Kroger 3/17-3/23 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 3/17-3/23 Matchups

Posted on Monday, March 18th, 2013 at 2:58 pm
Pin It


Coffee-Mate Refrigerated Coffee Creamer, 32 oz $2.79
Use $1.10/2 Coffee-Mate Liquid Creamers, excludes Natural Bliss – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.24 each, when you buy 2

Campbell’s Cream of Chicken or Mushroom Soup, 10.75 oz $1.00
Use $0.40/2 Campbell’s Condensed Soups, excluding Chicken Noodle, Tomato and Great for Cooking Varieties – Sunday Insert (2/10)
Or $1.00/5 – Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/5 – Campbell’s Condensed Soups, Excluding Great for Cooking Soups – (campbellskitchen.com)
Final Price: $0.80 each, when you buy 2

Dole Canned Pineapple, 20 oz $1.00
Use $0.50/2 Dole Canned Fruit Cans – Sunday Insert (3/17)
Or $0.75/2 Dole Pineapple Cans – Sunday Insert (2/3)
Or $1.00/3 – Dole Canned Fruit – (smartsource.com)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2
Heluva Good Dip, 12 oz $1.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use two $1.00/2 – Heluva Good! Sour Cream Dips or Cheese – (couponnetwork.com)
Final Price: $0.59 each, when you buy 5

El Monterey Taquitos or Snacks, 21-24 oz $4.99
Buy 5, Save $5.00 instantly
Use five $1.00/1 – El Monterey Snacks – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – El Monterey Snacks, Taquitos, Mini Chimis, Mini Taco or Tamales, 15 oz – 30 oz – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/1 El Monterey Product, Limit one coupon per customer – Sunday Insert (1/27)
Or $1.00/1 El Monterey Product, Limit one coupon per customer – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $2.99 each when you buy 5

Gevalia Coffee, 12 oz or Single Serve Cups, 12 ct $6.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use five $1.50/1 – Gevalia Coffee, 12 oz – (facebook.com)
Or $1.50/1 –  Gevalia Coffee Single Serve Cups, 12ct-18ct – (couponnetwork.com)
Or $1.00/1 – Gevalia Coffee – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Gevalia Coffee – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Gevalia Coffee – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Gevalia Coffee – (boxtops4education.com)
Final Price: $4.49 each when you buy 5

Silk Soymilk, Almond Milk, Coconut Milk, or Fruit and Protein, 1.5 gallon $2.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use five $1.00/1 – Silk Fruit & Protein, Quart or Larger – (switchtosilk.com)
Or $1.00/1 – Silk Quart or Larger – (mambosprouts.com)
Or $0.75/1 – Silk, Quart or Larger – (silkregistration.com)
Final Price: $0.99 each when you buy 5

Arm and Hammer Liquid Laundry Detergent, 24-50 oz $3.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use $0.75/2 Arm & Hammer Laundry Products – Sunday Insert (2/10)
Or $1.00/3 – Arm & Hammer Laundry Products – (armandhammer.com)
Final Price: $2.69 each when you buy 5

Downy Liquid Fabric Softener, 48-60 oz $4.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use $3.00/3 Tide Detergent or Boost or Downy or Bounce Products, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $1.50/2 Tide Detergent or Boost or Downy or Bounce Products, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $0.40/1 Tide Detergent or Boost or Downy Product, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $3.39 each when you buy 5

Bounce Dryer Sheets, 90-105 ct $4.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use $3.00/3 Tide Detergent or Boost or Downy or Bounce Products, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $1.50/2 Tide Detergent or Boost or Downy or Bounce Products, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $0.40/1 Tide Detergent or Boost or Downy Product, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $3.39 each when you buy 5

Maxwell House Coffee, 29.3-31 oz $7.49
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use five $1.00/1 – Maxwell House Coffee Single Serve Cups – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Maxwell House Coffee Package, any – (facebook.com)
Or $1.00/1 Maxwell House Product – Sunday Insert (3/17)
Or $0.75/1 – Maxwell House or Instant Yuban Coffee, 8 oz or Larger, zip code 77477 – (coupons.com)
Final Price: $5.49 each when you buy 5

