Best Publix Matchups 3/21-3/27
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best Publix Matchups 3/21-3/27

Posted on Thursday, March 22nd, 2012 at 6:39 pm
Pin It


Here are the best Publix matchups for the week!

1. Welch’s Squezable Jelly, 22 oz $2.39
Use $0.55/1 – Welch’s Jam, Jelly or Spread – (welchs.com)
Or $0.55/1 Welch’s Product from 2/12 Sunday insert
Or $1.00/2 Welch’s Jams, Jellies or Spreads from 2/12 Sunday insert
Final Price:  $0.39 for 2 or $0.20 each

2. Quaker Chewy Granola Bars or Smashbars Snack Bars, 6.1-6.7 oz $2.99
Use $1.00/2 Quaker Chewy Granola, Quaker Chewy Dipps Granola or Quaker Chewy Smashbar Bars from 3/18 Sunday insert
Or $1.00/3 – Quaker Bars – (redplum.com)
Final Price: $1.99 for 2 or $1.00 each

3. Bumble Bee Premium Albacore Tuna in Water, 5 oz $2.89
Use $1.00/1 – Bumble Bee Product – (facebook.com)
Final Price:  $0.89 for 2 or $0.45 each

4, Kraft Dressing, 14-16 oz $2.85
Use $1.00/2 – Kraft Italian Salad Dressings, 16oz or Larger, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $1.85 for 2 or $0.93 each

5. Post Honey Bunches of Oats Cereal, 13-18 oz $3.29
Use $1.00/1 – Post Honey Bunches of Oats New Fruit Blends Cereal, 18oz or Larger – (walmart.com)
Or $1.00/1 Post Honey Bunches of Oats Fruit Blends from 2/26 Sunday insert
Final Price:  $1.29 for 2 or $0.65 each

6. V8 100% Vegetable Juice, 46 oz $2.95
Use $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juice, 46oz or Larger – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juice, 46oz or Larger – (v8juice.com)
Final Price: $1.95 for 2 or $0.98 each

7. Kit Kat, Hershey’s, Reese’s Peanut Butter Cups or Almond Joy, 16.3-20.1 oz $6.49
Use $2.00/3 Hershey’s Kisses, Reese’s, Bliss, Miniatures or Cadbury or Whoppers Eggs, 8 oz or larger from 2/26 Sunday insert
And use $1.00/2 – Hershey’s Easter Chocolate Candies 10oz to 12oz, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $8.98 for 4 or $2.25 each

8. Lance Cracker Creations, 6-7.4 oz $3.29
Use $1.00/1 – Lance Cracker Creations Sandwich Crackers, 6oz – (lance.com)
Or $1.00/1 – Lance Cracker Creations Sandwich Crackers, 6oz – (coupons.smartsource.com)
Final Price:  $1.29 for 2 or $0.65 each

9. Betty Crocker Boxed Potatoes, 4.5-6.6 oz $1.57
Use $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes from 2/5 Sunday insert
Or $0.55/2 – Betty Crocker Boxed Potatoes, Excludes Buds and Pouch – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $0.57 for 2 or $0.29 each

10. Emerald Almonds, 11 oz $5.89
Use $1.50/2 – Emerald Nuts Products, 5oz or Larger – (underdogbracket.com)
Or $1.50/2 Emerald Nuts Products from 3/11 Sunday insert
Final Price:  $4.39 for 2 or $2.20 each

11. Kettle Brand Potato Chips, 8-8.5 oz $3.69
Use $1.00/1 Kettle Potato Chips from 3/18 Sunday insert
Or $1.00/1 Krunchers Kettle Cooked Potato Chips from 2/26 Sunday insert
Final Price:  $1.69 for 2 or $0.85 each

12. Pepperidge Farm Hot Dog Buns, 12.5-15 oz $3.29
Use $0.50/1 Pepperidge Farms Bakery Product from 2/26 Sunday insert
Final Price:  $1.29 for 2 or $0.65 each

13. Libby’s Canned Vegetables, 14.5-15.25 oz $1.19
Use $1.00/4 Libby’s Canned Vegetables from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $1.38 for 4 or $0.35 each

14. I Can’t Believe It’s Not Butter Spread, 7.5-16 oz $2.45
Use $0.75/2 – I Can’t Believe It’s Not Butter Spread or Spray, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $1.70 for 2 or $0.85 each

15. Green Giant Frozen Vegetables, 7-10 oz $1.99
Use $1.00/2 Green Giant Frozen Boxed Vegetables from 3/18 Sunday insert
Final Price:   $0.99 for 2 or $0.50 each

16. Kellogg’s Eggo Waffles, 9.8-12 oz $3.25
Use $0.75/2 Eggo Waffle Frozen Products from 3/11 Sunday insert
Final Price:  $2.50 for 2 or $1.25 each

17. Seapak Shrimp Co Products, 8-28 oz $7.99
Use $0.75/1 Seapak Item from 2/12 Sunday insert
Final Price:  $6.49 for 2 or $3.25 each

18. So Delicious Coconut Milk Frozen Desert $5.99
Use $1.00/1 So Delicious Dairy Free Product from 2/12 Sunday insert
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Final Price: $3.99 for 2 or $2.00 each

19. Chinet Classic White Lunch, Compartment or PLatters, 24-55 ct $5.99
Use $1.00/1 – Chinet Product – (mychinet.com)
Final Price:  $3.99 for 2 or $2.00 each

20. Milk-Bone Dog Snacks, 5-5.6 oz $3.19
Use $1.50/2 Milk-Bone Dog Snacks from 2/19 Sunday insert
Final Price:  $1.69 for 2 or $0.85 each

21. Dannon Activia Yogurt, 4 ct $2.00
Use $1.00/1 Dannon Activia, 4 pk from 2/12 Sunday insert
Final Price:  $1.00

22. Kraft Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix, 6 oz $2.00
Use $1.00/1 – Kraft Fresh Take Cheese and Bread Crumb Mix – (kraftrecipes.com)
Or $1.00/1 Kraft Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix from 2/26 Sunday insert
Final Price:  $1.00

23. Beech Nut Stage 2 Baby, 4 oz $0.40
Use $1.00/3 – Beechnut Items – (coupons.smartsource.com)
Or $2.00/16 – Beechnut Jars – (coupons.smartsource.com)
Or $2.00/20 – Beechnut Jars – (coupons.smartsource.com)
Final Price:  $0.07 each when you buy 3

24. Aleve-D Sinus & Cold Caplets, 10-20 ct $3.99
Use $2.00/1 – Aleve-D Product – (bricks.coupons.com)
Or $2.00/1 Aleve-D Product from 3/18 Sunday insert
Or $2.00/1 Aleve-D Product from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $1.99

25. Ziploc Smart Zip Slider Bags or Freezer Bags, 10-20 ct $2.00
Use $0.50/1 Ziploc Product from 3/18 Sunday insert
Or $1.00/2 Ziploc Bags from 3/4 Sunday insert
Final Price: $1.00

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.