Albertsons 8/24-8/30 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 8/24-8/30 Matchups

Posted on Wednesday, August 24th, 2011 at 9:12 am
Pin It


Great deals at Albertsons this week!

Fresh Sweet Corn $0.25

Fresh Whole Seedless Watermelon $0.39/lb

Fresh Peaches or Nectarines $0.88/lb

Dole Classic Romaine, Greener Selections, Just Lettuce or Spinach $1.68
With in ad coupon, Limit 4

Fresh Russet Potatoes $0.79/lb

Boneless Chicken Breasts or Chef’s Trim Thighs $1.99/lb

Albertsons Whole Fryer $0.79/lb
With in ad coupon, Limit 3

Albertsons Beef Top Round London Broil or Chuck Shoulder Cross Rib Steak $2.99/lb

Pork Loin Top Loin Chops, Roast or Pork Spareibs St. Louis Style $2.99/lb

Ball Park Meat Franks $1.99
With in ad coupon, Limit 6
Use $1.00/2 Ball Park Franks from 08/07  Sunday  insert
Final Price: $1.49 when you buy 2

Ken’s Dressing $0.99
With in ad coupon, Limit 4
Use $1.00/1 Ken’s Dressing from 08/14 Sunday  insert
Final Price: FREE

Oral-B Defense Manual Toothbrush or Crest Toothpaste, 6.4oz $0.99
With in ad coupon, Limit 6
Use $0.75 off Oral-B Pulsar CrossAction Advantage, Indicator or Cavity Defense Manual Toothbrush, from 07/31 Sunday  insert
Or $0.50/1 Crest Toothpaste from  07/31 Sunday  insert
Or $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 07/31 Sunday  insert
Final Price:$0.24

Purchase 6 any Participating Kellogg’s Items, Pay $1.88 each

Kellogg’s Raisin Bran, 20oz, Rice Krispies, 12oz, Frosted Flakes, 14oz, Frosted Flakes, 14oz $1.88
Or $1.00/3 – Kellogg’s Cereal, 8.7oz or Larger – (kelloggs.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Froot Loops, Honey Smacks or Frosted Flakes Cereal from  07/24 Sunday  insert
Use $1.00/2 Kellogg’s Cereals from 08/07 Sunday  insert
Final Price:  $1.38

Kellogg’s Rice Krispies Treats, 8ct $1.88
Use $1.00/2 Kellogg’s Rice Krispies Treats from 08/07 Sunday  insert
Final Price: $1.38 when you buy 2

Keelogg’s Nutri-Grain Bars, 8-10ct $1.88
Use $1.00/2 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars from  08/07 Sunday  insert
Final Price: $1.38 when you buy 2

Kellogg’s Pop Tarts, 12 ct Kellogg’s Pop Tart Mini Crisp, 4.86oz $1.88
Use $1.00/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tarts Mini Crisps from 07/24 Sunday  insert
Final Price: $1.38 when you buy 3

Kellogg’s Chips Deluxe Cookies, 13.3-14.8oz $1.88
Use $1.00/2 Keebler Cookies from 08/07 Sunday  insert
Final Price: $1.38 when you buy 2

Keebler Granola Fudge Bars, 7.4 $1.88
Use $0.75/1 Keebler Granola Fudge Bars from07/10 Sunday  insert
Final Price: $1.13

Keebler Wheatables or Toasteds, 8-10oz $1.88
Use $1.00/3 – Keebler Products – (kelloggs.com)
Final Price: $1.55 when you buy 3

Spend $12 on Participating Nestle Products, Receive $4.00 Catalina

Dreyer’s Ice Cream $3.00
Use $1.00/2 Dreyer’s Product from  06/12 Sunday  insert
Final Price: $2.50 when you buy 2

Dreyer’s Premium Ice Cream Cups, 5.8-6oz $1.00

Nestle Drumsticks, ct or Haagen-Daz Ice Cream, 14oz or Dreyer Fruit Bars, 6-12ct $3.00

