Kroger 10/6-10/12 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Kroger 10/6-10/12 Matchups

Posted on Monday, October 7th, 2013 at 12:01 pm
Pin It


Kroger LogoGreen Mountain or Donut House K-Cups, 12 ct $6.99

Use $1.75/1 – Green Mountain Naturals Hot Apple Cider K-Cup Pack – (coupons.com)
Or $3.00/2 – Green Mountain Naturals Hot Apple Cider K-Cup Packs, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $1.00/1 Green Mountain Coffee K-Cup Packs- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $5.24

 

Quaker Cereal or Instant Oatmeal, 10.3-14.5 oz or 8-12 ct $2.00
Use $1.00/2 Quaker Products- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

 

Hot or Lean Pockets, 2 ct $1.99
Use B2G1 FREE – Hot Pockets or Lean Pockets Brand Sandwiches, 8 oz – 9 oz, up to $3.99 – (facebook.com)
Or $1.00/2 Hot Pockets or Lean Pockets Sandwiches, 8-9 oz- Sunday Insert (7/28) 
Final Price: $1.33 each, when you buy 3

 

Quaker Chewy Bars, 5-8 ct $2.00
Use $1.00/2 Quaker Products- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

 

Maxwell House Coffee, 28-31 oz $5.99
Use $1.00/1 Maxwell House International (exp 10/12)- Sunday Insert (9/15)
Or $0.75/1 – Maxwell House International – (bricks.coupons.com)
Final Price: $4.99

 

Red Baron Classic Pizza, 8.8-22.6 oz $3.33
Use $1.00/2 – Red Baron Multi-Serve Pizzas, 14 oz or larger – (coupons.com)
Or $1.00/2 Red Baron Pizzas, Do not double- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $2.83 each, when you buy 2

 

Progresso Soup, select varieties, 18.5-19 oz $1.25
Use $0.50/2 – Progresso Soups, any flavor – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Progresso Soups – (progresso.com)
Or $0.25/1 Progresso Light Soup Can- Sunday Insert (9/8) 
Or $1.00/4 – Progresso Soup Cans or Packages, exp 10/15, Kroger eCoupon – (kroger.softcoin.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

 

Tyson Chicken Breast, 3 lb frozen $6.99
Use $1.50/1 Tyson Individually Frozen Boneless Skinless Chicken Breasts- Sunday Insert (9/8) 
Final Price: $5.49

 

 

Farm Rich Appetizers, 20-26 oz $3.99
Or $1.00/1 – Farm Rich Snack, 18 oz or larger – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Farm Rich Snack, 18 oz or larger – (smartsource.com)

 

 

Yoplait Blended Greek or Greek 100 Yogurt, 5.3 oz $1.00
Use $1.00/5 – Yoplait Greek Yogurt, any flavor, void in LA, NJ, ND, NV and TN – (coupons.com)
Or $1.00/5 – Yoplait Greek Yogurt, any flavor – (everydaysaver.com)
Or $1.00/5 Yoplait Greek Yogurt Cups  (exp 10/19)- Sunday Insert (8/25) 
Or $1.00/5 Yoplait Greek Yogurt Cups- Sunday Insert (9/29)  
Or $1.00/5 – Yoplait Greek Yogurt Cups, exp 10/15, Kroger eCoupon – (kroger.softcoin.com)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

 

Land O’Frost Premium Lunchmeat, 16 oz $3.49
Use $2.00/2 Land O’ Frost Premium Packages (exp 10/15)- Sunday Insert (9/15) 
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

 

Duncan Hines Cake Mix, 16.5 oz $1.25
Use $0.35/1 – Duncan Hines Products – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $0.90

 

Crest Complete Toothpaste, 5.8-6.2 oz $2.74
Use $0.50/1 – Crest Complete Toothpaste , 4 oz or larger, excludes trial/travel size, limit 4 like coupons per household per day – (pgeveryday.com)
Or $0.50/1 Crest Toothpaste, 4 oz or larger, excludes Cavity, Baking Soda and Tartar Control, and trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $2.24

 

Downy Fabric Softener, 48-60 ct $4.99
Use $1.00/1 Downy Product, excludes trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/29) 
Or $5.00/3 Tide Detergents, Downy or Tide Boost, excludes Pods and trial/travel size,  Limit 4 like coupons per household per day (exp 10/13)- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $3.99

 

Tide Laundry Detergent, 100 oz liquid $11.99
Use $2.00/1 Tide Detergent, excludes Pods and trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/29) 
Or $5.00/3 Tide Detergents, Downy or Tide Boost, excludes Pods and trial/travel size,  Limit 4 like coupons per household per day  (exp 10/13)- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $9.99

 

Charmin Bathroom Tissue, 12 double rolls $6.49
Use $0.25/1 Charmin Product, excludes trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $6.24

 

