Albertsons Coupon Matchups: Mar 16 - 22
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons Coupon Matchups: Mar 16 – 22

Posted on Wednesday, March 16th, 2016 at 9:38 am
Pin It


Albertsons Logo
Welcome to this week’s Albertsons Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups! These prices are valid for Southern California stores and may vary in other locations.
Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
* Fab!5 Sale: Buy 5 or More Participating Items, Save $1 Each Item; Mix & Match

.
Challenge Cream Cheese, 8 oz – $2.49

$0.50/1 Ibotta Rebate availableIncludes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $0.49
Final Price: Free
Buy 1; Use $1/1 Coupon; Includes: $0.50 Ibotta Rebate; wyb 5 or more participating items

.
Dannon Greek Yogurt, 4 ct – $3.99

Includes: Oikos, Activia or Light & Fit; Select varieties

Final Price: $1.99
Use $1/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
General Mills Cereal, 10.7 – 12.25 oz – $2.49

Includes: Cocoa Puffs, Trix, Lucky Charms, Honey Nut Cheerios, Golden Grahams, Superman or Batman; Select varieties

Final Price: $0.74
Buy Superman, Batman or Lucky Charms; Use $0.75/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Kraft Miracle Whip, 30 oz – $2.99

Includes: Select varieties

  • $0.50/1 Kraft Miracle Whip Dressing – 3-20-16 SS; Includes 22 oz or Larger (exp. 05/15/16)
Final Price: $1.49
Use $0.50/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Kraft Natural Cheese Slices, 7 – 8 oz – $2.99

Includes: Select varieties

Final Price: $1.99
wyb 5 or more participating items

.
Kraft Real Mayo, 30 oz – $2.99

Includes: Select varieties

  • $0.50/1 Kraft Mayo – 3-20-16 SS; Includes 22 oz or Larger (exp. 05/15/16)
Final Price: $1.49
Use $0.50/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Kraft Salad Dressing, 16 oz – $2.29

Includes: Select varieties

  • $0.75/2 Kraft Classic Ranch Salad Dressing – 1-24-16 SS; Includes 16 oz or Larger Only (exp. 03/20/16)
Final Price: $0.92
Buy 2 Ranch; Use $0.75/2 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Morton Grinders, 1.24 – 2.9 oz – $2.49

Includes: Salt, Pepper or Roasted Garlic; Select varieties

  • $0.55/1 Morton Grinder – 3-6-16 SS (exp. 04/03/16)
Final Price: $0.94
Use $0.55/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Nestle Coffee-Mate Flavored Creamer, 32 oz – $2.99

Includes: Select varieties

Final Price: $1.99
wyb 5 or more participating items

.
Nestlé Toll House Morsels, 10 – 12 oz – $2.99

Includes: Select varieties

Final Price: $1.49
Use $0.50/1 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Old El Paso Taco Shells, 4.6 – 6.6 oz – $1.99

Includes: Select varieties

Final Price: $0.66
Buy 3; Use $1/3 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Orville Redenbacher’s Microwave Popcorn, 3 pk – $2.49

Includes: Select varieties

  • $1.00/2 Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn – 1-17-16 SS; Includes 2 pk or Larger Only (exp. 03/20/16)
  • $1.50/2 Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn – 1-17-16 SS; Includes 2 pk or Larger Only (exp. 03/20/16)
Final Price: $0.74
Buy 2; Use $1.50/2 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Pillsbury Cinnamon Rolls, 12.4 – 13.9 oz – $2.49

Includes: Select varieties

Final Price: $0.99
Buy 2; Use $1/2 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Pillsbury Crescent Rolls, 8 oz – $2.49

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $0.99
Final Price: $0.49
Buy 1; Use $0.50/1 Coupon; wyb 5 or more participating items; Includes $0.50 Ibotta Rebate

.
Pillsbury Grands! Biscuits, 16.3 oz – $2.49

Includes: Select varieties

Final Price: $0.99
Buy 2; Use $1/2 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Pillsbury Refrigerated Cookie Dough, 8.5 – 16.5 oz – $2.99

Includes: Select varieties

Final Price: $1.49
Buy 2; Use $1/2 Coupon; wyb 5 or more participating items

.
Smart Ones Entrees, 4 – 10.5 oz – $1.99

Includes: Select varieties

Final Price: $0.74
Buy 8; Use $2.00/8 Coupon

.
Ziploc Bags, 14 – 24 ct – $2.99

Includes: Storage or Freezer; Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.49
Final Price: $0.74
Buy 4; Use (2) $1/2 Coupons; wyb 5 or more participating items; Includes $3 Catalina
3 Day Sale: Friday 3/18 – Sunday 3/20 Only

.
Chicken, Breast, Boneless, Skinless, per lb – $1.59

3 lbs or More; Limit 10 lbs

.
Chicken, Thighs, Boneless, Skinless, per lb – $1.59

3 lbs or More; Limit 10 lbs

Beverages

.
Arrowhead Mountain Spring Water – $1.50

Includes: 6 pk 23.7 oz, 12 pk 8 oz or 12 pk 12 oz bottles

  • $1.25/2 Arrowhead brand 100% Mountain Spring Water – 3-6-16 RP; Includes 12 pk 12 oz bottles Only (exp. 04/17/16)
  • $1.25/2 Arrowhead brand 100% Mountain Spring Water – 3-6-16 RP; Includes 12 pk 8 oz bottles Only (exp. 04/17/16)
  • $1.25/2 Arrowhead brand 100% Mountain Spring Water – 3-6-16 RP; Includes 6 pk 700 ml bottles Only (exp. 04/17/16)
Final Price: $0.88
Buy 2; Use $1.25/2 Coupon

.
Seattle’s Best Coffee, 12 oz – $5.49

Includes: Select varieties

Final Price: $3.99
Use $1.50/1 Coupon
Bread & Bakery

.
Oroweat Bread, 24 oz – $2.50

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.95
Final Price: $1.20
Buy 1; Use $0.55/1 Coupon; Includes $0.50 Ibotta and $0.25 MobiSave Rebates
Breakfast & Cereal
Buy 4 Participating Kellogg’s Cereals or Pop Tarts, Get (1) Milk FREE (Up to $4) Instantly

.
Kellogg’s Cereal, 15 – 18.7 oz – $2.50

4/$10.00 (or $2.99 Each)Includes: Frosted Mini Wheats, Raisin Bran, Frosted Flakes or Corn Flakes; Select varieties

Final Price: $2.00
Buy 4 Mini Wheats; Use (2) $1/2 Coupons + Get FREE Milk
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.