Albertsons 2/13-2/19 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 2/13-2/19 Matchups

Posted on Wednesday, February 13th, 2013 at 2:59 pm
Pin It


Uncle Ben’s Rice Cups or Country Inn, 4.4-6 oz $1.00
Use $1.00/2 Uncle Ben’s Rice Cups – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/3 – Uncle Bens Product – (facebook.com)
Or $1.00/4 Uncle Ben’s Brand Rice Products – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Nabisco Chips Ahoy!, 18.2-19.5 oz $3.00
Use $0.75/2 Nabisco Products, 3.7-25.2 oz – Sunday Insert (1/6)
Or $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.63 each, when you buy 2

Nabisco Oreo Cookies, 19.1-20 oz $3.00
Use $0.75/2 Nabisco Products, 3.7-25.2 oz – Sunday Insert (1/6)
Or $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.63 each, when you buy 2

Nabisco Snack Crackers, 12-16 oz $3.00
Use $0.75/2 Nabisco Products, 3.7-25.2 oz – Sunday Insert (1/6)
Or $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.63 each, when you buy 2

Van de Kamp’s Fish Sticks or Fillets, 19.1-24.6 oz $7.79
Buy One Get One Free
Use two $1.00/1 – Van De Kamp’s Seafood Item – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/2 Van de Kamp’s Products – Sunday Insert (1/20)
Final Price: $2.90 each, when you buy 2

Wisk Laundry Detergent, 32-50 oz $7.59
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Wisk Deep Clean Laundry Detergent, 45 oz or Larger – (facebook.com)
And $1.00/1 Wisk Laundry Detergent, 45 oz or larger – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $2.80 each, when you buy 2

Campbell’s Condensed Soup, 10.5-11.5 oz $1.25
Use $1.00/5 – Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups – (campbellskitchen.com)
Final Price: $1.05 each, when you buy 5

Campbell’s V8 V-Fusion Smoothie, 36 oz or Vegetable & Fruit Juice 46 oz $2.00
Use $0.75/1 V8 100% Vegetable Juice, 5.5 oz or 11.5 oz can 6-pack – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juices, 48 oz or Larger, Including Low Sodium – (familytime.com)
Or $1.00/2 – V8 V-Fusion 100% Juice, 46 oz – (familytime.com)
Or $1.00/2 V8 Beverages, 64 oz – Sunday Insert (2/3)
Or $0.75/2 V8 100% Vegetable Juice, 48 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
Or $0.50/2 V8 V-Fusion Bottle, Cans, 6 pack, Smoothie, 36 oz or Juice, 8 pack – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $1.25

Foster Farms Breaded Chicken, 20-32 oz $6.99
Use $1.00/1 Foster Farms Frozen Cooked Chicken, excluding Breast Nuggets, or Turkey Meatballs – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $5.99

Weight Watchers Chicken Breasts, Tenders or Burgers, 30-32 oz $6.99
Use $1.00/1 – Weight Watchers Chicken Breasts, Tenders or Burgers – (smartsource.com)
Or $0.75/1 – Weight Watchers Products, $5.00 or More – (coupons.com)
Or $2.00/7 – Weight Watchers Products – (eatyourbest.com)
Final Price: $5.99

Frigo String Cheese, 10-12 oz $6.39
Buy One Get One Free
Use two $0.75/1 Frigo Cheese Heads Superstring Cheese or Superstring Swirls Cheese package, 10 oz or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $2.45 each, when you buy 2

Hungry Jack Hashbrowns, 4.2 oz $2.29
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Hungry Jack Premium Hashbrown Potatoes – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $0.65 each, when you buy 2

Pompeian Extra Light, Pure or Extra Virgin Olive Oil, 16 oz $9.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 – Pompeian Oils, 16oz or Larger – (smartsource.com)
And $1.00/1 – Pompeian Olive Oil or OliveExtra Plus – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $4.00 each, when you buy 2

Malt-O-Meal Spooners Cereal, 18 oz $2.99
Buy One Get One Free
Use $1.00/2 – Malt-O-Meal Cereal – (malt-o-meal.com)
Or $1.50/3 – Malt-O-Meal Cereal – (malt-o-meal.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

Chobani Yogurt Cups, 6 oz $1.25
Use $1.00/4 – Chobani Greek Yogurt, 6 oz – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 4

Pillsbury Grands! Cinnamon Rolls, 17.5 oz $4.19
Use $0.50/3 – Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits – (pillsbury.com)
Or $0.50/3 – Pillsbury Grands or Grands Jr. Biscuits – (boxtops4education.com)
Final Price: $3.69 each, when you buy 3

Green Giant Seasoned Steamers, 11.8 oz $2.50
Use $0.50/1 Green Giant Seasoned Steamers – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $2.00

Birds Eye Viola! Meals, 21 oz $4.99
Use $1.00/1 – Bird’s Eye Voila Product – (coupons.smartsource.com)
Or $0.50/1 – Bird’s Eye Voila Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $3.99

