Best of Albertsons Matchups 3/7-3/13
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best of Albertsons Matchups 3/7-3/13

Posted on Thursday, March 8th, 2012 at 4:42 pm
Pin It


Here are the best Albertsons matchups for the week!

1.Johnsonville Chicken or Smoked Sausage, 13.5-14 oz $2.99
With in ad coupon, limit 4
Use $1.50/1 Johnsonville Chicken Sausage from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/1 Johnsonville Pork & Chicken Sausage from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/2 Johnsonville Sausage Products from 1/22 Sunday insert
Or $1.00/1 – Johnsonville Pork & Chicken Sausage or Johnsonville Chicken Italian Sausage – (coupons.com)
Or $0.55/1 – Johnsonville Pork & Chicken Sausage or Johnsonville Chicken Sausage – (johnsonville.com)
Final Price:   $1.49

Catalina Promotion

2. Fiber One Bars or Brownies $2.99
Use $0.50/1 – Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies – (pillsbury.com)
Or $0.50/1 – Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies – (eatbetteramerica.com)
Or $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies from 2/5 Sunday insert
Or $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies from 2/26 Sunday insert
Final Price:  $1.24 or $0.74 with double

3. Nature Valley Granola Bars, Protein Bars or Granola Thins $2.99
Use $0.50/1 Nature Valley Protein Chewy Bars, 5 ct or larger from 2/26 Sunday insert
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars (6 ct or larger), Nature Valley Granola Nut Clusters OR Nature Valley Granola Thins from 2/5 Sunday insert
Final Price:  $1.24 or $0.74

4. Buy 4 Nature Valley Protein Bars $2.99
Use 4 $0.50/1 Nature Valley Protein Chewy Bars, 5 ct or larger from 2/26 Sunday insert
Pay $9.96, Receive $5.00 Catalina and $2.00 Catalina
Final Price:  $0.99 each when you buy 4 or $0.24 with double

Other Coupon Deals

5. Healthy Choice Complete Meals or Cafe Steamers $2.00
Use $1.00/2 – Healthy Choice Café Steamers – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/3 – Healthy Choice Complete Meals – (healthychoice.com)
Or $1.00/2 – Healthy Choice 100% Natural Entrée – (healthychoice.com)
Final Price:  $1.50 each when you buy 2 or $1.00 with double

6. Hot Pockets, Croissant Pockets, Lean Pockets or Side Shots $2.00
Use $1.00/2 – Hot Pockets Brand Snackers – (coupons.com)
Or $1.00/8 – Hot Pockets Brand Items, 7.5oz or Larger – (couponnetwork.com)
Final Price: $1.50 each when you buy 2 or $1.00 with double

7. Alexia Frozen Potatoes or Onion Rings $3.29
Use $1.00/1 – Alexia Frozen Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Alexia Product – (alexiafoods.com)
Final Price:  $2.29 or $1.29 with double

8. New York Garlic Breadsticks, Texas Toast or Garlic Knots $2.50
Use $1.00/1 – New York Brand Garlic Knots from 1/15 Sunday insert
Or $0.50/1 New York Brand Frozen Product from 2/5 Sunday insert
Final Price:  $1.50 or $0.50 with double

9. Dannon Activia, 4 pk $2.00
Use $1.00/1 Dannon Activia from 2/12 Sunday insert
Final Price:  $1.00 or free with double

10. Barilla Pasta, 12-16 oz $1.50
Use $1.00/1 – Barilla Pasta AND Barilla Pasta Sauce – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Barilla Pasta AND Barilla Pasta Sauce – (barilla.com)
Or $1.00/2 – Barilla Whole Grain Pasta – (facebook.com)
Final Price:   $0.50 plus the cost of sauce

11.Dreamfields Pasta, 13.5 oz $2.50
Use $1.00/1 – Dreamfields Pasta – (trydreamfieldsfoods.com)
Or $0.55/1 Dreamfields Pasta from 1/15 Sunday insert
Final Price: $1.50 or $0.50 with double

12. Pompeian Extra Virgin Olive Oil, 32 oz
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Pompeian Olive Oil or OliveExtra Plus – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: Unknown

13. McCormick Grinders or Perfect Pinch Spices $2.00
Use $0.75/1 McCormick Perfect Pinch Seasoning Blends from 3/4  Sunday insert
Or $0.50/2 – McCormick Perfect Pinch Seasoning Blends – (redplum.com)
Final Price:   $1.25 or $0.50 with double