Dreyer’s Shake or Smoothie $1.50
Use B2G1 FREE – Dreyer’s Slow Churned Shakes or Smoothies – (facebook.com), NLA
Or $1.00/2 – Edy’s Slow Churned Shakes and Smoothies – (nestlefamily.com)
Final Price: $1.00 each when you buy 3

Nestle Drumstick Lil’ Drums, 12ct $4.00
Use $1.00/1 – Nestle Drumstick, 12ct – (nestlefamily.com)
Final Price: $3.00

Skinny Cow Bars, Cones or Sandwiches 4-12ct or Haagen Daz Ice Cream Cones, 5ct $4.00

Nestle Drumstick Ice Cream Cones, 8ct or Haagen-Dazs Ice Cream, 28oz $6.00

Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack $1.00
Use $0.50/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack from  08/07 Sunday  insert
Or $0.50/2 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack from  08/07 Sunday  insert
Or $0.50/1 General Mills Sweet ‘n Salty Chex Mix from  07/10 Sunday  insert
Final Price: $0.50

Gardetto’s Snack Mix, 8-8.6oz $1.00

General Mills Bugles Corn Snacks, 6.7-5oz $1.00
Use $0.50/1 General Mills Bugles Corn Snacks from 07/10 Sunday  insert
Final Price: $0.50

Tyson Frozen Chicken Nuggets Bag $4.99
Use $1.00/1 Tyson Frozen Chicken Nuggets Bag from  08/21 Sunday  insert

Final Price: $3.99

Hillshire Farm Lunchmeat $3.99
Use $1.00/2 Hillshire Farm Lunchmeat from  08/14 Sunday  insert
Final Price: $3.49 when you buy 2

Johnsonville Smoked Chicken Sausage $3.99
Use $1.00/1 Johnsonville Smoked Chicken Sausage from 06/19  Sunday  insert
Final Price: $2.99, if  included

Jose Ole Taquitos or Snacks, 20-22.5oz $4.19
Use $1.00/1 – Jose Ole Product, 12oz or Larger  – (joseole.com)
Or $1.00/1 Jose Ole Item from  08/21 Sunday  insert
Final Price: $3.19

Frigo Cheese Heads String Cheese, 10-12oz $3.49
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads String Cheese from  08/21 Sunday  insert
Or $0.50/1 Frigo Cheese Heads String Cheese from  05/01 Sunday  insert
Or $0.40/1 – Frigo Cheese Heads String Cheese, 10oz or Larger – (coupons.com)
Final Price: $2.99

Activia Parfaits or Selects French or Greek, 6oz $1.25
Use $1.00/3 Activia Selects from  08/07 Sunday  insert
Or $1.00/3 – Dannon Activia Selects – (activia.com)
Final Price: $0.92 each when you buy 3

Dannon Oikos or Stoneyfield Oikos Organic $1.25
Or $1.00/3 Dannon Oikos or Stoneyfield Oikos Organic from  08/21 Sunday  insert
Use Free Dannon Oikos Yogurt from Parade Magazine 8/21 Sunday  insert

Final Price: Free

Rice A Roni or Pasta Roni or Albertsons Everday Essential Everyday Pasta $0.88
With in ad coupon

Tombstone Original Pizza, 18.25-29.5oz $4.00
Use $1.50/3 – Tombstone Pizzas, 16-29.5oz – (nestlefamily.com)
Final Price: $3.50 each when you buy 3

Velveeta Cheesy Skillets Dinner Kit $1.67
Buy 1, Receive $1.00 Catalina on meat
Use $1.00/1 Velveeta Cheesy Skillets Dinner Kit from  08/21 Sunday  insert
Final Price: $0.67, plus $1.00 on meat

