Kroger 1/15-1/21 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 1/15-1/21 Matchups

Posted on Monday, January 16th, 2012 at 10:25 am
Pin It


Chef Boyardee Pasta, 7.2-7.5 oz cup or 14.5-15 oz can $1.00
Use $0.50/4 Chef Boyardee Pasta from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/4 Chef Boyardee Pasta from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/6 – Chef Boyardee Pasta, Kroger ecoupon – (softcoin.com)
Final Price:  $0.75 each when you buy 4

Dunkin’ Donuts Coffee, 11-12 oz bag $8.99
Use $1.00/1 – Dunkin’ Donuts Coffee – (dunkinathome.com)
Or $1.50/2 Dunkin’ Donuts Coffee from 12/4 Sunday insert
Or $1.50/2 Dunkin’ Donuts Coffee from 10/23 Sunday insert
Final Price:  $7.99

Folgers Coffee, 22.6-33.9 oz $8.99
Use $1.00/1 Folgers Coffee from 11/6 Sunday insert
Or $1.00/2 Folgers Coffee from 12/4 Sunday insert
Final Price:   $7.99

Hamburger, Tuna or Chicken Helper, 4.7-7.5 oz $1.00
Use $0.90/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (pillsbury.com)
Or $0.90/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (eatbetteramerica.com)
Or $0.90/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (boxtops4education.com)
Or $0.80/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (coupons.com)
Or $0.80/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (smartsource.com)
Or $0.80/4 – Hamburger Helper. Tuna Helper and/or Chicken Helper – (couponnetwork.com)
Final Price:   $0.78 each when you buy 4

Hunt’s Pasta Sauce, 26-26.5 oz $1.00
Use $0.50/3 – Hunt’s Pasta Sauce, Kroger ecoupon – (softcoin.com)
Final Price:  $0.83 each when you buy 3

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gelatin, 4 ct $1.00
Use $0.50/3 Hunt’s Snack Pack Pudding, 4 ct, Kroger ecoupon – (softcoin.com)
Final Price:  $0.83 each when you buy 3

Manwich, 15-15.5 oz $1.00
Use $1.00/2 Hunt’s Manwich AND Soft & Smooth Whole Graine Wheat Buns from 1/8 Sunday insert
Or $0.50/3 – Manwich, Kroger ecoupon – (softcoin.com)
Final Price:   Free plus price of buns

Mars Valentine Candy, 11-11.8 oz $3.00
Use $1.00/2 – Mars Fun Size Bags, Kroger ecoupon – (softcoin.com)
Final Price:  $2.50 each when you buy 2

Nestle Candy, 8 pk $1.00
Use $1.00/2 – Nestle Crunch or Butterfinger Hearts, 8oz-10oz – (couponnetwork.com)
Final Price:  $0.50 each when you buy 2

Progresso Soup, 18-19 oz $1.00
Use $1.25/4 – Progresso Light Soup – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (progressosoups.com)
Or $1.00/4 Progesso Can Soup from 1/8 Sunday insert
Or $1.00/4 Progresso Soups from 12/11 Sunday insert
Final Price: $0.69 each when you buy 4

Rice-A-Roni or Pasta Roni, 3.8-7.2 oz $1.00
Use $1.00/4 – Rice-A-Roni or Pasta-Roni Packages – (facebook.com)
Final Price:  $0.75 each when you buy 4

Town House or Club Crackers, 9-16 oz $2.50
Use $1.00/2 – Keebler Townhouse Crackers, 9.5oz or Larger – (snackpicks.com)
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Pure Protein Bar, 1.76 oz $1.00
Use $1.00/2 Pure Protein Bars from 1/8 Sunday insert
Or $1.00/3 – Pure Protein Bars, Kroger ecoupon – (softcoin.com)
Final Price:  $0.50

Bar-S Franks, 16 oz $1.00
Use $0.75/2 Bar-S Frank or Bologna from 10/23 Sunday insert
Final Price:$0.50

Hormel Sliced Pepperoni or Salami, 3-5 oz $1.00
Use $1.00/2 Hormel Pepperoni from 1/15 Sunday insert
Or $0.55/2 – Hormel Pepperoni Packages, Kroger ecoupon – (softcoin.com)
Final Price: $0.50 each when you buy 2

Tennessee Pride Country Sausage, 8-15 oz $3.00
Use $0.55/1 Tennessee Pride Product from 11/13 Sunday insert
Or $1.00/2 – Tennessee Pride Sausage Products – (tnpride.com)
Final Price: $2.00

