Albertsons 1/4-1/10 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 1/4-1/10 Matchups

Posted on Wednesday, January 4th, 2012 at 10:38 am
Pin It


Albertsons Beef Roast $2.99/lb

Navel Oranges $0.99/lb

3 Day Super Coupon Sale

  • Valid January 6-8

Kraft Macaroni & Cheese $0.69
With in ad coupon, Limit 4

Tostitos Salsa, Artisan or Tortilla Chips $2.00
With in ad coupon, Limit 4
Use $0.55/1 Tostitos Dip 14.75 oz or larger WYB Tortilla Chips 9 oz or larger from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $1.73 each when you buy 2

Lean Cuisine Casual Cuisine, Simple Favorites, Spa, Comfort, Cafe Cuisine or Culinary Collection $1.88
With in ad coupon, Limit 10

7 Day Coupon Sale

  • Valid 1/4-1/10

Kraft Salad Dressing $1.50
With in ad coupon, Limit 4

Oscar Mayer Bologna, Cotto Salami or Hot Dogs $2.00
With in ad coupon, Limit 4

Frito Lay Variety Pack, 20 ct $4.99
With in ad coupon, Limit 2

Kraft Mayo or Miracle Whip $2.49
With in ad coupon, Limit 4

Hillshire Farms Deli Selects Ultra Thins $2.99
With in ad coupon, Limit 4

Snack Mania

  • Save $3.00 Instantly when you buy 4
  • Price Includes $3.00 Savings

Nabisco Crackers $2.24
Use $1.00/2 – Nabisco Crackers – (facebook.com)
Final Price:  $1.74 each when you buy 2

Planters Peanuts, 14-16 oz $2.24

Planters Nutrition Bars $2.24
Use $1.00/1 – Planters NUT-rition Product, 8.75-9.75oz – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $1.24

Nabisco 100 Calorie Packs $2.24

SnackWell’s or SnackWell’s Bars $2.24
Use $1.00/1 – Snackwells Cookies, Pretzels, Popcorn or Nabisco 100 Calorie Packs – (facebook.com)
Final Price:  1.24

Nabisco Munch Packs $4.24

Instant Savings Spotlight

  • Save $5.00 Instantly when you buy 10
  • Price Includes $5.00 Savings

General Mills Cereal, Dulce de Leche Cheerios, Frosted Toast Crunch or Multi Grain Peanut Butter Cheerios $1.99
Use $1.00/1 – Cheerios, Mulitgrain – (pillsbury.com)
Or $0.75/1 – Cheerios, Dulce de Leche Cheerios Cereal – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Cheerios, Multigrain Peanut Butter Cereal – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Cheerios, Multigrain – (bricks.coupons.com)
Or $0.75/1 – Frosted Toast Crunch Cereal – (coupons.com) use zip 77477
Final Price:  $0.99

Betty Crocker Fruit Snacks $1.99
Use $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups – (smartsource.com)
Or $0.50/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups – (couponnetwork.com)
Final Price:  $1.49 each when you buy 2

Ocean Spray Fruit Snacks $1.99

Betty Crocker Hamburger, Chicken or Tuna Helper $0.99
Use $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals from 11/13 Sunday insert
Or $0.80/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (coupons.com)
Final Price:   $0.74 each when you buy 3

Progresso Light, Reduced Sodium or High Fiber Soup $1.29
Use $1.00/4 – Progresso Soups – (progressosoups.com)
Or $1.00/4 Progresso Soups any flavor from 11/13  Sunday insert
Or $1.00/4 Progresso Soup from 12/11 Sunday insert
Or $1.00/4 – Progresso Soup – (smartsource.com)
Final Price:  $1.04 each when you buy 4

Betty Crocker Flavored Mashed Potatoes $0.49
Use $0.40/1 – Betty Crocker Pouch Potatoes – (bettycrocker.com)
Final Price:  $0.09