Ortega Taco Shells, 10-12ct $2.39
Or $1.00/2 – Ortega Products – (ortega.com)
Use $1.00/1 Ortega Taco Shells from  06/26 Sunday  insert
Final Price: $1.39

Pompeian Red Wine Vinegar $2.99
Use $0.50/1 – Pompeian Vinegar – (smartsource.com)
Final Price: $2.49

Better Oats Oatmeal, 5ct $1.00
Use $0.55/2 – Better Oats Oatmeal, Excluding Mom’s Best Natural – (betteroats.com)
Final Price: $0.73 each when you buy 2

Nature Valley Granola Bars or Thins $2.99
Buy 4, Receive FREE Bottled Water, 24pk
Or  $0.75/2 Nature Valley Granola Bars from  07/17 Sunday  insert
Or $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Nut Clusters from  08/07 Sunday  insert
Or $0.75/2 – Nature Valley Granola Bars, 6ct or Larger or Granola Clusters – (smartsource.com)
Or $0.85/2 – Nature Valley Granola Bars, 6ct or Larger or Granola Clusters – (pillsbury.com)
Or $0.85/2 – Nature Valley Granola Bars, 6ct or Larger or Granola Clusters – (eatbetteramerica.com)
Or $0.85/2 – Nature Valley Granola Bars, 6ct or Larger or Granola Clusters – (boxtops4education.com)
Or $0.75/2 – Nature Valley Granola Bars, 6ct or Larger or Granola Clusters – (couponnetwork.com)
Or $0.50/1 – Nature Valley Granola Thins – (smartsource.com)
Or $0.60/1 – Nature Valley Granola Thins – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Nature Valley Granola Thins – (eatbetteramerica.com)
Or $0.60/1 – Nature Valley Granola Thins – (pillsbury.com)
Or $0.50/1 – Nature Valley Granola Thins – (couponnetwork.com)
Use $0.75/1 Nature Valley Granola Thins from 08/07 Sunday  insert
Final Price:  $2.24

Fiber One Bars or Brownies $2.99
Buy 4, Receive FREE Bottled Water, 24pk
Or $0.50/1 – Fiber One 90 Calorie Brownies – (smartsource.com)
Or $0.60/1 – Fiber One 90 Calorie Brownies – (pillsbury.com)
Or $0.50/1 – Fiber One 90 Calorie Brownies, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $0.60/1 – Fiber One 90 Calorie Brownies – (eatbetteramerica.com)
Or $0.50/1 – Fiber One 90 Calorie Brownies – (couponnetwork.com)
Or $0.40/1 – Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownies – (coupons.com)
Use $0.75/1 Fiber One 90 Calorie Brownies from  08/07 Sunday  insert
Or $0.75/1 Fiber One 90 Calorie Brownies from 07/17 Sunday  insert
Or $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownies from 08/07 Sunday  insert
Or $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars, or 90 Calorie Brownies from 07/17 Sunday  insert
Final Price:$2.24

Apple & Eve Fruitable Juice $3.00
Or $1.00/2 – Apple & Eve, 64oz and/or 8pk Juice Boxes – (smartsource.com)
Use $0.55/1 – Apple & Eve Fruitables, 8pk Juice Boxes or 64oz Bottle – (smartsource.com)
Or $0.55/1 – Apple & Eve Fruitables, 8pk Juice Boxes or 64oz Bottle – (smartsource.com)
Final Price: $2.45

ACT Anticavity, Restoring or Total Care Mouthwash, 16.9-18oz $3.99
Use $1.00/1 Act Product from  08/21 Sunday  insert
Final Price: $2.99

Wisk Laundry Detergent, 50oz $4.99
Or $1.00/1 – Wisk Laundry Detergent, 45oz or Larger – (facebook.com)
Use $2.00/1 Wisk Laundry Detergent from  07/31 Sunday  insert
Or $2.00/1 Wisk Laundry Detergent from 08/21 Sunday  insert
Final Price: $2.99

