Albertsons 2/26-3/4 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Albertsons 2/26-3/4 Matchups

Posted on Wednesday, February 26th, 2014 at 10:32 am
Pin It


Albertsons Matchup LogoGeneral Mills Cereals, 8.9-12 oz $1.88 each, when you buy 5

Use $0.75/1 – General Mills Multi Grain Cheerios Dark Chocolate Crunch – (coupons.com)

Or $1.00/2 – General Mills Cheerios: Original, Honey Nut, Multi Grain, Multi Grain Peanut Butter, Apple Cinnamon, Frosted, Chocolate, Banana Nut, Cinnamon Burst, Fruity, Yogurt Burst, Dulce de Leche, Honey Nut Medle Crunch or Multi Grain Dark Chocolate Crunch – (coupons.com)

Or $1.00/2 – General Mills Cheerios – Sunday Insert (2/2)

Or $1.00/2 – General Mills Cereal: Chex, Fiber One, Fiber One Protein, Total, Wheaties, Oatmeal Crisp, Raisin Bran or Basic 4 – Sunday Insert (1/26)

Final Price: $1.13 each, when you buy 5

 

Campbell’s SpaghettiOs or Raviolios, 15 oz $0.88

Use $0.50/3 – Campbell’s SpaghettiOs Pastas – (campbellskitchen.com)

Final Price: $0.71 each, when you buy 3

 

Sparkle Paper Towels, 6-8 ct $5.98

Use $1.00/1 – Sparkle Paper Towels, 6 rolls or larger – (sparkletowels.com)

Final Price: $4.98

 

Angel Soft Bath Tissue, 12-24 ct $5.98

Use $0.55/1 – Angel Soft Bath Tissue – (facebook.com)

Or $0.25/1 – Angel Soft Bath Tissue Product – (angelsoft.com)

Or $0.45/1 – Angel Soft Bath Tissue – Sunday Insert (2/2)

Final Price: $5.43

 

Nabisco Chips Ahoy! Wheat Things or Triscuit, 6.5 oz $1.98

Use $0.75/2 – Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/26)

Final Price: $1.61 each, when you buy 2

 

Lean Cuisine Simple Favorites, 5.25 oz $1.98

Use B9G1 FREE – Lean Cuisine Entrees, 5 to 16 oz – (facebook.com)

Or $1.00/5 – Lean Cuisine Varieties – Sunday Insert (1/5)

Final Price: $1.78 each, when you buy 10

 

Nestle, Skinny Cow or Wonka Single Serve Candy $0.48

Use $1.00/1 – Skinny Cow Candy, 4.65-6 oz – Sunday Insert (1/5)

Or B1G1 Free – Skinny Cow Singles Candy, .77-1 oz – Sunday Insert (1/5)

Final Price: Free

 

Michelina’s Frozen Dinners, 4.6 oz $0.88

Use $1.00/5 – Michelina’s Entree or Snacker Product – (michelinas.com)

Final Price: $0.68 each, when you buy 5

Farmland Bacon, 16 oz $4.99

Use $0.55/1 – Farmland Product – (farmlandfoods.com)

Final Price: $4.44

 

Pop-Secret Popcorn, 3 ct $1.98

Use $0.50/2 – Pop Secret Products – Sunday Insert (1/26)

Final Price: $1.73 each, when you buy 2

Wisk Laundry or Power Blasts Detergent, 50 oz $3.98

Use $3.00/2 – Wisk Items – Sunday Insert (1/26)

Or $0.50/1 – Wisk Product – (redplum.com)

Or $1.00/1 – Wisk Item – Sunday Insert (1/26)

Final Price: $2.48 each, when you buy 2

Campbell’s Soup, 10.5 oz $0.88

Use $1.00/5 – Campbell’s Condensed Soups – (campbellskitchen.com)

Or $0.40/2 – Campbell’s Condensed Soups – Sunday Insert (2/9)

Or $0.40/4 – Campbell’s Condensed Chicken Noodle, Tomato or Cream of Mushroom Soups – Sunday Insert (2/9)

Final Price: $0.68 each, when you buy 5

 

Totino’s Pizza Rolls or Party Pizza, 7.5-10 oz $0.98

Use $0.40/2 – Totino’s Roll Snacks – Sunday Insert (1/26)

Final Price: $0.78 each, when you buy 2

 

Kellogg’s Frosted Flakes, Rice Krispies or Krave Chocolate Cereal, 11 oz $3.49

Use $1.00/3 – Kellogg’s Cereals, 8.7 oz or larger – Sunday Insert (2/2)

Final Price: $3.16 each, when you buy 3

 

Beneful Healthy Smile Treats, 7.4 oz $3.50

Use B1G1 Free – Purina Beneful Healthy Smile Dog Snack, 6 oz or larger – Sunday Insert (2/23)

Or $1.10/1 – Purina Dog: Beneful Healthy Smile Dog Snack, 5 oz or larger – (coupons.com)

Or $1.00/1 – Purina Beneful Healthy Smile Dental Dog Snack, 6 oz or larger – Sunday Insert (1/19)

Final Price: $1.75 each, when you buy 2

 

Vlasic Pickles, 16 oz $2.49

Use $1.00/2 – Vlasic Pickles, Peppers or Relish – Sunday Insert (1/19)

Final Price: $1.99 each, when you buy 2

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.