Albertsons 2/27-3/5 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 2/27-3/5 Matchups

Posted on Wednesday, February 27th, 2013 at 10:39 am
Pin It


Gain Laundry Detergent, Liquid, 100 oz or Powder 91-100 oz $9.99
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $2.00/2 Gain Detergent, Fabric Enhancer or Era Detergent, excludes trial/travel size – Sunday Insert (2/17)
Or $1.00/2 Gain Detergent, Fabric Enhancer or Era Detergent, excludes trial/travel size – Sunday Insert (1/13)
Or $0.40/1 Gain Detergent, Fabric Enhancer or Era Detergent, excludes trial/travel size – Sunday Insert (1/13)
Or $0.40/1 Gain Detergent, Fabric Enhancer or Era Detergent, excludes trial/travel size – Sunday Insert (2/17)
Final Price: $8.99 each, when you buy 2

Cascade Dishwashing Detergent, Action Pacs, 16-20 ct or Automatic, 75 oz $4.99
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $1.00/1 Cascade ActionPacs, excludes trial/travel size – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $3.99

Bounty Giant Roll Paper Towels, 8 ct $10.99
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $10.74

Swiffer Refills Dry, 32 ct, Wet 24 ct or Dusters 6-10 ct $7.99
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $1.00/1 Swiffer Dusters, 6 ct, Dry Cloths, 32 ct, Wet Cloths, 24 ct or WetJet Pads, 17 ct – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $6.99

Blue Bunny Cadbury Ice Cream Bars, 8 ct $3.50
Use $0.75/1 – Blue Bunny Novelty Carton – (bluebunny.com)
Final Price: $2.75

Mucinex, Expectorant or Sinus Relief, 20 ct $11.99
Fast-Max Cold Remedy, 6 oz $11.99
Use $2.00/1 – Mucinex Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 Mucinex Product – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $9.99

Aveeno Shampoo or Conditioner, 10.5 oz $5.00
Aveeno Hair Styling Products, 4.2 oz $5.00
Use $1.00/1 – Aveeno Product, Excludes Cleansing Bars, Trial Sizes and 2.5 oz Body Lotion Sizes – (healthyessentials.com)
Or $2.00/2 – Aveeno Products, Excludes Cleansing Bars, Trial Sizes and 2.5 oz Body Lotion – (healthyessentials.com)
Or $1.00/1 Aveeno Product, excludes cleansing bars, trial size and 2.5 oz body lotions – Sunday Insert (2/24)
Or $2.00/2 Aveeno Products, excludes cleansing bars, trial size and 2.5 oz body lotions – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $4.00

Iams Dog Food, 13.3-17.5 lb $19.99
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $1.00/1 Iams Dry Dog Food or Dry Cat Food, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (2/17)
Final Price: $18.99

Mr. Clean All Purpose Cleaners, 40 oz $3.39
Magic Eraser with Cleaner, 2 ct $3.39
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $0.50/1 Mr. Clean Product, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.89

Pampers Superpack Diapers $25.99
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, Excludes Trial/Travel Size – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, Excludes Trial/Travel Size – (pillsbury.com)
Or $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, Excludes Trial/Travel Size – (eatbetteramerica.com)
Or $1.50/1 – Pampers Cruisers Diapers – (coupons.com)
Final Price: $19.49

Pantene Shampoo or Conditioner, 12.6 oz $2.99
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $3.00/2 Pantene Products, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (1/27)
Or Free Pantene Conditioner or Styler, of equal or lesser value up to $4.99, when you buy one Pantene Shampoo, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (2/17)
Final Price: $1.49 each, when you buy 2

Nabisco Snack Crackers, 5.9 oz $2.50
When You Buy 4
Use two $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.13 each, when you buy 4

Nabisco Ritz Crackers, 11.5-15.1 oz $2.50
When You Buy 4
Use two $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.13 each, when you buy 4

Crest Super Premium Toothpaste, 408 oz $3.50
Spend $25.00, Receive $5.00 Coupon
Use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz or larger, excludes Baking Soda and Tartar –Sunday Insert (1/27)
Final Price: $3.00

