Kroger 11/27-12/3 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 11/27-12/3 Matchups

Posted on Monday, November 28th, 2011 at 12:08 pm
Pin It


Cartbuster Savings Event

Nestle Toll House Ready to Bake Cookies, 16-16.5 oz $2.79
Use $0.50/1 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough or Brownie Dough Product – (nestlefamily.com)
Or $1.25/2 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – (verybestbaking.com)
Final Price: $1.79

Bird’s Eye Frozen Vegetables, 10-13 oz $1.66
Use $0.50/2 Bird’s Eye Freshlike Frozen Vegetables from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $1.16 each when you buy 2

Hunt’s Tomatoes or Pasta Sauce, 12-15.2 oz $1.00
Use $0.40/2 – Hunts Tomatoes, 11oz or Larger – (hunts.com)
Or $0.60/3 – Hunts Tomatoes, 11oz or Larger – (hunts.com)
Or $1.00/3 – Hunts Tomatoes, 11oz or Larger – (hunts.com)
Final Price:   $0.60 each when you buy 2

Juicy Juice 100% Juice, 64 oz or 8 ct $2.49
Use $0.55/1 – Juicy Juice 100% Juice, 8pk – (facebook.com)
Final Price:  $1.49

Kellogg’s Cereals, 10-17 oz $1.99
Use $1.00/2 – Kellogg’s Cereal 8.7oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $1.49 each when you buy 2

Maxwell House Coffee, 31.5-34.5 oz $8.99
Use $1.00/1 – Maxwell House Canister, 31.4oz-34.5oz – (kraftfoods.com)
Or $1.00/1 – Maxwell House International House – (hsn.com)
Or $1.00/2 – Maxwell House International House – (kraftbrands.com)
Or $1.00/1 – Maxwell House International House – (walmart.com)
Final Price: $7.99

Progresso Soup, 18.5-19 oz $1.33
Use $1.00/4 – Progresso Soups – (progressosoups.com)
Or $1.00/4 Progresso Soups from 10/23 Sunday insert
Or $1.00/4 Progresso Soups from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $1.08 each when you buy 4

Other Coupon Deals

Yoplait Yogurt, 4-6 oz $0.60
Use $0.50/8 – Yoplait Yogurt Cups – (couponnetwork.com)
Or $1.00/10 – Yoplait Yogurt Cups – (coupons.com)
Or $0.60/8 – Yoplait Yogurt Cups, Original, Light, Thick & Creamy, or Whips! – (pillsbury.com)
Or $0.60/8 – Yoplait Yogurt Cups, Original, Light, Thick & Creamy, or Whips! – (eatbetteramerica.com)
Or $0.50/8 – Yoplait Yogurt Cups, Original, Light, Thick & Creamy or Whips, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups, Original, Light, Thick & Creamy, or Whips– (smartsource.com)
Or $1.00/10 Yoplait Yogurt Cups from 11/13 Sunday insert
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups from 11/13 Sunday insert
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups, eCoupon – (shortcuts.com)
Final Price:  $0.48 each when you buy 8

El Monterey Snacks, 21-24 oz $3.99
Use $1.00/1 El Monterey Mexican Snacks from 8/14 Sunday insert
Or $0.75/1 El Monterey Mexican Snacks from 10/16 Sunday insert
Or $1.00/2 – El Monterey Mexican Snacks – (elmonterey.com)
Final Price:   $2.99

Simply Potatoes, 20 oz $1.49
Use $0.55/1 Simply Potatoes Product from 11/20 Sunday insert
Final Price:  $0.49

Tombstone Pizza, 16-27.7 oz $2.98
Use $0.75/1 Tombstone Pizza from 10/30 Sunday insert
Or $1.00/2 – Tombstone Pizzas, 16oz-29.5oz – (nestlefamily.com)
Final Price:   $1.98

Totino’s Pizza Rolls, 90 ct $6.99
Use $0.35/1 Totino’s Roll Snacks from 9/11 Sunday insert
Or $0.40/2 Totino’s Roll Snacks from 10/2 Sunday insert
Final Price:   $6.19

Barilla Pasta Sauce, 12-16 oz $1.00
Use $1.00/2 Barilla Plus from 10/23 Sunday insert
Final Price:  $0.50 each when you buy 2

M&M’s Candy, 9.9-12.6 oz $2.79
Use $1.00/2 Mars Holiday Product from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $2.29 each when you buy 2

Carolina Pride Bacon, 12 oz $2.50
Use $0.50/1 Carolina Pride Bacon from 8/28 Sunday insert
Final Price:  $1.50

Almond Accents, 3.5 oz $2.99
Use $1.00/1 – Almond Accents – (smartsource.com)
Final Price:  $1.99

Pom Wonderful Arils, 4.3 oz $2.99
Use $1.00/1 – Pom Wonderful, 16oz – (pomwonderful.com)
Or B2G1 FREE – Pom Wonderful, 16oz Up To $5.59 – (pomwonderful.com)
Final Price:  $1.99

Pom Wonderful Juice, 16 oz $3.00
Use $1.00/1 – Pom Wonderful, 16oz – (pomwonderful.com)
Or B2G1 FREE – Pom Wonderful, 16oz Up To $5.59 – (pomwonderful.com)
Final Price:  $2.00

Colgate Total Advanced Toothpaste, 4-6 oz $2.50
Use $1.00/1 Colgate Total Advanced Toothpaste from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $1.50

Gillette Fusion Manual Cartridges, 4 ct $13.99
Use $5.00/1 Gillette Fusion Razor WYB Cartridge from 10/30 Sunday insert
Or $5.00/1 Gillette Fusion Razor WYB Cartridge from 11/27 Sunday insert
Final Price:  $13.99 plus $ off razor

Nature’s Bounty Vitamins or Supplements, 30-300 ct
Buy One Get One Free
Use $2.00/1 – Nature’s Bounty Vitamins – (facebook.com)
Or $1.60/1 – Nature’s Bounty Vitamins or Supplements – (couponnetwork.com)
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Vitamins or Supplements from 10/16 Sunday insert
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Letter Vitamin from 11/6 Sunday insert
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement from 11/6 Sunday insert
Or $2.00/1 Nature’s Bounty Your Life Multivitamin from 11/6 Sunday insert
Or $3.00/1 Nature’s Bounty CoQ-10 Supplement from 11/6 Sunday insert
Final Price:  Varies

Pampers Diapers, 58-112 ct $24.99
Use $2.00/2 Pampers Diapers Bag or $2.00/1 Pants or Box from  10/30 Sunday insert
Final Price:  $22.99

Arm & Hammer Liquid Laundry Detergent, 55-68.75 oz $2.99
Use $1.00/2 Arm & Hammer Laundry Detergents from 10/16 Sunday insert
Final Price:  $2.49 each when you by 2

Energizer Batteries, 16 ct $9.97
Use $1.00/1 Energizer Batteries or Flashlight from 11/20 Sunday insert
Final Price:  $8.97

Ziploc Disposable Food Containers, 1-5 ct $2.50
Use $1.50/2 – Ziploc Containers – (boxtops4education.com)
Or $1.50/2 Ziploc Containers from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $1.75 each when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.