Albertsons 8/28-9/3 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 8/28-9/3 Matchups

Posted on Wednesday, August 28th, 2013 at 9:39 am
Pin It


Albertsons Matchup LogoGreen Giant Valley Fresh Steamers, 12 oz $1.50
Use $0.60/3 – Green Giant Seasoned Steamers OR Valley Fresh Steamers Frozen Vegetables, 11 or 12 oz – (coupons.com)
Or $0.60/3 Green Giant Seasoned Steamers or Valley Fresh Steamers Frozen Vegetables, 11 or 12 oz only – Sunday Insert (8/4)
Final Price: $1.30 each, when you buy 3

Johnsonville Brats or Italian Sausage, 10 oz $4.99
Use $1.00/1 – Johnsonville Brat OR Italian Burger, 32 oz package – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $3.99

Purex Laundry Detergent, 42-67 oz $4.99
Use $1.00/2 Purex Liquid Detergents or UltraPacks – Sunday Insert (8/4) (exp 9/1)
Final Price: $4.49 each, when you buy 2

Nabisco Wheat Thins or Triscuits, 3.5-9 oz $1.66
Use $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (8/11)
Final Price: $1.29 each, when you buy 2
 
Sunshine Cheez-It or Keebler Cracker Packs, various sizes $1.66
Limit 12
Use $1.00/2 Keebler and/or Sunshine Multi-Packs, 11.5 oz or larger – Sunday Insert (8/4)
Final Price: $1.16 each, when you buy 2

Bush’s Baked Beans, 21 oz $1.66
Use $1.00/3 – Bush’s Grillin’ Beans , redeemable at Walmart – (coupons.com)
Final Price: $1.33 each, when you buy 3

Kellogg’s Froot Loops 8.7 oz., Apple Jacks 8.7 oz, Corn Pops 9.2 oz., Rice Krispies 9 oz., Pop Tarts 10.5-14 oz., Fruit Snacks 10 ct $1.88
Use $1.00/3 – Kellogg’s Krave, Raisin Bran, Frosted Flakes, Froot Loops, Frosted Mini-Wheats, Kellogg’s Crunchy Nut, and/or Kellogg’s Rice Krispies Cereal, any flavor, 8.7 oz or larger – (coupons.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Krave, Frosted Flakes, Apple Jacks, Froot Loops, Corn Pops, Honey Smacks or Frosted Mini-Wheats Little Bites Cereals, 8.7 oz or larger – Sunday Insert (7/28)
Final Price: $1.55 each, when you buy 3

Ball Park Meat Franks, 16 oz $0.99
Limit 2
Use $1.00/2 – Ball Park Hot Dogs Packages, limit one per person per transaction – (facebook.com)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2

Kraft Miracle Whip or Mayonnaise, 30 oz $3.49
Use $1.00/1 – Kraft Miracle Whip Dressing, 12 oz or larger – (facebook.com)
Final Price: $2.49

Pompeian Olive Oil, 15 oz $5.99
Use $1.00/1 – Pompeian Olive Oil or OliveExtra Plus – (coupons2.smartsource.com)
Or $1.00/1 – Pompeian Oil Product – (hopster.com)
Final Price: $4.99 Nabisco Oreo Cookies, 10-15 oz $3.19
Use $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (8/11)
Final Price: $2.82 each, when you buy 2

French’s Mustard, 14 oz $1.49
Use $0.50/1 – French’s Spicy Mustard – (frenchs.com)
Or $0.30/1 – French’s Mustard, Any Flavor – (frenchs.com)
Or $0.30/1 French’s Mustard, 12 oz or larger, Limit 2 like coupons in same shopping trip – Sunday Insert (8/11)
Final Price: $0.99

Libby’s Vegetables, 15 oz $0.89
Use $1.00/4 Libby’s Vegetables Cans, 14 oz or higher – Sunday Insert (8/25)
Final Price: $0.64 each, when you buy 4

Hillshire Farm Smoked Sausage Links or Rope, 13-14 oz $3.00
Use $1.00/1 Hillshire Farm Smoked Sausage Links, Limit one coupon per person and per transaction – Sunday Insert (7/28)
Or $0.75/2 Hillshire Farm Smoked Sausage Products, Limit one coupon per person and per transaction – Sunday Insert (7/28)
Final Price: $2.00

Sargento Natural Cheese Slices, 7-8 oz $3.00
Use $0.50/1 – Sargento Natural Blends Sliced or Snack Cheese – (smartsource.com)
Or $0.50/2 Sargento Natural Sliced Cheese – Sunday Insert (8/25)
Final Price: $2.50

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.