Buy 2 Gain Laundry Detergent, Liquid, 100 oz or Powder 91-100 oz $9.99
Buy 2 Pantene Shampoo or Conditioner, 12.6 oz $2.99
Buy 2 Gillette Disposable Razors, 2-3 ct $7.99
Use one B1G1 Free Gillette Disposable Razor, excludes trial/ travel size, up to $11.99 –Sunday Insert (2/3)
And use one $2.00/1 Gillette Disposable Razor, excludes trial size – Sunday Insert (2/17)
And use one $3.00/2 Pantene Products, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (1/27)
And use one $2.00/2 Gain Detergent, Fabric Enhancer or Era Detergent, excludes trial/travel size – Sunday Insert (2/17)
Pay $26.95, Receive $5.00 Coupon
Final Price: $3.66 each, when you buy all 6

Nabisco Crackerfuls, 6.25 oz $2.50
When You Buy 4
Use two $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.13 each, when you buy 4

Nabisco Teddy Grahams, 8-10 oz $2.50
When You Buy 4
Use two $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.13 each, when you buy 4

Nabisco Ritz Bits, 9.5 oz $2.50
When You Buy 4
Use two $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.13 each, when you buy 4

Nabisco Oreo Cookies, 11.3-15.5 oz $2.50
When You Buy 4
Use two $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.13 each, when you buy 4

Old Orchard Apple Juice or Apple, Cranberry or Pomegranate Juice Blends, 12 oz $1.67
Use $1.00/4 – Old Orchard Frozen Juice Concentrates – (oldorchard.com)
Final Price: $1.42 each, when you buy 4

Pillsbury Cinnamon Rolls, Grands! or Crescent Rolls, 4-10 oz $1.00
Use $0.50/3 – Pillsbury Grands or Grands Jr. Biscuits – (boxtops4education.com)
Final Price: $0.83 each, when you buy 3

Splenda Brown Sugar Blend or Packets, 16 oz or 80-100 ct $3.99
Use $1.00/1 – Splenda Product – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – Splenda Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 Splenda Product, 80 ct or 3.8 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $2.99

General Mills Honey Nut, Honey Nut Medley, Cocoa Puffs, Lucky Charms or Multi-Grain Cheerios, 9-13.1 oz $2.75
Buy 5, Receive $5.00 Coupon
Use $1.00/1 – Cheerios, Multi Grain Peanut Butter Cereal – (bricks.coupons.com)
Or $0.50/1 – Cheerios, Original Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/2 General Mills Cereal, Chex, Fiber One, Total, Wheaties, Oatmeal Crisp, Honey Nut Clusters, Raisin Nut Bran or Basic 4 – Sunday Insert (1/27)
Or $1.00/3 General Mills Big G Cereals – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/3 General Mills Big G Cereals – Sunday Insert (2/3)
Or $1.00/3 General Mills Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Lucky Charms, Trix, Reese’s Puffs, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch or Dora the Explorer Cereal – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $1.75 or $1.55 each, when you buy 5

Nature Valley Granola Bars or Thins, 6-8.9 oz $2.75
Buy 5, Receive $5.00 Coupon
Use $0.55/2 – Nature Valley Granola Bars, 5ct or Larger or Nature Valley Granola Thins – (coupons.com)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct or larger – Sunday Insert (1/6)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct or larger – Sunday Insert (2/24)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Nature Valley Granola Thins, Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $1.48 each, when you buy 2, or $1.55 each, when you buy 5

Fiber One Bars or Brownies, 4.1-7 oz $2.75
Buy 5, Receive $5.00 Coupon
Use $0.60/1 – Fiber One Protein Chewy Bars – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Fiber One Protein Chewy Bars – (boxtops4education.com)
Or $0.50/1 – Fiber One 90 Calorie Brownies – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/2 – Fiber One Chewy Bars,  90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies, Fiber One Protein Chewy Bars – (pillsbury.com)
Or $1.00/2 – Fiber One Chewy Bars,  90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies, Fiber One Protein Chewy Bars – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/2 – Fiber One Chewy Bars,  90 Calorie Chewy Bars, or Fiber One 90 Calorie Brownies, Fiber One Protein Chewy Bars – (boxtops4education.com)
Or $0.40/1 – Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies or Fiber One Protein Chewy Bars – (coupons.com)
Final Price: $1.15 or $1.35 each, when you buy 5

