Albertsons 4/17-4/23 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 4/17-4/23 Matchups

Posted on Wednesday, April 17th, 2013 at 9:41 am
Pin It


Land O’Lake Sauté Express, 6 oz $2.99
Use $1.00/1 – Land O Lakes Saute Express Starter  – (bricks.coupons.com)
Or $0.75/1 – Land O Lakes Saute Express Starter – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Land O Lakes Saute Express Starter – (landolakes.com)
Or $0.75/1 Land O Lakes Saute Express Saute Starter – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $1.99

Pillsbury Grands! Biscuits, Cinnamon Rolls or Crescent Rolls, 4-10 oz $1.00
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pack – Sunday Insert (1/27) (exp 4/20)
Or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pack – Sunday Insert (2/10)
Or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pack – Sunday Insert (3/24)
Or $0.30/2 Pillsbury Grands! Refrigerated Biscuits – Sunday Insert (2/3)
Final Price: $0.80 each, when you buy 2

Jimmy Dean Sausage, Fully Cooked or Roll, 9-16 oz $3.50
Use $0.75/2 Jimmy Dean Sausage Rolls – Sunday Insert (3/17) (exp 4/21)
Final Price: $3.13 each, when you buy 2

Newman’s Own Skillet Meals, 24 oz $7.99
Use $1.00/1 – Newman’s Own Complete Skillet Meal – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Newman’s Own Complete Skillet Meal – (redplum.com)
Final Price: $6.99

Pillsbury Breakfast Sandwiches, Toaster Scrambles or Strudel, 2-6 ct $2.50
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles, Pastries or Pancakes – Sunday Insert (2/3)
Final Price: $2.25 each, when you buy 2

Newman’s Own Thin & Crispy Pizza, 13-15 oz $5.00
Use $1.00/1 – Newman’s Own Frozen Pizza – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Newman’s Own Frozen Pizza – (redplum.com)
Final Price: $4.00

La Victoria Enchilada Sauce, 19 oz $2.50
Use $0.55/1 La Victoria Enchilada Sauce, 28 oz or larger – Sunday Insert (3/17)
Final Price: $1.95

La Victoria Salsa, 24 oz $2.00
Use $1.00/2 La Victoria Salsa or Taco Sauce Products, 12 oz or larger – Sunday Insert (3/17)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Pompeian Extra Virgin Olive Oil, 32 oz $8.99
Use $1.00/1 – Pompeian Olive Oil or OliveExtra Plus – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $7.99

Hormel Sandwich Makers or Compleats, 7.5-10 oz $2.00
Use $1.00/1 – Hormel Sandwich Makers Product – (hormel.com)
Or $1.00/1 – Hormel Compleats Microwave Meal – (hormel.com)
Final Price: $1.00

Carnation Breakfast Essentials, 8-10 ct $4.99
Use $1.00/1 – Carnation Breakfast Essentials Product – (carnationbreakfastessentials.com)
Or $1.00/1 Carnation Breakfast Essentials Product – Sunday Insert (3/10)
Final Price: $3.99

Better Oats Instant Oatmeal, 5 ct $1.00
Use $0.75/2 Better Oats Products, excludes Mom’s Best Varieties, Limit one coupon per customer per day – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $0.63 each, when you buy 2

Knorr Rice or Pasta Side Dishes, 3.8-8 oz $1.00
Use $0.50/2 Knorr Rice and Pasta Sides, Limit of 2 identical coupons in same shopping trip – Sunday Insert (3/24)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Sweet Baby Ray’s Marinades or Barbecue Sauce, $1.00
Use $1.00/2 – Sweet Baby Ray’s Products – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Yoplait Yogurt Simplait or Cups, 4-6 oz $0.50
Use $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN – (coupons.com)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (2/24) (exp 4/20)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (3/24)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (2/24) (exp 4/20)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (3/24)
Final Price: $0.43 each, when you buy 6

Nissin Chow Mein, 4 oz $1.00
Use $1.00/3 Nissin Chow Mein or Chow Noodles, Limit one coupon per visit – Sunday Insert (3/3)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

Yoplait 100 Calorie Greek Cups, 5.3 oz $1.00
Use $0.60/2 – Yoplait Greek Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN – (pillsbury.com)
Or $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups – Sunday Insert (2/24)
Or $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups – Sunday Insert (3/24)
Final Price: $0.70 each, when you buy 2

Claritin Allergy Relief, 24-30 $18.99
Use $7.00/1 Claritin Non-Drowsy Product, 24 ct or higher – Sunday Insert (4/14)
Or $5.00/1 – Claritin Non-Drowsy, 24ct or Larger – (coupons.com)
Or $4.00/1 – Claritin-D Non-Drowsy, 15ct – (coupons.com)
Or $4.00/1 – Claritin-D Product, Non Drowsy, 15ct or Larger – (pillsbury.com)
Or $4.00/1 – Claritin Non-Drowsy Allergy Product, 15 ct or larger – (facebook.com)
Or $5.00/1 Claritin Product, 15 ct or higher – Sunday Insert (3/24)
Or $5.00/1 Claritin Non-Drowsy Product, 24 ct or higher – Sunday Insert (4/14)
Or $4.00/1 Claritin-D Non-Drowsy, 15 ct or larger – Sunday Insert (4/7)
Or $2.00/1 Claritin Non-Drowsy Product, 10 ct or higher – Sunday Insert (4/14)
And use $2.00/1 Claritin Non-Drowsy Allergy Product, 24 ct or larger, one coupon per customer, Albertsons NW Coupon from Allergy Relief Savings (exp 5/31)
Final Price: $9.99

