Best Publix Matchups 4/22-4/28
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Best Publix Matchups 4/22-4/28

Posted on Thursday, April 26th, 2012 at 6:44 pm
Pin It


Here are the best Publix matchups for the week!

1. V8 V-Fusion Vegetable and Fruit Juice, Smoothie, Fusion+Tea or 100% Acai Mixed Berry Juice, 36-46 oz $3.99 Use $1.00/2 – V8 V-Fusion Tea Beverages, 46oz – (v8juice.com) Final Price:  $2.99 for 2 or $1.50 each

2. Quaker Cap’n Crunch Cereal, 15.4-20 oz $4.89 Use $1.00/1 Cap’n Crunch from Publix Stocking Spree Booklet Final Price:  $2.89 for 2 or $1.45 each

3. Pepperidge Farm Swirl Bread, 16 oz $3.99 Use $0.50/1 Pepperidge Farm Bakery Product from 2/26 Sunday insert Final Price:  $1.99 for 2 or $1.00 each

4. Hunt’s 100% Natural Tomatoes, 14.5 oz $1.29 Use $1.00/3 Hunt’s Tomatoes from 4/15 Sunday insert Final Price:  $1.58 for 4 or $0.40 each

5. Kraft Dressing, 24 oz $4.99 Use $1.00/2 Kraft Dressing Final Price:  $3.99 for 2 or $2.00 each

6. Lawry’s 30 Minute Marinade, 12 oz $3.35 Use $1.00/1 Lawry’s Marinade from 4/15 Sunday insert Or $0.50/2 – Lawry’s Marinades – (redplum.com) Final Price:  $1.35 for 2 or $0.68 each

7. Hershey’s Nuggets, 10.5-12 oz $3.99 Use $1.00/2 Hershey’s Chocolate Bags from 4/15 Sunday insert Final Price:  $2.99 for 2 or $1.50 each

8. Smart Balance Spread, 7.5-15 oz $2.59 Use $1.00/2 Smart Balance Buttery Spread or Buttery Sticks from 4/1 Sunday insert Final Price:  $1.59 for 2 or $0.80 each

9. Kozy Shack Pudding, 4-6 ct $3.19 Use $1.00/2 Kozy Shack Pudding from 3/4 Sunday insert Final Price:  $2.19 for 2 $1.10 each

10. Whole Fruit Sorbet, 1 pt $2.99 Use $0.35/1 – Whole Fruit Product – (jjsnacks.com) Final Price:  $1.59 for 2 or $0.80 each

11. Jose Ole Taquitos or Tacos, 10-22.5 oz $5.99 Use $1.00/1 – Jose Ole Brand Item, 16oz or Larger – (moreoleinlife.com) Or $1.00/1 – Jose Ole Brand Item, 16oz or Larger – (coupons.smartsource.com) Final Price:  $3.99 for 2 or $2.00 each

12. Tena Serenity Pads, 14-30 ct $5.19 Use $1.00/1 Tena Product from 1/8 Sunday insert Final Price:  $3.19 for 2 or $1.60 each

13. Bic Disposable Razors, 3-4 ct or Hybrid Advance Razor, 1 ct $5.79 Use $3.00/1 Bic Flex3, Flex4, Comfort3 Advance or Hybrid Advance Razor from 4/15 Sunday insert Or  $1.50/1 Bic Flex3, Flex4, Comfort3 Advance or Hybrid Advance Razor from 4/15 Sunday insert Final Price:  free

14. Slim Fast 3-2-1 Plan Shakes, 4 ct $5.99 Use $1.00/1 – Slim-Fast Shake, Multipack or Shake Mix – (makinglifebetter.com) Final Price:  $3.99 for 2 or $2.00 each

15. Milk-Bone Dog Snacks, 60-64 oz $6.99 Use $1.00/1 – Milk-Bone Healthy Favorites Dog Snacks – (milkbone.com) Or $1.50/2 Milk-Bone Dog Snacks from 4/1 Sunday insert Final Price:  As low as $4.99 for 2 or $2.50 each

16. Purina Beneful Dog or Puppy Food, 3.5 lb $5.79 Use $2.00/1 – Purina Beneful Dry Dog Food, 3.5lb or Larger, Target Coupon – (target.com) Final Price:  $1.79 for 2 or $0.90 each

17. Dole Fruit, Fruit in Gel or Parfait, 4 pk $2.00 Use $0.50/1 – Dole Fruit Bowls in 100% Juice – (coupons.smartsource.com) Or $0.50/1 – Dole Fruit Bowls or Dole All Natural Fruit in Plastic Jars – (coupons.smartsource.com) Or $1.00/2 Dole Gels or Fruit Parfaits from 4/22 Sunday insert Or $1.00/2 Dole All Natural Fruit Bowls, in 100% Juice from 4/22 Sunday insert Or $0.50/2 Dole Parfaits from 1/29 Sunday insert Or $0.50/2 Dole Gels from 1/29 Sunday insert Or $0.50/1 Dole Parfaits from 1/29 Sunday insert Or $0.75/2 Dole Gels Cups from 1/29 Sunday insert Final Price:  $1.00

18. Colgate Toothpaste:  Total Advance, MaxFresh, MaxWhite or MaxClean $2.50 Use $1.00/1 Colgate Total Advanced, Optic White or Sensitive Pro-Relief from 4/15 Sunday insert And use $1.50/2 Colgate Total Advanced Toothpaste from Publix Get a Bundle of Savings, Do a Bundle of Good Booklet Final Price:  $0.75 each when you buy 2

19. Dove Hair Care Products, 4-12 oz $3.00 Use $2.00/1 – Dove Shampoo, Conditioner or Styling Product, Excludes Trial and Travel Size – (walmart.com) Or $1.00/1 – Dove Shampoo, Conditioner or Styling Product, Excludes Trial and Travel – (makinglifebetter.com) Or $1.00/1 – Dove Style+Care Hair Product, Excludes Trial Size – (dove.us) Final Price:   $1.00

20. Fabuloso Liquid Cleaner, 56 oz $2.50 Use $0.50/1 Fabuloso Multi-Use Cleaner from 4/15 Sunday insert And use $1.50/2 Fabuloso Product from Publix Get a Bundle of Savings, Do a Bundle of Good Booklet Final Price:  $0.75 each when you buy 2

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.