Albertsons 2/12-2/18 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Albertsons 2/12-2/18 Matchups

Posted on Wednesday, February 12th, 2014 at 10:07 am
Pin It


Albertsons Matchup LogoArm & Hammer Detergent, 50 oz $2.99
With In-Ad Coupon, Limit 2
Use $1.50/2 – Arm & Hammer Liquid Laundry Detergents – Sunday Insert (2/9)
Or $1.00/3 – Arm & Hammer Laundry Products – (armandhammer.com)
Or $1.00/2 – Arm & Hammer Power Paks Single Use Laundry Detergents – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $2.24 each, when you buy 2

Nabisco Fig Newtons, 12-14 oz $3.50
Use $0.75/2 – Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $3.13 each, when you buy 2

Jolly Time Popcorn, 6 ct $3.50
Use $0.75/2 – Jolly Time Microwave Popcorn – Sunday Insert (1/5)
Or $0.35/1 – Jolly Time Pop Corn, poly bag or jar of kernels – (jollytime.com)
Final Price: $3.13 each, when you buy 2

Scott Bath Tissue, 12 ct $6.99
With In-Ad Coupon
Use $1.00/1 – Scott Extra Soft Bath Tissue Rolls, 9 ct or larger – Sunday Insert (1/12)
Or $1.00/1 – Scott Naturals Bath Tissue Rolls, 12 ct or larger – Sunday Insert (2/9)
Or $0.55/1 – Scott Bath Tissue, 8 Rolls or larger – (pickupthevalues.com)
Final Price: $5.99

Country Crock Spread, 45 oz $2.49
With In-Ad Coupon, Limit 2
Use $0.40/1 – Country Crock Spread – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $2.09

Scott Mega Paper Towels, 6 ct $4.99
With In-Ad Coupon, Limit 2
Use $1.00/1 – Scott Towel Rolls, 6 ct or larger – Sunday Insert (1/12)
Or $0.55/1 – Scott Paper Towels, 6 Rolls or larger – (pickupthevalues.com)
Final Price: $3.99

Nabisco Ritz Crackers, 9.5 oz $2.49
With In-Ad Coupon, Limit 4
Use $0.75/2 – Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $2.12 each, when you buy 2

Red Baron Pizza, 20 oz $2.99
With In-Ad Coupon, Limit 4
Use $1.00/2 – Red Baron Pizza Products, 14.76 oz or larger – Sunday Insert (1/19)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Keebler Chips Deluxe Cookies, 13 oz $2.49
With In-Ad Coupon, Limit 2
Use $1.00/2 – Keebler Crackers or Sunshine Cheez-it Baked Snack Crackers, 8-16 oz – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.99 each, when you buy 2

V8 Splash, 64 oz $1.79
With In-Ad Coupon, Limit 2
Use $1.00/2 – V8 Splash, 64 oz or larger – Sunday Insert (1/12)
Final Price: $1.29 each, when you buy 2

Cheerios, MultiGrain Cheerios, Kix, Lucky Charms, Trix, Golden Grahams or Total, 8-12 oz $1.49
When You Buy 4 and a Gallon of Milk
Use B1G1 FREE – General Mills Cheerios Cereal – (cheerios.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cheerios – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $0.75 each, when you buy 4 plus cost of milk

C&H Sugar, 4 lb $1.99
Use $1.50/1 – C&H Light Bag, 2 lb – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $0.49

Clorox Bleach, 55 oz $1.29
Use $0.50/1 – Clorox Bleach, 55 oz or larger – (clorox.com)
Final Price: $0.79

Ragu Pasta Sauce, 16 ox $0.99
Use $0.50/1 – Ragu Pasta Sauce – Sunday Insert (1/26)
Or $0.50/1 – Ragu Products – Sunday Insert (1/26)
Or $0.75/2 – Ragu Products – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $0.49

Birds Eye Steamfresh Frozen Vegetables, 10-12 oz $2.00
Use $1.00/2 – Birds Eye Steamfresh Products – (birdseye.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Smart Ones Frozen Vegetables, 4.9 oz $3.50
Use $4.00/10 – Weight Watchers Smart Ones Frozen Products – (mysavings.com)
Final Price: $3.10 each, when you buy 10

