Albertsons 7/6-7/12 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 7/6-7/12 Matchups

Posted on Wednesday, July 6th, 2011 at 1:12 pm
Pin It


Make a little money with Albertsons cereal matchups this week!

 

Kellogg’s Products $1.99
When you buy 5
Frosted Flakes 17oz, Rice Krispies 12oz, Froot Loops 12.2oz

  • Look for Cars 2 Promotion Codes, Receive 4 codes earn $5.00 Pre-Paid Visa Card
  • Purchase 10 participating Kellogg’s Cereals receive $10 Pre-Paid Visa Gas Card MIR, Limit 5 per household

$1.00/2 – Kellogg’s Rice Krispies AND/OR Cocoa Krispies – (snackpicks.com)
$0.70/1 – Kellogg’s Rice Krispies Gluten Free, 12oz– (kelloggs.com)
$1.00/2 Kellogg’s Cereals from 6/5 Sunday insert
$1.00/3 Kellogg’s Cereals from 6/6 Sunday insert
$1.00/3 – Kellogg’s Cereal, 8.7oz or Larger – (kelloggs.com)
Final Price: Varies
Buy 10 Rice Kripies $1.99
Use 5 $1.00/2 Kellogg’s Cereals from 6/5 Sunday insert
Pay $14.90, Submit for $10 Pre Paid Visa Gas Card, Purchase special marked Cars 2 Boxes for 2 – $5.00 Gift cards
Final Price: $5.10 MONEYMAKER
Rice Krispies Treats, 8oz $1.99
Nutri-Grain Bars, 8-10ct $1.99
Fruit Snacks, 8-90z $1.99
Cinnabon Bars, 8-ct $1.99

Keeber Granola Fudge Bars, 7.4oz $1.99
$0.75/1 Keebler Granola Fudge Bars from 7/10 Sunday insert
$1.00/2 – Keebler Granola Fudge Bars – (snackpicks.com)
Final Price: $1.24

Smart Ones Entrees or Desserts $2.00
$3.00/10 – Weights Watchers Smart Ones – (eatyourbest.com)
Use
$4.00/10 – Weight Watchers Smart Ones – (eatyourbest.com)
$1.00/5 – Weight Watchers Smart Ones Product – (eatyourbest.com)
$2.00/8 – Weight Watchers Smart Ones Product – (eatyourbest.com)
Final Price: $1.60 each when you buy 10

Gerber Graduates Puffs, Snacks or Entrees $2.09
$1.00/1 – Gerber Graduates Lil Entrées Selections – (coupons.com)
$1.00/2 – Gerber Graduates Puffs or Lil Crunchies Snacks – (coupons.com)
Final Price: $1.09

Hot, Lean Croissant Pockets or Side Shots, 2-4ct $2.00
$1.00/1 Hot Pockets Snackers from 6/26 Sunday insert
Final Price: $1.00 when you buy Hot Pockets Snackers

Yoplait Greek Yogurt $1.00
$0.50/2 Yoplait Greek Yogurt from 6/26 Sunday insert
Final Price: $0.75 when you buy 2

Mars Assorted Candy, 1.53-3.63oz $1.00
$0.50/2 Mars 3 Musketeers from 6/26 Sunday insert
Final Price: $0.75 when you buy 2

Luna or Mojo Bars $1.00
$0.50/1 Luna Bar from 5/22 Sunday insert
Final Price: $0.50

Shoppers Value Milk, 128oz $2.49
With in ad coupon, Limit 2

Kraft Macaroni & Cheese $0.79
With in ad coupon
$0.75/1 – Kraft Macaroni and Cheese Dinner Veggie Pasta – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $0.04 if Mac & Cheese Veggie included

Hunt’s Pasta Sauce, 26-26.5 oz $0.88

Ronzoni Smart Tasta Pasta, 14.5oz or American Beauty Pasta $0.88
With in ad coupon
$0.50/1 Ronzoni Pasta, Any from 6/10
$0.75/1 – Ronzoni Smart Taste Pasta – (newworldpasta.com)
Use $1.00/1 – Ronzoni Smart Taste Pasta – (itpaystoeatpasta.com)
$1.00/2 – Ronzoni Smart Taste Pasta – (ronzonismarttaste.newworldpasta.com)
Final Price: Free

