Publix 1/16-1/22 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Publix 1/16-1/22 Matchups

Posted on Wednesday, January 16th, 2013 at 11:40 am
Pin It


Gerber 2nd Foods, 2 pk $1.00
Use $1.20/8 – Gerber 2nd Foods Baby Food – (couponnetwork.com)
Or $1.20/8 – Gerber 2nd Foods Baby Food, Manufacturer Coupon – (target.com)
Final Price: $0.85 each, when you buy 8

Splenda No Calorie Sweetener, 40-100 ct or 3.8 oz $2.99
Use $2.00/1 – Splenda Sweetener Product – (healthsimple.com)
Or $1.00/1 – Splenda No Calorie Sweetener Product – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – Splenda Product – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – Splenda No Calorie Sweetener Product – (couponnetwork.com)
Or $1.00/1 – Splenda No Calorie Sweetener Product, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $1.00/1 – Splenda Product – (splenda.com)
Or $1.00/1 – Splenda Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 Splenda Product, 80 ct or 3.8 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.99

Swanson Broth, 32 oz $2.00
Use $1.00/3 – Swanson Broth or Stock – (campbellskitchen.com)
Or $0.75/2 Swanson Broth or Stock Cartons, 26 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
And use $1.00/2 Swanson Broth, Publix In Ad Coupon
Final Price: $1.12 each, when you buy 2

Starkist Premium Tuna Pouch, 2.6-3 oz $1.00
Use $0.50/6 – StarKist Tuna Singles Pouches – (couponnetwork.com)
Or $0.50/6 – StarKist Tuna Single Serve Pouches, Manufacturer Coupon – (target.com)
And use $2.00/10 StarKist Tuna Pouch, Publix Coupon from Publix Get a Jump on Good Health Booklet
Final Price: $0.67 each, when you buy 12

Kellogg’s Apple Jacks, Froot Loops or Scooby Doo Cereal, 10.7-12.6 oz $4.29
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Kellogg’s Cereals, 10 oz or larger – Sunday Insert (12/9)
Or $1.00/3 – Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops and/or Froot Loops Cereals, 8.7 oz or Larger – (smartsource.com)
Final Price: $1.65 each, when you buy 2

Dole Fruit in Juice, Gel or Parfait, 4 pk $2.47
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Dole Fruit Bowl in 100% Juice, Fruit in Gel, Fruit Parfait, or Fruit Crisp – (coupons.smartsource.com)
Or $0.50/1 – Dole Fruit Bowls or Dole All Natural Fruit in Plastic Jars – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/2 – Dole Fruit Parfaits – (couponnetwork.com)
Final Price: $0.24 each, when you buy 2

Smucker’s Preserves, Spread, Jelly or Jam, 15.5-18 oz $3.45
Buy One Get One Free
Use $0.55/1 Smucker’s Jam, Jelly, Preserves or Fruit Spread – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/2 Smucker’s Jam, Jelly, Preserves or Fruit Spread – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.18 each, when you buy 2

Beech Nut Fruities, 4 oz $0.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Beechnut Stage 4 Toddler Product – (coupons.smartsource.com)
Or $0.50/1 – Beechnut Stage 4 Item – (coupons.smartsource.com)
Or $0.75/1 – Beechnut Stage 4 Item – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/3 – Beechnut Items – (coupons.smartsource.com)
Final Price: Free

Pompeian Imported Olive Oil, 16 oz $4.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Pompeian Olive Oil, 16oz or Larger – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – Pompeian Olive Oil or OliveExtra Plus – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Lindsay Spanish Olives, 5.75 oz $1.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Lindsay Olives Product – (facebook.com)
Final Price: Free

Phillips Crab Cakes, 6 oz $8.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Philips Seafood Product – (bricks.coupons.com)
Or $1.50/2 – Philips Seafood Products – (bricks.coupons.com)
Final Price: $3.50 each, when you buy 2

General Mills Original Cheerios, Honey Nut Cheerios, Lucky Charms, Cookie Crisp or Reese’s Puffs, 15.6-18 oz $4.09
Buy One Get One Free
Use $0.50/1 – Cookie Crisp Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/2 General Mills Cereals – Sunday Insert (12/9)
Or $1.00/3 General Mills Big G Cereals – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.05 each, when you buy 2

