Publix 1/3-1/9 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Publix 1/3-1/9 Matchups

Posted on Wednesday, January 2nd, 2013 at 1:25 pm
Pin It


Nestle Skinny Cow Candy, 6 ct $3.00
Use $2.00/2 – Skinny Cow Candy or Ice Cream, excludes Single-Serve, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Kellogg’s Special K Cereal, Granola or Cereal Bars $2.50
Use $0.70/1 – Kellogg’s Special K Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Special K Bars – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Special K Cereal, 11.4 oz or larger, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Special K Cereal, 11.4 oz or Larger – (kelloggs.com)
Final Price: $1.80

Kellogg’s Pop Tarts, 8 ct $1.67
Use $1.00/3 – Kellogg’s Pop-Tarts Pastries or Mini Crisps, 6ct or Larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tarts mini Crisps, 6 ct or larger – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $1.34 each, when you buy 3

Kraft Macaroni and Cheese Dinner, 5.5-7.3 oz $1.39
Buy One Get One Free
Use $1.00/3 Kraft Macaroni & Cheese – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $0.59 each, when you buy 4

Progresso Soup, 18-19 oz $2.29
Buy One Get One Free
Use $1.00/4 – Progresso Soups – (progresso.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans – Sunday Insert (11/11)
Or $1.00/4 Progresso Soups – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $0.90 each, when you buy 4

Ragu Pasta Sauce, 16-24 oz $2.19
Buy One Get One Free
Use $0.60/2 – Ragu Pasta Sauce, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $0.80 each, when you buy 2

Quaker Oatmeal One Minute or Old Fashioned Oats, 18 oz $2.85
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Quaker Items, Any – (bricks.coupons.com)
Final Price: $0.93 each, when you buy 2

Swiss Miss Hot Cocoa Mix, 8 ct $2.49
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 Swiss Miss Hot Cocoas – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Gerber Graduates Yogurt Melts, Bars, Twists, Snacks, Juice Treats, Biscuits or Yogurt Blends Snacks, 1.75-6 oz $2.50
Use $1.40/4 – Gerber Graduates 2+ – (couponnetwork.com)
Or $1.40/4 – Gerber Graduates 2+, Manufacturer Coupon – (target.com)
Final Price: $2.15 each, when you buy 4

Pampers Stages Wipes, 320 ct $9.99
Use $0.50/1 – Pampers Wipes, 60 ct or larger – (coupons.com)
Or $0.50/1 Pampers Wipes, 60 ct or larger – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $8.99

Crunchmaster Multi-Grain Crackers, 4.5 oz $3.19
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Crunchmaster Crisps – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Crunchmaster Crisps – (mambosprouts.com)
Or $1.00/1 Crunchmaster Bag or Box Crackers – Sunday Insert (11/18)
Final Price: $0.60 each, when you buy 2

Quaker Life Cereal or Oatmeal Squares, 14.5-18 oz $4.89
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Quaker Items, Any – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.95 each, when you buy 2

Kellogg’s Frosted Flakes, Krave or Corn Pops Cereal, 10.5-14.7 oz $4.19
Buy One Get One Free
Use $0.50/1 – Kellogg’s Frosted Flakes Cereal, 10 oz or Larger – (kelloggs.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Cereal, 8.7 oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/3 – Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops and/or Froot Loops Cereals, 8.7 oz or Larger – (smartsource.com)
Or $1.00/2 Kellogg’s Cereals, 10 oz or larger – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $1.10 each, when you buy 2

Huggies Diapers, 27-92 ct $19.99
Use $2.00/1 – Huggies Little Movers Slip-On Diapers – (coupons.com)
Or $2.00/1 – Huggies Little Movers Slip-On Diapers – (huggies.com)
Or $1.50/1 – Huggies Diapers – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Huggies Diapers – (huggies.com)
And use $3.50/1 – Huggies Little Movers Diapers, 92 ct or higher or Snug & Dry, 112 ct or higher, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $14.49

Planters Pistachios, 10-12.75 oz $6.59
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Planters Nuts Products, 4-21.5 oz – Sunday Insert (11/11)
And use $1.00/2 – Planters Nuts, excludes single-serve, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $2.30 each, when you buy 2

Green Giant Frozen Vegetables, 7-10 oz $1.99
Buy One Get One Free
Use $0.50/1 – Green Giant Frozen Vegetables – (bricks.coupons.com)
Or $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables – Sunday Insert (11/11)
Or $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables – Sunday Insert (12/9)
Final Price: Free

GE Reveal 40-60 Watt Light Bulbs, 4 ct $5.49
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – GE Reveal Branded Product – (couponnetwork.com)
And use $2.00/1 – GE Light Bulb, Target coupon – (target.com)
Final Price: $1.25 each, when you buy 2

