Albertsons 3/19-3/25 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 3/19-3/25 Matchups

Posted on Wednesday, March 19th, 2014 at 3:50 pm
Pin It


Albertsons Matchup LogoKellogg’s Frosted Mini Wheats Cereal, 14 – 18 oz $2.49
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $0.50/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Little Bites Cereal, 15.2 oz – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle Raisin Cereal – Sunday Insert (2/16)
Or $1.00/2 Kellogg’s Frosted Mini Wheats Touch of Fruit in Middle Raisin Cereals, 15 oz – Sunday Insert (2/16)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereal, 8.7 oz or Larger – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $1.29 each, when you buy 4

Kellogg’s Nutri Grain or Nutri Grain Crunch Bars, 7.4 – 10.4 oz – $2.49
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use two $1.00/2 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars Fruit Crunch Granola Bars or Fruit & Oat Harvest Bars, 5 ct or Larger – Sunday Insert (3/16)
Final Price: $1.49 each, when you buy 4

Hawaiian Punch, 128 oz $2.19
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $1.00/1 Hawaiian Punch Aloha Morning, gal or 6 pk 10 oz bottles – Sunday Insert (3/16)
Final Price: $0.69 each, when you buy 4

Kellogg’s Apple Jacks Cereal, 12.2 oz $2.49
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $0.50/1 Kellogg’s Apple Jacks Cereal, 8.7 oz or Larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or  $0.75/1 Kellogg’s Cereal or Pop-Tarts Toaster Pastries, 8.7 oz or Larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or  $1.00/3 Kellogg’s Apple Jacks,Corn Pops,Froot Loops,Honey Smacks,Frosted Mini-Wheats Little Bites,Kellogg’s Frosted Flakes,or Krave Cereals – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereal, 8.7 oz or Larger – Sunday Insert (3/2)
And use $1.00/2 Kellogg’s Apple Jacks; Excludes Single Serve Packs; May Vary By Account – Checkout 51
Final Price: $1.24 each, when you buy 4 and redeem Checkout 51 offer

Nestle Toll House Morsels, 11.5 12 oz $1.99
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use two $0.50/2 Nestle Toll House Morsels OR Refrigerated Cookie Dough packages – (verybestbaking.com)
Final Price: $1.24 each, when you buy 4

Kellogg’s Raisin Bran Cereal, 18.7 oz $2.49
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use two $1.00/2 Kellogg’s Raisin Bran Cereals, 13.7 oz or Larger – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereal, 8.7 oz or Larger – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $1.49 each, when you buy 4

Tide Laundry Detergent, 46 – 50 oz Liquid or 42 – 57 oz Powder $5.49
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $1.00/1 Tide Plus Collection Detergent; Excludes Trial or Travel Size – (coupons.com)
Or $1.00/1 Tide Ultra Stain Release Detergent; Excludes Trial or Travel Size – (pgeveryday.com)
Or $1.50/2 Tide Detergents or Tide Boost; Excludes Trial or Travel Size and Pods – (pgeveryday.com)
Or $0.50/1 Tide Detergent, Tide Boost, Tide Oxi, Tide Washing Machine Cleaner, Downy, or Bounce; Excludes Trial or Travel Size, Tide Pods, and Downy Single Rinse – Sunday Insert (3/2)
Or $1.00/2 Tide Detergent, Tide Boost, Tide Oxi, Tide Washing Machine Cleaner, Downy, or Bounce; Excludes Trial or Travel Size, Tide Pods, and Downy Single Rinse – Sunday Insert (3/2)
Or $1.00/2 Tide Detergent, Tide Boost, Tide Oxi, Tide Washing Machine Cleaner, Downy, or Bounce; Excludes Trial or Travel Size, Tide Pods, and Downy Single Rinse – Sunday Insert (3/2)
Or $1.00/2 Tide Simply Clean & Fresh, 25 oz or Larger;, Downy Liquid; or Bounce Sheets; Excludes Trial or Travel Size, Pods, & Downy Single Rinse – Sunday Insert (3/2)
Or $2.00/3 Tide Detergent, Tide Boost, Tide Oxi, Tide Washing Machine Cleaner, Downy, or Bounce; Excludes Trial or Travel Size, Tide Pods, and Downy Single Rinse – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $3.99 each, when you buy 4

Essential Everyday Canned Tomatoes, 14.5 – 15 oz $1.29
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use $1.00/3 Essential Everyday Tomatoes Cans, 14.5 oz or Larger – (farmfreshsupermarkets.com)
Final Price: $0.54 each, when you buy 4

