Best of Publix Matchups 1/18-1/24
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best of Publix Matchups 1/18-1/24

Posted on Thursday, January 19th, 2012 at 4:26 pm
Pin It


Here are the best Publix matchups for $1 and under!

1. Pepperidge Farm Swirl Bread, 16 oz $3.99
Use $0.50/1 Pepperidge Farm Bakery Product from 12/4 Sunday insert
Or $0.40/1 Pepperidge Farm Baker Product from 12/4 Sunday insert
Final Price: $1.99 for 2 or $1.00 each

2. Dole Yellow Cling Diced Peaches in 100% Juice, 4 pk $2.79
Use $0.50/1 – Dole Fruit Bowls or Dole All Natural Fruit in Plastic Jars – (coupons.smartsource.com)
Or $0.50/1 Doel All Natural Fruit in 100% Juice from 1/8 Sunday insert
Or $0.50/2 Dole Fruit Bowls in 100% Juice from 1/8 Sunday insert
Or $0.75/2 Dole Fruit Bowls in 100% Juice from 1/8 Sunday insert
Final Price:$0.79 for 2 or $0.40 each

3. Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn, 6 ct or 30 oz $4.99
Use $4.00/2 Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn from Publix Tailgating Rewards Booklet
Final Price:  $0.99 for 2 or $0.50 each

4. Keebler Town House Crackers, 9.

5-16 oz $3.69
Use $1.00/2 – Keebler Townhouse Crackers, 9.5oz or Larger – (snackpicks.com)
Or $1.00/2 Keebler Crackers from 12/11 Sunday insert
And $1.00/2 – Keebler Townhouse or Club Crackers, 9.5oz. or Larger, Target Coupon – (target.com)
Final Price:  $1.69 for 2 or $0.85 each

5. General Mills Chex Mix, 6-8.75 oz $2.59
Use $0.50/1 Chex Mix Chocolate from 12/11 Sunday insert
Or $0.50/2 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5oz or Larger – (smartsource.com)
Or $0.60/1 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5oz or Larger – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5oz or Larger – (eatbetteramerica.com)
Or $0.60/1 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5oz or Larger – (boxtops4education.com)
And use $0.50/2 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5oz or Larger, Manufacturer Coupon – (target.com)
Final Price:   $0.09 for 2 or $0.05 each

6. Pepperidge Farm Baked Naturals, 5.8-8.5 oz $3.49
Use $1.00/1 Pepperidge Farm Baked Naturals Snack from 11/6 Sunday insert
Or $0.50/1 Pepperidge Farm Baked Naturals Snacks from 11/6 Sunday insert
Final Price:  $1.49 for 2 or $0.75 each

7. I Can’t Believe It’s Not Butter! Spread, 8-10 oz, 16 oz box or 7/5 oz 2 pk $2.47
Use $1.00/1 – I Can’t Believe It’s Not Butter Product, Tub Product– (coupons.com)
Final Price:  $0.47 for 2 or $0.24 each

8. Cole’s Garlic Brad or Breadsticks, Cheesesticks or Toast Slices, 10.5-16 oz $2.99
Use $0.50/1 – Coles Brand Breadstick Product – (coles.com)
Final Price:  $0.99 for 2 or $0.50 each

9. Marie Callender’s Meals, 8.5-19 oz $2.71
Use $1.00/3 – Marie Callender’s Meals – (mariecallendersmeals.com)
And use $1.50/3 – Marie Callender’s Frozen Food Items – (target.com)
Final Price:  $2.92 for 4 or $0.73 each

10. Superpretzel Baked Soft Pretzels, 6 ct $3.19
Use $0.50/1 – SuperPretzel Product – (gab-e.com)
Or $0.35/1 – SuperPretzel Pretzel Item – (redplum.com)
Final Price: $1.19 for 2 or $0.60 each

11. Crunchmaster Multi-Grain or Multi-Seed Crackers $3.19
Use $1.00/1 – Crunchmaster Crackers – (mambosprouts.com)
Or $0.75/1 – Crunchmaster Crackers – (coupons.com)
And use $1.00/1 Crunchmaster Crackers, Publix Family Style Winter 2011
Final Price: Free

12. Van’s Natural Foods All Natural Waffles, 7.5-9.5 oz $3.15
Use $1.00/1 – Van’s Product – (facebook.com)
Final Price:  $1.15 for 2 or $0.58 each

13. Purina Friskies Party Mix Cat Treats, 2.1 oz $1.75
Use $1.50/2 Purina Friskies or Whisker’s Lickin’s from 12/4 Sunday insert
Or FREE – Friskies Party Mix Cat Treat Item, 2.1oz WYB Friskies Dry Cat Food, 3.15lb or Larger, Target Coupon – (target.com)
Final Price: $0.25 for 2 or $0.13 each

14. Purina Beneful Dog or Puppy Food, 3.5 lb bag $5.79
Use $2.00/1 – Purina Dog Chow Brand Dog Food – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $1.79 for 2 or $0.80 each

15. Edge Energy Shave Gel, 7 oz $2.27
Use $1.00/1 Edge Shave Gel from 1/15 Sunday insert
Or $0.55/1 Edge Shave Gel from 1/15 Sunday insert

Final Price:  $0.27 for 2 or $0.14 each

16. Zatarain’s New Orleans Style Mix, 5.2-8 oz $1.00
Use $0.50/3 – Zatarain’s Rice or Pasta Mixes – (coupons.com)
Final Price:  $0.83 each when you buy 3

17. Starkist Premium Chunk Light Tuna, 2.6-3 oz $1.00
Use $0.50/1 – StarKist Tuna Pouch – (facebook.com)
Or $0.50/1 Starkist Tuna Pouch from 1/1 Sunday insert
Final Price:  Free

18. Hebrew National Kosher All Beef Franks $3.00
Use $4.00/2 Hebrew National Beef Franks from Publix Tailgating Rewards
Or $1.00/1 Hewbrew National Beef Franks from Publix Yellow Advantage Flyer “Super Savings”
Final Price:  As low as $1.00 each when you buy 2

19. Visine Eye Drops, 15 ml $3.99
Use $3.00/1 – Visine Product with HyrdoBlend Moisturizers – (visine.com)
Or $2.00/1 – Visine A – (visine.com)
Or $2.00/1 – Visine Product, 1/2 FL OZ or Larger, or Visine Soothing Wipes, Excludes Trial Sizes – (smartsource.com)
And use $2.00/1 Visine Product from Publix Green Flyer Healthy Start 2012
Final Price:  Free

20. Ultra Palmolive Dish Liquid, 25 oz $2.00
Use $0.50/1 Palmolive Ultra Dish Liquid from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/2 Palmolive Dish Liquid Detergent from 1/1 Sunday insert
Final Price: $1.00

21. Kleenex Tissues, 68-184 ct $1.25
Use $1.00/2 Kleenex Facial Tissue from 1/15 Sunday insert
Or $0.50/3 Kleenex Facial Tissues from 1/1 Sunday insert
And use $0.55/1 Kleenex Facial Tissues from Publix Because You Know How to Save Booklet
Final Price:   $0.20 each when you buy 2

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.