Betty Crocker Fun-da-Middles Cakes $1.99
Use $0.75/1 Betty Crocker Fun-da-Middles Cupcake Mix from  11/13 Sunday insert
Final Price:  $1.24

Betty Crocker Premium Brownie or Bar Mix $1.99
Use $0.85/2 – Betty Crocker Supreme Brownie OR Dessert Bar Mixes – (boxtops4education.com)
Or $0.75/2 – Betty Crocker Supreme Brownie/Dessert Bar Mix – (couponnetwork.com)
Final Price: $1.57

Green Giant Canned Vegetables $0.75
Use $0.50/2 Green Giant Canned Corn, Peas or Green Beans, excludes buffet and specialty from 11/13  Sunday insert
Final Price:  $0.50

Pillsbury Grands Biscuits $0.99
Use $0.40/2 – Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits – (pillsbury.com)
Or $0.40/2 – Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits – (boxtops4education.com)
Or $0.30/2 – Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits – (couponnetwork.com)
Or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits, any size or variety from 11/13 Sunday insert
Final Price:   $0.79 each when you buy 2

Totino’s Party Pizza $0.99
Use $1.00/4 – Totino’s Crisp Crust Party Pizza – (couponnetwork.com)
Or $1.00/5 – Totino’s Crisp Crust Party Pizza – (smartsource.com)
Final Price:  $0.75 each when you buy 4

Totino’s Pizza Rolls $0.99
Use $1.00/2 – Totino’s Pizza Rolls – (bricks.coupons.com)
Or $0.60/3 – Totino’s Pizza Rolls – (smarsource.com)
Or $0.40/2 – Totino’s Pizza Rolls – (couponnetwork.com)
Final Price:  $0.49 each when you buy 2

Yoplait Multipack $1.49
Use $0.75/1 – Yoplait Light Yogurt with Granola – (smartsource.com)
Or $0.50/1 – YoCrunch 100 Calorie Pack/Fruit Parfait Multipack – (couponnetwork.com)
Or $0.75/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (coupons.com)
Or $1.00/2 – YoCrunch Cookie & Candy Multipacks – (facebook.com)
Or $1.00/2 – YoCrunch Fruit Multipacks – (facebook.com)
Or $0.75/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (smartsource.com)
Final Price: $0.74

Betty Crocker Warm Delights $1.49

Yoplait Gogurt, Kid Trix or Delights $1.99
Use $0.75/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (smartsource.com)
Or $0.75/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (coupons.com)
Final Price:  $1.62

Chex Mix or Bugles $1.99
Use $0.50/2 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5oz or Larger – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snacks – (smarsource.com)
Or $0.50/2 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snacks – (couponnetwork.com)
Final Price:  $1.49 each when you buy 2

Betty Crocker Muffin Mix or Supreme Bar $1.99
Use $1.10/2 – Betty Crocker Box Muffin Mix or Fiber One Box Muffin Mix – (boxtops4education.com)
Or $0.85/2 – Betty Crocker Supreme Brownie OR Dessert Bar Mixes – (boxtops4education.com)
Or$0.75/2 – Betty Crocker Supreme Brownie/Dessert Bar Mix – (couponnetwork.com)
Or $1.00/2 – Betty Crocker Box Muffin Mix or Fiber One Box Muffin Mix – (couponnetwork.com)
Final Price:  $1.39 each when you buy 2

Old El Paso Dinner Kits or Tortilla Stuffers $1.99
Use $0.60/3 – Old El Paso Product, Excludes Refrigerated, Frozen or Soups – (bettycrocker.com)
Final Price:  $1.79 each when you buy 3

Nature Valley Granola Bars, Granola Thins or Protein Bars $2.49

Pillsbury Breakfast Sandwiches, Scrambles or Toaster Strudel $2.49
Use $1.00/2 – Pillsbury Toaster Strudel Pastries – (pillsbury.com)
Final Price:  $1.99

