Albertsons Coupon Matchups: Jan 6 - 12
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons Coupon Matchups: Jan 6 – 12

Posted on Wednesday, January 6th, 2016 at 8:37 am
Pin It


Albertsons Logo
Welcome to this week’s Albertsons Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups! These prices are valid for Southern California stores and may vary in other locations.
Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
* Mega Sale: Buy 4 Participating Items, Save $2 Instantly, Buy 6, Save $3, Buy 8, Save $4 or Buy 10, Save $5; Mix & Match

.
Ben & Jerry’s Ice Cream, 16 oz – $3.49

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $2.99
Final Price: $0.99
Buy 1; wyb 4 participating items; Includes $1 Ibotta and $1 SavingStar Rebates (Must use club card for SavingStar)

.
Best Foods Mayonnaise, 20 – 30 oz – $3.38

Includes: Select varieties

  • $1.00/1 Best Foods Mayonnaise Product – 1-3-16 RP; Includes Jar, 30 oz Only or Squeeze Bottle, 20 oz Only; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip (exp. 01/30/16)
Final Price: $1.88
Use $1/1 Coupon; wyb 4 participating items

.
Bisquick Baking Mix, 20 oz – $1.99
Final Price: $1.49
wyb 4 participating items

.
Hansen’s Apple Juice, 64 oz – $1.99

Includes: Select varieties

Final Price: $1.49
wyb 4 participating items

.
Hefty Storage or Freezer Bags, 10 – 20 ct – $1.79

Includes: Select varieties

Final Price: $0.62
Buy 3 (12 ct or larger); Use $2/3 Coupon; wyb 4 participating items

.
LavAzza Coffee, 12 oz – $5.49

Includes: Select varieties

  • $2.00/1 Lavazza Products – 10-18-15 SS (exp. 01/31/16)
  • $3.50/2 Lavazza Products – 10-18-15 SS (exp. 01/31/16)
Final Price: $2.99
Use $2/1 Coupon; wyb 4 participating items

.
Lifeway Kefir, 32 oz – $2.49

Includes: Select varieties

Final Price: $0.99
Use $1/1 Coupon; wyb 4 participating items

.
S&W Canned Beans, 15 – 15.5 oz – $1.09

Includes: Select varieties

Final Price: $0.26
Buy 3; Use $1/3 Coupon; wyb 4 participating items

.
Star Extra Virgin Olive Oil, 16.9 oz – $3.49
Final Price: $1.99
Use $1/1 Coupon; wyb 4 participating items

.
The Laughing Cow Cheese Wedges, 6 oz – $2.99

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.74
Final Price: $0.99
Buy 1; wyb 4 participating items; Use $0.75/1 Coupon; Includes $0.75 Ibotta Rebate
3 Day Sale: Friday 1/8 – Sunday 1/10 ONLY

.
Nestle Pure Life Water, 28 pk 16.9 oz – $2.49

2/$4.98 (or $3.49 Each)

  • $1.50/2 Nestle Pure Life Purified Water Case-Packs – 1-3-16 SS; Includes 15 ct or Larger Only (exp. 01/31/16)
Final Price: $1.74
Buy 2; Use $1.50/2 Coupon
Kellogg’s or Keebler Mix & Match; Must Buy 3 for Price

.
Kellogg’s Eggo Waffles or Pancakes, 8.4 – 16.4 oz – $1.69

3/$5.07 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.69
Final Price: $1.19
Buy 2; Includes $1 Checkout 51 Rebate; Must Buy 3 participating items; Additional savings with KFR Points coupon

.
Kellogg’s Nutri-Grain Bars, 4.4 – 10.4 oz – $1.69

3/$5.07 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.69
Final Price: $1.19
Buy 2; wyb 3 participating items; Includes $1 Checkout 51 Rebate; Additional coupon savings if Crunchy variety included

.
Kellogg’s Special K Breakfast Bars, 4.4 – 10.4 oz – $1.69

3/$5.07 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties; Pictured: Protein

Out-of-Pocket Price: $1.69
Final Price: $0.69
Buy 1; wyb 3 participating items; Includes $1 Checkout 51 Rebate

.
Kellogg’s Special K Cereal, 10.8 – 13.1 oz – $1.69

3/$5.07 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.19
Final Price: $0.69
Buy 2; wyb 3 participating items; Includes $1 Checkout 51 Rebate
Breakfast & Cereal
Quaker Mix & Match; Must Buy 4 for Price

.
Aunt Jemima Pancake Mix, 32 oz – $1.49

4/$5.96 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

.
Aunt Jemima Syrup, 24 oz – $1.49

4/$5.96 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

.
Quaker Chewy Bars, 5 – 8 ct – $1.49

4/$5.96 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

.
Quaker Instant Oatmeal, 8 – 12 ct – $1.49

4/$5.96 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

.
Quaker Life Cereal, 11.5 – 14 oz – $1.49

4/$5.96 (or $2.99 Each)Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.49
Final Price: $0.49
Buy 1; wyb 4 participating items; Includes $1 Checkout 51 Rebate
Dairy

.
Dannon Activia Yogurt, 4 pk – $2.00

Includes: Select varieties

Final Price: $1.00
Produce

.
Tangerines, 3 lb bag – $2.99

Includes: Halos

Final Price: $2.49
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.