Albertsons Coupon Matchups: Sep 16 - 22
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons Coupon Matchups: Sep 16 – 22

Posted on Wednesday, September 16th, 2015 at 8:50 am
Pin It


Albertsons Logo
Welcome to this week’s Albertsons Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups! These prices are valid for Southern California stores and may vary in other locations.
Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
3 Day Sale: Friday 9/18 – Sunday 9/20 ONLY

.
Chicken, Breast, Boneless, Skinless, per lb – $1.79

3 lbs or More

.
Chicken, Thighs, Boneless, Skinless, per lb – $1.79

3 lbs or More

.
Dannon Yogurt, 6 oz – $0.39

8/$3.12 (or $0.50 Each); Must Buy 8 for PriceIncludes: Fruit on the Bottom or Light & Fit; Select varieties

  • $1.00/3 Dannon Light & Fit Yogurt – 8-23-15 SS; Includes (3) Single Serve Cups, (1) 4 pk; or (1) Quart Only (exp. 09/23/15)
  • $1.00/3 Dannon Light & Fit Yogurt – 9-13-15 SS; Includes (3) Single Serve, (1) 4 pk or (1) Quart Only (exp. 10/13/15)
Final Price: $0.07
Buy 9 Light & Fit; Use (3) $1/3 Coupons {9th will ring up as $0.50}
Fab!5 Sale: Buy 5 or More Participating Items, Save $1 Each Item; Mix & Match

.
Bounty Basic Paper Towels, 6 Big Rolls – $4.99

Includes: Select varieties

Final Price: $3.49
Use $0.50/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
C&W Frozen Vegetables, 12 – 16 oz – $2.49

Includes: Select varieties

Final Price: Free
Use $1.50/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Celeste Pizza, 4.4 – 5.96 oz – $1.79

Includes: Select varieties

Final Price: $0.54
Buy 4; Use $1/4 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Charmin Basic Bath Tissue, 12 Double Rolls – $4.99

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $3.49
Final Price: $3.14
Use $0.50/1 Coupon; wyb 5 or more participating items; Includes $0.35 MobiSave Rebate

.
Hefty Slider Bags, 10 – 20 ct – $2.49

Includes: Storage or Freezer; Select varieties

Out-of-Pocket Price: $0.74
Final Price: $0.49
Buy 2; Use $1.50/2 Coupon; wyb 5 or more participating items; Includes $0.50 Ibotta Rebate

.
Nutella Hazelnut Spread, 13 oz – $3.88
Final Price: $1.38
Use $1.50/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Wesson Cooking Oil, 48 oz – $2.88

Includes: Select varieties

Final Price: $1.88
wyb 5 or more participating items
Beverages

.
Seattle’s Best Coffee, 12 oz – $4.99

Includes: Select varieties

Final Price: $2.99
Breakfast & Cereal
Buy 2 Participating Kashi Products, Get (1) Honest Tea, 16.9 oz FREE Instantly

.
Kashi Granola Bars, 5 – 12 ct – $1.99

2/$3.98 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

Final Price: $1.49
Buy 2; Use $1/2 Coupon + FREE Honest Tea
Special K Mix & Match; Must Buy 4 For Price

.
Special K Bars or Crisps, 4.4 – 5.82 oz – $1.69

4/$6.76 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties; Pictured: Chewy Nut Bars

Final Price: $0.94
Buy 4 Chewy Nut Bars; Use (4) $0.75/1 Coupons

.
Special K Cereal, 10.8 – 13.1 oz – $1.69

4/$6.76 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

Final Price: $1.44
Buy 4; Use $1/3 Coupon
Produce

.
Green Giant Fresh Cut Vegetables, 10 – 12 oz pkg – $2.49 – B1G1

Includes: Select varieties

Final Price: $1.25
Buy 2; Includes B1G1 Sale
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.