Best Albertsons Savings from Matchups 9/12-9/18
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best Albertsons Matchups 9/12-9/18

Posted on Thursday, September 13th, 2012 at 9:22 am
Pin It


Here are this week’s best Albertsons matchups for the week!

1. Barilla Ready Meals $2.49
Purchase 10 Participating Products, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/1 – Barilla Microwaveable Meal – (barillaus.com)
Or $1.00/1 Barilla Microwaveable Meal from 8/12 Sunday insert
Or $1.00/1 Barilla Microwaveable Meal from 8/12 Sunday insert
Final Price: $0.99

2. Barilla Pasta $1.38

Purchase 10 Participating Products, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/1 – Barilla Pasta Plus – (facebook.com) if included
Or $1.00/2 – Barilla Plus Pasta – (links.com) if included
Final Price: $0.12 Moneymaker
3. Cascade Ice Sparkling Water $1.00
Purchase 10 Participating Products, Save $5.00 Instantly
Final Price: $0.50
4. Aquafresh Toothpaste $1.49
Purchase 10 Participating Products, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/1 – Aquafresh Advanced 2X Enamel Strengthening Action – (aquafresh.com) if included
Or $1.00/1 – Aquafresh Advanced 2X Whitening – (aquafresh.com) if included
Or $1.00/1 – Aquafresh Extreme Clean – (aquafresh.com) if included
Or $1.00/1 – Aquafresh Iso-Active Whitening Strong – (aquafresh.com) if included
Final Price: $0.01 Moneymaker
5. Buy 4 Barilla Pasta $1.38
Buy 4 Barilla Ready Meals $2.49
Buy 2 Bumble Bee Chunk Light Tuna Pouch $1.49
Use two $1.00/1 – Barilla Pasta Plus – (facebook.com) if included
And use one $1.00/2 – Barilla Plus Pasta – (links.com) if included
And use four $1.00/1 Barilla Microwaveable Meal from 8/12 Sunday insert
Final Price: $0.64 each, when you buy 10
6. Nature Made Vitamins, 12-500 ct
Buy One Get One Free
Spend $20.00, Receive $5.00 Catalina

Use $2.25/1 – Nature Made Adult Gummies – (couponnetwork.com)
Or $2.00/1 – Nature Made CoQ10 Supplement – (naturemade.com)
Or $2.00/1 – Nature Made Fish Oil – (pillsbury.com)
Or $2.00/1 – Nature Made Fish Oil – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Fish Oil – (naturemade.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Vitamin B – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Vitamin B – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Vitamin B Supplement – (naturemade.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Vitamin D – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Vitamin D – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Vitamin D Supplement – (naturemade.com)
Final Price: Varies
7. Nature’s Bounty Vitamins, 1-15 oz or 30-250 ct
Buy One Get One Free
Spend $20.00, Receive $5.00 Catalina

Use $3.25/1 – Nature’s Bounty Optimal Solutions Product – (coupons.com)
Or $2.00/1 – Nature’s Bounty Optimal Solutions Product – (redplum.com)
Or $2.00/1 Nature’s Bounty Optimal Solutions, limit one coupon per purchase from 9/9 Sunday insert
Or $1.00/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement, limit one coupon per purchase from 9/9 Sunday insert
Final Price: Varies

8. Osteo-Bi-Flex Supplements, 30-120 ct
Buy One Get One Free
Spend $20.00, Receive $5.00 Catalina

Final Price: Unknown
11. Vaseline Hand or Body Lotion, 3.1-10 oz $2.99
Spend $20.00, Receive $5.00 Catalina
Use $1.00/1 – Vaseline Lotion, 10 oz or Larger, Excludes Trial and Travel Size – (makinglifebetter.com)
Final Price: $1.24
12. Ensure Shake, 6 pk $7.99
Spend $20.00, Receive $5.00 Catalina
Use $2.00/1 – Ensure Clear – (ensure.com)
Or $3.00/2 Ensure multipacks from 7/29 Sunday insert
Final Price: $3.99
13. Tillammook Yogurt, 6 oz $0.50
Spend $10.00, Save $2.00 Instantly
Use B1G1 FREE – Tillamook Yogurt, 6 oz, Max Value $1.00 – (tilamook.com)
Final Price: $0.25 each, when you buy 2
14. Yoplait Yogurt, Lactose Free Yogurt or Simplait Yogurt, 4-6 oz $0.50
Use $0.30/1 – Yoplait Simple Yogurt – (coupons.com)
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups – (coupons.com)
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups – (everydaysaver.com)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt, Original, Light, Thick & Creamy, Whips!, Lactose Free OR Simplait, no other coupon may be used with this coupon from 8/5 Sunday insert
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt, Original, Light, Thick & Creamy, Whips!, Lactose Free OR Simplait, no other coupon may be used with this coupon from 8/5 Sunday insert
Final Price: $0.20
15. Carefree Panty Shields $1.00
Use $0.50/1 – Carefree Product, Any, Limit 4 Coupons Of Any Kind For The Same Product in the Same Transaction – (coupons.com)
Or $0.50/1 Carefree product, limit one coupon per person from 8/26 Sunday insert
Final Price: $0.50
16. Reach Access Flosser Kit, Toothbrush or Kids Toothbrush $2.00
Use $1.00/1 Reach Toothbrush, excludes trial size not valid on Reach Crystal Clean toothbrush, limit 1 coupon per person, no more than 4 coupons of any kind for the same product in the same transaction from 7/29 Sunday insert
Or $1.00/1 Reach Total Care Floss product, excludes trial size, limit 1 coupon per person, no more than 4 coupons of any kind for the same product in the same transaction from 7/29 Sunday insert
Or $1.00/2 – Reach Toothbrushes – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.00
17. Scope Original or Outlast Mouthwash $3.00
Use $1.50/1 Scope Mouthwash, 710 mL or larger, excludes trial/travel size, limit of 4 like coupons per household per day from 8/26 Sunday insert
Final Price: $1.50
18. Zone Perfect Bars $1.00
Use B1G1 FREE – Zone Perfect Bar – (zoneperfect.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2
20. Dreamfields Pasta $2.00
Use $1.00/1 – Dreamfields Pasta – (trydreamfieldsfoods.com)
Or $0.55/1 Dreamfields Pasta, limit one coupon per purchase from 9/9 Sunday insert
Final Price: $1.00

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.