Yoplait Frozen Smoothies $2.49

Baby Promotion

  • Receive $10.00 Catalina Off Your Next Baby Purchase When You Spend $30.00

Huggies Jumbo Pack Diapers, Pull-Ups or GoodNites $10.49
Use $2.00/1 – Huggies Little Movers Slip On Diapers – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $8.49

Huggies Big Pack Diapers, 50-96 ct $19.99
$2.00/1 – Huggies Little Movers Slip On Diapers – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $17.99

Earth’s Best 2nd Jars $0.79
Use $1.00/7 – Earth’s Best Organic Baby Food – (earthsbestcom)
Final Price:  $0.65

Beech-Nut Steamies or Fruities $2.49
Or $1.00/1 – Beechnut Steamies Mini-Meals or Let’s Grow Twin Pack – (smartsource.com)
Final Price:  $1.49

Beech-Nut Stage 2.5 Foods $0.65
Use $1.10/4 – Beechnut Stage 2 1/2 Baby Food Products – (couponnetwork.com)
Or $1.85/15 – Beechnut Stage 2 1/2 Baby Food Products – (couponnetwork.com)
Or $2.00/16 – Beechnut Jars – (smartsource.com)
Or $2.00/20 – Beechnut Jars – (smartsource.com)
Final Price: $0.38 each

Other Coupon Deals

Old Orchard Frozen Cranberry, Pomegranate or Apple Juice, 12 oz $1.25
Use $1.00/4 – Old Orchard Juice Concentrate – (oldorchardjuice.com)
Final Price:  $1.00 each when you buy 4

Yoplait Greek Yogurt Cups $1.00
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $0.75 each when you buy 2

Jimmy Dean Fresh Breakfast, Fully Cooked or Roll Sausage $3.50
Use $0.75/1 – Jimmy Dean Fully Cooked Product – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $2.75

Green Giant Valley Fresh Steamers without Sauce, 12 oz $2.00
Use $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers Frozen Vegetables, 11 oz or 12 oz only from 11/13 Sunday insert
Or $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers Frozen Vegetables from 12/11 Sunday insert
Final Price:  $1.75 each when you buy 2

Silk Soy, Almond or Coconut Milk, 64 oz $3.00
Use $1.25/1 – Silk, Half Gallon – (facebook.com)
Or $0.75/1 – Silk, Half Gallon or 4pk Single Serves – (switchtosilk.com)
Or $0.55/1 – Silk, Half Gallon, Quart, or 4pk Single Serves – (bricks.coupons.com)
Or $0.75/1 – Silk Pure Coconut Coconutmilk – (smartsource.com)
Final Price:   $1.75

Campbell’s Canned Pasta $1.00
Use $0.40/2 Campbell’s Spaghettios from 12/4 Sunday insert
Final Price:  $0.80 each when you buy 2

Coffee-Mate Coffee Creamer, 35.3 oz $4.99
Use $0.55/1 Nestle Coffee-Mate Powder Creamer from 10/30 Sunday insert
Final Price:  $4.44

Ro-Tel Tomato Sauce $0.50
Use $0.20/1 – Ro-Tel Zesty Tomato and Green Chili Sauce – (readyseteat.com)
Final Price:  $0.30

Pringles Super Stack $1.50
Use $1.00/4 Pringles Super Stack Cans, 180g or larger limit 4 like coupons in same shopping trip from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $1.25 each when you buy 4

Aleve Pain Reliever, 100 ct $8.99
Use $2.00/1 – Aleve, 40ct or Larger – (coupons.com)
Or $1.00/1 Aleve Product, 20 ct or larger excludes Aleve-D products from 10/23 Sunday insert
Or $2.00/1 – Aleve, 80 ct or larger – (pillsbury.com)
Or $2.00/1 Aleve, 40 ct from 12/4 Sunday insert
Or $2.00/1 – Aleve Product – (aleve.com)
Final Price:   $6.99