Atkins Frozen Breakfast or Entrées, 7-9 oz $3.50
Use $1.00/1 Atkins Frozen Meal – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $2.50

Tony’s Crispy Crust Pizza, 7.04-7.8 oz $1.00
Use $1.00/3 Tony’s Pizzas – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

El Monterey Bagged Snacks, 21-24 oz $4.99
Use $1.00/1 – El Monterey Snacks – (smartsource.com)
Or $0.75/1 El Monterey Snacks Bag – Sunday Insert (11/11)
Or $1.00/1 El Monterey Product – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $3.99

José Olé Taquitos or Snacks, 20-22.5 oz $5.49
Use $1.00/1 – Jose Ole Brand Item, 16 oz or Larger – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $4.49

McCormick Seasoning Mixes, .87-1.5 oz $1.00
Use $0.50/2 McCormick Taco or Mexican Season Mixes – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $0.75 each, when you buy 2

Planters Nut-rition, 8.75-9.75 oz $4.99
Use $1.00/1 Planters Nut-rition Can or Multipack – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $3.99

Quaker Instant Oatmeal, 11.5-15.1 oz $3.00
Use $1.00/2 – Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Barilla Pasta Sauce, 24 oz $1.50
Barilla Lasagna, 9-16 oz $2.50
Use $1.00/2 Barilla Pasta AND Barilla Sauce – Sunday Insert (2/3)
Final Price: $1.50 each, when you buy both

Johnsonville Italian Ground Sausage, 16 oz $2.99
Use $1.00/1 Johnsonville Premium Cooking Sausage – Sunday Insert (2/10)
Or $1.00/2 Johnsonville Sausage – Sunday Insert (1/20)
Final Price: $1.99

Crest Pro-Health Rinse, 33.8 oz $5.00
Use $0.75/1 Crest Rinse, 458 ml or larger – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $4.25

Pup-Peroni, 5.6 oz $3.00
Use $1.00/1 Pup-Peroni Dog Snacks, 5.6 oz or larger – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $2.00

Kleenex Facial Tissues, 75-184 ct $1.49
Use $0.50/3 Kleenex Boxes, 50 ct or larger or (1) Bundle Pack – Sunday Insert (1/13)
Or $0.50/3 Kleenex Boxes, 50 ct or larger or (1) Bundle Pack – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $1.33 each, when you buy 3

Windex Touch-Up, 10 oz $3.49
Use $1.00/1 – Windex Touch-Up Cleaner – (coupons.com)
Or $1.00/1 Windex Touch-Up Cleaner Product – Sunday Insert (2/17)
Final Price: $2.49

Dannon Activia or Danimals Crunchers $2.00
Light & Fit, 4 pk $2.00
Danimals Drinkables, 6 pk $2.00
Use $1.00/1 Dannon Activia Yogurt, 4 pack – Sunday Insert (1/13)
Or $1.00/1 Dannon Light & Fit Greek, 4 pk or (3) Light & Fit Greek Cups, 5.3 oz – Sunday Insert (1/20)
Or $0.50/1 – Dannon Danimals Crunchers, 4pk – (facebook.com)
Final Price: $1.00

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner, 25.4 oz $5.00
Use $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo or Conditioner or Treatment, Excludes Trial Size – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, Excludes Trial Size – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, Excludes Trial Size – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 Garnier Fructis Conditioner or Treatment, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (1/13)
Or $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (2/3)
Or $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, excludes trial/ travel size – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $4.00

Herbal Essences Shampoo or Conditioner, 23.7 oz $5.00
Use $1.00/2 Herbal Essences or Aussie Product, excludes trial/travel size – Sunday Insert (2/3)
Final Price: $4.50 each, when you buy 2

Sensodyne Toothpaste, 4 oz $5.00
Use $1.00/1 Sensodyne Products, 4 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
Or $1.00/1 Sensodyne ProNamel Product, 4 oz or larger – Sunday Insert (1/6)
FInal Price: $4.00

Poise Pads or Pantiliners, 12-48 ct $5.00
Use $1.00/1 Poise Hourglass Shape Pads – Sunday Insert (1/13)
Or $1.00/1 Poise Product – Sunday Insert (1/13)
Final Price: $4.00

Jergens Hand or Body Lotion, 16.8-21 oz $5.00
Use $1.00/1 – Jergen’s Daily Moisture or Daily Moisture Fragrance Free Moisturizer, 10 oz or Larger – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Jergen’s Daily Moisture or Daily Moisture Fragrance Free Moisturizer, 10 oz or Larger – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Jergen’s Daily Moisture or Daily Moisture Fragrance Free Moisturizer, 10 oz or Larger – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/1 Jergen’s Moisturizer, 4 oz or larger – Sunday Insert (1/13)
Or $1.00/1 Jergen’s Moisturizer, 8 oz or larger – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $4.00

