Kroger 12/2-12/8 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 12/2-12/8 Matchups

Posted on Monday, December 3rd, 2012 at 3:26 pm
Pin It


Nestle Toll House Cookies, 15-16.5 oz $2.00 each, when you buy 2
Use $1.25/2 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – (verybestbaking.com)
Or $0.75/1 Nestle Toll House Ultimates Refrigerated Cookie Dough – Sunday Insert (10/7)
Or $0.50/1 Nestle Toll House Cookie Brownie Delight or Original Chip Cookie Kit – Sunday Insert (10/28)
Final Price: $1.37 each, when you buy 2

Domino Granulated Sugar, 4 lb $2.50 each, when you buy 2
Use $0.75/2 – Domino Sugar Products, 2lb or Larger – (redplum.com)
Final Price: $2.12 each, when you buy 2

Tombstone Frozen Pizza, 20.5-29.5 oz $2.50 each, when you buy 4
Use $1.00/3 – Tombstone Pizzas, Larger – (coupons.com)
Final Price: $2.17 each, when you buy 3

Colgate, Optic White, or Total Advanced Toothpaste, 4-5.8 oz $2.99
Use $0.75/1 – Colgate Max Fresh – (colgate.com)
Or $0.75/1 – Colgate Total Advanced Toothpaste – (colgate.com)
Or $0.50/1 Colgate Toothpaste, 4 oz or larger – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $2.24

Depend or Poise, 10-48 ct $10.99
Use $2.00/1 – Poise Liners – (poise.com)
Or $2.00/1 – Poise Pads – (poise.com)
Or $1.00/1 Depend Guards for Men – Sunday Insert (11/18)
Or $1.00/1 Poise Product – Sunday Insert (11/11)
Final Price: $8.99

Pillsbury Refrigerated Pie Crusts, 2 ct $2.50 each, when you buy 2
Use $1.00/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (pillsbury.com)
Or $1.00/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (coupons.com)
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – Sunday Insert (11/11)
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Eagle Brand Sweetened Condensed Milk, 14 oz $2.49
Use $1.00/2 Eagle Brand Sweetened Condensed Milk Products – Sunday Insert (11/4)
Final Price: $1.99 each, when you buy 2

Totinos Pizza Rolls, 90 ct $5.99
Use $0.75/3 Totino’s Rolls Snacks – Sunday Insert (10/7)
Final Price: $5.74 each, when you buy 3

All Liquid Laundry Detergent, 32-50 oz or Mighty Pacs, 24 ct $3.50 each, when you buy 2
Use $1.00/1 All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergent, excludes trial size – Sunday Insert (11/11)
Or $1.00/1 All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergent, excludes trial size – Sunday Insert (12/2)
Or $0.50/1 – All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergent, Excludes Trial Size – (redplum.com)
Final Price: $2.50

Silk PureAlmond or PureCoconut, 1/2 Gallon $2.99
Use $0.75/1 – Silk, Half Gallon or 4pk, Single Serve – (silk.com)
Or $0.75/1 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Silk Quarts or Larger – (silkcoupons.com)
Final Price: $2.24

Edy’s Ice Cream, 48 oz $3.33 each, when you buy 3
Use $1.00/2 – Edy’s Branded Products, 48 oz – (walmart.com)
Final Price: $2.83 each, when you buy 2

Edy’s or Nestle Frozen Treats, 4-52 ct $3.33 each, when you buy 3
Use $1.00/1 – Edy’s Fruit Bars – (communitiestakeroot.com)
Or $1.00/1 – Nestle Drumstick Cones or Nestle Frozen Snacks – (facebook.com)
Final Price: $2.33

Healthy Choice or Smart Ones Entrees, 4.4-12.5 oz $2.00 each, when you buy 5
Use $1.00/1 – Healthy Choice Baked Frozen Entree, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $0.75/1 – Healthy Choice New Baked Entrée – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/3 – Healthy Choice Cafe Steamers – (healthychoice.com)
Final Price: $1.00

Hamburger, Tuna or Chicken Helper 4.7-7.5 oz $1.00
Use $0.75/3 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (bettycrocker.com)
Final Price: $0.75 each, when you buy 3

Hormel Pepperoni, 5-8 oz $3.00 each, when you buy 2
Use $1.00/2 – Hormel Pepperoni Packs – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Hormel Pepperoni Packs, Manufacturer Coupon – (target.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Nature Valley or Fiber One Bars, 5-12 ct $2.50 each, when buy 2
Use $0.50/2
 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownies – Sunday Insert (10/28)
Or $0.50/2 
Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger or Granola Thins – Sunday Insert (10/28)
Final Price: $2.25 each, when you buy 2, or $2.00 with double

Campbell’s Skillet Sauces, 9 oz $1.99
Use $1.00/1 – Campbell’s Skillet Sauces – (facebook.com)
Or $1.00/1 Campbell’s Skillet Sauces – Sunday Insert (10/14)
Final Price: $0.99

Progresso Soup, 18.5-19 oz $1.25 each, when you buy 8
Use $1.00/4 – Progresso Soups – (progresso.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans – Sunday Insert (11/11)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans – Sunday Insert (10/7)
Final Price: $1.00 each, when you buy 4

International Delight Coffee Creamer or Land O’ Lakes Half and Half, 32 oz $2.99
Use $1.00/1 – International Delight Coffee Creamer, Singles, Pints, Quarts or Half Gallon – (facebook.com)
Or $0.55/1 – International Delight Coffee Creamers, Singles, Pints, Quart or Half Gallons (woundedwarriorproject.org)
Or $0.55/1 – International Delight Product – (internationaldelight.com)
Or $0.55/1 – Land O Lakes Half and Half Products – (lolhhreg.com)
Or $1.00/2 – Land O Lakes Half and Half Products – (landolakes.com)
Final Price: $1.99

Yoplait Yogurt, 2-8 ct or 32 oz $2.29
Use $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (pillsbury.com)
Or $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (eatbetteramerica.com)
Or $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix Multipack or Yoplait Splitz – (boxtops4education.com)
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups – (everydaysaver.com)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (11/11)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (11/11)
Final Price: $1.87 each, when you buy 2

Purina Dog Chow, 16.5-18.5 lb $10.99
Use $2.00/1 Purina ONE Dry Dog Food or ONE Beyond Dry Dog Food, 3 lb or larger – Sunday Insert (10/28)
Or $1.10/1 – Purina Dog Chow Brand Dog Food, 8lb or Larger – (couponnetwork.com)
Or $1.10/1 – Purina Dog Chow Brand Dog Food,, 8lb or Larger – (purina.com)
Final Price: $8.99

Cottonelle Bath Tissue, 12 ct $5.99
Use $0.40/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 ct or (1) Toilet Paper, 12 ct or larger – Sunday Insert (11/18)
Final Price: $5.79 each, when you buy 2, or $5.59 with double

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.