Albertson's 3/26-4/1 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertson’s 3/26-4/1 Matchups

Posted on Wednesday, March 26th, 2014 at 10:49 am
Pin It


Or $1.00/1 Axe Bodyspray, 4 oz; Antiperspirant, 2.7 oz; or Deodorant, 3 oz; Excludes Trial or Travel Size; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip – Sunday Insert (3/23)

Use $1.00/1 Colgate 360 or Slim Soft Manual Toothbrush – Sunday Insert (3/9) 
Or $0.50/1 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush; Excludes Plus, Extra Clean, and Classic – Sunday Insert (3/23)
Or  $1.00/2 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush; Excludes Plus, Extra Clean, and Classic – Sunday Insert (3/23)

Use $1.00/1 Colgate Mouthwash, 8 oz or Larger –Sunday Insert (3/9) 
Or $1.00/1 Colgate Total or Colgate Optic White Mouthwash; Excludes Trial or Travel Size – Sunday Insert (3/30)

Use $0.75/1 Colgate Toothpaste, 4 oz or Larger; Excludes 2.8 oz, 0.75 oz, 0.85 oz Trial, and 2.8 oz Bonus – Sunday Insert (3/30)
Or $0.50/1 Colgate Toothpaste, 3.4 oz or Larger – Sunday Insert (3/23)
Or $1.00/2 Colgate Toothpaste, 3.4 oz or Larger – Sunday Insert (3/23)

Use  $1.00/1 Dial Body Wash or Lotion or Tone Body Wash, 6 oz or Larger –Sunday Insert (3/16)

Use $2.00/2 Head & Shoulders Products; Excludes Trial or Travel Size and 1.7 oz; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – Sunday Insert (3/2)
Or $1.00/2 Head & Shoulders Products; Excludes Trial or Travel Size and 1.7 oz; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day –Sunday Insert (3/30)
Final Price: $4.00 each, when you buy 2
Fresh Express Garden Salad, 12 oz pkg
Use $1.50/2 Fresh Express Bags – Sunday Insert (1/5)

Turkey Breast, Ground, 20 oz – $5.99 

Turkey, 85% Lean Ground, 16 oz pkg – $2.00

Farmer John Beef Franks, 16 oz – $3.99

Use  $1.00/1 Farmer John Hot Dogs – Sunday Insert (3/30)

– $1.49
Or $0.50/4 Campbell’s Chunky Soup, Chilis and Bowls – Sunday Insert (2/9) 
Or  $1.00/4 Campbell’s Chunky Soup, Chilis and Bowls – Sunday Insert (2/9) 
Final Price: $1.16 each, when you buy 3
Chicken of the Sea Solid White Albacore, 5 oz in water

Or $0.55/2 Chicken of the Sea Solid White Albacore Tuna, 5 oz; DND – (Sunday Insert 3/9) 
Or $1.00/3 Chicken of the Sea Solid White Albacore Tuna, 5 oz; DND – (Sunday Insert (3/9)

Pompeian Extra Virgin Olive Oil, 16 oz – $4.99
Buy 1 16 oz. Pompeian Olive Oil, Get a Free Essential Everyday Pasta 12 oz. 

Nestle Morsels, 11.5 – 12 oz – $2.00

Anthony’s Pasta, 13.25 – 16 oz – $1.00

Classico Pasta Sauce, 8.1 – 24 oz – $2.50

Ronzoni Pasta, 12 – 16 oz – $1.25

Quaker Chewy Bars, 5 – 8 ct – $1.88

Use $1.00/1 Quaker Big and Chewy Bars or (2) Bars – Sunday Insert (3/23)

Quaker Warm & Crunchy Granola, 8 ct – $1.88

Or $1.00/1 Quaker Warm & Crunchy Granola – Sunday Insert (3/9) 

General Mills Kix Cereal, 17 oz – $3.00

Use  $1.00/1 General Mills Big G Cereal; Includes: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Chocolate Toast Crunch, Dora The Explorer, Hershey’s Cookies ‘n Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, and Basic 4 – Sunday Insert (3/2) 
Or $1.00/1 General Mills Big G Cereal; Includes: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Chocolate Toast Crunch, Dora The Explorer, Hershey’s Cookies ‘n Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, or Basic 4 – Sunday Insert (3/16)
Or $1.00/2 General Mills Big G Cereal – Sunday Insert (3/16)
Final Price: $2.00 each
General Mills Lucky Charms, 16 oz – $3.00

Use  $1.00/1 General Mills Big G Cereal; Includes: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Chocolate Toast Crunch, Dora The Explorer, Hershey’s Cookies ‘n Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, and Basic 4 – Sunday Insert (3/2)
Or $1.00/1 General Mills Big G Cereal; Includes: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Chocolate Toast Crunch, Dora The Explorer, Hershey’s Cookies ‘n Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, or Basic 4 – Sunday Insert (3/16)
Final Price: $2.00 each
Balance Nutrition Energy Bars, 1.6 – 1.76 oz – $1.00

Final Price: $0.50 each, when you buy 2
Fiber One Bars or Brownies, 5 – 6 ct – $3.00