Tropicana Orange Juice or Trop50 Juice, 59 oz $3.00
Use $1.00/1 – Trop50, 59oz – (facebook.com)
Or $0.50/1 – Trop50 Product – (facebook.com)
Final Price:  $2.00

Traditional Medicinals Tea, 16 ct $3.99
Use $1.00/1 Traditional Medicinals Tea from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $2.99

Colgate Total Advanced, Cavity Protection or Whitening Toothpaste, 4-8.2 oz $2.39
Use $1.00/1 Colgate Total Advanced Toothpaste from 1/15 Sunday insert
Or $1.00/1 Colgate Toothpaste from 1/1 Sunday insert
Or $0.75/1 Colgate Toothpaste from 1/1 Sunday insert
Final Price: $1.39

Huggies Diapers, Pull-Ups or GoodNites, 12-50 ct $9.49
Use $2.00/1 Huggies Snug & Dry Diapers from Walmart 1/8 Sunday insert
Or $2.00/1 Huggies Pull-Ups from 1/15 Sunday insert
Or $2.00/1 Huggies Little Movers Slip On Diapers from 1/15 Sunday insert
Or $1.00/1 Huggies Diapers from 1/15 Sunday insert

Final Price: $7.49

Duracell Batteries, 2-4 ct $3.79
Use $0.50/1 Duracell Coppertop Battereies from 12/11 Sunday insert
Or $1.00/1 Duracell Coppertop Batteries from 12/11 Sunday insert
Or $0.75/1 Duracell Coppertop Batteries from 1/1 Sunday insert
Final Price:   $2.79

Energizer Batteries, 2-4 ct $3.79
Use $1.00/1 Energizer Batteries from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/1 Energizer Batteries from 12/11 Sunday insert
Or $0.75/1 Energizer Batteries from 1/1 Sunday insert
Final Price:$2.79

Chobani Greek Yogurt, 6 oz $1.00
Use $0.30/1 – Chobani Greek Yogurt, 6oz Cup – (chobani.com)
Final Price:  $0.40

International Delight Coffee Creamer, 32 oz $2.79
Use $1.00/1 – International Delight Product – (facebook.com)
Or $0.55/1 – International Delight Product – (internationaldelight.com)
Or $0.75/1 International Delight Pint or Quart from 1/8 Sunday insert
Or $0.55/1 International Delight Coffee Creamers, Quart or Singles from 12/11Sunday insert
Final Price:  $1.79

Silk Soymilk, half gallon $2.99
Use $1.00/1 – Silk, Half Gallon – (allyou.com)
Or $0.75/1 – Silk, Half Gallon or 4pk Single Serves – (switchtosilk.com)
Or $1.00/1 – Silk, Quart, Half Gallon, or Single Serve 4pk – (facebook.com)
Or $0.75/1 Silk Soymilk from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $1.99

Kettle Brand Baked Potato Chips, 4 oz $2.50
Use $1.00/1 Kettle Baked Potato Chips, 4 oz from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $1.50

Lean Cuisine Entree, 5.2-12.5 oz $2.00
Use $1.00/5 Lean Cuisine Varieties from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $1.80 each when you buy 5

Weight Watchers Frozen Treats, 6-12 ct $3.99
Use $1.00/1 – Weight Watchers Frozen Novelty Carton – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $2.99

Barilla Pasta, 12-16 oz $1.00
Use $0.55/1 Barilla Whole Grain Pasta from 1/8 Sunday insert
Or $1.00/2 Barilla Whole Grain Pasta from 1/8 Sunday insert
Final Price:  Free

Campbell’s Soup, 10.5-11.5 oz $1.00
Use $0.50/2 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/3 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Or $1.50/4 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Or $2.00/5 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Or $0.50/4 – Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/5 – Campbell’s Condensed Soups, Excluding Great for Cooking Soups – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/3 – Campbell’s Healthy Request Soups, Microwaveable Bowls or Cans – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/3 – Campbell’s Select Harvest Soup, Can or Microwavable Soup – (coupons.com)
Or $0.40/4 Campbell’s Great for Cooking Soups from 1/15 Sunday insert
Or $0.40/3 Campbell’s Condensed Soups from 1/8 Sunday insert
Or $0.40/4 Campbell’s Condensed Chicken Noodle & Tomato Soup from 1/8 Sunday insert
Or $0.40/4 Campbell’s Condensed Soups from 12/4 Sunday insert
Final Price:   $0.50 each when you buy 2

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.