Meijer Coupon Matchups: Apr 3 - 9
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Meijer Coupon Matchups: Apr 3 – 9

Posted on Monday, April 4th, 2016 at 8:53 am
Pin It


Meijer Matchup Logo 

Welcome to this week’s Meijer Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups!

Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
Buy 6, get $6 OFF instantly, mix or match signed items across the store. (Must buy 6; Final Price reflects Mega Savings)

.
Gevalia Single Serve Cups, 12 pk – $6.49

All items must be purchased in a single transaction. No cash back.Includes: Select Varieties

  • $1.50/1 Gevalia Coffee Product – 3-20-16 SS (exp. 05/01/16)
Final Price: $3.99
Save $5 on your next shopping trip, wyb $25 or more of P&G household brands

.
Luvs Diapers, 64 – 108 ct – $16.94

Purchases must be made in one transaction. Limit one coupon per offer.

Out-of-Pocket Price: $14.94
Final Price: $9.94
Buy (1); Use (1) $2.00/1 coupon; Submit for $5.00/1 Ibotta rebate; Final price is $9.94 each
Beverages

.
Meijer Milk, gal – $1.99
Out-of-Pocket Price: $1.99
Final Price: $1.49
Buy (1); Submit for $0.50/1 Checkout 51 rebate
Dairy

.
Shedd’s Spread Country Crock, 15 oz – $1.69
Final Price: $0.94

.
Yoplait Greek Cups, 5.3 oz – $0.88
Out-of-Pocket Price: $0.88
Final Price: $0.68
Buy (5); Submit for $1.00/5 Ibotta rebate; Final price is $0.68 each
Deli

.
Giovanni Rana Pasta Sauce, 7 – 15 oz – $3.49
Final Price: $1.49

.
Wholly Guacamole, 8 oz – $2.00
Final Price: $1.00
Grains, Pasta & Sides

.
Bertolli Pasta Sauce, 15 – 24 oz – $1.50
  • $1.00/1 Bertolli Pasta Sauce – 3-6-16 SS (exp. 04/03/16)
  • $1.00/2 Bertolli Pasta Sauce – 3-6-16 SS; Excludes Twin Packs and Multipacks (exp. 04/03/16)
Final Price: $0.50

.
Prego Pasta Sauce, 14.5 – 24 oz – $1.25
  • $0.40/2 Prego Italian Sauces – 2-28-16 SS (exp. 04/24/16)
  • $1.00/3 Prego Italian Sauces – 2-28-16 SS (exp. 04/26/16)
Final Price: $0.97
Packaged Meats

.
Hillshire Farm Deli Ultra Thin Sliced Lunchmeat, 7 – 9 oz – $3.00
  • $1.00/1 Hillshire Farm Lunchmeat – 2-28-16 RP; Includes 7 oz or Larger Only (exp. 04/10/16)
  • $1.00/2 Hillshire Farm Lunchmeat – 2-28-16 RP; Includes 7 oz or larger only (exp. 04/10/16)
Final Price: $2.00
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.