Classico Pasta Sauce, 8.1-24 oz $2.69
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/3 – Classico, Jars – (classico.com)
Or $1.00/3 Classico Pizza or Pasta Sauces – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $1.42 each when you buy 5

Tyson Frozen Chicken Nuggets or Patties, 16-29 oz $4.49
Buy 5 Save $5.00 Instantly
Use four $0.75/1 Tyson Chicken Nuggets Bag – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $2.89 each when you buy 5

Cottonelle Bath Tissue, 12 ct $6.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use five $0.55/1 – Cottonelle Toilet Paper, 9pk or Larger – (coupons.com)
Or $0.55/1 – Cottonelle Toilet Paper, 9pk or Larger – (pillsbury.com)
Or $0.55/1 – Cottonelle Toilet Paper, 9pk or Larger – (eatbetteramerica.com)
Or $0.55/1 – Cottonelle Toilet Paper, 9pk or Larger – (boxtops4education.com)
Final Price: $5.44 each when you buy 5

Viva Paper Towels, 6 ct $6.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use two $0.50/2 – Viva Big Rolls or (1) 2-Pack or higher – (vivatowels.com)
Or five $0.25/1 Viva Paper Towels Big Rolls, one or more – Sunday Insert (3/17)
Final Price: $5.74 each, when you buy 5

Gillette Razor, 1 ct $6.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use two B1G1 Free Gillette Disposable Razor, excludes trial/ travel size, up to $11.99 – Sunday Insert (2/3)
Or $2.00/1 Gillette Disposable Razor, excludes trial size – Sunday Insert (2/17)
Final Price: $3.19 each, when you buy 5

Simple Truth Organic Broth, 32 oz $1.67 each, when you buy 3
Use three $0.50/1 – Simple Truth Broth, eCoupon –  (kroger.com)
Final Price: $1.17 each when you buy 3

Gorton’s Frozen Simply Bake, 8.2-9 oz $4.99
Use $1.00/1 – Gorton’s Simply Bake Item – (bricks.coupons.com)
Final Price: $3.99

Marie Callender’s Pies, 28-46 oz $4.99
Use $1.00/1 Marie Callender’s Frozen Dessert Pie, 26 oz or larger – Sunday Insert (3/17)
Final Price: $3.99

Buy 2 Heluva Good Dip, 12 oz $1.99
Buy 3 Classico Pasta Sauce, 8.1-24 oz $2.69
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use one $1.00/2 – Heluva Good! Sour Cream Dips or Cheese – (couponnetwork.com)
And use one $1.00/3 – Classico, Jars – (classico.com)
Or $1.00/3 Classico Pizza or Pasta Sauces – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $1.01 each, when you buy 5

General Mills Cereal, 10.7-13.1 oz $2.50 each, when you buy 2
Buy 4 Participating Items, Receive Free Milk
Use two $1.00/2 – General Mills Cereal, Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp – (coupons.com)
Or $1.00/3 General Mills Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Lucky Charms, Trix, Reese’s Puffs, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch or Dora the Explorer Cereal – Sunday Insert (2/24)
Or $1.00/3 General Mills Big G Cereals – Sunday Insert (2/3)
Or $1.00/3 General Mills Big G Cereals – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $2.00 each, when you buy 4, plus free milk!

Post Cereal, 14-25 oz $2.50 each, when you buy 4
Buy 4 Participating Items, Receive Free Milk
Use $1.00/1 – Post Pebbles Cereals, 10 oz or Larger – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Post Sesame Street Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Post Shredded Wheat Cereal, 9.25 oz or Larger – (couponnetwork.com)
Or $1.00/1 Post Grape-Nuts Fit, 19.2 oz or larger – Sunday Insert (3/17)
Final Price: $1.50 each when you buy 4, plus free milk!