Poise Convenience Packs, 16-72 ct $11.99
Use $2.50/1 Poise Hourglass Shape Pads from 12/11 Sunday insert
Or $1.00/1 Poise Products from 12/11 Sunday insert
Final Price:   $9.49

Halls Cough Drops, 30 ct $1.50
Use $1.00/2 – Halls Cough Drops, 20ct to 30ct – (smartsource.com)
Final Price:  $1.00 each when you buy 2

Zegerid OTC, 14 ct $12.49
Use $3.00/1 – Zegerid OTC – (zegeridotc.com)
Final Price:  $9.49

Mucinex Maximum Strength DM $13.99
Use $1.00/1 – Mucinex Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 Mucinex Adult or Children’s Product from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/1 Mucinex Adult or Children’s Product from 12/11 Sunday insert
Final Price:  $12.99

AquaFresh Toothpaste $2.49
Use $1.00/1 Aquafresh Extreme Clean Pure Breath Action Toothpaste or any Iso-Active Toothpaste from 1/1 Sunday insert
Or $0.75/1 Aquafresh Premium Toothpaste, Advances, Extreme Clean, White & Shine or Sensitive 5.6 oz or larger from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/1 – Aquafresh Advanced 2X Enamel Strengthening Action – (aquafresh.com)
Or $1.00/1 – Aquafresh Advanced 2X Whitening – (aquafresh.com)
Or $1.00/1 – Aquafresh Extreme Clean – (aquafresh.com)
Or $0.50/1 – Aquafresh Extreme Clean, Trial Size – (aquafresh.com)
Or $1.00/1 – Aquafresh Iso-Active Whitening Strong – (aquafresh.com)
Or $0.75/1 – Aquafresh Premium Toothpaste, Advanced, Extreme Clean, White & Shine, or Sensitive, 5.6oz – (redplum.com)
Final Price:  $1.49

Old Spice Deodorant $2.79
Use $1.00/2 Old Spice Products, 1.7 oz or larger limit 4 like coupons in same shopping trip from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $2.29

Kibbles ‘n Bits Dog Food, 16-17.6 $12.99
Use $1.00/1 Kibbles ‘n Bits Brand Dry Dog Food from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $11.99

Milo’s Kitchen Dog Treats $8.99
Use $1.00/1 Milo’s Kitchen Dog Treats from 11/6 Sunday insert
Final Price:  $7.99

Wisk Laundry Detergent $8.99
Use $1.00/1 – Wisk Laundry Detergent, 45oz or Larger – (facebook.com)
Final Price:  $7.99

Brawny Giant Roll Paper Towels, 8 ct $9.99
Use $1.00/1 – Brawny Paper Towels – (facebook.com)
Final Price:  $8.99

Palmolive Dish Detergent $2.50
Use $0.50/1  Palmolive Ultra Dish Detergent from 1/1 Sunday insert
Final Price:  $2.00

Mom’s Best Naturals $2.00
Use $1.00/2 – Mom’s Best Naturals Product – (momsbestnaturals.com)
Final Price:  $1.50 each when you buy 2

Emerald Breakfast on the Go, 7.5 oz $2.50
Use $1.00/1 – Emerald Breakfast on the Go Product, 7.5oz or larger – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – Emerald Breakfast on the Go Product, 7.5 oz or larger – (emeraldbreakfastonthego.com)
Final Price:  $1.50

One-A-Day Vitamins, 50-160 ct $7.49
Use $1.00/1 One-A-Day Vitamins in ad manufacturer coupon
Or $1.00/1 – One A Day Multivitamin Product – (coupons.com)
Final Price:  $6.49

Flinstones Vitamins or Complete Vitamins, 60 ct $6.99
Use $1.00/1 Flinstones Vitamins in ad manufacturer coupon
Or $1.00/1 – Flintstones Multivitamin – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Flintstones Multivitamin Product – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $5.99

