Best Publix Matchups 7/25-7/31
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best Publix Matchups 7/25-7/31

Posted on Wednesday, July 25th, 2012 at 11:06 am
Pin It


Here are this week’s best Publix matchups!

1. Juicy Juice 100% Juice or Fruitfuls, 8 pk $3.25
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Juicy Juice Fruitfuls – (juicyjuice.com)
Or $1.00/3 – Juicy Juice Products – (juicyjuice.com)
Or $1.00/1 Juicy Juice Fruitfuls
Final Price:  $0.63 each, when you buy 2

2. General Mills Lucky Charms, Cookie Crisp, Reese’s Puffs or Cinnamon Toast Crunch Cereal, 15.6-20.25 oz $3.99
Buy One Get One Free
Use $0.50/1 – Reese’s Puffs Cereal – (coupons.com)
Or $0.60/1 – Reese’s Puffs Cereal – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Reese’s Puffs Cereal – (eatbetteramerica.com)
Or $0.60/1 – Reese’s Puffs Cereal – (boxtops4education.com)
Or $1.00/2 General Mills Cereal from 7/15 Sunday insert
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

3. Arnold Dutch Country Bread, 22-24 oz $2.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Arnold Sliced Breads from 4/15 Sunday insert
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

4. Immaculate Baking Company Cookie Dough, 14 oz $3.29
Buy One Get One Free
Use $0.50/1 – Immaculate Baking Cookie Dough Product – (commonkindness.com)
Final Price: $0.65 each, when you buy 2

5. Fresh Express Salad Kits, 6.4-13.8 oz $3.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 Fresh Express Harvest Originals Salad
Or $1.00/2 Fresh Express Salad Blends or Kits
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

6. Barber Foods Stuffed Chicken Breasts, 10 oz $4.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Barber Foods Stuffed Chicken Breast Entrées – (barberfoods.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

7. Flatout Bread, 11.2 oz $3.19
Buy One Get One Free
Use $0.55/1 Flatout Product
Final Price: $1.05 each, when you buy 2

8. Purina Beggin’ Strips, 25 oz $12.29
Buy One Get One Free
Use $2.00/1 – Purina Dog Treat or Snack, Publix Coupon – (publix.com)
Final Price: $4.15 each, when you buy 2

9. Quaker Chewy Granola Bars or Dipps, 6.1-6.7 oz $2.99
Buy One Get One Free
Use $0.75/2 Quaker Chewy Granola Bars or Yogurt Granola Bars from 7/22 Sunday insert
Final Price: $1.12 each, when you buy 2

10. Kellogg’s Eggo Waffles, 9.8-12.6 oz $3.25
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 Eggo Waffles Frozen Product
Final Price: $1.13 each, when you buy 2

11. Mrs. Paul’s Fish Sticks or Fillets, 19.19-24.6 oz $5.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Mrs. Paul’s Seafood Item – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

12. Post Honey Bunches of Oats Cereal, 13-18 oz $3.29
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Post Honey Bunches of Oats, 13 oz or Larger – (facebook.com)
Or $1.00/2 Post Honey Bunches of Oats, limit of 4 like coupons in same transaction from 7/8 Sunday insert
Final Price: $0.65 each, when you buy 2

13. V8 Splash Beverage, 64 oz $2.69
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 V8 Splash Juice, Publix Coupon from Publix Make Game Day a Snap Booklet
Final Price: $0.85 each, when you buy 2

14. Bumble Bee Premium Albacore Tuna in Water, 5 oz $2.89
Buy One Get One Free
Use $0.55/2 Bumble Bee Premium Tuna
Final Price: $1.17 each, when you buy 2

15. Mt Olive Sweet Relish or Pickles, 16 oz $2.39
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 Mt. Olives Pickles, Peppers or Relish from 6/24 Sunday insert
Or $0.55/1 Mt. Olives Product
Final Price: $0.20 each, when you buy 2

16. Starkist Fruit Chews Candy, Skittles or Lifesavers, 13-14 oz $2.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 Life Savers
Or $1.00/2 Skittles, Starburst or Life Savers Gummies, 13-16.8 oz, cannot be combined with any other coupon per 6/3 Sunday insert
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

17. Lysol Disinfectant Bathroom Cleanser or Mildew Remover with Bleach, 32 oz $3.99
Buy One Get One Free
Use $0.25/1 – Lysol All Purpose Cleaner Pourable/Trigger, Antibacterial Kitchen or Bathroom Cleaner – (lysol.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

18. Arm & Hammer Toothpaste, 6-6.3 oz $3.39
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 Arm & Hammer Toothpaste or Whitening Booster, 2.5 oz or larger from 4/1 Sunday insert
Or $0.75/1 Arm & Hammer Toothpaste or Whitening Booster, 2.5 oz or larger from 4/1 Sunday insert
Final Price: $0.70 each, when you buy 2

19. Kraft Milkbite Granola Bars, 6.15 oz $2.99
Buy One Get One Free
Use $0.55/1 Kraft Milkbite Package
Final Price: $0.95 each, when you buy 2

20. Chobani Champion Greek Yogurt, 4 pk $2.50
Use $1.00/1 – Chobani Little Champions, 4pk – (chobani.com)
And use $1.00/1 – Chobani Champions Greek Yogurt, 4pk, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $0.50

21. Bayer Aspirin, 60-120 ct $4.99
Use $3.00/1 Bayer Aspirin from 6/24, 20 ct or larger Sunday insert
Or $1.00/1 – Bayer Advanced Aspirin Product – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 Bayer Aspirin Product from 5/13 Sunday insert
Final Price: $1.99

22. Shout Stain Remover, 8.7-22 oz $2.49
Use $0.50/1 – Shout Product – (walmart.com)
Or $1.50/2 Shout Product
And use  $1.00/1 – Shout Laundry Items, Advanced Gel Stain Remover, 8.7 oz, Advanced Gel Sprays, 22 oz, Color Catcher, 24ct, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $0.49

23. Ziploc Snack Bags, 30-50 ct $1.50
Use $1.00/2 Ziploc Bags from 7/15 Sunday insert
And use $1.00/2 Ziploc Bags, Publix Coupon from Publix Yellow Advantage Flyer Hot Savings
Final Price: $0.50

24. Softsoap Liquid Handsoap, 5.5-7.5 oz $1.00
Use $0.50/1 Softsoap
Final Price: Free

25. Clorox Disinfecting Wipes, 35 ct $2.00
Use $1.00/1 Clorox Disinfecting Wipes, Publix Coupon from Publix Summer Grilling Booklet
Final Price: $1.00

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.