Kroger 12/22-12/12/28 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Kroger 12/22-12/12/28 Matchups

Posted on Monday, December 23rd, 2013 at 3:05 pm
Pin It


Kroger LogoNabisco Snack Crackers or Cookies, 7.5-15.25 oz $1.99
Use $0.75/1 – Nabisco Rice Thins, 3.5 oz, redeemable at Walmart – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Nabisco Nilla Wafers, 11 oz or larger – (facebook.com)
Or $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger (exp 12/31)- Sunday Insert (11/10) 
Final Price: $1.24

 

PowerBar, 1.58-2.29 oz $1.00
Use $0.25/1 PowerCrunch Bar (exp 12/31)- Sunday Insert (11/3) 
Or B4G1 Free PowerCrunch, up to $1.29 (exp 12/31)- Sunday Insert (11/3) 
Final Price: $0.75

 

Maxwell House Coffee, 28-31 oz $5.99
Use $1.00/1 – Maxwell House Coffee, Kroger eCoupon – (kroger.softcoin.com)
Final Price: $4.99

 

Starbucks Coffee, 11-12 oz or K-Cups, 10 ct $5.99
Use $4.00/2 Starbucks K-Cup Pack, 10 or 16 ct, Limit one coupon per person- Sunday Insert (12/8) 
Final Price: $3.99 each, when you buy 2USD

 

Hillshire Farm Smoked Sausage, 13-14 oz $2.50
Use $0.55/1 Hillshire Farm Lit’l Smokies Cocktail Links, Limit one coupon per transaction (exp 12/29)- Sunday Insert 11/17) 
Or $0.75/2 Hillshire Farm Smoked Sausage Products, Limit one coupon per transaction (exp 12/29)-  Sunday Insert 11/17) 
Final Price: $1.95

 

Campbell’s Cream of Mushroom or Cream of Chicken Soup, 10.75 oz $1.00
Use $1.00/6 Campbell’s Condensed Soups- Sunday Insert (11/3) 
Final Price: $0.83 each, when you buy 6

 

Domino Granulated Sugar, 4 lb $2.50
Use $0.40/1 Domino Granulated Sugar, 4-5 lb, Limit one coupon per customer- Sunday Insert (11/3) 
Final Price: $2.13 each, when you buy 2

 

Carnation Evaporated Milk, 12 oz $1.25
Use $0.55/2 Carnation Evaporated Milk Cans, 12 oz or larger- Sunday Insert (11/3) 
Final Price: $0.98 each, when you buy 2

 

Nestle Toll House Morsels, 10-12 oz $2.00
Use $0.50/1 – Nestle Toll House Morsels, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $0.50/2 – Nestle Toll House Morsels – (verybestbaking.com)
Or $0.75/2 Nestle Toll House Morsels (exp 12/31)-  Sunday Insert 11/17)  
Final Price: $1.50
Pillsbury Cresent or Cinnamon Rolls, 8 ct $1.88
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pack- Sunday Insert (11/3) 
Final Price: $1.68 each, when you buy 2

 

Pillsbury Pie Crusts, 2 ct $2.50
Use $0.50/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (coupons.com)
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts- Sunday Insert (11/10) 
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts- Sunday Insert (12/8) 
Final Price: $2.25 each, when you buy 2

 

Sister Schubert’s Bread or Rolls, 10.2-15 oz $3.00
Use $1.00/1 Sister Schubert’s Product-  Sunday Insert 11/17) 
Final Price: $2.00

 

Betty Crocker Potatoes, 4.6-6 oz $1.00
Use $0.50/1 Betty Crocker Boxed Potatoes, excluding Potato Buds, Pouch and Twin Pack-  Sunday Insert 11/17) 
Final Price: $0.50

 

Ore-Ida Potatoes, 19-32 oz $2.99
Use $1.00/2 – Ore-Ida Simply Products – (coupons.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

 

L’Oreal Advanced Hair Care Shampoo or Conditioner, 12.6 oz $3.99
Use $2.00/1 L’Oreal Advanced Haircare Shampoo or Conditioner, excludes 1.7 oz trial size- Sunday Insert (12/15) 
Final Price: $1.99

 

L’Oreal Skin Care, Select Varieties, 0.5-4 oz 
20% Off
Use $1.00/1 L’Oreal Skincare Item, excludes trial size- Sunday Insert (11/10) 
Final Price: Unknown

 

Axe Deodorant, 2.7-3 oz $3.79
Use $0.50/1 Axe Bodyspray, 4 oz, Antiperspirant and Deodorant, 2.7 oz or Deodorant, 3 oz, Limit 2 identical coupons per shopping trip- Sunday Insert (12/15) 
Final Price: $3.29

 

Playtex Tampons, 36-40 ct $6.99
Use $1.00/1 – Playtex Tampons; Sport or Playtex Gentle Glide, 18 ct or larger – (revtrax.com)
Or $1.00/1 Playtex Gentle Glide or Sport Tampons  (exp 12/31)-  Sunday Insert 11/17) 
Final Price: $5.99
 
General Mills Cereal, 8.9-14.25 oz $2.50
Use $0.50/1 – General Mills Cheerios, Honey Nut  – (coupons.com)
Or $1.00/2 – General Mills Chex Cereals; Rice, Corn, Wheat, Honey Nut, Chocolate, Cinnamon, Apple Cinnamon or Vanilla – (coupons.com)
Or $0.50/1 – General Mills, Cookie Crisp – (coupons.com)
Or $0.50/1 General Mills Total Whole Grain or Raisin Bran Cereal- Sunday Insert (12/8)  
Final Price: $2.00

 

Betty Crocker Fruit Snacks, 6-10 ct $2.50
Use $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes; Fruit By The Foot or Fruit Gushers and/or Ocean Spray, Mott’s, or Sunkist Fruit Flavored Snacks – (coupons.com)
Final Price: $2.25

 

Pillsbury Cookie Dough, 11-30 oz $2.50
Use $1.00/1 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough- Sunday Insert (12/8) 
Or $1.00/1 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough- Sunday Insert (12/15) 
Or $1.50/2 – Pillsbury Cookie Dough – (coupons.com)
Final Price: $1.50

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.