Prego Italian Sauce, 23.5-24 oz $2.05
Buy One Get One Free
Use $0.40/2 Prego Italian Sauce Jars – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.63 each, when you buy 2

Campbell’s 100% Natural Soups, 18.6-18.8 oz $2.49
Buy One Get One Free
Use $0.50/2 Campbell’s 100% Natural Soups – Sunday Insert (1/6)
Or $0.75/2 – Campbell’s 100% Natural Soups – (coupons.com)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Colgate Toothpaste, 6.4 oz $2.89
Buy One Get One Free
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste, 4 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.70 each, when you buy 2

Right Guard Total Defense 5 Antiperspirant or Deodorant $3.15
Buy One Get One Free
Use $2.00/2 – Right Guard Total Defense 5 or Xtreme Deodorant Products – (coupons.com)
Or $2.00/2 – Right Guard Total Defense 5 or Xtreme Deodorant Products, Not Combined With Any Other Offer, Limit 4 Like Coupons in Same Shopping Trip – (pillsbury.com)
Or $2.00/2 – Right Guard Total Defense 5 or Xtreme Deodorant Products, Not Combined With Any Other Offer, Limit 4 Like Coupons in Same Shopping Trip – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $0.58 each, when you buy 2

Finish Automatic Dishwasher Detergent, 45-60 ct $11.99
Buy One Get One Free
Use $2.15/1 Finish Powerball, Gelpacs or Quantum, 20 ct or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $3.85 each, when you buy 2

Adonia Greek Frozen Yogurt, 14 oz $3.00
Use $1.00/2 Adonia Greek Frozen Yogurt, Publix Coupon from Publix Get a Jump on Good Health Booklet
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Newman’s Own Thin & Crispy Pizza, 12.1-14.3 oz $5.00
Use $1.00/1 – Newman’s Own Frozen Pizza – (coupons.com)
Final Price: $4.00

Hillshire Farm Deli Select Lunchmeats, Ultra Thin or Deli Carvers, 8-9 oz $3.33
Use $0.55/1 – Hillshire Farm Lunchmeat, 8 oz or Larger – (hillshire.com)
Final Price: $2.78

GE Reveal Fluorescent Light Bulb, 1 ct $5.99
Use $1.00/1 GE Energy Smart, Reveal CFL, Energy Efficient Reveal or Energy Efficient Soft White Lighting Products – Sunday Insert (1/6)
And use $2.00/1 – GE Light Bulb, Target coupon – (target.com)
Final Price: $2.99

Pedigree Dog food, 15-17 lb $11.99
Use $1.00/1 Pedigree Dry Food For Dogs, 3.5 lb or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $10.99

Pup-Peroni Dog Snacks, 10 oz $4.99
Use $1.00/1 Pup-Peroni Dog Snacks, 5.6 oz or larger – Sunday Insert (1/13)
Or $1.50/2 Pup-Peroni Dog Snacks – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $3.99

Purina Cat Chow, 3.15 lb $4.49
Use $0.75/1 Purina Cat Chow, 3.15 lbs or larger – Sunday Insert (12/9)
And use $1.00/1 – Purina Dry Cat Food, 3.15 lb or larger, limit one coupon or offer per guest, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $2.74

Butterball Turkey Bacon, Sausage, Kielbasa or Variety Pack Lunchmeat, 3-14 oz $2.50
Use $0.75/1 – Butterball Regular or Deep Fried Lunchmeat – (butterball.com)
Final Price: $1.75

Tyson Chicken Breast Fillets, Southern Style Tenderloins or Crispy, Buffalo or Honey BBQ Strips, 25 oz $6.99
Use $0.75/1 Tyson Frozen Whole Grain or Lightly Breaded Product – Sunday Insert (11/4)
Final Price: $6.24

Bob Evans Oven Baked Macaroni & Cheese, Hash Brown Bake or Scalloped Potatoes, 20 oz $3.99
Use $0.55/1 – Bob Evans Refrigerated Side Dish – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Bob Evans Refrigerated Side Dishes – (bricks.coupons.com)
Final Price: $3.44