Pantene Shampoo or Conditioner, 12.6 oz $3.49
Use Free Pantene Conditioner or Styler Product, up to $4.99, when you buy (1) Pantene Shampoo, excludes trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/15) 
Or $3.00/2 Pantene Products, excludes trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/29) 
Or $2.00/2 – Pantene Products, excludes trial/travel size, limit 4 like coupons per household per day – (coupons.com)
Or $2.00/2 – Pantene Products, excludes trial/travel size, limit 4 like coupons per household per day – (pgeveryday.com)
Or $0.75/1 – Pantene Shampoo or Conditioner Product – (coupons.com)
Or $2.00/2 – Pantene Smooth Collection Products, excludes trial/travel sizes, limit 4 like coupons per household per day – (pgeveryday.com)
Final Price: $1.75 each, when you buy 2

 

Swiffer Wet Jet Solution or Refills, 1-20 ct $8.49
Use Free Swiffer Refill, up to $6.00, when you buy (1) Swiffer Starter Kit, excludes Bissell Steamboost, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: Unknown

 

Pampers Diapers, Jumbo Pack Size NB-6, 18-44 ct $8.99
Or $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, excludes trial/travel size, limit 4 like coupons per household per day – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, excludes trial/travel size, limit 4 like coupons per household per day – (pgeveryday.com)
Or $1.50/1 – Pampers Cruisers Diapers, excludes trial/travel size,  limit 4 like coupons per household per day – (coupons.com)
$1.50/1  – Pampers Swaddlers Diapers, excludes trial/travel size, limit 4 like coupons per household per day – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Pampers Swaddlers Diapers, excludes trial/travel size, limit 4 like coupons per household per day – (pgeveryday.com)
Or $2.00/2 Pampers Bags or (1) Box Diapers or Pants, excludes trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $7.49

 

LaraBar, Uber or Alt Bars, 1.42-1.95 oz $1.00
Or $0.75/2 – Larabar Alt Bars, any flavor/variety  – (coupons.com)

 

Alexia Potatoes, 13.5 oz $2.50
Use $0.55/1 Alexia Frozen Item-  Sunday Insert (10/6) 
Final Price: $1.95

 

Kashi GoLean Cereal, 10.3-14 oz $2.99
Use $1.00/2 Kashi Cereals, 6.5 oz or larger, Limit 4 like coupons in same shopping trip-  Sunday Insert (10/6) 
Final Price: $2.49

 

Nature’s Bounty Vitamins, 30-500 ct or 2-16 oz 
Use $2.00/1 Nature’s Bounty Optimal Solutions Vitamin or Supplement, Limit one coupon per customer-  Sunday Insert (10/6) 
Or $2.00/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement, excludes Eye-Vites and Lutein, Limit one coupon per customer (exp 10/13)- Sunday Insert (9/8) 
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement, Limit one coupon per customer-  Sunday Insert (10/6) 
Final Price: Varies

 

Olay Body Wash or Bars, 15.2-23.6 oz or 4-6 ct $5.00
Use $1.00/1 Olay Bar, Body Wash, In-Shower Body Lotion or Hand & Body Lotion, excludes 1 ct and trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $4.00

 

Tresemme Shampoo, Conditioner or Styling Products, 15-32 oz $3.33
Use $2.50/1 Tresemme Base Product, excludes Keratin Smooth, Platinum Strength, Split Remedy, Naturals and trial size, Limit 2 identical coupons in same shopping trip- Sunday Insert (9/29) 
Or $2.50/1 Tresemme Keratin Smooth, Platinum Strength, Split Remedy or Naturals, excludes trial size, Limit 2 identical coupons in same shopping trip- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $0.83

 

 

 

General Mills Cereal, select varieties, 8.9-12.25 oz $1.99
Use $1.00/1 – General Mills Fiber One 80 Caloires Chocolate Cereal – (everydaysaver.com)
Or $0.60/1 – General Mills Cheerios, Original – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – General Mills Cheerios, Original – (boxtops4education.com)
Or $0.60/1 – General Mills Cocoa Puffs Cereal – (pillsbury.com)
Or $1.10/2 – General Mills Cheerios, any listed – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – General Mills Cheerios, any – (boxtops4education.com)
Or $0.50/1 – General Mills Cheerios Cereals – (coupons.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cheerios, 8.9 oz, limit one coupon or offer per guest, Target Coupon – (target.com)
Or $0.50/1 – General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/3 General Mills Big G Cereals: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Dora the Explorer, Hershey’s Cookies ‘n’ Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran or Basic 4- Sunday Insert (9/29) 
Final Price: $0.99

 

Snickers or Starburst Candy, Fun Size 9.78-11.5 oz $2.50
Use $1.00/2 – Mars Chocolate Halloween Snickers, Twix, M&M’s, Milk Way or 3 Musketeers Bags, 8.67 oz or larger – (coupons.com)
Or $1.50/3 – Mars Chocolate Halloween Snickers, Twix, M&M’s, Milk Way or 3 Musketeers Bags – (redplum.com)
Or $1.50/3 Mars Fun Size Bags, 8.67 oz or larger, includes M&M’s, Snickers, Milky Way, 3 Musketeers and Twix, Do not double-  Sunday Insert (10/6) 
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.