Fiora Bath Tissue, 12 Rolls $3.99
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $0.50/1 Fiora Bath Tissue, 12 ct or Paper Towels, 8 ct – Sunday Insert (3/9)
Final Price: $2.99 each, when you buy 4

Hershey’s King Size Candy, 2.1 – 5 oz $1.29
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use $1.00/3 Hershey’s Reese’s Products – Sunday Insert (2/23)
Final Price: $0.54 each, when you buy 4

Hormel Compleats, 7.5 – 10 oz $2.19
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use $1.50/3 Hormel Compleats Microwave Meals – (hormel.com)
Final Price: $1.32 each, when you buy 4

Barilla Pasta, 12 – 16 oz $1.29
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use two $1.00/2 Barilla Blue Box Pasta. Play Match Up Game To Access – (facebook.com)
Final Price: $0.29 each, when you buy 4

Farmer John Sausage Links, 8 oz $1.50
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use two $1.00/2 Farmer John Breakfast Sausage – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $0.50 each, when you buy 4

Fiora Paper Towels, 8 Rolls $3.99
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $0.50/1 Fiora Bath Tissue, 12 ct or Paper Towels, 8 ct – Sunday Insert (3/9)
Final Price: $2.99 each, when you buy 4

Keebler Chips Deluxe Cookies, 11.3 – 12.6 oz $2.19
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $0.75/1 Keebler Cookies or Crackers – (kelloggsfamilyrewards.com)
Final Price: $0.94 each, when you buy 4

Keebler Fudge Shoppe or EL Fudge Cookies, 6.6 – 15 oz $2.19
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $0.75/1 Keebler Cookies or Crackers – (kelloggsfamilyrewards.com)
Final Price: $0.94 each, when you buy 4

Keebler Sandies Cookies, 10 – 11.3 oz $2.19
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use four $0.75/1 Keebler Cookies or Crackers – (kelloggsfamilyrewards.com)
Final Price: $0.94 each, when you buy 4

Kellogg’s Froot Loops Cereal, 12.2 oz  $2.49
Buy 4 Participating Products, Save $2 Instantly; Buy 6, Save $3 Instantly; Buy 8, Save $4 Instantly or Buy 10, Save $5 Instantly (*Mix & Match*)
Use $1.00/3 Kellogg’s Apple Jacks,Corn Pops,Froot Loops,Honey Smacks,Frosted Mini-Wheats Little Bites,Kellogg’s Frosted Flakes,or Krave Cereals – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereal, 8.7 oz or Larger – Sunday Insert (3/2)
And use  $1.00/2 Kellogg’s Froot Loops; Excludes Single Serve Packs; May Vary By Account – Checkout 51
Final Price: $1.49 each, when you buy 4

Asparagus – $0.89/lb.
Use 20% OFF Asparagus, Loose and Unwrapped; Maximum $2 Reward; Excludes Giant Eagle, Price Chopper (Northeast), Big Y, Shurfine, Shursave, Kennie’s, Family Owned Markets, or Stauffers of Kissel Hill Stores – (savingstar.com)
Final Price: $0.71 for 1 lb.

Annie Chun’s Noodle or Soup Bowls, 5.7 – 8.8 oz $2.50
Use $0.50/1 Annie Chun’s Product – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.00

Chicken of the Sea Chunk Light Tuna in Oil or Water, 5 oz. $1.19
Use $0.50/2 Chicken Of The Sea Product – (walmart.com)
Final Price: $0.94 each, when you buy 2

Nabisco Chips Ahoy! Cookies, 9.5 – 13 oz $2.99
Use $1.00/2 Nabisco Chips Ahoy Cookies, 9.5 oz or Larger – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Nabisco Honey Maid Grahams, 7.04 – 14.4 oz $2.99
Use $0.75/2 Nabisco Honey Maid Graham Crackers, Teddy Grahams, or Grahamfuls Filled Crackers, 7.04 oz or Larger – Sunday Insert (2/23)
Or $1.00/2 Nabisco Honey Maid Graham Crackers, Teddy Grahams, or Grahamfuls Filled Crackers, 7.04 oz or Larger – Sunday Insert (2/23)
And use  $1.00/1 Nabisco Honey Maid Grahamfuls, 8 ct or Higher; May Vary By Account – (Checkout 51)
Final Price: $2.12 each, when you buy 2 and after your redeem Checkout 51 offer

