Kroger 1/27-2/2 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 1/27-2/2 Matchups

Posted on Monday, January 28th, 2013 at 4:26 pm
Pin It


M&M’s Candy, 9.9-12.6 oz $3.00
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/1 M&M’s Chocolate Candies Snack Mix, 8 oz or larger – Sunday Insert (1/13)
Or $1.00/1 M&M’s Chocolate Candies Snack Mix, 8 oz – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $1.50

Johnsonville Smoked Sausage, 19 oz $3.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2 – Johnsonville Sausage Products – (coupons.com)
Or $1.00/2 Johnsonville Sausage – Sunday Insert (1/20)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

Huggies Diapers or Pull-Ups, 9-50 ct $9.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $2.00/1 Huggies GoodNites Underwear, Jumbo pack or larger – Sunday Insert (1/13)
Or $2.00/1 Huggies Little Movers or Little Snuggies Diapers – Sunday Insert (1/13)
Or $1.50/1 Huggies Diapers – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $6.99

Pringles Super Stack, 5.71-6.73 oz $1.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2 Pringles Fat Free/ Light Cans, excludes trial size – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/4 Pringles Full Size Cans, 160 g or larger, excludes trial size – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/4 Pringles Super Stack Cans, 180 g or larger – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2

Kleenex Facial Tissue, 50-184 ct $1.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.55/3 – Kleenex Facial Tissue, Not Valid on Trial Size, one coupon per purchase – (coupons.com)
Or $0.50/3 Kleenex Boxes, 50 ct or larger or (1) Bundle Pack – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $0.81 each, when you buy 3

Hefty One Freezer or Storage Bags, 13-22 ct $1.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2 Hefty Slider Bags, 13 ct or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2

Farm Rich Frozen Snacks, 20-26 oz $4.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.75/1 Farm Rich Snack, 18 oz or larger – Sunday Insert (1/20)
Final Price: $3.24

Digiorno or California Pizza Kitchen Frozen Pizza, 11.9-34.2 oz $5.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use B2G1 FREE – Digiorno Pizza, Large, Max Value $7.01 – (coupons.com)
Final Price: $3.16 each, when you buy 3

Pace Picante Sauce, 16 oz $1.72
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.60/2 Pace Products – Sunday Insert (1/27)
Or $0.50/2 – Pace Products – (campbellskitchen.com)
Final Price: $0.92 each, when you buy 2, or $0.72 with double

French’s Yellow Mustard, 14 oz $1.50
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.30/1 – French’s Mustard, Any Flavor – (frenchs.com)
Final Price: $0.70, or $0.40 with double

Ronzoni Smart Taste or Healthy Harvest Pasta, 12 oz $1.29
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2 – Ronzoni Smart Taste Pasta – (facebook.com)
Or $1.00/2 – Ronzoni Garden Delight Pasta – (facebook.com)
Final Price: $0.29 each, when you buy 2

Quaker Rice Snacks, 3-3.52 oz $1.29
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2- Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $0.29 each, when you buy 2

Lifeway Kefir or Goodbelly Probiotic Juice, 1 qt $2.99
Use $1.00/2 – Lifeway Kefir Bottles, 32 oz – (mambosprouts.com)
Or $0.50/2 – Goodbelly Item – (commonkindness.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Nabisco Snack Crackers, 5-10 oz $2.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.75/2 Nabisco Products, 3.7-25.2 oz – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.62 each, when you buy 2

Wholly Guacamole or Salsa, 7-10 oz $1.50
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.50/1 – Wholly Salsa – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Wholly Guacamole, Wholly Salsa or Wholly Queso – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Wholly Product – (eatwholly.com)
Or $2.00/1 – Wholly Guacamole Product AND (1) Garden of Eatin Snacks – (facebook.com)
Final Price: Free

Marie Callender’s or Healthy Choice Frozen Entree’s 9.5-19 oz $2.38
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.75/1 – Healthy Choice New Baked Entrée – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $1.13

Airborne Immune Support, 9-32 ct $6.49
Use $1.50/1 – Airborne Immunity Support – (coupons.smartsource.com)
Or $1.50/1 Airborne Product – Sunday Insert (1/13)
Or $1.50/1 Airborne Product – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $4.99

Yoplait Yogurt, 4-6 oz $0.50 each, when you buy 10
Use $0.40/1 – Yoplait Simplait Yogurt – (pillsbury.com)
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups – (coupons.com)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (1/6)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.10, or Free with double

Tyson Grilled and Ready, 6 oz $2.50 each, when you buy 2
Use $1.00/1 Tyson Grilled & Ready Frozen Product – Sunday Insert (1/6)
Or $0.75/1 Tyson Frozen Grilled & Ready Product – Sunday Insert (11/4)
Or $0.55/1 Tyson Grilled & Ready Refrigerated Product – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.50

Nabisco Oreo Cookies, 10-16.6 oz $2.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.75/2 Nabisco Products, 3.7-25.2 oz – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $2.12 each, when you buy 2