Chicken of the Sea Solid White Tuna, 5oz $0.88
With in ad coupon, Limit 8

Santitas Tortilla Chips, 10oz $1.50
With in ad coupon, Limit 2

Hormel Natural Choice Lunchmeat, 6-8oz $2.29
With in ad coupon
$1.00/2 Hormel Natural Choice Deli Meats from 5/8 Sunday insert
$0.50/1 Hormel Natural Choice Deli Sandwich Meat from 5/8 Sunday insert
Final Price: $1.79

Purchase Oscar Mayer Lunch Meat between 6/13 and 7/10 Save up to $4.00
Buy 3, Receive $2.00 Catalina ($0.67 savings)
Buy 4, Receive $3.00 Catalina ($0.75 savings)
Buy 5 or more, Receive $4.00 Catalina ($0.80 savings)
Oscar Mayer Lunchmeat, 16oz or Variety-Pak, 8oz $3.99
Buy 5 Oscar Mayer Lunchmeat or Oscar Mayer Variety-Pak  $3.99
Pay $19.95, Receive $4.00 Catalina
Final Price: $3.19 each when you buy 5

Totino’s Pizza Rolls, 40ct $3.50
$0.40/2 – Totino’s Rolls Snacks – (coupons.com)Snacks
$0.35/1 Totino’s Pizza Rolls Snacks from 4/17 Sunday insert
$0.50/4 Totino’s Products from 5/22 Sunday insert
$1.00/2 Totino’s Rolls Snacks from  4/17 Sunday insert
$0.40/2 Totinos Rolls Snacks from 4/17 Sunday insert
Final Price: $3.00 each when you buy 2

New York Garlic Toast with Cheese or Texas Toast $2.29
$0.75/1 New York Brand Frozen Products from 5/22 Sunday insert
Final Price: $1.54

Edward Pies Singles or A La Modes, 5.2-13.4oz $2.29
$1.00/1 Edwards Singles from 6/19 Sunday insert
Final Price: $1.29

YoPlait Original Or Light Multipack,4pk $2.29
$0.50/1 Yoplait Yogurt Multipacks from  6/19 Sunday insert
Final Price: $1.79

Weber Marinade Mix $0.89
$1.00/1 Weber Seasoning from 6/26 Sunday insert
$1.00/1 Weber Seasoning from 5/22 Sunday insert
Final Price: Free

Newman’s Own Salad Dressing, 16oz $3.50
$0.50/1 – Newman’s Own Dressing, Marinade, Pasta Sauces, Salsas, Popcorn or Drink – (newmansown.com)
$0.75/1 Newman’s Own Salad Dressing from  6/5 Sunday insert
$0.75/1 – Newman’s Own Salad Dressing – (coupons.com)
$0.75/1 – Newman’s Own Salad Dressing – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.75 each

Uncle Ben’s Rice: Long Grain or Wild 6-8.5oz, Whole Grain White 4.07-5.5oz or Ready Rice 8.5-8.8oz $2.00
$1.00/1 Uncle Ben’s Original Converted Brand Rice from 5/15 Sunday insert
$1.00/2 Uncle Ben’s Rice from 5/15 Sunday insert
$0.75/1 – Uncle Ben’s Whole Grain White Rice Product – (unclebens.com)
Final Price: $1.00

Cap’N Crunch , 12.5oz-16oz $2.50
$0.50/1 Cap’n Crunch Cereal from 4/17 Sunday insert
$1.00/2 Cap’n Crunch Cereal from 4/17 Sunday insert
Final Price: $2.00

Life Cereal, 13-15oz $2.50
$0.75/1 Quaker Life Cereal from 6/19 Sunday insert
$1.00/2 Quaker Life Cereal Boxes from 6/19 Sunday insert
Final Price: $1.75

Milo’s Kitchen Dog Treats, 3oz $3.00
$1.50/1 Milo’s Kitchen 100% Real Dog Treats from  6/26 Sunday insert
Final Price: $1.50