Buy 1 Fiber One Bars, 4.1-7 oz $2.75
Buy 2 Cheerios, 9-13.1 oz $2.75
Buy 2 Nature Valley Granola Bars or Thins, 6-8.9 oz $2.75
Buy 5, Receive $5.00 Coupon
Use one $0.60/1 – Fiber One Protein Chewy Bars – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Fiber One Protein Chewy Bars – (boxtops4education.com)
And use two $1.00/1 – Cheerios, Multi Grain Peanut Butter Cereal – (bricks.coupons.com)
And use one $0.55/2 – Nature Valley Granola Bars, 5ct or Larger or Nature Valley Granola Thins – (coupons.com)
Pay $10.60, Receive $5.00 Coupon
Final Price:  $1.12 each, when you buy all 5

Coffee-mate Flavored Coffee Creamers, 32 oz $3.50
Use $1.10/2 Coffee-Mate Liquid Creamers, excludes Natural Bliss – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.95 each, when you buy 2

Mountain High Yogurt, 32 oz $3.00
Use $0.50/1 Mountain High Yoghurt, 32 oz – Sunday Insert (1/27)
Or $0.50/1 Mountain High Yoghurt, 32 oz – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $2.50

Totino’s Party Pizza, 9.8-10.9 oz $1.00
Use $1.10/5 – Totino’s Crisp and Crust Party Pizza – (pillsbury.com)
Or $1.10/5 – Totino’s Crisp Crust Party Pizza – (boxtops4education.com)
Or $1.00/5 – Totino’s Crisp and Crust Party Pizza – (coupons.com)
Final Price: $0.78 each, when you buy 5

Ore-Ida French Fries, Tater-Tots or Grillers, 16-32 oz $3.00
Use $1.00/2 – Ore-Ida Products, 19 oz or Larger – (heinzoffers.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Green Giant Valley Fresh Steamers with Sauce, 12 oz $2.00
Use $0.50/1 Green Giant Seasoned Steamers – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $1.50

Lean Cuisine Market Collection, 10-12.5 oz $3.00
Use $1.00/5 Lean Cuisine Varieties – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $2.80 each, when you buy 5

Allegra 24 Hour Allergy Relief, 5 ct $5.99
Use $3.00/1 Allegra Allergy 24 hr, 5 or 15 ct, 12 hr, 12 ct or any Allegra-D Allergy & Congestion Product, excludes 2 ct trial size – Sunday Insert (2/17)
Or $2.00/1 – Allegra, 5, 12, 15ct Allegra Children’s Product or Allegra-D 12hr, 10ct or 24hr, 5ct – (smartsource.com)
Final Price: $2.99

Gaviscon, 12-100 ct $9.59
Use $1.00/1 – Gaviscon Product – (redplum.com)
Or $1.00/1 Gaviscon Antacid Product – Sunday Insert (12/9)
Or $1.00/1 Gaviscon Antacid Product – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $8.59

Campbell’s V8 Splash, 64 oz $2.00
Use $1.00/2 V8 Beverages, 64 oz – Sunday Insert (2/3)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Quaker Quakes, 3.52 oz $1.00
Use $1.00/2- Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Pringles Super Stack, 5.68-5.96 oz $1.50
Use $0.50/1 Pringles Snack Stacks, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (1/6)
Or $0.50/1 Pringles Snack Stacks, excludes trial/travel size – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $1.00

Nabisco Premium Round Saltines, 10 oz $2.49
Use $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger  – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.12 each, when you buy 2

Quaker Chewy Granola or Baked Breakfast, 7.4 oz $1.75
Use $1.00/2- Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $1.25 each, when you buy 2

