Best Publix Matchups 3/7-3/13
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best Publix Matchups 3/7-3/13

Posted on Thursday, March 8th, 2012 at 4:28 pm
Pin It


Here are the best Publix matchups for the week!

Buy One Get One Deals

1.Oscar Mayer Meat Wieners, 16 oz $3.59
Use  $2.00/2 Oscar Mayer Selects Beef Franks from Publix Yellow Flyer
Final Price:  $1.59 for 2 or $0.80 each

2. Campbell’s Select Harvest Soup, 18.6-18.8 oz $2.49
Use $0.50/2 Campbell’s Select Harvest Soup from 2/5 Sunday insert
Or $1.00/3 – Campbell’s Select Harvest Soup – (campbellkitchen.com)
Or $0.50/4 Campbell’s Select Harvest Soup from 2/5 Sunday insert
Final Price: $1.49 for 2 or $0.75 each

3. Welch’s Essentials Juice or Light Concord Juice, 64 oz $3.45
Use $0.75/1 – Welch’s Essentials Juice – (welchs.com)
Final Price:  $1.95 for 2 or $0.98 each

4. Post Cereal or Great Grains, 13-16 oz $3.65
Use $2.00/2 – Post Dry Cereal, 11oz or Larger AND Silk Beverage 64oz, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $1.65 for 2 or $0.83 each plus price of Silk

5. Emerald Breakfast on the Go!, 7.5 oz $3.29
Use $1.00/1 – Emerald Breakfast on the Go! Product, 7.5oz or Larger – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Emerald Breakfast on the Go! Product, 7.5oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 Emerald Breakfast on the Go! Product from 3/4 Sunday insert
Final Price:  $1.29 for 2 or $0.65 each

6. Kellogg’s Cereal:  Frosted Flakes, Corn Pops, Apple Jacks or Froot Loops, 16.3-17.2 oz $3.76
Use $0.50/1 – Kellogg’s Froot Loops Sooper Looper Cereal, 12.2oz or Larger – (kelloggs.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Frosted Flakes Cereal, 14oz or Larger – (kelloggs.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Apple Jacks, 8.7oz or Larger – (kelloggs.com)
Final Price:  $1.76 for 2 or $0.88 each

7. Barilla Pasta Sauce, 24 oz $2.79
Use $1.00/1 – Barilla Pasta AND Barilla Pasta Sauce – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Barilla Pasta AND Barilla Pasta Sauce – (barilla.com)
Final Price:  $0.79 for 2 or $0.40 each plus price of pasta

8. Welch’s Fruit Snacks, 6.4-9 oz $2.79
Use $0.50/1 – Welch’s Fruit Snacks or Fruit N Yogurt Snacks – (facebook.com)
Or $1.00/2 Welch’s Fruit or Yogurt Snacks from 1/15 Sunday insert
And use $1.00/1 Welch’s Fruit Snacks from Publix Spring 2012 Family Style Booklet
Final Price:   Free

9. Pompeian Olive Oil, 32 oz $12.09
Use $1.00/1 – Pompeian Olive Oil or OliveExtra Plus – (coupons2.smartsource.com)
Final Price:  $10.09 for 2 or $5.05 each

10. Ruffles Potato Chips, 8.5-10 oz $4.29
Use $0.55/1 Ruffles Chips from 2/26 Sunday insert
Final Price:  $3.19 for 2 or $1.60 each

11. Snickers, 3 Musketeers, Milky Way or Twix Fun Size Candy Bars, 21.5-22.55 oz $6.49
Use $1.00/2 Mars Easter Products from 3/4 Sunday insert
Final Price:  $5.49 for 2 or $2.75 each

12. Nabisco Honey Maid Grahams, 12.2-14.4 oz $4.19
Use $1.00/2 – Nabisco Crackers, 9oz-16oz – (smartsource.com)
And $1.00/2 – Nabisco Cracker Items, Excludes Single Serve, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $2.19 for 2 or $1.10 each

13. Barilla Pasta, 13.25-16 oz $1.23
Use $1.00/1 – Barilla Pasta AND Barilla Pasta Sauce – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Barilla Pasta AND Barilla Pasta Sauce – (barilla.com)
Final Price:  $0.23 for 2 or $0.12 each

14. Buy 1 Barilla Pasta, 12.25-16 oz $1.23
Buy 1 Barilla Pasta Sauce, 24 oz $2.79
Use $1.00/1 – Barilla Pasta AND Barilla Pasta Sauce – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Barilla Pasta AND Barilla Pasta Sauce – (barilla.com)
Final Price:  $1.02 for pasta and sauce

