Kroger 1/13-1/19 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 1/13-1/19 Matchups

Posted on Monday, January 14th, 2013 at 4:43 pm
Pin It


Colgate Toothpaste, 4.6 oz or Toothbrush, 1 ct $1.00
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste, 4 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
Or $0.75/1 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush, excludes Plus and Extra Clean – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.25

Campbell’s Soup, 10.5-11.5 oz $1.00
Use $1.00/3 – Campbell’s Healthy Request Soups – (coupons.com)
Or $1.00/5 – Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups – (campbellskitchen.com)
Or $0.40/3 – Campbell’s Condensed Soups – (coupons.com)
Or $0.40/3 – Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups – (coupons.com)
Or $0.40/2 Campbell’s Condensed Soups, excluding Chicken Noodle, Tomato and Great for Cooking – Sunday Insert (12/2)
Or $0.35/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups – Sunday Insert (1/6)
Or $0.40/4 Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato Soups – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

Simple Truth Organic Beans, 15 oz $1.00
Use $0.25/2 – Simple Truth Beans, ecoupon – (kroger.com)
Final Price: $0.88 each, when you buy 2

Pillsbury Grands Biscuits, 8 ct $1.00
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (12/9)
Or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (12/2)
Or $0.50/3 – Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits – (pillsbury.com)
Or $0.50/3 – Pillsbury Grands or Grands Jr. Biscuits – (boxtops4education.com)
Or $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (1/6)
Or $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (11/18)
Or $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (11/4)
Or $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (11/11)
Final Price: $0.85 each, when you buy 2, or $0.70 with double

Nabisco Snack Saks, 5.5-8 oz $1.00
Use $0.75/2 Nabisco Products, 3.7-25.2 oz – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.63 each, when you buy 2

Jose Ole Frozen Snacks, 20-22.5 oz $3.33 each, when you buy 3
Use $2.00/1 – Jose Ole Brand Item, 16 oz or Larger – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Jose Ole Brand Item, 16 oz or Larger – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $1.33

Fancy Feast Cat Food, $0.50 each, when you buy 20
Use $1.00/4 – Fancy Feast Mornings Gourmet Cat Food – (couponnetwork.com)
Or $1.10/18 – Fancy Feast Elegant Medley’s Gourmet Cat Food, Cans – (couponnetwork.com)
Or $1.10/24 – Fancy Feast Gourmet Cat Food – (couponnetwork.com)
Or $1.00/18 Fancy Feast Elegant Medleys or Mornings Cans – Sunday Insert (12/2)
Or $1.00/24 Fancy Feast Cans – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $0.25 each, when you buy 4

Horizon Organic Milk, 1/2 gallon $3.79
Use $1.00/2 – Horizon Milk, Half Gallons – (mambosprouts.com)
Final Price: $3.29 each, when you buy 2

Hamburger, Tuna or Chicken Helper, 4.7-12.2 oz $1.00
Use $0.75/3 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (bettycrocker.com)
Or $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dishes – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.75 each, when you buy 3

Chef Boyardee Pasta, 7.2-15 oz $1.00
Use $0.50/4 Chef Boyardee Cans or Microwave Pasta – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $0.88 each, when you buy 4, or $0.75 with double

Tony’s Crispy Crust Pizza, 7-7.4 oz $1.00
Use $1.00/3 Tony’s Pizzas – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

Frank’s Red Hot Sauce, 5 oz $1.00
Use $0.30/1 – Franks Red Hot Sauce – (frenchs.com)
Final Price: $0.70, or $0.40 with double

French’s Yellow Mustard, 8 oz $1.00
Use $0.30/1 – French’s Mustard, Any Flavor – (frenchs.com)
Final Price: $0.70, or $0.40 with double

Pure Protein Bar, 1.76 oz $1.00
Use $1.00/4 – Pure Protein Bars – (couponnetwork.com)
Final Price: $0.75 each, when you buy 4

Pom Wonderful Pomegranate Juice, 8 oz $1.00
Use $0.50/1 POM Bottle 8 oz, 16 oz, 24 oz or 48 oz – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $0.50, or Free with double

Keebler Town House or Club Crackers, 9.5-16 oz $2.79
Use $1.00/2 – Keebler Club Crackers, 8 oz or Larger – (snackpicks.com)
Or $1.00/2 Keebler Crackers, 8 oz or larger – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $2.29 each, when you buy 2

Pantene Pro-V Shampoo or Conditioner, 12.6 oz $3.69
Use $3.00/2 Pantene Products – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $2.19 each, when you buy 2

Gerber Graduates, 6.2-6.9 oz $2.50
Use $1.20/8 – Gerber 2nd Foods Baby Food – (couponnetwork.com)
Final Price: $2.35 each, when you buy 8

Huggies Diapers, 9-50 ct $9.49
Use $2.00/1 – Huggies Little Movers Slip-On Diapers – (huggies.com)
Or $2.00/1 – Huggies Pull-Ups Training Pants Big Pack, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $2.00/1 – Huggies Little Movers Slip on Diapers – (pillsbury.com)
Or $2.00/1 – Huggies Little Movers Slip on Diapers – (eatbetteramerica.com)
Or $1.50/1 – Huggies Diapers – (pillsbury.com)
Or $1.50/1 – Huggies Diapers – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Huggies Goodnites Training Pants – (walmart.com)
Or $1.50/1 Huggies Diapers – Sunday Insert (1/13)
Or $2.00/1 Huggies GoodNites Underwear, Jumbo pack or larger – Sunday Insert (1/13)
Or $2.00/1 Huggies Little Movers or Little Snuggies Diapers  – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $7.49

Yoplait Yogurt, 4-6 oz $0.50 each, when you buy 10
Use $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups – (coupons.com)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (1/6)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.44 each, when you buy 6, or $0.37 with double

Lean Cuisine Entrees, $2.00 each, when you buy 6
Buy 6, Receive Free Edy’s Ice Cream, 48 oz, or Skinny Cow Novelty, 15.9-48 oz
Use B4G1 FREE – Lean Cuisine Simple Favorites 5 oz -12 oz & Get One Lean Cuisine Simple Favorites Entree Free, Max Value $2.00 – (walmart.com)
Or $1.00/3 – Lean Cuisine Products – (leancuisine.com)
Or $1.00/5 Lean Cuisine Varieties – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.67 each, when you buy 6 plus free Edy’s or Skinny Cow Product

Simple Truth AlmondMilk or Organic Soymilk, $2.50 each, when you buy 2
Use $0.50/1 – Simple Truth Organic Milk, ecoupon – (kroger.com)
Final Price: $2.00

Simple Truth Organic Butter, 16 oz $3.99
Use $1.00/1 – Simple Truth Butter ecoupon – (kroger.com)
Final Price: $2.99

Simple Truth Organic Yogurt, 32 oz $3.00 each, when you buy 2
Use $0.50/1 – Simple Truth Yogurt 32 oz, ecoupon – (kroger.com)
Final Price: $2.50

Quaker Instant Oatmeal, 8-12 ct $2.00 each, when you buy 2
Use $1.00/2 – Quaker Items, Any – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Tyson Crispy Chicken Strips or Wings, 16-28 oz $6.99
Use $1.00/1 – Tyson Any’tizers Snack – (facebook.com)
Final Price: $5.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.