Quaker Cereal Cap ‘N Crunch, Whole Hearts or Life, 14 oz $2.00
Use $1.00/2 – Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Nature Made Vitamins, 12-500 ct
Buy One Get One Free – Must be same item
Use $3.00/1 – Nature Made Full Strength Minis Product – (coupons.com)
Or $2.25/1 – Nature Made Adult Gummies – (couponnetwork.com)
Or $2.25/1 – Nature Made Vitamelts – (coupons.com)
Or $2.00/1 – Nature Made Full Strength Minis – (naturemade.com)
Or $2.00/1 – Nature Made Fish Oil Product – (coupons.com)
Or $2.00/1 – Nature Made Vitamin D Product – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Fish Oil – (naturemade.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Product – (naturemade.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Vitamelts – (naturemade.com)
Or $1.75/2 – Nature Made Products – (coupons.com)
Or $3.00/1 Nature Made Adult Gummies Product – Sunday Insert (2/24)
Or $3.00/1 Nature Made Full Strength Minis Product – Sunday Insert (2/24)
Or $3.00/1 Nature Made CoQ10 Product – Sunday Insert (2/24)
Or $2.00/1 Nature Made VitaMelts Product – Sunday Insert (1/6)
Or $2.00/1 Nature Made VitaMelts Product – Sunday Insert (1/27)
Or $2.00/1 Nature Made Adult Gummies Product – Sunday Insert (1/6)
Or $2.00/1 Nature Made Full Strength Minis Product – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/1 Nature Made Magnesium Product – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/1 Nature Made Adult Gummies Product – Sunday Insert (1/27)
Or $2.00/2 Nature Made Products – Sunday Insert (1/6)
Or $2.00/2 Nature Made Products  – Sunday Insert (1/27)
Final Price: Varies

Lean Cuisine Culinary Collection, 6-18.87 oz $1.88
Use $1.00/5 Lean Cuisine Varieties – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.68 each, when you buy 5

Lean Cuisine Spa Collection, 9.32-15.5 oz $1.88
Use $1.00/5 Lean Cuisine Varieties – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.68 each, when you buy 5

Lean Cuisine Simple Favorites, 5.25-11.5 oz $1.88
Use $1.00/5 Lean Cuisine Varieties – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.68 each, when you buy 5

Yoplait Go-Gurt, 8 pk $2.00
Use $0.75/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (coupons.com)
Or $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz Yogurt – Sunday Insert (1/6)
Or $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, or Trix Multipack Yogurt – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $1.63 each, when you buy 2

Yoplait Greek Yogurt or Parfait Multipack, 2-4 pk $2.50
Use $0.50/1 Yoplait Greek Yogurt, 4 pk or Greek Yogurt with Granola, 2 pk – Sunday Insert (2/3)
Or $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $2.00

Schick Hydro Silk Women’s, 3 ct $8.99
Schick Hydro 5 Men’s Disposable 3 ct $8.99
Schick Premium, Hydro 5 Blade or Cartridges, 1 ct $8.99
Use $4.00/1 – Schick Hydro Silk Razor, Refill or Disposable, excludes single pack razor – (facebook.com)
Or $4.00/1 Schick Hydro 5 Disposable – Sunday Insert (2/24)
Or $4.00/1 Schick Hydro Silk Disposables Pack – Sunday Insert (2/24)
Or $4.00/1 Schick Hydro Silk Razor or Refill – Sunday Insert (2/24)
Or $4.00/1 Schick Hydro Silk Refill – Sunday Insert (2/24)
Or $4.00/1 Schick Hydro 5 or Hydro Silk Disposables Pack – Sunday Insert (2/10)
Or $5.00/2 Schick Hydro 5 or Hydro Silk Razors or Refills – Sunday Insert (2/10)
Or $2.00/1 Schick Hydro Power Select or Hydro 5 Razor – Sunday Insert (2/24)
Or $2.00/1 Schick Hydro Refill – Sunday Insert (2/24)
Final Price: $4.99

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.