15. Uncle Ben’s Country Inn Rice Mixes, 6 oz $1.49
Use $1.00/3 – Uncle Ben’s Products – (unclebens.com)
Or $1.00/3 – Uncle Ben’s Products – (facebook.com)
Final Price:  $2.00 for 4 or $0.50 each

16. Crystal Light Drink Mix, 10-12 qt $3.49
Use $1.00/2 – Crystal Light Drink Mix Products – (walmart.com)
Final Price:  $2.49 for 2 or $1.25 each

17. Vlasic Pickles, Spears, Stackers or Sweet Midgets, 16-24 oz $2.89
Use $0.75/1 Vlasic Pickles from 1/29 Sunday insert
Or $0.55/1 Vlasic Pickles from 1/29 Sunday insert
Final Price: $1.39 for 2 or $0.70 each

18. Ken’s Steak House Dressing, 16 oz $3.55
Use $1.00/2 – Ken’s Salad Dressing, 16oz – (smartsource.com)
Final Price:  $2.55 for 2 or $1.28 each

19. Emerald Mixed Nuts, 10-11.5 oz $6.99
Use $1.50/2 – Emerald Nuts Products, 5oz or Larger – (underdogbracket.com)
Or $1.50/2 Emerald Nuts from 1/29 Sunday insert
Final Price:  $5.49 for 2 or $2.75 each

20. Nabisco Wheat Thins, Triscuits or Chicken in a Biskit, 12-16 oz $4.49
Use $1.00/2 – Nabisco Crackers, 9oz-16oz – (smartsource.com)
And use $1.00/2 – Nabisco Cracker Items, Excludes Single Serve, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $2.49 for 2 or $1.25 each

21. Cheez-It Snack Crackers or Snack Mix, 9.75-14 oz $3.39
Use$1.00/2 Sunshine Cheez-It Crackers from 1/29 Sunday insert
Final Price: s$1.39 for 2 or $0.70 each

22. Libby’s Canned Vegetables, 14.5-15.25 oz $1.19
Use $1.00/4 Libby’s Canned Vegetables from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $1.38 for 4 or $0.35 each

23. International Delight Coffee Creamer, 16 oz $2.19
Use $0.55/1 – International Delight Product – (internationaldelight.com)
Final Price:  $0.55 each

24. Smart Balance Spread, 7.5-15 oz $2.59
Use $3.00/3 – Smart Balance Products – (smartbalance.com)
Or $1.00/2 Smart Balance Buttery Spreads or Sticks from 3/4 Sunday insert
Or $0.75/2 – Smart Balance Buttery Spreads or Buttery Sticks – (smartsource.com)
Final Price:   $2.18 for 4 or $0.55 each

25. Aunt Jemima Waffles, 10 ct $2.25
Use $1.00/2 – Aunty Jemima Frozen Products – (facebook.com)
Final Price:  $1.25 for 2 or $0.63 each

26. Weight Watchers Ice Cream Novelties, 12-24 oz $5.89
Use $0.75/1 – Weight Watchers Products, Min $5.00 Purchase – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $5.14 for 2 or $2.57 each

27. Schick Slim Twin, Xtreme 3 or Quattro Disposable Razors $6.99
Use $1.00/1 Schick Disposable Razor Pack from 2/5 Sunday insert
Final Price:  $4.99 for 2 or $2.50 each

28. Lysol Disinfectant All Purpose Cleaner, 40 oz $3.19
Use $0.50/1 – Lysol Disinfectant Spray, 12oz or Larger – (lysol.com)
Finish Price:  $1.19 for 2 or $0.60 each

29. Milk Bone Dog Biscuits, 18-26 oz $3.89
Use $1.50/2 Milk-Bone Dog Snacks from 2/19 Sunday insert
Final Price:  $2.39 for 2 or $1.20 each

30. Stonyfield Oikos Organic Greek Yogurt, 5.3 oz $1.00
Use $0.50/2 – Stonyfield Oikos Organic Greek Yogurt – (stonyfield.com)
Final Price:  $0.50 each when you buy 2

31. Smart Balance Milk, half gallon $2.50
Use $1.50/1 Smart Balance Enhanced Milk from 3/4 Sunday insert
Or $1.00/1 Smart Balance Enhanced Milk from 3/4 Sunday insert
Final Price: $1.00

32. Nestle Carnation Evaporated Milk, 12 oz $0.99
Use $0.50/2 – Nestle Carnation Evaporated Milk, 12oz – (verybestbaking.com)
Or $0.50/2 Carnation Evaporated Milk from 1/29 Sunday insert
Final Price:  $0.49 each when you buy 2

33. Swiffer Refill, 7-37 ct $8.99
Use  Free Swiffer Refill WYB Swiffer Starter Kit
Final Price:  Free plus price of starter kit

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.