Lysol Cleaners, 24-40oz $2.50
Use $1.00/2 Lysol Bathroom or All Purpose Cleaners  08/07 Sunday  insert
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Lysol Wipes $2.50
Use B2G1 Free Lysol Wipes from  08/07 Sunday  insert
Or $1.00/2 Lysol Disinfecting Wipes 08/07 Sunday  insert
Final Price: $1.67 each when you buy 3

Ziploc Freezer or Storage Bags, 15-25ct $2.50
Or $1.00/2 Ziploc Bags from  07/24 Sunday  insert
Or $1.00/2 Ziploc Bags from  08/07 Sunday  insert
Use $1.00/2 – Ziploc Brand Bags – (coupons.com)
Final Price: $2.00

Schick Disposable Razors $4.99
(Quattro, 3ct, Slim Twin 8, 12ct, Xtreme-3, 4ct)
Or $1.00/1 Schick Disposable Razor Package from  08/14 Sunday  insert
Or $1.00/1 Schick Disposable Razor Package from  07/17 Sunday  insert
Use $2.00/1 Schick Intuition or Quattro for Women Razor or Refill from  07/24 Sunday  insert
Or $2.00/1 Schick Quattro Titanium Refill from 07/24 Sunday  insert
Final Price:  $2.99

Milo’s Kitchen Brand Home Style Dog Treats, 2.7-3.3oz $2.50
Use $1.00/1 Milo’s Kitchen Brand Home Style Dog Treats from  08/14 Sunday  insert
Final Price: $1.50

Chef Boyardee $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Or FREE Snack Pack Pudding wyb (4) Chef Boyardee from the Safeway Muscular Dystrophy Booklet
Use 4 $0.25/1 – Chef Boyardee Canned Pasta – (facebook.com)
Pay $3.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.50 each when you buy 4

Banquet Regular Dinners, 5.75-10.25oz $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Pay$4.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.75 each when you buy 4

Gulden’s Spicy Brown Mustard $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Use 4 $0.30/1 Gulden’s Spicy Brown Mustard from  06/26 Sunday  insert
Pay $2.80, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.45 each when you buy 4

Healthy Choice Cafe Steamers or Complete Meals, 9.5-12.5oz $3.00
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $2.00/4 Healthy Choice Frozen Entree from  07/31 Sunday  insert
Pay $10.00, Receive (2) $1.00 Catalinas
Final Price: $2.00 each when you buy 4

Hunt’s Tomatoes or Fire Roasted Diced Tomatoes, 14.5oz $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Pay $4.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.75 each when you buy 4

Rosarita Refried Beans, 16oz $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Pay $4.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.75 each when you buy 4

Hunt’s Barbecue Sauce, 21.6oz or Hunt’s Ketchup, 24oz $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Pay $4.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.75 each when you buy 4

Hunt’s Pasta Sauce, 26-26.5oz or Blue Bonnet Margarine Quarters, 16oz $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Pay $4.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.75 each when you buy 4

Nutella Hazelnut Spread, 13oz $3.99
Use $1.00/1 Nutella Spread from  8/28 Sunday  insert
Final Price: $2.99

Hunt’s Manwich, 15.5oz or Ro-Tel Diced Tomatoes, 10oz $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Pay $4.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.75 each when you buy 4

Healthy Choice Lunch Steamers or Natural Entrees, 8-10ct Kid Cuisine, 7.2-10.6oz $2.00
Buy 5, Receive $2.00 Catalina
Use $2.00/4 Healthy Choice Frozen Entree from  07/31 Sunday  insert
Pay $8.00, Receive $2.00 Catalina
Final Price: $1.80 each when you buy 5

Pam Cooking Spray, 5-6oz $2.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use 2 $0.35/1 Pam Cooking Spray from  08/07 Sunday  insert
Pay $2.15, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $1.65 each when you buy 2

