Kroger 3/10-3/16 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 3/10-3/16 Matchups

Posted on Monday, March 11th, 2013 at 11:34 am
Pin It


Always or Tampax Radiant, 24-46 ct $6.99
Use $2.50/2 Always Infinity or Radiant Infinity Pads, 12 ct or higher or Always Radiant Liners, 64 ct or higher – Sunday Insert (3/3)
Or $2.50/2 Tampax Pearl or Tampax Radiant, 16 ct or higher, or Tampax Pearl Liners – Sunday Insert (3/3)
Or $0.50/1 Always Pads or Feminine Cleansing Cloths, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $0.50/1 Always Pantiliners, 30 ct or higher – Sunday Insert (3/3)
Or $0.50/1 Tampax, 18 ct or higher – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $5.74 each, when you buy 2

Kellogg’s Cereal, 10.7-24 oz $2.99
Buy 4 Participating Items, Receive Free Milk
Use $0.70/1 Kellogg’s Cinnamon Jacks Cereal, 10.7 oz – Sunday Insert (2/10)
Or $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Crunch Cereal, 14 oz – Sunday Insert (2/10)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Crunchy Nut Cereals, 10.8 oz or Larger, Limit 4 Like Coupons in Same Shopping Trip – (redplum.com)
Or $1.00/3 – Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Frosted Mini-Wheats, Crunchy Nut, Frosted Flakes or Krave Cereal, 8.7 oz or larger, limit 4 like coupons per shopping trip – (coupons.com)
Or $1.00/3 – Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops and/or Froot Loops Cereals, 8.7 oz or Larger – (smartsource.com)
Or $1.00/2 Kellogg’s All-Bran, Rice Krispies, Corn Flakes and/ or Raisin Bran Cereals, 10 oz or larger – Sunday Insert (2/17)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereals, 10 oz or larger – Sunday Insert (2/3)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereals, 10 oz or larger – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $2.29 each when you buy 4, plus free milk

Tide Laundry Detergent, 50 oz $4.99
Use $3.00/3 Tide Detergent or Boost or Downy or Bounce Products, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $1.50/2 Tide Detergent or Boost or Downy or Bounce Products, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $0.40/1 Tide Detergent or Boost or Downy Product, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $3.99 each, when you buy 3

Charmin Bath Tissue, 12 ct $5.99
Use $0.25/1 Charmin Product – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $5.74, or $5.49 with double

Gorton’s Frozen Seafood, 17-24.6 oz $4.00 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Gorton’s Skillet Crisp Item – (bricks.coupons.com)
Final Price: $3.00

Crest Premium Toothpaste, 6-6.62 oz $2.50 each, when you buy 2
Use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz or larger, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $2.00, or $1.50 with double

Pantene Shampoo or Conditioner, 12.6 oz $3.29
Use $2.00/2 – Pantene Products, Excludes Trial and Travel Size, Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day – (coupons.com)
Or $3.00/3 Pantene Products, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $1.50/2 Pantene Products, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or $0.50/1 Pantene Product, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Or Free Pantene Conditioner or Styler, of equal or lesser value up to $4.99, when you buy one Pantene Shampoo, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (2/17)
Final Price: $2.29 each, when you buy 2

Pillsbury Cinnamon, Crescent or Grands Biscuits, 4-5 ct $1.25 each, when you buy 4
Use $0.50/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (pillsbury.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (pillsbury.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (boxtops4education.com)
Or $0.40/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Roll – (coupons.com)
Or $0.50/3 – Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits – (pillsbury.com)
Or $0.50/3 – Pillsbury Grands or Grands Jr. Biscuits – (boxtops4education.com)
Or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pack – Sunday Insert (1/27)
Or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pack – Sunday Insert (2/10)
Or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls – Sunday Insert (2/3)
Or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls – Sunday Insert (1/6)
Or $0.30/2 Pillsbury Grands! Refrigerated Biscuits – Sunday Insert (2/3)
Or $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (1/6)
Or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2, or $0.75 with double

Keebler Townhouse or Club Crackers, 9.5-16 oz $2.00 each, when you buy 2
Use $1.00/2 Keebler Crackers or Sunshine Cheez-It Crackers, 6-18 oz – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Annie’s Natural Macaroni and Cheese, 5.25-6 oz $1.00
Use $0.35/1 – Annie’s Mac & Cheese – (ecobonus.com)
Final Price: $0.65, or $0.30 with double

Coffee-Mate Refrigerated Coffee Creamer, 32 oz $2.79
Use $1.10/2 Coffee-Mate Liquid Creamers, excludes Natural Bliss – Sunday Insert (1/27)
Or $1.10/2 Coffee-Mate Powder Creamers, excludes Natural Bliss – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.24 each, when you buy 2

Quaker Cereal, 10.3-14 oz $2.50 each, when you buy 4
Buy 4 Participating Items, Receive Free Milk
Use $3.00/5 – Quaker Products, Valid on  Capn’ Crunch, Life Cereals, Quaker Ready to Eat Cereals, Quaker Instant Oatmeal, Quick  and Old Fashioned Oats, Chewy Granola Bars, Stila Bars and Bits, Granola Bites, Qatmeal to Go, Aunt Jemima Pancake and Waffle Mixes and Syrup, Instant and Old Fashioned Grits, Excludes Individual, Trial and Rice Snacks, Manufacturer Coupon – (wincofoods.com)
Or $1.00/2 – Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $1.90 each, when you buy 5 plus free milk

Nature or Fiber One Bars, 5-12 ct $2.50 each, when you buy 4
Buy 4 Participating Items, Receive Free Milk
Use $0.60/1 – Fiber One Protein Chewy Bars – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Fiber One Protein Chewy Bars – (boxtops4education.com)
Or $1.00/2 – Fiber One Chewy Bars,  90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies, Fiber One Protein Chewy Bars – (pillsbury.com)
Or $1.00/2 – Fiber One Chewy Bars,  90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies, Fiber One Protein Chewy Bars – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/2 – Fiber One Chewy Bars,  90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies, Fiber One Protein Chewy Bars – (boxtops4education.com)
Or $0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars – Sunday Insert (3/3)
Or $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars, 90 Calorie Brownies or Protein Chewy Bars – Sunday Insert (2/24)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct or larger – Sunday Insert (2/24)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Nature Valley Granola Thins, Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $1.90  each when you buy 4, plus free milk

Bounty Paper Towels, 6-8 ct $5.99
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $5.74, or $5.49 with double

Olay Soap or Body Wash, 8.4-23.6 oz $5.00
Use $1.00/2 Olay Simply Body Washes or Bar Soaps, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $4.50 each, when you buy 2

Nature’s Bounty Vitamins, 300 ct $44.99
Buy One Get One Free
Use $2.00/1 – Nature’s Bounty Co Q-10 – (couponnwork.com)
Or $2.00/1 – Nature’s Bounty Optimal Solutions Vitamins or Supplement – (redplum.com)
Or $1.00/1 – Nature’s Bounty Vitamin or Supplement – (couponnetwork.com)
Or $2.00/1 Nature’s Bounty Optimal Solutions Vitamin or Supplement, Limit one coupon per customer – Sunday Insert (3/3)
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement, Limit one coupon per customer – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $20.50 each, when you buy 2

Progresso Soup, 18.5-19 oz $1.25 each, when you buy 4
Use $0.25/1 Progresso Light Soup Can – Sunday Insert (1/20)
Or $0.50/2 Progresso Soup Cans – Sunday Insert (1/20)
Final Price: $1.00, or $0.75 with double

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.