Publix 1/11-1/17 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Publix 1/11-1/17 Matchups

Posted on Wednesday, January 11th, 2012 at 9:28 am
Pin It


Buy One Get One Deals

Starkist Albacore White Tuna, 6.4 oz $3.19
Use $0.50/1 – StarKist Tuna Pouch – (facebook.com)
Or $0.50/4 – StarKist Tuna Pouches – (couponnetwork.com)
Or $0.50/1 Starkist Tuna Pouch from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $1.19 for 2 or $0.60 each

Hormel No Bean Chili, 15 oz $2.49
Use  $0.55/1 – Hormel Chili Products – (hormel.com)
Final Price:  $1.39 for 2 or $0.70 each

Apple & Eve FruitSmarts Juice beverage, Fruitables Fruits & Vegetables or 100% Juice, 64 oz $3.49
Use $1.00/1 – Apple & Eve Fruitables Juice Boxes, 8pk or 64oz Bottle – (facebook.com)
Or $0.55/1 – Apple & Eve Fruitables Juice Boxes, 8pk or 64oz Bottle – (coupons2.smartsource.com)
Final Price:   $1.49 for 2 or $0.75 each

Kellogg’s Cereal, 12.2-14 oz $4.19
Use $1.00/2 – Kellogg’s Frosted Flakes Cereals, 14oz or Larger – (kelloggs.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Fruit Loops or Apple Jacks, 8.75oz or Larger – (kelloggs.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereal from 1/8 Sunday insert
Final Price:   $3.19 for 2 or $1.60 each

Ken’s Steak House Dressing, 16 oz $3.55
Use $1.00/1 Ken’s Dressing from 1/8 Sunday insert
Or $1.00/2 Ken’s Dressing from 1/8 Sunday insert

Final Price: $1.55 for 2 or $0.78 each

Quaker Chewy Granola Bars or Smashbars, 6.1-6.7 oz $2.99
Use $1.00/2 – Quaker Chewy Granola or Quaker Chewy Smashbar Bars – (redplum.com)
Final Price:  $1.99 for 2 or $1.00 each

Nabisco Ritz Crackers, 7.5-16 oz $3.09
Use $2.00/3 Nabisco Honey Maid or Ritz from 1/8 Sunday insert
Or  $1.00/2 – Nabisco Crackers – (facebook.com)
Or $1.00/2 – Nabisco Snacks, Not Valid on Single Serve – (coupons.com)
Final Price:   $4.18 for 4 or $1.05 each

Progresso

Broth, 32 oz $2.59
Use $0.75/2 Progresso Broth from 12/11 Sunday insert
Final Price:  $1.84 for 2 or $0.92 each

Valley Fresh White Chicken in Water, 12.5 oz $3.25
Use $1.00/2 Valley Fresh Natural Chicken Breast from 1/8 Sunday insert
Or  $0.55/1 – Valley Fresh Chunk Chicken – (bricks.coupons.com)
Final Price:   $2.25 for 2 or $1.13 each

Emerald Almonds, 11 oz $5.99
Use $0.75/1 Emerald Breakfast on the go! or Canister from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $4.49 for 2 or $2.25 each

Batter Blaster Pancake & Waffle Batter, 18 oz $3.99
Use $1.00/1 – Batter Blaster – (batterblaster.com)
Final Price:  $1.99 for 2 or $1.00 each

Gorton’s Grilled Tilapia Fillets, Salmon or Haddock, 6.3 oz $4.49
Use $1.00/1 – Gorton Grilled Item – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/2 – Gorton’s Item – (gortons.com)
Or $1.00/2 – Gorton’s Item – (bricks.coupons.com)
Or $0.50/1 Gorton’s Item from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/1 Gorton’s Skillet Crisp Tilapi from 10/30 Sunday insert
Final Price:   $2.49 for 2 or $1.25 each

Boca Meatless Burgers, Veggie or Chicken Patties or Ground Crumbles, 10-12 oz $3.65
Use $1.00/2 Boca Meatless Product from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $2.65 for 2 or $1.33 each

Marzetti Dip, 13-15.5 oz $3.69
Use $1.00/1 – Marzetti Otria Greek Yogurt Veggie Dip – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – Marzetti Veggie Dip, 8.75oz or Larger – (smartsource.com)
Final Price:  $1.69 for 2 or $0.85 each

Pedigree Dentastix or Jumbone Dog Treats, 5.57-6.07 oz $3.59
Use $1.00/2 Pedigree Treats for Dog from 12/4 Sunday insert
Final Price:  $2.59 for 2 or $1.30 each

Ricola Throat Drops, 19-24 ct $1.79
Use $0.75/1 Ricola Dual Action Cough Drops from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/2 Ricola Product from 1/1 Sunday insert
Final Price:   $0.29 for 2 or $0.15 each

Other Coupon Deals

Smart Milk, half gallon $2.50
Use $1.00/1 Smart Balance Enhanced Milk from 1/8 Sunday insert
Or $0.75/1 – Smart Balance Milks – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Smart Balance Milk – (smartsource.com)
Final Price:  $1.50