14. Buy 5 Chex Mix Traditional Snack Mix $3.00
Use 5 $0.50/1 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5oz or Larger – (coupons.com)
Pay $12.50, Receive $3.00 Catalina
Final Price:  $1.90 each when you buy 5 or $1.40 with double

15. General Mills Fiber One or Fiber One 80 Calories $2.50
Use $0.75/1 Fiber One Cereal: Fiber One Original, Fiber One Honey Clusters, Fiber One Raisin Bran Clusters, Fiber One Caramel Delight, Fiber One Frosted Shredded Wheat, Fiber One 80 Calories from 3/4 Sunday insert
Final Price:  $1.75 or $1.00 with double

16. Crystal Light On the Go, 7-10 ct $2.00
Use $1.00/2 – Crystal Light Drink Mix Products – (walmart.com)
Final Price:  $1.50 each when you buy 2 or $1.00 with double

17. Kotex Pads, Pantiliners or Tampons $2.99
Use $1.00/1 – U By Kotex Product – (ubykotex.com)
Final Price:  $ 1.99 or $0.99 with double

18. Stayfree Feminine Care $2.99
Use $1.00/1 – Stayfree Product – (stayfree.com)
Final Price:  $1.99 or $0.99 with double

19. Garnier Fructis Shampoo or Conditioner $3.00
Use $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo or Conditioner, Excludes Trial Size – (facebook.com)
Or $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excluding trial size from 2/5 Sunday insert
Or $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excluding trial size from 3/4 Sunday insert
Final Price:  $2.00 or $1.00 with double

20.Garnier Nutrisse or Herbashine Hair Color $6.00
Use $3.00/1 Garnier HerbaShine Color Creme from 3/4 Sunday insert
Or $2.00/1 Garnier Nutrisse Nourishing Color Crème from 2/5 Sunday insert
Or $2.00/1 Garnier Nutrisse Nourishing Color Foam from 3/4 Sunday insert
Or $2.00/1 – Garnier Herbashine Color Crème – (redplum.com)
Or $2.00/1 – Garnier Nutrisse Nourishing Crème Foam – (redplum.com)
Final Price:  $3.00

21. Colgate Toothpaste or Toothbrush $1.00
Or $0.75/1 – Colgate 360 Manual Toothbrush – (coupons.com)

Or $1.00/2 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrushes, excludes Colgate Plus and Colgate Extra Clean from 2/26 Sunday insert
Use $1.00/1 Colgate Toothpaste, 4.0 oz or larger from 2/26 Sunday insert
Final Price:  Free

22. Nature’s Bounty Vitamins
Buy One Get One Free
Use $7.00/1 – Nature’s Bounty CO Q-10 Ubiquinol – (redplum.com)
Or $1.00/1 – Nature’s Bounty Vitamin or Supplements – (coupons.com)
Or $1.10/1 – Nature’s Bounty Vitamin or Supplement – (couponnetwork.com)
Or $0.75/1 – Nature’s Bounty Vitamins or Supplements – (couponnetwork.com)
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement from 3/4 Sunday insert
Or $2.00/1 Nature’s Bounty Probiotic Supplement from 3/4 Sunday insert
Or $7.00/1 Nature’s Bounty CO Q-10 Ubiquinol from 2/12 Sunday insert
Or $2.00/1 Nature’s Bounty Fish Oil or Co Q-10 Supplement from 2/5 Sunday insert
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement from 2/5 Sunday insert
Or $2.00/1 Nature’s Bounty Hair, Skin and Nails Supplement from 1/22 Sunday insert
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement from 1/22 Sunday insert
Or $3.00/1 Nature’s Bounty CO Q-10 Ubiquinol from 1/22 Sunday insert
Final Price:  Varies

23. Friskies Wet Cat Food Cans, 5.5 oz $0.50
Use B1G1 FREE – Purina Friskies Plus, Max Value $0.56 – (facebook.com)
Or $1.00/30 Friskies Cat Food Cans from 1/15 Sunday insert
Or $0.50/6 Purina Indoor, Plus or Variety Cans from 1/15  Sunday insert
Final Price:  $0.25 each when you buy 2

24. All Small & Mighty, 2x or Mighty Packs Detergent $3.50
Use $1.00/1 – All Mighty Pacs or All Liquid Laundry Detergent, 24 Loads or Larger – (redplum.com)
Or $1.00/1 – All Natural Detergent, 28oz or Larger – (facebook.com)
Final Price:  $2.50 or $1.50 with double

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.