Best of Publix Matchups 2/15-2/21
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best of Publix Matchups 2/15-2/21

Posted on Friday, February 17th, 2012 at 8:07 pm
Pin It


Here are the best Publix matchups for the week!

1. Bertolli Pasta Sauce, 15-24 oz $2.79
Use $1.50/2 – Bertolli Pasta Sauces, 15oz or Larger, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $1.29 for 2 or $0.65 each

2.Progresso Soup, 18-19 oz $2.29
Use $1.00/4 – Progresso Products from Publix Italian Days Printable Coupon – (clickallmail.com)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans from 2/5 Sunday insert
Or $1.00/4 Progresso Can Soup from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $1.79 for 4 or $0.45 each

3.Hunt’s 100% Natural Tomatoes, Puree or Sauce, 28-29 oz $1.99
Use $0.40/3 Hunt’s Canned Tomatoes from 1/22 Sunday insert
Final Price:  $2.80 for 4 or $0.70 each

4. Progresso Broth, 32 oz $2.59
Use $1.00/4 – Progresso Products from Publix Italian Days Printable Coupon – (clickallmail.com)
Final Price:  $4.18 for 4 or $1.05 each

5. Mueller’s Pasta, 12-16 oz $1.57
Use $1.00/2 Mueller’s 100% Whole Grain Pasta from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $0.57 for 2 or $0.29 each

6. Progresso Bread Crumbs, 15 oz $1.97
Use $1.00/4 – Progresso Products from Publix Italian Days Printable Coupon – (clickallmail.com)
Final Price:  $2.94 for 4 or $0.74 each

7. Green Giant Vegetables, 14.5-15.25 oz $1.29
Use $1.00/4 – Green Giant Vegetables Publix Italian Days Printable Coupon – (clickallmail.com)
Final Price:  $1.58 for 4 or $0.40 each

8. Quaker Instant Oatmeal, 10.9-16.2 oz $2.98
Use $1.00/2 – Quaker Oatmeal, Instant, Quick or Old Fashioned Oats – (facebook.com)
Final Price:  $1.98 for 2 o$0.99 each

9. Keebler Fudge Shoppe Cookies or Wafer or E.L. Fudge Cookies, 6.6-15 oz $3.69
Use $1.00/1 Milk WYB 2 Keebler Cookies from Throw a Party Like a Pro Booklet
Final Price:  $3.69 for 2 or $1.85 each plus $ off milk

10. Nabisco Honey Maid Grams, 12.2-14.4 oz $4.19
Use $1.00/2 – Nabisco Crackers, 9oz-16oz – (smartsource.com)
Or $1.00/2 – Nabisco Crackers – (nabiscotastevictory.com)
Final Price:  $3.19 for 2 or $1.60 each

11.V8 100% Vegetable Juice, 46 oz $2.95
Use $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juice, 46oz or Larger – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juice, 46oz or Larger – (v8juice.com)
Final Price:  $1.95 for 2 or $0.98 each

12. Betty Crocker Fruit Flavored Snacks, 4.5-8 oz $2.79
Use $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups – (smartsource.com)
Or $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups – (couponnetwork.com)
Or $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups from 1/8 Sunday insert
And $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups, Manufacturer Coupon – (target.com)
Final Price:  $0.79 for 2 or $0.40 each

13. Mt. Olive Pickles, 16 oz $2.39
Use $1.00/1 Mt. Olive Pickles, Peppers or Relish Product from 1/22 Sunday insert
Final Price: $0.39 for 2 or $0.20 each

14. Lipton Tea Bags, 100 ct $4.29
Use $0.50/1 Lipton Tea Bags from 1/29 Sunday insert
Or $0.40/1 Lipton Tea Bags from 1/29 Sunday insert
And $0.75/2 – Lipton Tea Bags, 18ct or Larger, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $1.54 for 2 or $0.77 eac

15. Wish Bone Dressing, 16 oz $2.65
Use $0.50/1 Wish Bone Dressing from 1/29 Sunday insert
And $1.50/2 – Wish-Bone Salad Dressings, 7oz or Larger, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  Free