Slim-Fast Lo Carb or Ready-To-Drink, 10 oz 4 pk $5.00
Slim-Fast 200 Calorie Bars, 5 pk $5.00
Use $1.00/1 Slim-Fast Bar or Snack Bites – Sunday Insert (1/27)
Or $1.00/1 Slim-Fast Shake Multi-Pack or Shake Mix – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $4.00

Starbucks K-Cups, 10 ct $7.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $3.00/2 – Starbucks Packaged Coffee, 10 oz or Larger or Starbucks K-Cup Packs, 10ct or 16ct – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Starbucks Packaged Coffee, 11 oz or Larger or Starbucks K-Cup Packs – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Starbuck’s Coffee, 11oz or Larger or Starbucks K- Cup Packs – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Starbuck’s Coffee, 11oz or Larger or Starbucks K- Cup Packs – (eatbetteramerica.com)
Or $1.50/1 Starbucks Coffee Bag, 11 oz or larger – Sunday Insert (2/10)
Final Price: $6.49 each, when you buy 2

Bounty Big Roll Paper Towels, 2 ct $3.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $3.24

Charmin Ultra Double Roll Tissue, 6 ct $3.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.25/1 Charmin Product – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $3.49

Buy 2 Mrs. Butterworth’s Syrup, 24 oz $2.49
Buy 3 Better Oats Oatmeal, 5 ct $1.25
Buy 2 Quaker Cereal Oatmeal Squares, 14.5 oz $2.99
Buy 3 Cascade Ice Sparkling Water, 17.2 oz $1.00
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use two $0.55/1 Mrs. Butterworth’s Syrup – Sunday Insert (1/6)
And use one $1.00/3 – Better Oats Oatmeal – (facebook.com)
And use one $1.00/2 – Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $0.96 each, when you buy all 10

Aveeno Hair Care, 5-10-5 oz $5.00
Use $1.00/1 – Aveeno Product, Excludes Cleansing Bars, Trial Sizes and 2.5 oz Body Lotion Sizes – (healthyessentials.com)
Or $2.00/2 – Aveeno Products, Excludes Cleansing Bars, Trial Sizes and 2.5 oz Body Lotion – (healthyessentials.com)
Final Price: $4.00

Tampax Tampons, 20-120 ct $5.00
Use $1.00/1 Tampax Pearl or Radiant, 16 ct or larger – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $4.00

Pampers Giant Pack Diapers, 104-156 ct $34.99
Use $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, Excludes Trial/Travel Size – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, Excludes Trial/Travel Size – (pillsbury.com)
Or $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers, Excludes Trial/Travel Size – (eatbetteramerica.com)
Or $1.50/1 – Pampers Cruisers Diapers – (coupons.com)
Or $1.00/2 Pampers Diapers Bags or (1) Box Diapers or Pants – Sunday Insert (1/27)
Final Price: $33.49

Orville Redenbacher’s Popcorn, 5 oz $1.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.50/1 Orville Redenbacher’s Gourmet Popcorn Bag, 5 oz – Sunday Insert (1/20)
Final Price: $0.99

Quaker Quick or Old Fashioned Oats, 42 oz $3.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2- Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

Quaker Cereal Oatmeal Squares, 14.5 oz $2.99
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/2 – Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Better Oats Instant Oatmeal, 5 ct $1.25
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $1.00/3 – Better Oats Oatmeal – (facebook.com)
Final Price: $0.92 each, when you buy 3

Mrs. Butterworth’s Syrup, 24 oz $2.49
Buy 10, Save $5.00 Instantly
Use $0.55/1 Mrs. Butterworth’s Syrup – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $1.94

Fresh Step Scoopable Cat Litter, 14 lbs $6.99
Buy 1, Receive Free Meow Mix Cat Food, up to $4.99 value
Use $1.00/1 – Meow Mix Dry Cat Food, 3lb or Larger – (meowmixcoupon.com)
Or $1.00/1 – Meow Mix Dry Cat Food, 3lbs or Larger – (facebook.com)
Or $0.75/1 Meow Mix Dry Cat Food, 3 lb or larger – Sunday Insert (1/6)
Final Price: $5.99 plus free Meow Mix Cat Food

Kellogg’s Frosted Flakes, 10.5 oz $1.99
Use $1.00/3 – Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Frosted Mini-Wheats, Crunchy Nut, Frosted Flakes or Krave Cereal, 8.7 oz or larger – (coupons.com)
Final Price: $1.66 each, when you buy 3

Kellogg’s Corn Pops, Apple Jacks or Fruit Loops, 8.7-9.2 oz $1.99
Use $1.00/3 – Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Frosted Mini-Wheats, Crunchy Nut, Frosted Flakes or Krave Cereal, 8.7 oz or larger – (coupons.com)
Or $1.00/3 – Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops and/or Froot Loops Cereals, 8.7 oz or Larger – (smartsource.com)
Final Price: $1.66 each, when you buy 3

Red Baron Pizza, 15.77-22.1 oz $3.00
Use $1.00/2 Red Baron Multi-Serve Pizzas, 12 oz or larger – Sunday Insert (1/20)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.