Best of Albertsons Matchups 2/8-2/14
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best of Albertsons Matchups 2/8-2/14

Posted on Friday, February 10th, 2012 at 8:57 am
Pin It


Here are the best Albertsons matchups for the week!

3 Day Coupon Sale

  • Valid 2/10 – 2/12

1. C&H Granulated Sugar, 4 lb bag $1.99
With in ad coupon, limit 2
Use $0.50/1 – C&H Granulated Sugar, 4lb or 5lb – (redplum.com)
Or $1.00/2 – C&H Sugar Product, 2lbs or Larger – (smartsource.com)
Final Price:  $1.49 each or $0.99 with double

2. Johnsonville Breakfast Sausage, 12 oz $1.99
With in ad coupon, limit 4
Use $1.00/2 Johnsonville Breakfast Sausage Links or Patties from 2/5 Sunday insert
Final Price:  $1.49 each or $0.99 with double

Free Milk Promotion

  • Buy 4 participating products
  • Receive a $2.00 Catalina and a FREE milk Catalina
  • Final Price includes $2.00 Catalina savings

3. General Mills Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Cookie Crisp, Trix, Kix or Total $2.50
Use $1.00/1 – Cheerios, Dulce de Leche – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Cheerios, Dulce de Leche – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Cheerios, Dulce de Leche – (boxtops4education.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (smartsource.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal, Boo Berry, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, Count Chocula, Dora the Explorer, Franken Berry,  Golden Grahams, Kix, Lucky Charms, Reese’s Puffs or Trix-b(bricks.coupons.com)
Or $1.10/2 – Cheerios, Any – (pillsbury.com)
Or $1.10/2 – Cheerios, Any – (eatbetteramerica.com)
Or $1.10/2 – Cheerios, Any – (boxtops4education.com)
Or $0.75/1 – Cheerios, Dulce de Leche – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Cheerios, Dulce de Leche – (smartsource.com)
Or $0.50/1 – Cheerios, Honey Nut – (smartsource.com)
Or
$1.00/2 – Cheerios, Honey Nut – (pillsbury.com)
Or $1.00/2 – Cheerios, Honey Nut – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/2 – Cheerios, Honey Nut – (boxtops4education.com)
Or $1.00/1 – Cheerios, Multigrain Peanut Butter Cereal – (coupons.com)
Or
$0.75/1 – Cheerios, Multigrain Peanut Butter – (smartsource.com)
Or
$1.00/1 – Cheerios, Multigrain Peanut Butter – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Cheerios, Multigrain Peanut Butter – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Cheerios, Multi Grain Peanut Butter – (boxtops4education.com)
Final Price:  $1.00 each or free with double

4. Ocean Spray Fruit Snacks $2.50
Use $0.50/1 – Ocean Spray Fruit Flavored Snacks – (coupons.com)
Or $0.50/1 – Ocean Spray Fruit Flavored Snacks – (smartsource.com)
Or $1.10/2 – Ocean Spray Fruit Flavored Snacks – (bricks.coupons.com)
Or $0.50/1 – Ocean Spray Fruit Snacks – (couponnetwork.com)
Final Price:   $1.50 each or $1.00 with double

5. Fiber One Bars or Brownies $3.00
Use $0.50/1 – Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies – (eatbetteramerica.com)
Or $0.40/1 – Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies – (smartsource.com)
Or $0.50/1 – Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies – (pillsbury.com)
Or $0.40/1 – Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies – (couponnetwork.com)
Or $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $2.00 each or $1.50 with double

The More You Shop, The More You Save

  • Final Price includes Catalina saving

6. Keebler Club Crackers $3.00
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/2 – Keebler Club Crackers, 11oz or Larger – (snackpicks.com)
Final Price:  $2.00 each when you buy 2 or $1.50 with double

7. Rice-A-Roni or Pasta-Roni $1.00
Buy 5, Receive a $1.00 Catalina
Use $1.00/4 – Rice-A-Roni or Pasta-Roni Packages – (facebook.com)
Final Price:  $0.60 each when you buy 5 or $0.40 with double

8. Jose Ole Taquitos or Snacks, 20-22.5 oz $5.00
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/1 – Jose Ole Brand Item, 16oz or Larger – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/1 – Jose Ole Brand Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 Jose Ole Product, 16 oz or larger from 1/15 Sunday insert
Final Price:  $3.50 each when you buy 2 or $2.50 with double

9. Starkist Chunk White Tuna Salad, Solid White Albacore or Yellowfin Tuna $1.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $0.50/1 Starkist Tuna Pouch Product from 1/1
Final Price:  $0.50 each when you buy 2 or free with double

10. Kettle Brand Chips $3.00
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/1 Kettle Brand Baked Potato Chips, 4 oz from 1/8 Sunday insert
Or $1.00/1 Kettle Brand Reduced Fat Potato Chips, 8 oz from 1/8  Sunday insert
Final Price:  $1.50 each when you buy 2 or $0.50 with double

11. Welch’s 100% Grape Juice, 64 oz $3.00
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/1 – Welch’s 100% Grape Juice or 100% Grape Juice Blend, 64 oz or Welch’s 100% Juice Multipack – (welchs.com)
Final Price:  $1.50 each when you buy 2 or $0.50 with double