Pillsbury Grands Biscuits, 16 oz $1.20
Use $1.00/3 – Pillsbury Grands! or Grands! Jr. Biscuits – (bettycrocker.com)
Or $0.30/2 – Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits – Sunday Insert (12/15)
Final Price: $0.87 each, when you buy 3

Essential Everyday String Cheese, 10 oz $4.49
Use $0.75/1 – Essential Everyday Product – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $3.74

Birds Eye Frozen Vegetables, 10-12 oz $0.88
With In-Ad Coupon, Limit 6
Use $1.00/2 – Birds Eye Steamfresh Products – (birdseye.com)
Final Price: $0.38 each, when you buy 2

Duncan Hines Cake or Brownie Mixes, 18 oz $0.99
With In-Ad Coupon, Limit 4
Use $0.50/1 – Duncan Hines Decadent Cake Mix – (smartsource.com)
Final Price: $0.49
Essential Everyday Window Cleaner, 32 oz $2.50
Use $0.75/1 – Essential Everyday Product – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.75

Kellogg’s Corn Pops, Apple Jacks, Froot Loops, Raisin Bran or Frosted Mini Wheats $2.69
With In-Ad Coupon, Limit 5
Use $0.50/1 – Kellogg’s Froot Loops, 8.7 oz or larger, any flavor – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Raisin Bran, 13.7 oz or larger, any flavor – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/3 – Kellogg’s Cereal, 8.7 oz or larger, any flavor – (kelloggsfamilyrewards.com)
Or $1.00/3 – Kellogg’s Cereals, 8.7 oz or larger – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $2.19

Essential Everyday Pepperoni, 6-18 oz $2.99
Use $0.75/1 – Essential Everyday Product – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $2.24

Essential Everyday Roll Sausage, 16 oz $3.99
Use $0.75/1 – Essential Everyday Product – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $3.24

Viva Paper Towels, 6 ct $6.99
Use $1.00/1 – Viva Paper Towels, 6 ct or larger – Sunday Insert (1/12)
Or $0.50/1 – Viva Paper Towels, 2 Rolls or larger (pickupthevalues.com)
Final Price: $5.99

Cottonelle Bath Tissue, 12 ct $6.99
Use $0.50/2 – Cottonelle Toilet Paper, 4 pk OR (1) 9 pk or larger – Sunday Insert (1/12)
Final Price: $6.49

Nature Valley Granola Bars or Thins, 6 oz $3.00
Use $0.50/1 – Nature Valley Products – Sunday Insert (1/5)
Or $0.50/1 – Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Granola Thins, Soft-Baked Oatmeal Squares or Breakfast Biscuits – Sunday Insert (1/26)
Or $1.00/2 – Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Larger, Granola Thins, Soft Baked Oatmeal Squares or Breakfast Biscuits – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $2.50

Fiber One Bars or Brownies, 4.1 oz $3.00
Use $0.50/1 – Fiber One Chewy or Protein Chewy Bars, 90 Calorie Products or Meal Bar – Sunday Insert (1/5)
Or $0.50/1 – Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products, Protein Chewy Bars or Meal Bar – Sunday Insert (2/2)
Final Price: $2.50

Betty Crocker, Mott’s or Ocean Spray Fruit Snacks, 4.5 oz $3.00
Use $0.50/2 – Betty Crocker Fruit by the Foot, Fruit Gushers, Fruit Roll-Ups, Ocean Spray Fruit Snacks, Mott’s Fruit Snacks, Sunkist Fruit Snacks or Fiber one Fruit Snacks – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Snacks – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $2.75 each, when you buy 2

Essential Everyday Aluminum Foil, 37 ft $2.50
Use $0.75/1 – Essential Everyday Product – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.75

Knorr Rice or Pasta Sides, 3.8 oz $1.39
Use $0.50/2 – Knorr Rice and Pasta Sides – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $1.14 each, when you buy 2

Essential Everyday Tall Kitchen Bags, 20 ct $3.00
Use $0.75/1 – Essential Everyday Product – Sunday Insert (1/26)
Final Price: $2.25

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.