Albertsons 8/14-8/20 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com
logo

The Global Domain Name (url) FreeCoupons.com is currently available for acquisition.

Please contact us by Email for Details



Albertsons 8/14-8/20 Matchups

Posted on Wednesday, August 14th, 2013 at 9:57 am
Pin It


Albertsons Matchup LogoLand O’Frost Premium Lunch Meats, 16 oz $3.99
Use $2.00/2 Land O’ Frost Premium Packages – Sunday Insert (8/11)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

Lean Cuisine Simple Favorites, 5-11 oz $2.00
Use $1.00/5 – Lean Cuisine Varieties – (leancuisine.com)
Final Price: $1.80 each, when you buy 5

Magnum Bars, Klondike Bars or Fruttare Real Fruit Bars, 4-6 ct $3.49
Use $3.00/3 Breyers, Klondike, Magnum, Popsicle, Fruttare or Good Humor Ice Cream Products, excludes single serve sizes and Popsicle 6-8 ct packs, Limit 2 identical coupons per shopping trip – Sunday Insert (7/28)
Final Price: $2.49 each, when you buy 3

Pillsbury Crescent or Cinnamon Rolls, 8 oz $3.00
Use $0.40/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (coupons.com)
Final Price: $2.75 each, when you buy 2

Pull-Ups Jumbo Size $19.99
Use $3.00/1 – Pull-Ups Training Pants, jumbo pack or larger – (pull-ups.com)
Final Price: $16.99

Johnson & Johnson Baby Products, 6-15 oz $3.00
Use $1.00/1 – Johnson’s Baby No More Tangles Product or Johnson’s Baby Extra Conditioning Shampoo, excludes sizes 1 to 4 oz – (coupons.com)
Or $0.50/1 Johnson’s Baby Product, excluding 1-4 oz size, Hand & Face Wipes and Buddies and Kids 1 ct Sudsizing Bar – Sunday Insert (6/30)
Final Price: $2.00

Nabisco Oreo Cookies, 10-15 oz $3.19
Use $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (8/11)
Final Price: $2.84 each, when you buy 2

Yoplait Go-Gurt, 8 oz $2.00
Use $0.75/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt, Yoplait Trix Multipack Yogurt, Yoplait Pro-Force Multipack, Yoplait Baby – (coupons.com)
Or $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multi-pack, Pro-Force or Baby Yogurt – Sunday Insert (8/4)
Final Price: $1.65 each, when you buy 2

Honey Nut Cheerios 17 oz, Cinnamon Toast Crunch 16.2 oz, Trix 14.8 oz, Cocoa Puffs 16.5 oz, Kix or Honey Kix 12 oz, Golden Grahams 16 oz, Lucky Charms 16 oz, MultiGrain Cheerios 12.8 oz. or Reese’s Puffs 18 oz $2.50
Use $1.00/3 General Mills Big G Cereals: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Dora the Explorer, Hershey’s Cookies ‘n’ Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Basic 4 – Sunday Insert (8/4)
Or $0.50/1 – Cocoa Puffs Cereal – (coupons.com)
Final Price: $2.17 each, when you buy 3

Fiber One Bars or Brownies, 4-6 oz $3.00
Use $0.50/1 – Fiber One Chewy Bars OR Fiber One 90 Calorie Products, Bars, Brownies or Cakes, OR Fiber One Protein Chewy Bars – (coupons.com)
Or $0.50/1 – Fiber One Protein Chewy Bar – (coupons.com)
Or $0.50/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products or Protein Chewy Bars – Sunday Insert (8/4)
Or $0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars – Sunday Insert (8/11)
Final Price: $2.50

El Monterey Burritos, 32 oz $3.49
Use $1.00/1 – El Monterey Taquitos and Mini Chimis – (bricks.coupons.com)
Or $0.50/1 El Monterey Individually Wrapped Supreme or All Natural Burritos & Chimis, Minimum Purchase of $1.00, Limit one coupon per customer – Sunday Insert (8/11)
Final Price: $2.49

Jimmy Dean Breakfast Bowls, 7 oz $2.50
Use $0.55/1 Jimmy Dean Product, Limit one coupon per person and per transaction – Sunday Insert (7/14) (exp 8/18)
Or $1.00/1 Jimmy Dean Sandwich or (2) Jimmy Dean Bowls, Limit one coupon per person and per transaction – Sunday Insert (7/14) (exp 8/18)
Final Price: $1.95

Nature Valley Granola Bars or Thins, 6-8.9 oz $3.00
Use $0.50/2 – Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Granola Thins, or Soft-Baked Oatmeal Squares – (coupons.com)
Or $0.50/1 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Granola Thins or Soft-Baked Oatmeal Squares – Sunday Insert (8/4)
Final Price: $2.75 each, when you buy 2

Duncan Hines Cake Mix, 16.5-18 oz $1.50
Use $0.35/1 – Duncan Hines Products – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $1.15

Snack Pack Pudding, 13 oz $1.25
Use $0.45/3 Snack Pack Pudding 4-Packs – Sunday Insert (8/4)
Final Price: $1.10 each, when you buy 3

Charmin Basic Double Roll Bathroom Tissue, 12 ct $5.99
Use $0.25/1 Charmin Product, excludes trial/travel size – Sunday Insert (7/28)
Final Price: $5.74

Huggies Big Box $19.99
Use $3.00/1 – Huggies Diapers, excludes trial size – (walmart.com)
Or $2.00/1 – Huggies Little Movers Diapers – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Huggies Snug & Dry Diapers – (coupons.com)
Final Price: $16.99

Bounty Basic Paper Towels, 6 ct $6.99
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins, excludes trial/travel size – Sunday Insert (7/28)
Final Price: $6.74

Dove Body Wash or Bar Soap, 24 oz, 4 ct $5.99
Use $1.00/1 – Dove Beauty Bar, 6 pk or larger or (1) Dove Body Wash, 16 oz or larger, excludes Dove Men+Care and travel/trial size, maximum of 2 identical coupons allowed in same shopping trip – (dove.us)
Or $1.00/1 Dove Beauty Bar, 6 pack or larger, excludes Men+Care and trial/travel size, Limit 2 identical coupons per shopping trip – Sunday Insert (7/28)
Or $1.00/1 Dove Body Wash, 12 oz or larger, Limit 2 identical coupons per shopping trip – Sunday Insert (7/28)
Or $0.50/1 Dove Body Wash, 12 oz or larger, Limit 2 identical coupons per shopping trip – Sunday Insert (7/28)
Or $0.50/1 Dove Beauty Bar, 6 pack or larger, excludes Men+Care and trial/travel size, Limit 2 identical coupons per shopping trip – Sunday Insert (7/28)
Final Price: $4.99

Listerine Mouthwash, 33.8 oz $4.49
Use $1.00/1 – Listerine Antiseptic Mouthwash, Total Care Anticavity, Listerine Zero or Flouride Defense, 1L or larger – (listerine.com)
Or $1.00/1 – Listerine Rinse or Listerine Whitening Gel Product – (listerine.com)
Or $1.00/1 Listerine Regular, Ultraclean, Zero, Total Care or Fluoride Defense 1 L or larger – Sunday Insert (7/28)
Final Price: $3.49

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.