Gillette 10-12ct or Venus 2-3ct Disposable Razors $7.99
$2.00/1 Venus Refillable or Disposable Razors from 7/3 Sunday insert
$2.00/1 Venus Razors from  6/19 Sunday insert
$2.00/1 Venus Refillable Razor or Disposable Razor from 6/5 Sunday insert
Final Price: $5.99

Nice n’ Easy Hair Color or Root Touch-up $5.99
$1.00/1 Clairol Hair Color Products from 7/3 Sunday insert
Final Price: $4.99

Purchase $30 in participating product, Receive $15 iTunes Gift Card

  • Limit one gift card per transaction
  • Purchase must be made in a single transaction

Tide Laundry Detergent, 100-oz Powder 113-116oz $10.99
$0.50/1 Tide Laundry Detergent 7/3/2011  Sunday insert
Final Price: $10.49

Bounty Regular Roll Paper Towels, 6-8ct $5.99
$0.25/1 Bounty Paper Towels or Napkins from 7/3 Sunday insert
$1.00/1 Bounty Basic Paper Towels from 6/12 Sunday insert
$0.25/1 Bounty Paper Towels or Napkins from 6/5 Sunday insert
$1.00/1 Bounty Paper Towels or Napkins from 6/5 Sunday insert
Final Price: $4.99

Charmin Ultra Bath Tissue, 12ct or 6ct Mega Roll $5.99
$0.25/1 Charmin Toilet Paper from 7/3 Sunday insert
$0.25/1 Charmin Toilet Paper from 6/5 Sunday insert
Final Price: $5.74

Charmin Freshmates Refills, 80ct $3.79

Pampers Big Pack or Easy- Ups Diapers $19.99
$1.50/2 Pampers Diapers or Pants from 7/3 Sunday insert
$1.50/1 Pampers Diapers or Training Pants from  6/5 Sunday insert
Final Price: $18.49

Cascade Automatic Dishwashing Detergent, 75oz or 16-20ct ActionPacs $4.99
$1.00/1 Cascade Products from 7/3 Sunday insert
$0.50/1 Cascade ActionPacs Home Made Simple, Organize in Style
$0.25/1 Cascade Dish Washing Detergent from 6/5 Sunday insert
Final Price: $3.99

Febreze Air Effects, 9.7oz $2.99
$0.50/1 Febreze Air Effects from 7/3 Sunday insert
Final Price: $2.49

Noticeables Warmer, 1ct $2.99

Set & Refresh, 0.18oz $2.99
$0.50/1 Febreze Set & Refresh Products from 7/3 Sunday insert
Final Price: $2.49

Bounce or Downy Fabric Softener, 105-120ct Sheets or 41-51oz Liquid $5.49
$0.35/1 Bounce or Downy Dryer Sheets from  7/3 Sunday insert
$1.00/1 Downy Liquid Fabric Softener from 7/3 Sunday insert

$0.50/1 Downy Liquid Fabric Softener or Dryer Sheets from 6/5 Sunday insert
Final Price: $4.49

Puffs Facial Tissues, 56ct $1.29

Pringles Super Stack, 5.71-6.73oz $1.50
$1.00/3 Pringles Super Stack Cans from 6/26 Sunday insert
Final Price: $1.16 each when you buy 3

Mr. Clean Cleaners, 32-40oz $2.89
$0.75/1 Mr. Clean Multi Surface Liquid Cleaner Home Made Simple, Organize in Style
$0.75/1 Mr. Clean Multi-Surfaces Spray Home Made Simple, Organize in Style
$0.75/1 Mr. Clean Magic Eraser Home Made Simple, Organize in Style
$0.75/1 Mr. Clean Bath Scrubber or Cleaner Home Made Simple, Organize in Style
Final Price: $2.14

Magic Eraser, 2ct $2.89
$0.75/1 Mr. Clean Magic Eraser Home Made Simple, Organize in Style
Final Price: $2.14

Dawn Dishwashing Liquid 10.1-24oz $2.89
$0.25/1 Dawn Product Home Made Simple, Organize in Style
Final Price: $2.64

