Publix 12/28-1/3 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Publix 12/28-1/3 Matchups

Posted on Wednesday, December 28th, 2011 at 8:28 am
Pin It


Buy One Get One Deals

Welch’s 100% Grape Juice, 64 oz $3.91
Use $1.00/1 Welch’s Grape Juice, 64 oz from 9/25
Or $0.75/1 Welch’s Refrigerated Juice Cocktail or Healthy Start 100% Juice from 9/25
Or $1.00/1 Welch’s 100% Juice from  9/25
Or $0.75/1 Welch’s Refrigerated Fruit Juice Cocktail from 10/16
Final Price:  $1.91 for 2 or $0.96 each

Emerald Mixed Nuts or Cashews, 10-11.5 oz $6.99
Use $1.50/2 Emerald Nuts Products from 11/13
Final Price:  $5.59 for 2 or $2.80 each

Green Giant Vegetables, 4 pk $4.99
Use $0.50/2 Green Giant Canned Corn, Peas or Green Beans from 11/13
Final Price:  $3.99 for 2 or $2.00 each

Hunt’s 100% Natural Tomatoes, Puree or Sauce, 28-29 oz $1.99
Use $0.40/2 – Hunts Tomatoes, 11oz or Larger – (hunts.com)
Or $0.60/3 – Hunts Tomatoes, 11oz or Larger – (hunts.com)
Or $1.00/3 – Hunts Tomatoes, 11oz or Larger – (hunts.com)
Final Price:   $1.19 for 2 or $0.60 each

Post Selects or Great Grains, 13-16 oz $3.65
Use $1.00/1 – Post Great Grain Cereal, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $1.00/1 – Post Great Grain Cereal – (couponnetwork.com)
Final Price:  $2.65 for 2 or $1.33 each

General Mills Chex Mix, 7.5-8.75 oz $2.59
Use $0.50/1 Chex Mix Chocolate from 12/11
Or $1.00/2 Chex Mix from 11/13
Or $0.50/2 Chex Mix or Chex Mix 100 Calorie Snack from 12/11

Final Price:  s $0.59 for 2 or $0.30 each

Pepperidge Farm Bread, 24 oz $3.99
Use $0.40/1 Pepperidge Farm Bakery Product from 12/4
Final Price:  $2.39 for 2 or $1.20 each

Pop Secret Premium Popcorn, 11.2-19.2 oz $4.99
Use $0.50/1 – Pop Secret Premium Popcorn Product – (disneyrewards.com)
Or $0.50/2 Pop Secret Products from 11/13
Final Price:  $2.99 for 2 or $1.50 each

Nestle Toll House Cookie Dough, 16-16.5 oz $2.89
Use $1.00/1 Nestle Toll House Christmas Characters Sugar Cookies from 12/4
Or $1.25/2 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – (verybestbaking.com)
Final Price:  $0.89 for 2 or $0.45 each

Jimmy Dean D-Lights Sandwiches or Chicken Biscuit, 4 ct $6.29
Use $1.00/1 – Jimmy Dean D-Lights Sandwich or Bowl – (bricks.coupons.com)
Or $0.55/1 – Jimmy Dean Sandwich or Bowl – (bricks.coupons.com)
Final Price:$4.29 for 2 or $2.15 each

Pepperidge Farm Three Layer Cake, 19-19.6 oz $4.49
Use $0.50/1 Pepperidge Farm Three Layer Cake from 11/20
Final Price:  $2.49 for 2 or $1.25 each

Nabisco Toasted Chips, Ritz or Wheat Thins, 5-10 oz $3.69
Use $1.00/1 – Nabisco Crackers, 5.5oz- 16.6oz – (kraft.com)
Or B2G1 FREE – Nabisco Crackers, 9oz-16oz, Up To $2.50 – (coupons.com)
Or B2G1 FREE – Nabisco Crackers, 9oz-16oz, Up To $2.50 – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/2 – Nabisco Crackers – (facebook.com)
Final Price:  $1.69 for 2 or $0.85 each

Pepperidge Farm Farmhouse Bread or Hearty Sliced Honey Wheat, 24 oz $3.99
Use $0.50/1 Pepperidge Farm Bakery Products from 12/4
Or $1.00/2 Pepperidge Farm Bakery Products from 12/4
Final Price: $1.99 for 2 or $1.00 each

Solo Plastic Cups, 24-50 ct or Plastic Plates, 12 ct $3.29
Use $0.75/1 – Solo Cups, Plates or Bowls – (solopromotion.com)
Or $0.75/1 Solo Cups, Plates or Bowls from 12/4
Final Price:  $2.54 for 2 or $1.27 each

Other Coupon Deals

Kraft American Cheese Singles, 12 oz $2.50
Use $1.00/2 Kraft Cheese Singles from Publix Stocking Spree Coupon Sheet
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Voskos Greek Yogurt, 4.6 oz $1.00
Use $0.75/1 – Voskos Greek Yogurt Flavor – (facebook.com)
Or $1.00/3 – Voskos Greek Yogurt or YoGreek – (smartsource.com)
Final Price:  $0.25

Flatout Fold-It Artisan Flatbreads, 8.5-9 oz $2.50
Use $2.00/2 Flatout And Boursin Product from Publix All the Trimmings booklet
Final Price:  $0.50 each plus price of Boursin Product

Weight Watchers Smart Ones, 3.95-12 oz $2.00
Use $1.00/2 – Weight Watchers Smart Ones Satisfying Selections Dinners, Valid Only On 11.7oz Bags – (eatyourbest.com)
Or $1.00/10 Weight Watchers Smart Ones from 8/7
Or $3.00/10 Weigh Watchers Smart Ones from 8/7
Final Price:   $1.50 each when you buy 2