Kellogg’s Pop Tarts or Mini Crisps, 8-12 ct $2.99
Buy 4 Participating Items, Receive Free Milk
Use $1.00/3 Kellogg’s Pop-Tarts and/ or Kellogg’s Pop-Tarts Mini Crisps, 6 ct or larger – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $2.74 each when you buy 4, plus free milk!

Kellogg’s Nutri-Grain Bars, 8-10 ct $2.99
Buy 4 Participating Items, Receive Free Milk
Use four $0.70/1 Kellogg’s Nutri-Grain Fruit Crunch Granola Bars, 5 ct or larger – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $2.29 each when you buy 4, plus free milk!

Pillsbury Crescent or Cinnamon Rolls, 8 ct $1.88
Use $0.50/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (pillsbury.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (pillsbury.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (boxtops4education.com)
Or $0.40/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (coupons.com)
Or $0.40/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (coupons.com)
Or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pack – Sunday Insert (1/27)
Or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pack – Sunday Insert (2/10)
Or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls – Sunday Insert (2/3)
Or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.63 each, when you buy 2

Chicken of the Sea Chunk Light Tuna, 5 oz $0.79
Use $0.50/1 – Chicken of the Sea No Drain Tuna – (facebook.com)
Final Price: $0.29

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner, 25.4 oz $5.00 each, when you buy 2
Use two $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo or Conditioner or Treatment, Excludes Trial Size – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, Excludes Trial Size – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, Excludes Trial Size – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, Excludes Trial Size – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (2/3)
Or $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excludes trial size – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $4.00 each when you buy 2

Dove Body Wash, 18-24 oz $5.97
Use $1.00/1 – Dove Body Wash, 12 oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Final Price: $4.97

Aquafresh Toothpaste 5.6-6 oz $2.49
Use $0.50/1 – Aquafresh Extreme Clean – (aquafresh.com)
Or $0.75/1 – Aquafresh Extreme Clean Toothpaste – (facebook.com)
Or $0.50/1 – Aquafresh Extreme Clean Whitening (aquafresh.com)
Final Price: $1.74

Yoplait Go-Gurt, 8 ct $1.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use five $0.35/1 – Yopliat Go-Gurt Yogurt – (bricks.coupons.com)
Or $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multipack or Pro-Force Multipack – Sunday Insert (3/3)
Or $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, or Trix Multipack Yogurt – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $0.64 each when you buy 5

Cheez-It Crackers, 10.5-14 oz $2.99
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use two $1.00/2 Keebler Crackers or Sunshine Cheez-It Crackers, 6-18 oz – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $1.59 each when you buy 5

Pepperidge Farm Swirl Bread, 16 oz $3.49
Buy 5, Save $5.00 Instantly
Use two $1.00/2 Pepperidge Farm Products in the Fresh Bread Aisle – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $2.09 each when you buy 5

Yoplait Yogurt, 4-6 oz $0.50 each, when you buy 10
Use $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN – (coupons.com)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (2/24)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $0.45 each when you buy 10

Smart Ones Froze Entrees, 4.4-11.5 oz $2.00 each, when you buy 5
Use $5.00/12 – Weight Watcher Smart Ones Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $3.00/10 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $4.00/10 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $2.00/6 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $5.00/15 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $1.00/3 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $3.00/10 – Weight Watchers Smart Ones Product – (eatyourbest.com)
Final Price: $1.58 each, when you buy 12

Betty Crocker Boxed Potatoes, 3.7-6.6 oz $1.00
Use $0.40/1 – Betty Crocker Pouch Potatoes – (bettycrocker.com)
Or $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, excludes Potato Buds and Pouches – Sunday Insert (2/3)
Final Price: $0.60

Nestle Refrigerated Toll house Cookies, 15-16.5 oz $2.50 each, when you buy 2
Use two $0.75/1 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – Sunday Insert (2/3)
Or $1.25/2 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – (verybestbaking.com)
Final Price: $1.75 each when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.