Alka-Seltzer Plus, 20 ct $4.99
Use $2.00/1 Alka-Seltzer Plus Cold Product, excludes Antacid Products – Sunday Insert (12/2)
Or $1.00/1 – Alka-Seltzer Antacid or Alka-Seltzer Plus Cold Product – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Alka-Seltzer Antacid or Alka-Seltzer Plus Cold Product – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Alka-Seltzer Antacid or Alka-Seltzer Plus Cold Product – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Alka-Seltzer Antacid or Alka-Seltzer Plus Cold Product – (alkaseltzerplus.com)
Or $2.00/1 Alka-Seltzer Regular or Plus Cold Product, 10 ct or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $2.99

Stayfree Pads, 36-44 ct $3.99
Use B1G1 Free Stayfree Product, up to $4.49 – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/1 – Stayfree Product, Excludes Trial Size – (healthyessentials.com)
Or $0.50/1 – Stayfree Product, Limit 4 Like Coupons in Same Shopping Trip – (stayfree.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Dial Body or Right Guard Body Wash, 6.8-18 oz $3.00
Use $2.00/2 – Right Guard Body Wash Products – (coupons.com)
Or $2.00/2 – Right Guard Body Wash Products – (pillsbury.com)
Or $2.00/2 – Right Guard Body Wash Products – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/2 Dial or Dial for Men Body Wash, 6 oz or larger – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Cortizone 10 Creme, 1 oz $3.99
Use $1.00/1 – Cortizone 10 Product – (smartsource.com)
Or $1.00/1 Cortizone 10 Product, excludes trial size – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $2.99

Just for Men Hair Color $5.99
Use $2.00/1 – Just For Men Autostop – (justformen.com)
Final Price: $3.99

Sundown Vitamins D3 Softgels, 300 ct $13.49
Use $2.00/1 – SunDown Naturals Products – (couponnetwork.com)
Or $1.00/1 – SunDown Naturals Vitamin or Supplement Product – (redplum.com)
Or $1.00/1 – SunDown Naturals Vitamin or Supplement Product – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – SunDown Naturals Vitamin or Supplement – (eatbetteramerica.com)
Or $2.00/1 Sundown Naturals 120 ct or larger – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/1 Sundown Naturals Vitamin or Supplement – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $11.49

Viva Paper Towels, 4-6 ct $6.99
Use $0.60/1 Viva Big Roll Paper Towels – Sunday Insert (1/13)
Or $0.50/2 – Viva Rolls, or (1) Bog Roll, 2pk – (vivatowels.com)
And use $1.00/1 – Viva Paper Towels, 8 pk or higher, limit one coupon or offer per guest, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $5.39

Cottonelle Toilet Paper, 12 pk $6.49
Use $0.50/1 Cottonelle Toilet Paper, 9 roll or $0.50/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 roll – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $5.49

Lysol Disinfectant Spray, 19 oz $5.99
Use $0.50/1 – Lysol Disinfectant Spray, 12 oz or Larger – (lysol.com)
Or $0.50/1 Lysol Disinfecting Spray, 12.5 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $4.99

Ultra Palmolive Dish Soap, 25 oz $2.50
Use $0.50/1 Palmolive Ultra Dish Liquid, 20 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
Or $0.25/1 – Palmolive Dish Liquid, 20 oz or Larger – (colgate.com)
Final Price: $1.50

Atkins Advantage Shake, 4 pk $6.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Atkins Shakes, 4pk – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 Atkins Shake, 4 pk – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Smart Balance Buttery Spread, 2 pk or 8-15 oz $2.55
Buy One Get One Free
Use $0.75/1 – Smart Balance Buttery Spreads or Buttery Sticks – (smartsource.com)
Or $1.00/2 Smart Balance Buttery Spreads – Sunday Insert (1/13)
Or $1.00/2 Smart Balance Buttery Spreads – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $0.53 each, when you buy 2

Pepperidge Farm Garlic, Cheese Texas Toast or Roasted Garlic Toast, 9.5-12.7 oz $2.89
Buy One Get One Free
Use $0.50/1 – Pepperidge Farm Frozen Bread – (coupons.com)
Or $0.50/1 – Pepperidge Farm Frozen Bread – (campbellskitchen.com)
Final Price: $0.45 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.