Albertsons 12/21-12/27 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 12/21-12/27 Matchups

Posted on Wednesday, December 21st, 2011 at 9:40 am
Pin It


Albertsons Spiral Sliced Ham $1.99/lb
Limit 2

Fresh Navel Oranges $0.99/lb

Fresh Pineapple $3.99

Farm Stand Russet Potatoes, 10 lb $1.99

7-UP, A&W or Sunkist Soft Drinks, 2 lt $0.88
With in ad coupon

Marie Callender’s Fruit or Cream Pies, 28-46 oz $4.99
With in ad coupon, Limit 4
Use $1.00/1 Marie Callender’s Dessert Pie from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $3.99

C&H Granulated Sugar, 4 lb $2.49
With in ad coupon, Limit 2
Use $0.50/1 – C&H Granulated Sugar, 4lb or 5lb – (redplum.com)
Final Price:  $1.99

Franz 100% Wheat or Whole Grain White Bread $1.69
With in ad coupon, Limit 3

Instant Savings Spotlight

  • Save $5.00 Instantly When You Buy 10 Participating Items

Nabisco Snack Crackers, 5.5-10 oz $1.99
Use B2G1 FREE – Nabisco Crackers, 9oz-16oz, Up To $2.50 – (coupons.com) (use zip 77477)
Or B2G1 FREE – Nabisco Crackers, 9oz-16oz, Up To $2.50 – (bricks.coupons.com)
And $1.00/2 – Nabisco Crackers – (facebook.com)

Buy 9 Nabisco Crackers $1.99
And 1 Kraft Jet-Puffed Marshmallows $0.75
Use 3 B2G1 FREE – Nabisco Crackers, 9oz-16oz, up to $2.50 – (bricks.coupons.com)
And 3 $1.00/2 – Nabisco Crackers – (facebook.com)
Final Price:  $1.12 per item when you buy 10

Best Foods Mayonnaise, 22-30 oz $2.99

Pillsbury Cinnamon or Crescent Rolls $1.49
Use $0.60/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (pillsbury.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (smartsource.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (couponnetwork.com)
Or $0.40/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (smartsource.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (pillsbury.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (boxtops4education.com)

Or $0.50/2 – Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls – (couponnetwork.com)
Final Price: $1.19 each when you buy 2

Crisco Oil, 48 oz $2.99
Use $1.00/2 Crisco Products from 11/6 Sunday insert
Final Price:  $2.49

Nabisco Oreo Cookies, 11.3-15.25 oz $2.49

Stove Top Stuffing, 6 oz $0.99

Tropicana Pure Premium Orange Juice, 89 oz $4.99

Kraft Cool Whip Topping, 8 oz $0.99

Wish-Bone Salad Dressing, 16 oz $0.99
Use $0.75/2 – Wish-Bone Dressing – (walmart.com)
Final Price:  $0.62

Bertolli Pasta Sauce, 15-24 oz $1.49

Kraft Chunk Cheese, 6-8 oz $1.99

Langers Juice Cocktail Blend, 64 oz $1.99

Dixie Plates, Cups or Bowls, 14-48 ct $1.99

Scott Dry Bath Tissue, 4 ct $3.49

Kraft Jet-Puffed Marshmallows, 10-10.5 oz $0.75

Mio Liquid Water Enhancer, 1.62 oz $3.49

Arrowhead Spring Water, 24 pk $3.49

Snapple Tea or Fruit Drinks, 12 pk $4.50

Rice-A-Roni or Pasta-Roni, 3.8-7.2 oz $0.79

Other Coupon Deals

General Mills Chex Cereals $1.67
Use$1.10/2 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (smartsource.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (pillsbury.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (eatbetteramerica.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com)
Or $1.10/2 – General Mills Cereal – (pillsbury.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (coupons.com)
Final Price:   $1.12 each when you buy 2

Kaukauna Cheese Balls, Logs or Cups, 8-12 oz $3.99
Use $1.00/2 Kaukauna Ball or Log from 9/25 Sunday insert
Final Price:  $3.49

Campbell’s Cream of Mushroom or Chicken Soup, 14.5-15.25 oz $0.67
Use $1.00/5 – Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups – (campbellskitchen.com)
Final Price:  $0.47 each when you buy 5

Hormel Always Tender Seasoned Pork Tenderloin, 18.4 oz $6.99
Use $1.00/1 – Hormel Always Tender Product – (hormel.com)
Final Price:  $5.99

Hillshire Farm Cocktail Links, 14 oz $3.50
Use $0.55/1 – Hillshire Farms Cocktail Links – (facebook.com)
Or $1.00/2 Hillshire Farm Cocktail Links or Smoked Sausage from 11/13 Sunday insert
Final Price: $2.95

