Meijer Coupon Matchups: Nov 29 - Dec 5
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Meijer Coupon Matchups: Nov 29 – Dec 5

Posted on Monday, November 30th, 2015 at 9:19 am
Pin It


Meijer Matchup Logo 

Welcome to this week’s Meijer Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups!

Click here to see the complete list
B1G1

.
Nature’s Truth Vitamins or Supplements – B1G1

Excludes: Essential Oils & Diffuser

  • $1.00/1 Nature’s Truth Vitamin, Supplement, or Aromatherapy Product – 11-15-15 RP (exp. 01/15/16)
  • $2.00/1 Nature’s Truth Vitamin, Supplement, or Aromatherapy Product – 9-27-15 RP (exp. 12/31/15)
Bread & Bakery

.
Aunt Millie’s Buns, 8 ct – $1.89
Final Price: $1.39
Canned Goods & Soups
Buy 10 for $10 Mix or Match: Get 11th FREE

.
Progresso Vegetable Classics Soup, 18 – 19 oz – $1.00

Includes: Select varieties

Final Price: $0.67
Buy 3; Use $1.00/3 Coupon
Frozen Foods
Buy 10 for $10 Mix or Match: Get 11th FREE

.
El Monterey Breakfast Burritos, 3.5 – 4.5 oz – $1.00

Includes: Select varieties

Final Price: $0.67
Buy 3; Use $1.00/3 Coupon
Home Supplies
Buy $25 or more of P&G Household brands; Save $5 On Your Next Shopping Trip via Custom Coupon at Checkout

.
Tide Liquid Laundry Detergent, 46 – 50 oz – $5.99

$2.00/1 mperks digital couponExcludes: Tide Simply

  • $2.00/1 Tide Detergent; Includes 37 oz or Larger
  • $1.00/1 Tide Detergent – 11-29-15 PG; Excludes Trial and Travel Size, Simply Clean & Fresh, Simply Clean & Sensitive, Tide PODS, or Detergent, 10 oz; Limit of 4 Identical Coupons Per Household Per Day (exp. 12/26/15)
Final Price: $1.99
Buy 1; Use $2.00/1 Coupon & mperks digital coupon
Meat, Poultry & Fish

.
Chicken, Drumsticks, per lb – $0.87

Includes: Family Pack

Out-of-Pocket Price: $0.87
Final Price: $0.62
Buy 1 lb; Includes Shrink Rebate Savings
Packaged Meats
Buy 10 for $10 Mix or Match: Get 11th FREE

.
Smithfield Ready Snack Go, 1.5 oz – $1.00
Final Price: $0.50
Buy 2; Use B1G1 Coupon

.
StarKist Tuna Salad Creations, 2.6 – 3.28 oz – $1.00

Includes: Select varieties

Final Price: $0.50
Buy 2; Use $1.00/2 Coupon
Pet Care

.
Purina Busy Bone Dog Treats, 4 – 7 oz – $2.50
  • $2.00/1 Purina Busy or Alpo Dog Snacks Packages – 10-4-15 RP; Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day (exp. 12/04/15)
  • $2.00/2 Purina Busy or Alpo Dog Snacks Packages – 10-4-15 RP; Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day (exp. 12/04/15)
Final Price: $0.50
Buy 1 By 12/4/15; Use $2.00/1 Coupon

.
Sheba Perfect Portions Cat Food, 2.6 oz – $0.68
  • B2G2 Sheba Perfect Portions Food for Cats – 11-22-15 RP; Up to $1.78 (exp. 01/03/16)
  • B3G1 Sheba Perfect Portions Food for Cats – 11-22-15 RP (exp. 01/03/16)
  • B5G5 Sheba Brand Cans of Perfect Portions Foods for Cats – 11-22-15 RP (exp. 01/03/16)
Final Price: $0.34
Buy 4; Use B2G2 Coupon
Produce
Buy 10 for $10 Mix or Match: Get 11th FREE

.
Carrots, Baby-Cut, Organic, 16 oz – $1.00
Out-of-Pocket Price: $1.00
Final Price: $0.50
Buy 1; Includes Ibotta Rebate Savings

.
Apples, per lb – $1.28

Includes: Large Fuji, Gala, Granny Smith, Jonagold or Red & Golden Delicious

Out-of-Pocket Price: $1.28
Final Price: $1.03
Buy 1 lb; Includes Shrink Rebate Savings
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.