Crest Toothpaste, 4-8oz $3.00
$0.75/1 Crest Toothpaste from 7/3 Sunday insert
$1.00/1 Crest Pro-Health For Me Toothpaste from 6/5 Sunday insert
$0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 6/5 Sunday insert
$1.00/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 6/5 Sunday insert
Final Price: $2.00

Oral-B Toothbrush, 1ct $3.00
$2.00/1 Oral-B Toothbrushes from 7/3 Sunday insert
B1G1 Free Oral-B CrossAction Manual Toothbrush from 6/5 Sunday insert
$2.00/1 Oral-B Pulsare Manual Toothbrush from 6/5 Sunday insert
$1.00/1 Oral-B Toothbrush from 6/5 Sunday insert
Final Price: $0.50

Secret or Old Spice Deodorant, 2.2-4oz $4.49
$1.00/2 Secret Deodorant from 7/3 Sunday insert
$1.00/2 Old Spice Products from 7/3 Sunday insert

$1.00/2 Old Spice Products from 6/5 Sunday insert
Final Price: $3.99 each when you buy 2

Always Pads or Liners or Tampax Tampons, 20-120ct $5.49
$1.00/1 Always Infinity from 7/3 Sunday insert
$0.50/1 Always Pantiliners from 7/3 Sunday insert

$0.50/1 Always Pantiliner from 6/5 Sunday insert
$0.50/1 Always Pads, Clean or Cleansing Clothes from 6/5 Sunday insert
$1.00/1 Always Infinity from  6/5 Sunday insert
Final Price: $4.49

Head & Shoulders, 23-7oz $5.99
B1G1 Free Head & Shoulders Shampoo or Conditioner from 7/3 Sunday insert
$1.00/2 Head & Shoulders Shampoo or Conditioner from 6/5 Sunday insert
Final Price: $2.99

Pantene 25.4oz $5.99
$1.00/2 Pantene Products from 7/3 Sunday insert
$1.00/2 Pantene Products from 6/5 Sunday insert
$3.00/2 Pantene Products from 6/19 Sunday insert
Final Price: $4.49

Duracell Alkaline Batteries AA or AAA, 8ct $6.19

Swiffer Refills or Dusters, 6-32ct $7.99
$1.00/1 Swiffer Dusters Starter Kit Home Made Simple, Organize in Style
Final Price: $6.99

Gillette Venus Cartridges 1-4ct or Razors, 1ct $9.99
$2.00/1 Venus Cartridge Refills from 7/3 Sunday insert
$2.00/1 Venus Razor Refills from 6/19 Sunday insert
Final Price: $7.99

Iams Dog Food, 7-8lbs $9.99

Covergirl Cosmetics 20% off
$2.50/2 CoverGirl Products from 7/3 Sunday insert
$1.00/1 CoverGirl Products from 7/3 Sunday insert

$1.00/1 CoverGirl Product from 6/5 Sunday insert
$5.00/2 CoverGirl Natureluxe Product from  6/5 Sunday insert
Final Price: Varies

Purchase 4 Nestle Products in a single transaction, Save $3.00 Instantly
Dreyer’s Fruit Bars, 6-12ct $3.25/$2.50
Dreyer’s Ice Cream 1.5ct $3.25/$2.50
Nestle Bars or Sandwiches, 6ct$3.25/$2.50
Push-Up 8ct $3.25/$2.50
Drumstick Ice Cream Cones, 4ct $3.25/ $2.50
Dibs, 9oz $3.25/$2.50
Haagen-Daz Ice Cream or Bars, 3ct $3.25/$2.50
Skinny Cow Bars or Cones 4-12ct $4.00/ $3.25
Skinny Cow Sandwiches, 6ct $4.00/$3.25
Dreyer’s Snack Size Fruit Bars, 24ct $4.00/$3.25
Haagen-Daz Snack Ice Cream Cones, act Bars, act $4.00/$3.25
Nestle Lil’ Drums Cones, 10ct $4.00/$3.50
Dibs Value Pack, 140ct $4.00/$3.25
Haagen-Daz Ice Cream 28oz $6.00/$5.25
Nestle Drumstick Ice Cream Cones 8ct $6.00/$5.25
$1.00/1 Nestle Drumstick-(facebook.com)
Final Price: $4.25

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.