16. Quaker Chewy Granola Bars or Smashbar Snack Bars, 6.1-6.7 oz $2.99
Use $1.00/2 Quaker Chewy Granola, Dipps or Smashbar from 2/5 Sunday insert
Or $1.00/2 Quaker Chewy Granola or Smashbar from 1/8  Sunday insert
Final Price:  $1.99 for 2 or $1.00 each

17. Smart Balance Spread or Spray, 8-15 oz $2.59
Use $3.00/3 – Smart Balance Products – (smartbalance.com)
Or $0.75/2 – Smart Balance Buttery Spreads or Buttery Sticks – (smartsource.com)
Final Price:  $2.18 for 4 or $0.55 each

18. Green Giant Frozen Vegetables, 7-10 oz $1.99
Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables from 1/8 Sunday insert
Final Price: $3.38 for 4 or $0.85 each

19. Gorton’s Shrimp, Flounder, Haddock or Tilapia, 10.5-17.2 oz $7.99
Use $1.00/1 – Gorton’s Grilled Item – (bricks.coupons.com)
Or $0.50/1 Gorton’s Item from 1/1 Sunday insert
And Free Alexia Bread WYB 2 Gorton’s Medium Tender or Grilled Fillets from Publix Yellow Flyer
Final Price:  $5.99 for 2 or $3.00 each plus free bread

20. Kraft Shredded Cheese or Chunk Cheese, 7-8 oz $3.49
Use $0.50/2 – Kraft Natural Shredded Cheese Products, 8oz or Larger – (coupons.com)
Final Price:  $2.49 for 2 or $1.75 each

21. Halls Cough Drops, 20-25 ct $1.47
Use $1.00/2 – Halls Cough Drops, 20ct to 30ct – (smartsource.com)
Or $1.00/2 Halls Cough Drops from 2/5 Sunday insert
Final Price:  $0.47 for 2 or $0.24 each

22. Right Guard Total Defense 5 Deodorant, 2-4 oz $3.35
Use $1.00/2 – Right Guard Total Defense 5 Antiperspirant, Deodorant, Bodywash or Bar – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Right Guard Total Defense 5 Antiperspirant, Deodorant, Bodywash or Bar – (pillsbury.com)
Or $1.00/2 – Right Guard Total Defense 5 Antiperspirant, Deodorant, Bodywash or Bar – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/2 Right Guard Total Defense Antiperspirant, Deodorant or Bodywash from 1/22 Sunday insert
Final Price:  $2.35 for 2 or $1.18 each

23. Finish Automatic Dishwasher Detergent, 25-32 ct $6.99
Use $0.50/1 – Finish Powerball or Gelpacs – (finish.com)
Or $0.75/1 – Finish Quantum Automatic Dishwasher Detergent – (finish.com)
Or $0.75/1 Finish Powerball Tabs or Gelpacs from 1/22 Sunday insert
Final Price:  $4.99 for 2 or $2.50 each

24. Pedigree Dentastix or Jumbone Dog Treats, 5.57-7.05 oz $3.59
Use $1.00/2 Pedigree Dentastix, Marrobone, Jumbone, BreathBuster or Goodbites from 1/29 Sunday insert
Final Price:  $2.59 for 2 or $1.30 each

Other Coupon Deals

25. Zatarain’s New Orleans Style Rice Mix, 5.2-8 oz $1.00
Use $0.50/2 Zatarain’s Rice Mixes from 2/5 Sunday insert
Or $0.50/3 – Zatarain’s Rice Mixes – (redplum.com)
Final Price:  $0.50 each when you buy 2

26. Alka-Seltzer Antacid Product, 24-36 ct $2.99
Use $2.00/1 Alka-Seltzer Plus Product from 1/29 Sunday insert
Or $1.00/1 Alka-Seltzer Product from 1/29 Sunday insert
Or $2.00/1 Alka-Seltzer or Plus Product from 1/1 Sunday insert
Or $2.00/1 Alka-Seltzer Product from 12/4 Sunday insert
Or $1.00/1 Alka-Seltzer Product from 12/4 Sunday insert
Final Price:$0.99

27. Stayfree Pads, Maxi Pads or Advanced Overnight, 28-48 ct $3.99
Use B1G1 Free Stayfree Product from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.