Use $1.25/1 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Larger, Granola Thins, Soft Baked Oatmeal Squares, Breakfast Biscuits OR Fiber One Chewy Bars or 90 Calorie Products –Sunday Insert (3/23)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Larger; Granola Thins; Soft Baked Oatmeal Squares; Breakfast Biscuits; Fiber One Chewy Bars; or Fiber One 90 Calorie Products – Sunday Insert (3/23)
Or $1.00/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products, Protein Chewy Bars, or Meal Bar – 2-2-14 SS – Manufacturer – (exp. 03/29/14)
Or $1.00/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Larger; Granola Thins; Soft Baked Oatmeal Squares; Breakfast Biscuits; Fiber One Chewy Bars; or Fiber One 90 Calorie Products – Sunday Insert (3/23)

Mott’s Applesauce, 4 pk – $2.99

Nabisco Chips Ahoy Cookies, 9.5 – 13 oz – $2.99

Nabisco Honey Maid Grahams, 7.4 – 14.4 oz – $2.99

Use $0.75/2 Nabisco Honey Maid Graham Crackers, Teddy Grahams, or Grahamfuls Filled Crackers, 7.04 oz or Larger –Sunday Insert (2/23) 

Nabisco Snack Crackers, 12 – 16 oz – $3.50

Nature Valley Bars or Thins, 6 – 10 ct – $3.00

Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Larger, Granola Thins, Soft Baked Oatmeal Squares, Breakfast Biscuits OR Fiber One Chewy Bars or 90 Calorie Products – Sunday Insert (2/23)
Or  $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Larger; Granola Thins; Soft Baked Oatmeal Squares; Breakfast Biscuits; Fiber One Chewy Bars; or Fiber One 90 Calorie Products –Sunday Insert (3/23)
Or $1.00/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Larger, Granola Thins, Soft Baked Oatmeal Squares, Breakfast Biscuits OR Fiber One Chewy Bars or 90 Calorie Products – Sunday Insert (2/23)
Final Price: $2.75 each, when you buy 2
Planters Peanuts, 16 oz – $3.49

Final Price: 2.99 each, when you buy 2
Dole Orange Juice or Blends, 59 oz – $2.50

Use $1.00/1 Dole 100% Juice Product, 59 oz – Sunday Insert (2/23)

Pom Wonderful Juice Blends, 12 oz – $2.00

Or $0.50/1 POM Product – Sunday Insert (3/23)

Silk Soy, Almond or Coconut Milk, 64 oz – $3.00

Skinny Cow Novelties, 4 – 6 ct – $3.99

Pillsbury Toaster Strudel, 11.5 oz – $2.00 

Use $1.00/3 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles, or Pancakes; Excludes Heat N Go Mini Pancakes – Sunday Insert (1/5)
Or $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles, or Pancakes; Excludes Heat N Go Mini Pancakes –Sunday Insert (1/5)
Final Price: $1.66 each, when you  buy 3
Stouffer’s Family Size Entree, 30 – 40 oz – $6.99

Use $1.50/1 Stouffer’s Family, Large Family, or Party Size Entree, 30 – 96 oz – Sunday Insert (3/30)

Tyson Breaded Chicken Patties, 26 oz or Tenders, 25.5 oz – $4.99

Use $1.00/1 Tyson Batter Dipped Chicken Breast Tenders or Honey Batter Dipped Tenders – Sunday Insert (2/9) 

Tyson Buffalo Style Chicken Bites, 25.5 oz – $5.99

Or $1.00/1 Tyson Any’Tizers Snacks – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $4.99
Tyson Grilled Chicken Breast Strips, 22 oz – $5.99

Use $1.00/1 Tyson Grilled & Ready Frozen Product – Sunday Insert (1/5)

Dannon Danimals or Greek Superstars, 4 – 6 ct – $2.50

Or $1.00/1 Dannon Danimals Yogurt Superstars, 4 pk – Sunday Insert (2/23)

YoBaby Yogurt, 4 – 6 pk – $2.50

Rana Pasta, 12 oz or Pasta Sauce, 7 – 15 oz – $3.99

Use $1.00/1 Giovanni Rana Refrigerated Pasta – Sunday Insert (3/9) 
Or $1.00/1 Giovanni Rana Refrigerated Sauce – Sunday Insert (3/9) 

Clorox Disinfecting Wipes, 35 ct – $1.99
Clorox Toilet Bowl Cleaner, 24 oz – $1.99

Brawny Paper Towels, 6 Big or 8 Regular Rolls – $6.99

Scotch Brite Scrub Sponges, 6 ct – $4.99

Final Price: $4.62 each, when you buy 2

Use $0.50/1 Fiora Bath Tissue, 12 ct or Paper Towels, 8 ct – Sunday Insert (3/9) 

All Laundry Detergent, Liquid 100 oz – $7.99

Use $2.00/2 All Laundry Detergent – Sunday Insert (3/2)

Mr. Clean Magic Eraser Handy Grip or Refill, 1 – 4 ct – $4.99

Use $1.00/2 Mr. Clean Magic Eraser; Excludes Trial or Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – Sunday Insert (3/2)

Scott Bath Tissue, 12 Rolls – $7.99

Or  $0.75/1 Scott Bath Tissue, 8 ct or Larger – Sunday Insert (3/16)
Final Price: $7.44 each

Or$1.50/1 Suave Professionals Infusion Shampoo or Conditioner; Gold Bottles Only; Excludes Trial or Travel Size; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip – Sunday Insert (3/9) 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.