Angel Soft Double Roll Tissue, 12ct or Sparkle Paper Towels, 8ct $5.49
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Use $1.00/2 Angel Soft Bath Tissue from  08/14 Sunday  insert
Pay $4.99, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $4.49

Crunch ‘n Munch Popcorn, 4oz or David Sunflower Seeds, 4.5-5.25oz $1.00
Buy 4, Receive $1.00 Catalina
Pay $4.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $0.75 each when you buy 4

La Choy Bi-Packs Dinners, 42-43.5oz $2.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Pay $5.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Snapple Tea or Fruit Drinks, 12pk or 6pk $4.99
Buy 2, Receive $2.00 Catalina
Pay $9.98, Receive $2.00 Catalina
Final Price: $3.99

Wesson Cooking Oil, 48oz $3.99
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Pay $7.98, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $3.49 each when you buy 2

7-up, A&W or Sunkist Soft Drinks, 12pk $4.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Pay $9.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $4.00 each when you buy 2

Marie Callender’s Fruit or Cream Pies, 36-46oz $6.49
Buy 1, Receive $1.00 Catalina
Pay $6.49, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $5.49

Peter Pan Peanut Butter, 16.3oz $2.29
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Pay $4.58, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $1.79 each when you buy 2

Poppycock Popcorn, 8-8.5oz or Healthy Choice Fresh Mixers, 6.94-7.95oz $2.50
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Pay $5.00, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $2.00 when you buy 2

Orville Redenbacher’s Microwave Popcorn, 6ct $3.99
Buy 2, Receive $1.00 Catalina
Pay $7.98, Receive $1.00 Catalina
Final Price: $3.49 each when you buy 2

Egg Beaters, 15-16oz $3.79
Buy 3, Receive $2.00 Catalina
Pay $11.37, Receive $2.00 Catalina
Final Price: $3.12 each when you buy 3

Nestle Juicy Juice $2.50
Use $0.50/1 – Nestle Juicy Juice Product – (nestlefamily.com)
Final Price: $2.00

Lance Cracker Packs $2.00
Use $1.00/1 – Lance Cracker Creations Sandwich Crackers, 6oz – (lance.com)
Or $1.00/1 – Lance Cracker Creations Sandwich Crackers, 6oz – (smartsource.com)
Final Price: $1.00

Hershey’s Syrup or Toppings $2.00
Use $1.00/2 Hershey’s Syrup or Toppings from 06/26 Sunday  insert
Final Price: $1.50 when you buy 2

Ziploc Bags $2.50
Or $1.00/2 Ziploc Bags from  08/07 Sunday  insert
Use $1.00/2 Ziploc Bags from 07/24 Sunday  insert
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Duncan Hines Cake Mix AND Frosting $1.25
Use $1.00/1 – Duncan Hines Premium Cake Mix WYB Duncan Hines Frosting – (smartsource.com)
Final Price: $0.75 each when you buy both

C&H Granulated Sugar $3.99
Use $0.50/1 C&H Granulated Sugar Product from  06/26 Sunday  insert
Final Price: $3.49

KC Masterpiece Barbecue Sauce, 18oz $1.99
Use $0.50/1 KC Masterpiece Barbecue Sauce or Marinade from 08/21 Sunday  insert
Final Price: $1.49

Dial Basic $1.00
Use $0.35/1 Dial Bar or Liquid Hand Soap from  08/07 Sunday  insert
Final Price: $0.65

Edge Shave Gel $2.59
Use $0.55/1 Edge Shave Gel from  07/24 Sunday  insert
Or $0.55/1 Skintimate Shave Gel from 07/24 Sunday  insert
Final Price: $2.04

Buddig Deli Cuts, 12oz $3.99
Use $1.00/1 – Buddig Deli Cuts, 12oz or Deli Cuts Tub, 1lb – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.99

Nabisco Go Paks $1.00
Use $0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers from 08/07 Sunday  insert
Final Price: $0.63 each when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.