Citracal Calcium, 60 ct $6.99
Use $1.00/1 Citracal Calcium in ad manufacturer coupon
Or $1.00/1 Citracal Product from 10/23 Sunday insert
Final Price:  $5.99

Slim-Fast Ready to Drink or Meal Bars $4.99
Use $1.50/1 – Slim-Fast Shake, Multipack – (facebook.com)
Or $0.95/1 – Slim-Fast Ready to Drink Shake Multipack – (couponnetwork.com)
Or $1.60/2 – Slim-Fast Ready to Drink Multi-Packs – (couponnetwork.com)
Or $2.00/3 – Slim-Fast Ready to Drink Multi-Packs – (couponnetwork.com)
Or $1.50/1 – Slim-Fast Shake, Multipack – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – Slim-Fast Shake, Multipack – (bricks.coupons.com)
Final Price:   $3.49

Gorton’s Grilled Fillets or Species $3.99
Use $1.00/2 – Gorton’s Item – (gortons.com)
Final Price:  $3.49

Gorton’s Value Pack or Large Seafood $5.99
Use $1.00/2 – Gorton’s Item – (gortons.com)
Final Price:  $5.49

Nestle Toll House Cookie Dough $2.99
Use $1.25/2 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – (verybestbaking.com)
Final Price:  $2.36

Land O’ Frost Premium Lunch Meat $4.99
Use $1.00/1 – Land O Frost Premium – (landomoms.com)
Final Price:  $3.99

Land O’ Frost Wrap Kits $6.99
Use $1.00/1 – Land O Frost Wrap Kits – (landomoms.com)
Final Price:  $5.99

Musselman’s Apple Sauce, 6 pk $2.50
Use $0.75/2 – Musselman’s Applesauce, 48oz – (musselmans.com)
Final Price:  $2.13

Dreamfields Pasta $2.50
Use $1.00/1 – Dreamfields Pasta – (trydreamfieldsfoods.com)
Use $1.00/1 – Dreamfields Pasta – (dreamfieldsfoods.com)
Final Price:  $1.50

Ziploc Sandwich or Snack Bags $2.99
Use $1.00/2 Ziploc Bags from 12/4 Sunday insert
Final Price:  $2.49 each when you buy 2

Lysol Cleaners or Wipes $2.50
Use $1.00/2 Lysol Disinfecting Wipes from 1/1 Sunday insert
Or $0.50/2 – Lysol Disinfecting or Dual Action Wipes – (lysol.com)
Or $0.50/2 – Lysol Toilet Bowl Cleaners or No Mess Automatic Toilet Bowl Cleaners – (lysol.com)
Or $1.00/2 Lysol Cleaners from 1/1 Sunday insert
Or $1.00/2 Lysol Toilet Bowl Cleaners or No Mess Automatic Toilet Bowl Cleaners from 1/1 Sunday insert
Final Price:   $2.00

Stayfree Feminine Care $2.50
Use $1.00/1 – Stayfree Product – (stayfree.com)
Final Price:  $1.50

Listerine Mouthwash or Smart Rinse $4.49
Use $1.00/1 – Listerine Smart Rinse or Listerine Agent Cool Blue, 500ml or Larger or Reach Kids Toothbrush Product – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $3.49

Visine Eye Drops $3.89
Use $3.00/1 – Visine Product with HyrdoBlend Moisturizes – (visine.com)
Or $2.00/1 – Visine A – (visine.com) (if this variety is included)
Final Price: $0.89

Johnson & Johnson Baby Care $2.99
Use $1.00/1 – Johnson’s Baby Lotion, Cream, or Oil – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – Johnson’s Baby Oil Product – (facebook.com)
Or $2.00/2 – Johnson & Johnson’s Bedtime Bath, Johnson’s Bedtime Bubble Bath and Wash or Lotion – (facebook.com)
Final Price:  $1.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.