Excedrin Pain Reliever, 24 ct $4.29
Buy Two Get One Free
Use three $1.00/1 – Excedrin Product, Any – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/1 Excedrin Product, 24 ct or larger – Sunday Insert (3/24)
Or $1.00/1 Excedrin Product, 24 ct or larger – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $1.86 each, when you buy 3

Listerine Mouthwash, Smart Rinse or Kids’ Smart Rinse, 16.9-33.8 oz $5.00
Use $1.00/1 Listerine Antiseptic, Ultraclean Antiseptic, Total Care, Zero or Fluoride Defense Anticavity Mouthwash, 1 L or larger, Limit one coupon per person – Sunday Insert (4/7)
Final Price: $4.00

Aveeno Bath or Hair Care, 5-16 oz $5.00
Use $3.00/2 Aveeno Products, excludes cleansing bars, trial size and 2.5 oz body lotions, Limit one coupon per person – Sunday Insert (3/17)
Or $1.00/1 – Aveeno Product, excludes cleansing bars, trial sizes and 2.5 oz body lotion sizes, no more than 4 coupons of any kind for the same product in the same transaction  – (healthyessentials.com)
Or $2.00/2 – Aveeno Products, excludes cleansing bars, trial sizes and 2.5 oz body lotion, no more than 4 coupons of any kind for the same product in the same transaction – (healthyessentials.com)
Or $1.00/1 Aveeno Product, excludes cleansing bars, trial size and 2.5 oz body lotions, Limit one coupon per person – Sunday Insert (3/17)
Or $1.00/1 Aveeno Product, excludes cleansing bars, trial size and 2.5 oz body lotions, Limit one coupon per person – Sunday Insert (4/7)
Or $2.00/2 Aveeno Products, excludes cleansing bars, trial size and 2.5 oz body lotions, Limit one coupon per person – Sunday Insert (4/7)
Final Price: $3.50 each, when you buy 2

Axe Shampoo or Conditioner, 12 oz $5.00
Use $1.00/1 Axe Shampoo or Styling Aid, excludes trial/ travel size, Limit of 2 identical coupons in same shopping trip – Sunday Insert (3/24)
Final Price: $4.00

Maybelline Great Lash Lots of Lashes Mascara, 1 ct $5.00
Use $1.00/1 Maybelline New York Mascara – Sunday Insert (3/3)
Or $1.00/1 Maybelline New York Mascara – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $4.00

Kotex Pads or Tampons, 28-135 ct $5.00
Use $2.00/1 – Kotex U by Kotex Pads, Pantiliners or Tampons, excludes trial sizes – (bricks.coupons.com)
Or $2.00/2 – Kotex U By Kotex Tampons, Not Good on Liners 14-22ct – (pillsbury.com)
Or $2.00/2 Kotex Natural Balance Pads, excludes trial size – Sunday Insert (3/24)
Or $1.00/2 Kotex Natural Balance Lightdays Pantiliners, excludes 14-22 ct – Sunday Insert (3/24)
Or $1.00/2 Kotex Natural Balance Security Tampons, excludes trial size – Sunday Insert (3/24)
Or $0.50/1 Kotex U Product, excludes 14-22 ct liners – Sunday Insert (3/24)
Final Price: $3.00

Benadryl Allergy Relief, 24 ct $5.00
Use $1.00/1 – Benadryl Adult Product, excludes tropical and trial size – (benadryl.com)
Or $1.00/1 – Benadryl Adult or Children’s Benadryl Product, excludes trial size – (healthyessentials.com)
Or $1.00/1 Benadryl Adult or Children’s Product, excludes trial size – Sunday Insert (4/7)
And use $1.00/1 Benadryl Product, Any, one coupon per customer, Albertsons NW Coupon from Allergy Relief Savings (exp 5/31)
Final Price: $4.00

Arm & Hammer Toothpaste or Whitening Boosters, 2.5-6.3 oz $3.00
Use $0.75/1 Arm & Hammer Toothpaste or Whitening Booster, 2.5 oz or larger – Sunday Insert (3/24)
Final Price: $2.25

Kellogg’s Family Size Cereal, 17-24 oz $2.99
Use $0.50/1 – Kellogg’s Cinnamon Jacks, 10.7 oz or Larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $0.50/1 – Kellogg’s Crunchy Nut Cereal, 10.8 oz or Larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/2 –  Kellogg’s All-Bran, Rice Krispies, Kellogg’s Corn Flakes and/or Raisin Bran Cereals, 12 oz. or Larger – (kelloggfamilyrewards.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Cinnamon Jacks, Frosted Mini Wheats Crunch, Scooby-Doo  and/or Special K Chocolately Strawberry, 10.7 oz or Larger – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Cinnamon Jacks, Frosted Mini Wheats Crunch, Scooby-Doo  and/or Special K Chocolately Strawberry, 10.7 oz or Larger, Manufacturer Coupon – (target.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Crunchy Nut Cereals, 10.8 oz or Larger, Limit 4 Like Coupons in Same Shopping Trip – (redplum.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Frosted Mini-Wheats and/or Frosted Mini-Wheats Crunch Cereals, 14 oz. or Larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Rice Krispies and/or Cocoa Krispies Cereals,11 oz or Larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereals, 10 oz or larger – Sunday Insert (4/7)
Or $1.00/3 Kellogg’s Rice Krispies, Rice Krispies Gluten Free and/or Cocoa Krispies Cereals, 10 oz or larger – Sunday Insert (3/17)
Final Price: $2.49

Newman’s Own Pasta Sauce, 15-24 oz $2.00
Use $0.50/1 Newman’s Own Pasta Sauce – Sunday Insert (4/14)
Final Price: $1.50

GoGo Squeeze Applesauce, 4 pk $3.00
Use $0.75/1 – GoGo Squeez, 4 or 12 pk – (facebook.com)
Final Price: $2.25

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.