Silk Soymilk or Almondmilk, 64 oz $2.50
Use $2.00/2 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (pillsbury.com)
Or $2.00/2 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (eatbetteramerica.com)
Or $2.00/2 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (boxtpos4education.com)
Or $1.00/2 – Silk, Quarts or Larger – (silkcoupons.com)
Or $0.75/1 – Silk, Half Gallon or 4pk, Single Serve – (silk.com)
Or $0.75/1 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (pillsbury.com)
Or $0.75/1 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Dannon Activia Yogurt, 4 pk $2.00
Use $1.00/2 – Dannon Activia, 4pk, Manufacturer Coupon – (target.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Pillsbury Cookies, 16 oz $2.50
Use $1.10/2 – Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – (pillsbury.com)
Or $1.10/2 – Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – (boxtop4education.com)
Or $1.00/2 – Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – (coupons.com)
Or $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – Sunday Insert (12/2)
Or $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – Sunday Insert (11/11)
Or $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – Sunday Insert (11/18)
Or $0.70/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $1.95 each, when you buy 2

Lean Cuisine Entrees, 7.5-12.5 oz $2.00
Use $1.00/3 – Lean Cuisine Products – (leancuisine.com)
Final Price: $1.67 each, when you buy 3

Crest Pro-Health Toothpaste, 5.8-6 oz $3.00
Use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz or larger – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $2.00

Pantene Pro-V Hair Care, 5.1-12.6 oz $3.33
Use $3.00/2 Pantene Products – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $1.83 each, when you buy 2

Pantene Pro-V Hair Care, 25.4 oz $5.49
Use $3.00/2 Pantene Products – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $3.99 each, when you buy 2

Vicks Nyquil, Dayquil, Sinex or Nature Fusion, 20-24 ct or 8-12 oz $6.49
Use $1.50/1 Vicks Nature Fusion, excludes VapoDrops and ZzzQuil – Sunday Insert (12/30)
Or $1.00/1 Vicks Product, excludes VapoDrops and ZzzQuil – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $4.99

Always Pads, 20-44 ct $5.99
Use $0.50/1 Always Pads or Feminine Cleansing Cloths – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $4.99

Tampax Tampons, 40 ct $5.99
Use $0.50/1 Tampax Product, 18 ct or larger – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $4.99

Crest Pro-Health Rinse, 500 ml $3.50
Use $1.50/1 Crest Rinse, 458 ml or larger – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $2.00

Prilosec OTC Acid Reducer, 42 ct $24.99
Use $1.00/1 Prilosec OTC Product – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $23.99

Chapstick Lip Moisturizer $1.00
Use $1.00/2 Chapstick, Publix Coupon from Publix Make a Healthy Start 2013 Green Advantage Flyer
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Bounty Paper Towels, 8 ct $9.99
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $9.49

Ultra Downy Fabric Softener, 62-77 oz $5.99
Downy Unstopables, 13.2 oz $5.99
Use $1.00/1 Downy Infusions or Unstoppables – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $4.99

Ziploc Bags, 10-50 ct $4.00
Use $1.00/2 Ziploc Bags – Sunday Insert (12/2)
Or $1.00/2 – Ziploc Freezer Bags, 10 ct or higher AND Ziploc Perfect Portions Bags, limit one coupon or offer per guest, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $3.00 each, when you buy 2

Purina Tidy Cat Litter, 14 lb $5.99
Use $1.00/1 Purina Tidy Cats Pure Nature Cat Litter – Sunday Insert (10/28)
Final Price: $4.99

Cascade Dishwasher Detergent 75 oz $3.99
Cascade Dishwasher Detergent Action Pacs, 16-20 ct $3.99
Use $0.25/1 Cascade Product – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $3.49

Febreze Air Effect, 9.7 oz $2.50
Febreze Set & Refresh or Stick & Refresh, 5.5 ml $2.50
Use $3.00/3 Febreze Products, excludes trial/travel size – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $1.50 each, when you buy 3

Sparkle Paper Towels, 6 ct $5.49
Use $1.00/1 – Sparkle Paper Towels, 6 Regular Rolls or Larger – (sparkletowels.com)
Final Price: $4.49

Glad Trash Bags, 25-80 ct $5.99
Use $1.00/2 – Glad Trash, 34ct or Larger or Glad Food Storage Product – (glad.com)
Final Price: $5.49 each, when you buy 2

Tide Detergent, 100 oz $11.99
Use $1.50/1 Tide Detergent, excludes PODS – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $10.49

Angel Soft Bathroom Tissue, 18-24 pk $8.49
Use $1.00/1 – Angel Soft Bath Tissue, 12 Double Roll or Larger – (redplum.com)
Or $1.00/1 – Angel Soft Bath Tissue, 12 Double Roll, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $0.25/1 – Angel Soft Bath Tissue Product – (angelsoft.com)
Or $0.25/1 Angel Soft Double Roll Bathroom Tissue, 2 ct or larger – Sunday Insert (11/11)
Final Price: $7.49

Clorox Liquid Bleach, 24-64 oz $2.00
Use $0.50/1 – Clorox Liquid Bleach, 50 oz or Larger – (bleachitaway.com)
Final Price: $1.00

Puffs Facial Tissue, 48-56 ct $1.00
Use $0.25/3 Puffs Singles or (1) 3 pack or larger – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $0.83 each, when you buy 3

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.