DiGiorno Pizza, 12.6-34.2 oz $6.00
Use $2.00/2 – DiGiorno Pizzas – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $5.00 each when you buy 2

Starbucks Coffee, 11-12 oz $6.99
Use $3.00/2 Starbucks Coffee from 12/4
Or $1.00/1 Starbucks Coffee from 12/4
Final Price:   $5.49 each when you buy 2

Nature Valley Granola Bars, Thins or Trail Mix Bars, 6-8.94 oz $2.50
Use $0.75/1 Nature Valley Granola Thins from 11/13
Or $1.00/2 Nature Valley Granola Thins from 11/13
Final Price:   $1.75

Hormel Country Crock Side Dishes $2.50
Use $1.00/1 – Hormel Country Crock Side Dish – (hormel.com)
Final Price:  $1.50

Glory Greens:  Collard, Kale, Mustard or Turnip, 16 oz $1.00
Use $0.75/2 Glory Foods Product from 11/13
Final Price:  $0.63 each when you buy 2

Pampers Cruisers, Swaddlers, or Baby Dry Diapers, 20-42 ct $8.99
Use $1.00/2 Pampers Diaper Bags or 1 Papers Box from 11/27
Final Price:  $8.49 each when you buy 2

EAS Advantage Carb Control Shake, 4 pk $5.00
Use $1.00/1 EAS Product from 11/6
Final Price:  $4.00

Herbal Essences or Aussie Hair Care, 3.5-12 oz $2.50
Use $1.00/2 Herbal Essences or Aussie Products from 11/27
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Herbal Essences or Aussie Hair Care, 23.37-29.2 oz $4.99
Use $1.00/2 Herbal Essences or Aussie Products from  11/27
Final Price:  $4.49 each when you buy 2

Aleve Pain Reliever, 80-100 ct $7.99
Use $2.00/1 Aleve Product from 10/23
Or $2.00/1 Aleve Product from 12/4
Or $2.00/1 Aleve-D from 12/4
Final Price:  $5.99

Bayer Aspirin, 200 ct $7.99
Use $1.50/1 – Bayer Advanced Aspirin Product – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 Bayer Aspirin Product from 9/11
Or $1.00/1 Bayer Aspirin Product from 10/23
Final Price: $6.49

One A Day Multivitamins, 30-200 ct 25% off
Use $5.00/2 One A Day Teen Multivitamin from 12/4
Or $2.00/1 – One A Day Multivitamin Product – (coupons.com)
Or $2.00/1 – One A Day Multivitamin Product – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – One A Day Vitacraves – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 One A Day Teen or Adult Multivitamin from 9/25
Or $3.00/2 One A Day Teen Multivitamin from 9/25
Or $1.00/1 One A Day Teen Multivitamin from 10/23
Or $2.00/1 One A Day Teen Multivitamin from 12/4
Final Price:  Unknown

L’Oreal Facial Moisturizers, .4-4 oz $5.00 off
Use $1.00/1 L’Oreal Paris Skincare from 12/11
Final Price:  Unknown

Icy Hot Medicated Patch and Sleeve, 3-5 ct $5.00
Use $1.00/1 Icy Hot, Aspercreme or Capzasin from 10/30
Final Price:  $4.00

Gold Bond Ultimate Lotion, 13-14 oz $6.99
Use $1.00/1 – Gold Bond Ultimate Cream or Lotion, Excluding 1oz Trial Size – (chattem.com)
Or $1.00/1 – Gold Bond Ultimate Lotion or Hand Sanitizer Moisturizer, Excludes 1oz Size – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – Gold Bond Ultimate Sheer Ribbons Product – (smartsource.com)
Or $1.00/1 Gold Bond Ultimate Body Lotion from 1/31
Final Price:  $5.99

Allegra Allergy Medication, 30 ct $17.99
Use $5.00/1 – Allegra or Allegra-D – (coupons2.smartsource.com)
Or $4.00/1 – Allegra or Allegra-D – (coupons2.smartsource.com)
Or $3.00/1 Allegra 24Hr or Allegra-D from 9/11
Or $1.00/1 – Allegra Children’s Allergy Relief Item, Excludes Trial/Travel Size, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $12.99

Tums Antacid, 36-150 ct $3.50
Use $1.00/1 – Tums Product – (tums.com)
Or $1.00/2 Tums Product from 11/13
And $1.50/1 Tums from Publix Winter Family Savings Booklet
Final Price: $1.00

Brawny Paper Towels, 6 ct $5.99
Use $1.00/1 – Brawny Paper Towels, 8pk or Larger – (coupons.com)
Or $0.55/1 – Brawny Paper Towel, 1 Big Roll or Larger – (coupons.com)

Or $1.00/1 – Brawny Paper Towels – (facebook.com)
Or $0.50/1 Brawny Paper Towels from 9/25
Final Price:  $4.99

Snuggle Fabric Softener, 32 oz $2.99
Use $0.50/1 Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets from 12/4
Final Price:  $1.99

Glad Drawstring Bags, 40-78 ct $9.99
Use B1G1 Free Glad Sandwich Bags WYB Glad Trash Bags from Publix All The Trimming Booklet
Final Price:  $9.99 plus free sandwich bags

Pine-Sol All-Purpose Cleaner, 48 oz $3.00
Use $1.00/1 – Pine Sol, 28oz or 48oz – (pinesol.com)
Final Price:  $2.00

Purina Friskies Cat Food, 5.5 oz $0.50
Use $1.00/36 Purina Friskies Cans from 10/30
Final Price:  $0.47 each when you buy 36

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.