trial size – (publix.com)
Final Price: $1.50

Clorox Disinfecting Wipes, 75 ct. $3.50
Use $1.00/2 Clorox disinfecting wipes, excl trial size – (clorox.com)
Final Price: $3.00 each, when you buy 2

Crest Toothpaste, 8.2 oz $1.67
Use $0.75/1 Crest toothpaste 4 oz + or liquid gel, excl Cavity, Baking Soda, Tartar Control and trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $0.75/1 Crest toothpaste 4 oz + or liquid gel, excl Cavity, Baking Soda, Tartar Control and trial size – (publix.com)
Final Price: $0.92

Hormel Rev Wraps, 3 oz $1.67
Use $1.00/2 Hormel Rev wraps – (coupons.com)
Or $1.00/2 Hormel Rev wraps – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.17 each, when you buy 2

Tyson Grilled & Ready Chicken Breast Strips, Fajita, Grilled Chunks, or Steak Strips, 8 oz $3.00
Use $0.55/1 Tyson Grilled & Ready refrigerated item – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $2.45

Lactaid Milk, 64 oz $3.00
Use $0.50/1 Lactaid milk – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.00

Oral-B Indicator or Complete 5 Way Toothbrush $2.00
Use $0.75/1 Oral-B Pulsar, 3D White, Pro-Health, Complete or (2) Indicator or Cavity Defense toothbrushes, excl trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $0.75/1 Oral-B Pulsar, 3D White, Pro-Health, Complete or (2) Indicator or Cavity Defense toothbrushes, excl trial size – (publix.com)
Final Price: $1.25

L’Oreal EverSleek, EverCreme, EverPure, EverCurl, EverSytle, or EverStrong Hair Care, 5.1-8.5 oz $5.49
Use $1.00/1 L’Oreal EverCurl, EverCreme, EverSleek, EverPure, EverStrong shampoo or conditioner – Sunday Insert (11/24)
Or $1.00/1 L’Oreal EverStyle – Sunday Insert (11/24)
Final Price: $4.49

Herbal Essences Hair Care, 6.24-12 oz. $2.50
Use $2.00/2 Clairol Herbal Essences shampoo, conditioner or styling items, excl color, body wash and trial size – Sunday Insert (12/15)
Or $1.00/2 Clairol Herbal Essences shampoo, conditioner or styling item, excl color, body wash and trial size – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Vicks Dayquil or Nyquil, 8-12 oz or 20-24 ct. $6.99
Use $1.00/1 Vicks DayQuil or NyQuil Severe, excl trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $1.00/1 Vicks product, excl Vapodrops, ZzzQuil and trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $1.00/1 Vicks DayQuil or NyQuil Severe, excl trial size – (publix.com)
Or $1.00/1 Vicks product, excl Vapodrops, ZzzQuil and trial size – (publix.com)
Final Price: $5.99

Zytrec D Allergy + Congestion Relief, 12 Hr, 24 ct. $18.99
Use $5.00/1 Zyrtec reg or D, 24 ct. or larger – Sunday Insert (1/5)
Or $2.00/1 Zyrtec product, 12-14 ct. – (publix.com)
Final Price: $13.99

Sundown Naturals Vitamin A, 100 ct. $3.29
Use two $1.00/1 Sundown Naturals product – (sundownnaturals.com)
Or $1.00/1 Sundown Naturals vitamin or supplement – Sunday Insert (1/5)
And use $5.00/2 Sundown Naturals vitamins or supplements (Publix coupon), Health & Beauty flyer
Final Price: Free, when you buy 2

Kandoo Shampoo, 8.4 oz $2.09
Use $1.00/1 Kandoo personal care items, excl wipes – (coupons.com)
Final Price: $1.09

Silk Pure Almondmilk, Coconut, or Soymilk, 64 oz $2.50
Use $1.00/1 Silk half gallon – Sunday Insert (1/5)
Or $1.50/2 Silk half gallons – Sunday Insert (1/5)
Or $1.00/1 Silk Pure Almond Light, half gallon – (coupons.com)
Final Price: $1.50

New York Texas Toast, Breadsticks, Dip ‘N Sticks, Ciabatta Rolls, Garlic Loaves, or Knots, 7.3-16 oz – 50% off
Use $0.50/1 New York frozen bread – (coupons2.smartsource.com)
Or $1.00/1 New York Style product – (newyorkstyle.com)
Final Price: Varies

Lean Cuisine Frozen Entrees, 5.25-12.5 oz. $2.00
Use $1.00/5 Lean Cuisine products – (leancuisine.com)
Or $1.00/5 Lean Cuisine product – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.80 each, when you buy 5

Charmin Ultra Soft Bath Tissue, 9-18 ct. $9.99
Use $0.25/1 Charmin product, excl trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $0.25/1 Charmin product, excl trial size – (publix.com)
Final Price: $9.74

Glad Trash Bags, 25-80 ct. $5.99
Use $1.00/1 Glad OdorShield or ForceFlex OdorShield kitchen drawstring trash bags, 34 ct. or larger – (glad.com)
Final Price: $4.99

Bounce or Downy Fabric Softener or Bar, 105-120 ct. $4.99
Use $0.50/1 Bounce product, excl trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $1.50/1 Tide detergent, Boost, washing machine cleaner or with Oxi or Downy product, excl Downy single rinse, Tide pods and trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $3.00/2 Tide detergent, Boost, washing machine cleaner or with Oxi or Downy product, excl Downy single rinse, Tide pods and trial size – Sunday Insert (12/29)
Or $0.50/1 Bounce product, excl trial size – (publix.com)
Or $1.50/1 Downy product, excl single rinse and trial size – (publix.com)
(use $1.50 off, makes it $3.49)

Dannon Greek Yogurt, Oikos, Light & Fit, or Activia, 5.3 oz $1.00
Use B2G1 Dannon, Stonyfield or YoCrunch Yopa Greek yogurt, single serve – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

Nestle Coffee-Mate Coffee Creamer, 32 oz $2.50
Use B1G1 Nestle Coffee-Mate liquid creamers, 32 oz, max $3.99 – (facebook.com)
And use $1/2 Nestle Coffee-mate Powdered or Liquid Coffee Creamer, Simply Delicious Booklet at Publix
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Pillsbury Ready To Bake Cookies, 16-16.5 oz $2.50
Use $1.00/1 Pillsbury refrigerated cookie dough – Sunday Insert (12/15)
Final Price: $1.50

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.