Kroger 1/12-1/18 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 1/12-1/18 Matchups

Posted on Monday, January 13th, 2014 at 10:34 am
Pin It


Kroger LogoEdge or Skintimate Shaving Gel, 7 oz $2.50

Use $1.00/2 – Edge Shave Gels – Sunday Insert (12/8) 

Final Price: $2.00 each, when you buy 2

 

Scotch-Brite Cleaning Scrubbers, 1-6 ct
All Laundry Detergent, 32-50 oz $2.99
Use $1.50/1 – All Laundry Detergent, Kroger eCoupon (softcoin.com)

Or $2.00/2 – All Laundry Detergent – Sunday Insert (12/8) 

Final Price: $1.49

 

Fancy Feast Cat Food, 3 oz $0.55
Use $1.00/6 – Purina Fancy Feast Delights with Cheddar Cans, 3 oz – Sunday Insert (11/17) 

Final Price: $0.38 each, when you buy 6

 

Purina Cat or Dog Chow, 13.5-18.5 lb $9.99

Use $2.00/1 – Purina Dog Food – Sunday Insert (10/27) 

Or $1.00/1 – Purina Cat Chow, 3.15 lb or larger – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $7.99

 

Pillsbury Grands Biscuits, 8 ct $1.00

Use $0.30/2 – Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.85 each, when you buy 2

 

Oscar Mayer Lunch Meat, 7-9 oz $3.00
Use $1.00/2 – Oscar Mayer Deli Fresh Lunch Meats – (coupons.com)

Final Price: $2.50 each, when you buy 2

 

Claussen Pickles, 20-32 oz $3.00Use $0.55/1 – Claussen Pickles Jars – Sunday Insert (1/12) 

Final Price: $2.45

 

LaraBar, Uber or Alt Bar, 1.42-1.94 oz $1.00
Use $0.75/2 – Larabar Alt Bars (coupons.com)

Final Price: $0.63 each, when you buy 2

 

Noosa Yoghurt, 8 oz $2.00
Use $0.75/1 – Noosa Yoghurts, 8 or 16 oz – Sunday Insert (1/12) 

Or $0.55/1 – Noosa Yoghurt, 8 or 16 oz, NO doubling (facebook.com)

Final Price: $1.25

 

Hamburger, Chicken or Tuna Helper, 4.7-12.2 oz $1.00
Use $0.75/2 – Betty Crocker Ultimate Potatoes, Hamburger or Chicken Helper – Sunday Insert (1/12) 

Or $0.80/4 – Hamburger or Tuna Helper – (coupons.com)

Or $1.00/5 – Hamburger, Tuna or Chicken Helper – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.63 each, when you buy 2

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gelatin, 4 ct $1.00
Use $0.45/3 – Snack Pack Pudding 4 pks – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.85 each, when you buy 3

 

Yoplait Greek Yogurt, 5.3-6 oz $1.00
Use $1.00/5 – Yoplait Greek Yogurt Cups – (coupons.com)

Or $1.00/5 – Yoplait Greek Yogurt Cups – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.80 each, when you buy 5

 

Green Giant Vegetables, 7-10 oz $1.00
Use $0.60/3 – Green Giant Frozen Boxed Vegetables – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.80 each, when you buy 3

 

Hormel Chili with Beans, 15 oz $1.00
Use $0.55/1 – Hormel Chili Products, any (hormel.com)

Or $0.55/2 – Hormel Chili Products, any – (coupons.com)

Final Price: $0.45

 

Knorr Rice or Pasta Sides, 3.8-5.7 oz $1.00
Use $0.50/2 – Knorr Pasta and Rice Sides – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.75 each, when you buy 2

 

Barilla Pasta, 12-16 oz $1.00
Use $1.00/2 – Barilla Pasta AND Barilla Sauce – Sunday Insert (11/10) 

Final Price: Free plus cost of Barilla sauce

 

 Old El Paso Taco Shells, 10-12 ct $1.00

Use $0.60/3 – Old El Paso Products – (coupons.com)

Or $0.60/3 – Old El Paso Products –Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.80 each, when you buy 3

 

Lean Cuisine Simple Favorites Entree, 5.-11.5 oz $1.67
Use $1.00/5 – Lean Cuisine Varieties – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $1.47 each, when you buy 2

 

Pepsi or 7-Up, 12 oz 12 pk or 6-8 pk $4.99
Use $2.00/2 – Pepsi Multipack Plastic Bottles or Mini Cans 8 pk – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $3.99 each, when you buy 3

 

Folger’s K-Cups, 12 ct $5.99
Use $1.00/1 – Folgers Gourmet Selections Product – Sunday Insert (1/12) 

Final Price: $4.99

 

Keebler Crackers, 9.5-13.8 oz $2.50
Use $1.00/2 – Keebler Crackers, 8 oz or larger – Sunday Insert (12/8) 

Final Price: $2.00 each, when you buy 2

 

Muller Greek Yogurt, 5.3 oz $1.00
Use $1.00/2 – Muller Yogurt Products – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.50 each, when you buy 2

 

Dannon Greek Yogurt, 5.3 oz $1.00
Use B2G1 Free – Dannon, Stonyfield or YoCrunch Yopa Greek Single Serve Item – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.67 each, when you buy 3

 

Colgate Toothpaste, 4.6 oz $1.00
Use $0.50/1 – Colgate Toothpaste, 4 oz or larger – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.50, or Free with double

 

Gillette Disposable Razor, 10-12 ct
Use $3.00/1 – Gillette Female Disposable Razor- Sunday Insert (12/8) 

Final Price: Unknown

 

Schick Xtreme3 Disposable Razors, 4 ct
Use $3.00/1 – Schick Disposable Razor Pack – Sunday Insert (12/8) 

Final Price: Unknown

 

Bic Disposable Razors, 1-6 ct
Use B1G1 Free – Bic Disposable Razor – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: Varies

 

Angel Soft Bath Tissue, 4 ct $1.00
Brawny Paper Towels, 1 ct $1.00
Use $2.00/2 – Brawny Paper Towel Packages – Sunday Insert (12/15) 

Final Price: Free, when you buy 2

 

Mucinex, 6 oz $10.99
Campbell’s Chunky or Homestyle Soup, 18.6-19 oz $1.25
Post Cereal, 13.5-25 oz $2.49
Yoplait Yogurt, 4-6 oz $0.50
Use $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups, any Original, Light, Light Thick & Creamy, Thick & Creamy, Whips! or Lactose Free – (coupons.com)

Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups –Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.43 each, when you buy 6

 

Red Baron Classic Pizza, 8.8-22.63 oz $2.99
Use $1.00/2 – Red Baron Multi-Serve Pizzas, 14 oz or larger – (coupons.com)

Final Price: $2.49 each, when you buy 2

 

Old El Paso Refried Beans, 16 oz $1.00
Use $0.60/3 – Old El Paso Products –  (coupons.com)

Or $0.60/3 – Old El Paso Products – Sunday Insert (1/5) 

Final Price: $0.80 each, when you buy 3

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.