Nabisco Newtons, 8.75 – 14 oz $2.99
Use $1.00/2 Nabisco Newton’s Cookies, 9.75 oz or Larger – (facebook.com)
Or $1.00/1 Nabisco Newtons Cookies, 8.75 oz or Larger – Sunday Insert (2/23)
Final Price: $1.99

Essential Everyday Breakfast Sandwiches, 2 ct $2.50
Use $1.00/1 Essential Everyday Frozen Breakfast Sandwich – (farmfreshsupermarkets.com)
Final Price: $1.50

Hot or Lean Pockets, 8 – 9 oz $2.25
Use $1.00/2 Hot Pockets or Lean Pockets Brand Sandwiches, 8 – 9 oz – (facebook.com)
Final Price: $1.75 each, when you buy 2

Jimmy Dean Breakfast Bowls, 7 oz $2.50
Use $1.00/1 Jimmy Dean Delights Sandwich or (2) Jimmy Dean Delights Bowls – Sunday Insert (3/2)
Or $1.50/1 Jimmy Dean Delights Sandwich or (2) Jimmy Dean Delights Bowls – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $1.50

Totino’s Pizza Rolls, 17.4 – 19.8 oz $2.50
Use $1.25/1 Totino’s Rolls Snacks – Sunday Insert (3/16)
Final Price: $1.25

Dannon Activia Yogurt, 4 pk $2.00
Use $1.00/1 Dannon Activia, 4 pk or (4) Single Yogurt Cups, 5.3 oz – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $1.00

Nabisco Toasted Chips, 5.5 – 8.1 oz $2.49
Use $0.50/1 Nabisco Cracker, 5 oz or Larger; Redeemable at Walmart – (coupons.com)
Final Price: $1.99

Nabisco Wheat Thins Popped, 5.5 – 8.1 oz $2.49
Use $0.50/1 Nabisco Cracker, 5 oz or Larger; Redeemable at Walmart – (coupons.com)
Final Price: $1.99

Campbell’s V8 V-Fusion Juice Blends, 46 oz $2.00
Use $1.00/2 V8 V-Fusion Juice Varieties, 46 oz; Limit 1 per household – (campbellskitchen.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Crystal Light Drink Mix, 7 – 10 ct On the Go or Makes 10 – 12 qt $2.50
Use $0.50/1 Crystal Light Powered Tea Drink Mix – Sunday Insert (3/16)
Or $1.00/2 Crystal Light Powered Tea Drink Mix – Sunday Insert (3/16)
Final Price: $1.50

Donut House K-Cup Packs, 12 pk $5.00
Use $1.00/1 Keurig K-Cups – Sunday Insert (3/2)
Or $1.50/1 Keurig K-Cups – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $3.50

Eight O’ Clock K-Cup Packs, 12 pk  $5.00
Use $1.00/1 Keurig K-Cups – Sunday Insert (3/2)
Or $1.50/1 Keurig K-Cups – Sunday Insert (3/2)
Final Price: $3.50

Gevalia Coffee, 12 oz Bag or 12 ct Cups – $6.99
Use $1.50/1 Gevalia Product – Sunday Insert (3/9)
Final Price: $5.49

Starbucks Coffee, 12 oz bag $8.99
Use $2.00/2 Starbucks Coffee, 10 oz or Larger – Sunday Insert (2/9)
Final Price: $7.99 each, when you buy 2

Progresso Light or Heart Healthy Soup, 18.5 – 19 oz. $1.99
Use $0.50/2 Progresso Soup Cans – (progresso.com)
Or $1.00/1 Progresso Soup Can – Sunday Insert (3/16)
Final Price: $0.99

Flipz, 3 oz – $1.00
Use $1.00/1 Flipz; May Vary By Account – (checkout 51)
Final Price: Free after Checkout 51 redemption

Dole Fruit Bowls, 4 pk $2.50
Use $1.00/2 Dole Fruit in Gel, Fruit Crisp or Parfait – $0.50/1 Dole Fruit Bowl In 100% Juice, Fruit In Gel, Fruit Parfait Or Fruit Crisp – (smartsource.com)

Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Jolly Rancher Candy, 10.8 – 14 oz $2.50
Use $1.00/2 Twizzlers or Jolly Ranchers Candy Bites, 10 oz or Larger – Sunday Insert (3/16)
Or $2.00/3 Hershey Candy Bags, 8 oz or Larger; Includes Easter Hershey’s Kisses, Reese’s, Miniatures, Eggs, Cadbury, Jolly Ranchers, or Whoppers – Sunday Insert (2/23)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.