Best of Publix Matchups 12/14-12/24
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Best of Publix Matchups 12/14-12/24

Posted on Friday, December 16th, 2011 at 3:07 pm
Pin It


Here are the best Publix matchups for $1 and under:

1. Swanson Broth, 14.5 oz can $1.15
Use $0.50/2 Swanson Broth Cans from 11/6 Sunday insert
Or $0.50/5 Swanson Broth Cans from 11/6 Sunday insert
Final Price: $0.15 for 2 or $0.08 each

2. Duncan Hines Moist Deluxe Cake Mix or Cupcake Mix, 18.25 oz $1.83
Use $0.50/1 Duncan Hines Cake Mix Comstock or Wilderness Fruit Fillings from 11/6 Sunday insert
Or B2G1 Free Duncan Hines Cake Mix WYB Comstock or Wilderness Fruit Fillings from 11/6 Sunday insert
Final Price:   Free

3. Mueller’s Pasta, 12-16 oz $1.53

Use $0.75/1 Meuller’s 100% Whole Grain Pasta from 11/20 Sunday insert

Final Price:  $0.03 for 2 or $0.02 each

4. Keebler Club Crackers $3.69

Use $1.00/2 – Keebler Club Crackers, 11oz or Larger – (snackpicks.com)
Or $1.00/2 Keebler Crackers from 12/11 Sunday insert
And $1.00/1 Nabisco Premium Crackers from Savings are Stocking Up Publix Booklet
Final Price:  $0.69 for 2 or $0.35 each

5. Mt Olive Pickles or Jalapeno Pepper Slices, 16-32 oz $2.99

Use $0.50/1 Mt Olive Pickles, Peppers or Relish Product from 11/13 Sunday insert
Or $0.75/1 Mt Olive Pickles Peppers or Relish from 11/13 Sunday insert
Final Price:   $0.99 for 2 or $0.50 each

6.Deer Park Sparklin Water, 1 liter $0.89

Use $1.00/1 – Deer Park Water, 1 liter – (facebook.com)
Final Price:  Free

7. I Can’t Believe It’s Not Butter Spread $2.47

Use $1.00/1 – I Can’t Believe It’s Not Butter Product, Tub Product– (coupons.com)
Final Price:  $0.47 for 2 or $0.29 each

8. Breakstone’s Sour Cream, 16 oz $2.25

Use $1.00/2 – Breakstone Sour Cream – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $1.25 for 2 or $0.63 each

9. Cole’s Garlic Bread or Bread Sticks, Cheesesticks, Toast or Cinnamon Sticks, 10.5-16 oz $2.99

Use $0.50/1 – Cole’s Brand Product – (coles.com)
Final Price:  $0.99 for 2 or $0.50 each

10. Chinet Napkins, 40-90 ct $2.15

Use $1.00/2 – Chinet Napkins, Tablecovers, or Guest Towels – (coupons.com)
Final Price:  $1.15 for 2 or $0.53 each

11. Uncle Ben’s Rice Mixes, 4.2-6.7 oz $1.33

Use $1.00/1 Uncle Ben’s Long Grain and Wild Rice Product from 11/6 Sunday insert
Or $1.00/2 Uncle Ben’s Long Grain and Wild Rice Product from 11/6 Sunday insert
Or $0.75/2 Uncle Ben’s Long Gran and Wild Rice Product from 11/6 Sunday insert
Final Price:   $0.33

12. Campbell’s Cream Soup, 10.5-10.75 oz $1.00

Use $1.00/5 – Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups – (campbellskitchen.com)
Or $0.25/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups from 11/6 Sunday insert
Or $0.25/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups from  10/9 Sunday insert
Final Price: $0.80 each when you buy 5

13. Idahoan Mashed Potatoes, 1/5-4.1 oz $1.00

Use $1.00/1 – Idahoan, single serve, variety pouch – (idahoan.com)
Final Price:  Free


Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.