12. Crest Toothpaste or Oral-B Toothbrush $2.00
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/2 Crest Toothpastes, 4 oz or more or Liquid Gel, Limit 4 Like Coupons in same shopping trip from 1/29 Sunday insert
Final Price:  $1.00 each when you buy 2 or $0.50 with double

13. Palmolive 2X Dishwashing Liquid $1.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $0.25/1 Palmolive Ultra Dish Liquid from 1/29 Sunday insert
Final Price:  $0.75 each when you buy 2 $0.50 with double

14. Kellogg’s Fiber Plus or Nutri-Grain Bars $3.00
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/2 – Kellogg’s FiberPlus Cereal, 11.5oz or Larger – (kelloggs.com)
Final Price:  $2.00 each when you buy 2 or $1.50 with double

15. Malt-O-Meal Golden Puffs, Mini Spooners, Frosted Flakes or Honey & Oat Blenders Cereal, 18-21 oz $2.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/2 – Malt-O-Meal Cereals, 12.5oz or Larger– (malt-o-meal.com)
Final Price:  $1.50 each when you buy 2 or $1.00 with double

16. Mom’s Best Naturals $2.00
Buy 3, Receive $2.00 Catalina
Use $1.00/2 – Mom’s Best Naturals Product – (momsbestnaturals.com)
Final Price:  $1.00 each when you buy 3 or $0.66 with double

17. Better Oats $1.25
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/3 – Better Oats Oatmeal Varieties – (betteroats.com)
Final Price:  $0.75 each or $0.50 with double

18. Emerald Breakfast on the Go! $2.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/1 – Emerald Breakfast on the Go Product, 7.5oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – Emerald Breakfast on the Go Product, 7.5oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 Emerald Breakfast on the go Canister 7.5 oz or larger from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $1.00 each when you buy 2 or free with double

19. SnackWell’s Snacks or Planter’s NUT-rition Bars $2.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/1 Planters NUT-rition product, 8.75 oz -10.25oz from 1/8 Sunday insert
Or $0.75/1 Planters NUT-rition Bars, 5ct box or Planters Big Nut Bars, 5ct box from 1/8 Sunday insert
Final Price:  $1.00 each when you buy 2 or free with double

20. Yoplait Original or Light Multipack or Parfait $2.00
Buy 3, Receive $1.00 Catalina
Use $0.75/1 Yoplait Light Yogurt with Granola from 2/5 Sunday insert
Or $1.00/2 – YoCrunch Pie Parfait Multipacks – (facebook.com)
Or $0.75/1 – Yoplait Light Yogurt with Granola, Pack – (couponnetwork.com)
Final Price:   $0.92 each or $0.17 with double

21. Solo Cups, Plates or Bowls, 15-44 ct $2.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $0.75/1 Solo Cup, Plate or Bowl from 12/4 Sunday insert
Final Price:  $1.25 each when you buy 2 or $0.50 with double

Other Coupon Deals

22. Choboni Greek Yogurt Cups $1.00
Use $0.30/1 – Chobani Greek Yogurt, 6oz Cup – (chobani.com)
Final Price:  $0.70 or $0.40 with double

23. President Gold or Green Foil Brie, 7 oz
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – President Specialty Cheese Product – (greatcheese.com)
Final Price:  Unknown

24. Minute Maid Premium Orange Juice, 56-64 oz $3.29
Use $1.00/1 – Minute Maid Pure Squeeze, 59oz Bottle – (facebook.com)
Final Price:  $2.29 or $1.29 with double

25. Schiff Move Free, 30-120 ct
Buy One Get One Free
Use $5.00/1 Schiff Move Free Product from 1/8
Final Price:  Unknown

26. Bob Evans Side Dishes, 12-24 ct $3.50
Use $1.00/1 – Bob Evans Refrigerated Side Dish – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $2.50 or $1.50 with double

27. Van de Kamp’s Fish Sticks of Fillets, 19.1-24.6 oz $4.00
Use $1.00/1 – Van De Kamp’s Seafood Item – (coupons.smartsource.com)
Final Price:  $3.00 or $2.00 with double

28. Milk-Bone Soft & Chewy Dog Treats, Biscuits, Mar-O-Snacks and Healthy Favorites Treats $3.00
Use $1.00/1 – Milk-Bone Healthy Favorites Dog Snacks – (milkbone.com)
Or $2.00/2 – Milk Bone Dog Snacks, in ad manufacturer coupon
And FREE Milk-Bone Soft & Chewy or Healthy Favorites Dog Snacks (up to 5.6 oz), when you buy any (2) Milk-Bone dog snacks from 1/22 Sunday insert
Final Price:  $2.00 plus free item or $1.00 with double

29. Scotch-Brite Sponges, 3 ct $2.00
Use $1.00/2 Scotch-Brite Scrub Sponge 3-packs from 1/8 Sunday insert
Or $1.00/2 Scotch-Brite Scrub Sponge 3-packs from 2/5 Sunday insert
Final Price:  $1.50 each when you buy 2 or $1.00 with double

30. Stayfree Feminine Products $5.99
Use B1G1 Stayfree Product from 1/8
Or $1.00/1 – Stayfree Product – (stayfree.com)
Or $1.00/1 Stayfree Product from 1/8 Sunday insert
Final Price: $3.00 each when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.