Dannon Activia Yogurt, 4 ct $3.00
And  $2.00/2 – Dannon Activia Yogurts, 4pk, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Nestle Coffee-Mate Coffee Creamer, 32 oz $2.00
Use $0.50/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer from 10/30 Sunday insert
Or $0.55/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer from 10/30 Sunday insert
Final Price:  $1.00

Egg Beaters, 15-16 oz $1.66
Use $0.35/1 Egg Beaters from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/2 Egg Beaters from 1/1 Sunday insert
Final Price:   $0.96

Liberte Mediterranee or Greek Yogurt, 5-6 oz $0.80
Use $1.00/5 – Liberte Mediterranee Yogurt, 6oz – (smartsource.com)
And use $1.00/3 Liberte Yogurt from Publix Yellow “Happy New Year” Flyer
Final Price:  $0.40 each when you buy 5

Kraft Shredded Cheese or Chunk Cheese, 7-8 oz $3.00
Or $0.50/2 – Kraft Natural Shredded Cheese Products, 8oz or Larger – (coupons.com)
Final Price:   $2.75 each when you buy 2

Stacy’s Pita Chips, 7.33-8 oz $2.50
Use $1.00/2 Stacy’s Pita Chips from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Healthy Choice Cafe Steamers or Complete Meals, 9.5-12 oz $2.00
Use $0.75/2 Healthy Choice Frozen Cafe Steamers from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $1.63 each when you buy 2

Totino’s Pizza Rolls, 40 ct or Pizza Stuffers, 4 ct $2.99
Use $1.10/1 – Totino’s Pizza Stuffers – (pillsbury.com)
Or $1.10/1 – Totino’s Pizza Stuffers – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Totino’s Pizza Stuffers – (boxtops4education.com)
Or $1.00/1 – Totino’s Pizza Stuffers – (couponnetwork.com)
Or $1.00/1 – Totino’s Pizza Stuffers, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $0.40/2 – Totino’s Rolls Snacks – (smartsource.com)
Or $0.50/2 – Totino’s Rolls Snacks – (pillsbury.com)
Or $0.50/2 – Totino’s Rolls Snacks – (eatbetteramerica.com)
Or $0.50/2 – Totino’s Rolls Snacks – (boxtops4education.com)
Or $0.40/2 – Totino’s Rolls Snacks – (couponnetwork.com)
Or $1.00/1 – Totino’s Pizza Stuffers – (smartsource.com)
Or $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks from 12/11 Sunday insert
Final Price:   $1.89

Campbell’s Chunky Soup, 18.6-19 oz or 15.25 oz bowl $1.50
Use $0.50/2 – Campbell’s Chunky Soup – (campbellskitchen.com)
Or  $0.50/3 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (coupons.com)
Or $1.00/3 – Campbell’s Chunky Soup – (campbellskitchen.com)
Or $1.50/4 – Campbell’s Chunky Soup – (campbellskitchen.com)
Or $2.00/5 – Campbell’s Chunky Soups – (campbells.com)
Or $1.00/2 Campbell’s Chunky Soup from 1/8 Sunday insert
Or $0.50/4 Campbell’s Chunky Soup or Chili from 12/4 Sunday insert
Final Price:   $1.00 each when you buy 2

Folger’s Ground Coffee, 27.8-33.9 oz $8.99
Use  $1.00/2 Folger’s Coffee from 12/4 Sunday insert
Final Price:  $8.49 each when you buy 2

Folger’s Ground Coffee Simply Smooth, Colombian or Decaf $9.99
Use $1.00/2 Folger’s Coffee from 12/4 Sunday insert
Final Price:  $9.49 each when you buy 2

Nabisco Triscuits or Crackerfuls, 5.5-10 oz $2.50
Use $1.00/2 – Nabisco Crackers – (facebook.com)
Or $1.00/2 – Nabisco Snacks, Not Valid on Single Serve – (coupons.com)
Final Price:   $2.00 each when you buy 2

Smucker’s Preserves, Marmalade, Jelly or Jam 18 oz 50% Off
Use $1.00/2 Smucker’s Fruit Spread Product and Jif Peanut Butter from 1/8 Sunday insert
Final Price:  Unknown

General Mills Cereal:  Oatmeal Crisp, Basic 4, Honey Nut Clusters or Raisin Nut Bran, 16-18 oz $2.50
Use $1.00/2 General Mills Cereals from 12/11 Sunday insert
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Progresso Soup, 18.5-19 oz $1.33 each
Use $1.00/4 – Progresso Soups – (smartsource.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (progressosoups.com)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans from 1/8 Sunday insert
Or $1.00/4 Progresso Soups from 12/11 Sunday insert
Final Price:  $1.08 each when you buy 4

Dole Fruit, 24.5 oz jar $2.00
Use $0.75/1 Dole All Natural Fruit in 100% Juice from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $1.25

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.