Best Publix Savings from Matchups 8/29-9/4
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best Publix Matchups 8/29-9/4

Posted on Thursday, August 30th, 2012 at 9:35 am
Pin It


Here are this week’s best savings from the Publix matchups!

1.Honest Tea or Honest Ade, 16.9-18.5 oz $1.49
Buy One Get One Free
Use $1.25/2 – Honest Tea or Honest Ade – (thenationalhonestyindex.com)
Final Price: $0.12 each, when you buy 2

2. Kraft Dressing, 16 oz $2.85
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Kraft Dressings, 16 oz – (couponnetwork.com)
Final Price: $0.93 each, when you buy 2
3. Smart Balance Spreadable Butter & Canola Oil, 7.5 oz $2.50
Buy One Get One Free
Use $0.50/1 Smart Balance Spreadable Butter & Canola Oil Blend from 8/5 Sunday insert
Final Price: $0.25 each, when you buy 2
4. French’s Classic Mustard, 14 oz $1.87
Buy One Get One Free
Use $0.30/1 French’s Mustard, cannot be combined with any other coupon, limit of 2 like coupons in same shopping trip from  6/24 Sunday insert
Final Price: $0.34 each, when you buy 2

5. Ball Park Beef Franks, 14-16 oz $4.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Ball Park products from  8/5 Sunday insert
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

6. Athenos Crumbled Feta Cheese, 3.5-4 oz $2.59
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Athenos Feta Cheese AND (1) Dole Salad Kit – (coupons.com)
Final Price: $0.30 each, when you buy 2 plus price of salad kit
7. Nabisco Ritz Crackers, 9.5-15.1 oz $3.09
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve – (smartsource.com)
Or $1.00/2 Nabisco Cookies or Crackers, 4.05 oz -27.5 oz from  8/5 Sunday insert
Final Price: $1.05 each, when you buy 2
8. Kellogg’s Raisin Bran, Raisin Bran Crunch, Corn Flakes, Granola or FiberPlus Cereal, 11.5-24 oz $4.29
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Kellogg’s Raisin Bran, Kellogg’s Crunchy Nut and/or Kellogg’s Smart Start Cereals – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s FiberPlus Cereal, 11.5 oz or Larger – (kelloggsfamilyreward.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Cereal, 8.7 oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereals, 8.7 oz or larger, limit of 4 like coupons in same shopping trip from  8/5 Sunday insert
And use $1.00/3 – Kellogg’s Cold Cereal Cereals, Excludes Single Serve, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $1.40 each, when you buy 4
9. General Mills Chex Mix, 15 oz $3.65
Buy One Get One Free
Use $0.60/1 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5 oz or Larger – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5 oz or Larger – (eatbetteramerica.com)
Or $0.60/1 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5 oz or Larger – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 Chex Mix, 4.5 oz or larger OR Chex 100 Calorie Snack, no other coupon may be used with this coupon from  8/5 Sunday insert
Final Price: $1.23 each, when you buy 2
10. Planter’s Peanuts, 16 oz $4.29
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 Planters Product, 4-21.5 oz, excludes pistachios from  6/24 Sunday insert
Final Price: $1.15 each, when you buy 2
11. Hershey’s Candy Bars, 6 ct $3.85
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Hershey’s Milk Chocolate Bar, 6pk – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/2 Hershey’s Milk Chocolate, Hershey’s Milk Chocolate with Almonds and Hershey’s Special Dark Chocolate Bars, 6-packs from  8/19 Sunday insert
Final Price: $1.43 each, when you buy 2
12. Resolve Spray & Wash, 22 oz $4.59
Buy One Get One Free
Use $0.50/1 – Resolve Laundry Stain Remover Product – (rb.com)
Final Price: $1.30 each, when you buy 2
13. Chobani Greek Yogurt, 6 oz $1.00
Use $0.30/1 – Chobani Greek Yogurt, 6 oz Cup – (chobani.com)
Final Price: $0.40
14. Reynolds Wrap, 75 sq ft $6.19
Buy One Get One Free
Use $0.75/1 Reynolds Wrap Heavy Duty Non-Stick Foil, limit 1 coupon per item purchased, limit of 4 coupons for same product in same transaction from  5/13 Sunday insert
Or $0.75/1 Reynolds Wrap Foil, 35 sq ft or larger excluding foil sheets, limit 1 coupon per item purchased, limit of 4 coupons for same product in same transaction from  5/13 Sunday insert
Or $0.55/1 Reynolds Wrap Foil, 35 sq ft or larger, excluding wrappers foil sheets, limit of 4 coupons in same transaction from  6/24 Sunday insert
Final Price: $2.35 each, when you buy 2
15. Red Gold Diced Tomatoes, 14.5 oz $1.39
Buy One Get One Free
Use $1.00/3 – Red Pack Tomatoes, 14.5 oz or Larger – (redgold.com)
Final Price: $0.45 each, when you buy 4
16. Clear Eyes Drops, 15 ml $3.99
Buy One Get One Free
Use $0.75/1 – Clear Eyes Product – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Clear Eyes Product – (pillsbury.com)
Or $0.75/1 – Clear Eyes Product – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $1.25 each, when you buy 2

17. Morningstar Farms Veggie Products, 5.25-12 oz $3.95
Buy One Get One Free
Use $0.75/1 Morning Star Veggie Foods product, limit of 4 like coupons in same shopping trip from  8/5 Sunday insert
Or $0.55/1 – MorningStar Farms Veggie Foods Product – (couponnetwork.com)
Or $1.00/2 – MorningStar Farms Veggie Foods Product – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Morningstar Farms Veggie Foods Products, Manufacturer Coupon – (target.com)
Final Price: $1.23 each, when you buy 2
19. Herbal Essences or Aussie Hair Care, 1.7-14 oz $2.50
Use $3.00/2 Herbal Essences or Aussie products, excluding trial/travel size, limit of 4 like coupons in same shopping trip from  8/5 Sunday insert
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.