Dannon Activia, 4-6 ct $1.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/1 Dannon Activia Yogurt, 4 pack – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $0.49

Kellogg’s Cereal, 10.7-18.7 oz $1.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2 – Kellogg’s Corn Flakes, Crispix, or FiberPlus Cereal, 10 oz or larger, limit 4 like coupons in same shopping trip, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Crunchy Nut Cereals, 10.8 oz or Larger, Limit 4 Like Coupons in Same Shopping Trip – (redplum.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Crunchy Nut Cereals, 10.8 oz or Larger – (facebook.com)
Or $1.00/3 – Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops and/or Froot Loops Cereals, 8.7 oz or Larger – (smartsource.com)
Final Price: $0.99 each, when you buy 2

Capri Sun, 10 ct $2.50
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use B3G1 Free Capri Sun, 10 ct box, up to $2.60, excludes Super V or 100% Juice – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.38 each, when you buy 4

Oscar Mayer Lunch Meat, 7-9 oz $3.27
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2 Oscar Mayer Deli Fresh Lunch Meat – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $2.27 each, when you buy 2

Mom’s Best Naturals Cereal, 11.5-16.5 oz $1.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.50/3 – Mom’s Best Cereals – (momsbest.com)
Final Price: $0.49 each, when you buy 3

Edy’s or Turkey Hill Ice Cream, 48 oz $3.29
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2 – Edy’s Products, 48 oz – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.29 each, when you buy 2

Playtex Tampons, 36-40 ct $6.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/1 – Playtex Gentle Glide 360 Degrees Tampons, 14ct or Larger – (playtexgentleglide.com)
Or $1.00/1 – Playtex Gentle Glide Tampons, 18ct or Larger – (playtex.com)
Or $1.00/1 – Playtex Sport or Playtex Gentle Glide Tampons, 18ct or Larger – (revtrax.com)
Or $1.00/1 – Playtex Sport Tampons, 14ct or Larger – (playtexsports.com)
Or $1.00/1 Playtex Gentle Glide Tampons or Sport Tampons – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $5.49

Tide Laundry Detergent, 100 oz $11.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.50/1 Tide Detergent, excludes PODS – Sunday Insert (12/30)
Or $1.00/1 Tide Laundry Detergent, 100 oz or larger, excludes Tide Pods – Sunday Insert (1/20)
Or $3.00/3 Tide Detergent or Boost or Downy Product, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (1/27)
Or $0.40/1 Tide Detergent or Boost or Downy Product, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (1/27)
Or $1.50/2 Tide Detergent or Boost or Downy Product, excludes PODS and trial/ travel size – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $9.99

Dawn Liquid Hand Soap, 7.5-9.38 oz $1.00
Use $1.00/3 Dial Liquid or Foaming Hand Soap or Dial Bar, 3-bar pack or larger – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

Dawn Bar Hand Soap, 2-3 ct $1.00
Use $1.00/3 Dial Liquid or Foaming Hand Soap or Dial Bar, 3-bar pack or larger – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

Smart Ones Frozen Entrees, 4.4-11.5 oz $1.88
Use $5.00/12 – Weight Watcher Smart Ones Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $4.00/10 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $2.00/6 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $5.00/15 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $1.00/3 – Weight Watchers Smart One Frozen Products – (eatyourbest.com)
Or $3.00/10 – Weight Watchers Smart Ones Product – (eatyourbest.com)
Final Price: $1.46 each, when you buy 12

Tyson Frozen Chicken Strips or Wings, 16-28.05 oz $5.99
Use $1.00/1 – Tyson Any’tizers Snack – (facebook.com)
Or $1.00/1 Tyson Any’tizers Snacks – Sunday Insert (1/20)
Or $0.75/1 Tyson Breaded Chicken Strips – Sunday Insert (1/20)
Final Price: $4.99

Traditional Medicinals Tea, 16 ct $3.49
Use $1.00/1 – Traditional Medicinals Tea – (facebook.com)
Final Price: $2.49

Progresso Soup, 18.5-19 oz $1.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.50/2 Progresso Soup Cans – Sunday Insert (1/20)
Or $0.50/2 Progresso Soup Cans – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (progresso.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (bricks.coupons.com)
Or $0.25/1 Progresso Light Soup Can – Sunday Insert (1/6)
Or $0.25/1 Progresso Light Soup Can – Sunday Insert (1/20)
Or $1.00/4 Progresso Soups – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $0.74 each, when you buy 2, or $0.49 with double

Zatarain’s Rice or Pasta Dinner Mix, 5.7-8 oz $1.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.50/1 – Zatarain’s Rice or Pasta Dinner Mix Box, use zip 18051 – (coupons.com)
Final Price: $0.49, or Free with double

StarKist Chunk Light Tuna, 2.6-3 oz $1.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.55/2 Starkist Single Serve Pouch Pockets – Sunday Insert (1/6)
Or $0.50/6 – StarKist Tuna Singles Pouches – (couponnetwork.com)
Final Price: $0.72 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.