Best Albertsons Matchups 4/22-4/28
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Best Albertsons Matchups 4/22-4/28

Posted on Thursday, April 26th, 2012 at 7:15 pm
Pin It


Here are the best Albertsons matchups for the week!

1. Boost Hi-Protein Shake, 6 pk $7.99 Use $2.00/1 – Boost Complete Nutritional Drink – (boost.com) Final Price:  $3.99

2. General Mills Honey Nut Cheerios, Peanut Butter Multi-Grain Cheerios, Cocoa Puffs or Lucky Charms Cereals $2.50 Use $0.75/1 – Cheerios, Multigrain – (smartsource.com) Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (pillsbury.com) Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (eatbetteramerica.com) Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com) Or $1.00/3 – General Mills Cereal – (couponnetwork.com) Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (everydaysaver.com) Or $1.00/3 General Mills Cereal from 4/22 Sunday insert Final Price:  As low as $0.75

3. Nature Valley Granola Thins, Bars or Protein Bars $2.50 Use $0.50/1 – Nature Valley Trail Mix Bars – (bricks.coupons.com) (if this variety is included) Or $0.50/1 Nature Valley Protein Chewy Bars, 5 ct or larger from 3/25 Sunday insert Final Price:  $1.00

4. Hillshire Farm Smoked Sausage Links or Rope $5.99 Buy One Get One Free Use $1.00/2 Hillshire Farm Rope Smoked Sausage from 3/25 Sunday insert Final Price:  $2.50 each when you buy 2

5. Ball Park Meat Franks, 16 oz $4.79 Buy One Get One Free Use $1.00/2 – Ball Park Franks – (coupons.com) Or $1.00/2 Ball Park products from 4/15 Sunday insert Final Price:  $1.89 each when you buy 2

6. Hunt’s Snack Pack Pudding, 4 pk $1.25 Buy One Get One Free Final Price:  $0.62 each when you buy 2

7. Mission Soft Tortillas $2.99 Buy One Get One Free Final Price:  $1.50 each when you buy 2

8. Klondike Bars or Sandwiches, 4-6 ct $5.19 Buy One Get One Free Final Price:  $2.59 each when you buy 2

9. Barilla Pasta $1.59 Use $1.00/1 – Barilla Whole Grain Pasta – (facebook.com) Or $1.00/1 Barilla Pasta Sauce and (1) Barilla Pasta from 3/18 Sunday insert Final Price:  $0.59

10. Welch’s Fruit Snacks $2.00 Use $1.00/1 – Welch’s Juicefuls Juice Filled Fruit Snacks, 8ct or 10ct – (facebook.com) Or $1.00/2 Welch’s Fruit Snacks or Fruit ‘n Yogurt Snacks from 2/12 Sunday insert Final Price:  $1.00

11. Kashi GoLean, Heart to Heart, Organic Promise, Berry Blossoms or Golden Goodness Cereal or TLC Bars $2.99 Buy 4 Get 1 Free Use $1.00/1 – Kashi Go Lean Crunchy Bars – (bricks.coupons.com) (if this variety is included) Final Price:  $1.39 each when you buy 5

12. Band-Aid Brand Premium Bandages $3.33 Use $2.00/1 – Band-Aid Quilt Product – (band-aid.com) (if this variety is included) Or $2.00/2 – Band-Aid Brand Adhesive Bandages, Excludes Trial Size – (band-aid.com) Or $1.00/1  Band-Aid Quilt Product, excludes trial size from 4/15 Sunday insert Final Price:   $1.33

13.Children’s Advil $3.99 Use $2.00/1 Advil Children’s Product, limit 4 like coupons in same shopping trip from 4/1 Sunday insertOr $1.00/1 – Advil Product, 20ct or Larger – (advil.com) Or $1.00/1 – Children’s Advil Suspension – (childrensadvil.com) Or $1.00/1 Advil, 20 ct or larger limit 4 like coupons in same shopping trip from 4/1 Sunday insert Final Price:  $1.99

14. Gillette Venus Breeze or Embrace Razors, 1 ct $9.99 Use $5.00/1 Gillette Refillable Razor and Cartridge Pack, Fusion ProGlide Styler or Fusion ProGlide or Venus, excludes trial/travel size Target Coupon from 4/1 Sunday insert Or $5.00/1 Venu & Olay Proskin, Embrace, Breeze or Bikini Razor And Venus Refill from 4/1 Sunday insert Final Price:  $4.99

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.