King’s Hawaiian Rolls, 12 oz $2.50
Use $1.00/2 Kings Hawaiian Products or (1) 24 pk of Kings Hawaiian Rolls, excludes 4 pk dinner rolls from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Stouffer’s Party Size Entrees, 57-96 oz $12.99
Use $0.75/1 – Stouffer’s Family, Large Family, Party Size or Skillet Entree, 23-96 oz – (nestlefamily.com)
Final Price:  $12.24

Nestle Coffee-Mate Flavored Coffee Creamers, 32 oz $3.00
Use $0.75/1 – Nestle Coffee-Mate Creamer – (facebook.com)
Or $0.55/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer from 10/30 Sunday insert
Or $0.75/2 – Nestle Coffee-Mate Creamer – (coffee-mate.com)
Final Price: $2.25

Swanson Broth $0.67
Use $0.50/5 Swanson Broth from 11/6 Sunday insert
Final Price:  $0.57 each when you buy 5

Pillsbury Pie Crust, 14.1 oz $2.50
Use $0.60/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts from 10/2 Sunday insert
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts from 11/13 Sunday insert
Or $0.50/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (smartsource.com)
Or $0.60/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (pillsbury.com)
Final Price: $2.20 each when you buy 2

Nestle Toll House Cookie Dough or Holiday Cookies, 16-16.5 oz $1.99
Use $1.00/1 Nestle Toll House Christmas Characters Sugar Cookies from 12/4 Sunday insert
Or $1.25/2 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – (verybestbaking.com)
Or $0.55/1 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough or Brownie Dough – (nestlefamily.com)
Final Price:  $0.99

French’s French Fried Onions, 6 oz $2.99
Use $0.50/1 French’s French Fried Onions from 11/6  Sunday insert
Or $0.30/1 – French’s French Fried Onions – (frenchs.com)
Final Price:  $2.49

Better Oats Oatmeal, 5 ct $1.25
Use $1.00/3 – Better Oats Oatmeal Varieties – (betteroats.com)
Or $1.00/3 – Better Oats Oatmeal Products – (facebook.com)
Final Price:  $0.92 each when you buy 3

La Victoria Sauce, 12-19 oz $2.00
Use $1.00/2 La Victoria Product from 10/23 Sunday insert
Final Price:  $1.50 each when you buy 2

Hungry Jack Hash Browns, 4.2 oz $1.99
Use $1.00/2 Hungry Jack Potato Products from 11/6 Sunday insert
Final Price:  $1.49 each when you buy 2

Hungry Jack Mashed Potatoes, 15.3 oz $1.79
Use $1.00/2 Hungry Jack Potato Products from 11/6 Sunday insert
Final Price:  $1.29 each when you buy 2

Heinz Chili or Cocktail Sauce, 12 oz $2.50
Use $0.50/1 – Heinz Cocktail Sauce or Heinz Zesty Cocktail Sauce – (heinzcocktailsauce.com)
Final Price:  $2.00

Keebler Crackers, 7.7-16 oz $2.89
Use $1.00/2 Keebler Crackers, 8oz or larger from 11/13 Sunday insert
Or $1.00/2 Keebler Crackers, 8 oz or larger from 12/11 Sunday insert
Or $1.00/2 – Keebler Toasted Crackers, 8oz or Larger – (snackpicks.com)
Or $1.00/2 – Keebler Townhouse Crackers, 9.5oz or Larger – (snackpicks.com)
Final Price:  $1.39 each when you buy 2

Kellogg’s Mini-Wheats, Raisin Bran or Corn Flakes, 15.8-20 oz $2.79
Use $1.00/2 – Kellogg’s Cereal 8.7oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $2.29 each when you buy 2

Pillsbury Ready to Spread Frosting, 12-16 oz $1.67
Use $1.00/2 Pillsbury Frosting or Brownie Mixes from 11/6 Sunday insert
Final Price:  $1.17 each when you buy 2

Pillsbury Cookie Mix, 17.5 oz $1.67
Use $1.00/2 Pillsbury Cookie Mixes from 11/6 Sunday insert
Final Price:  $1.17 each when you buy 2

Hershey’s Baking Chips, 8-12 oz $2.00
Use $1.00/2 Hershey’s Reese’s or Heath Baking Chips, 8 oz or larger from 11/13 Sunday insert
Final Price:  $1.50 each when you buy 2

Kellogg’s Pop Tarts, 8 ct $2.50
Use $1.00/2 – Kellogg’s Pop Tarts, Manufacturer Coupon – (target.com)
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Rhodes Anytime or Traditional Rolls, 18-48 oz $3.50
Use $1.00/2 Rhodes Traditional Bread or Rolls from 10/23 Sunday insert
Final Price:  $3.00 each when you buy 2

Sargento Shredded Cheese, 7-8 oz $2.79
Use $0.55/1 – Sargento Shredded Cheese, 5oz or Larger – (smartsource.com)
Final Price:  $2.24

Jimmy Dean Sandwiches, 4-10 ct $4.99
Use $0.55/1 – Jimmy Dean Sandwich or Bowl – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $4.44

Jimmy Dean Fully Cooked Sausage, 9.6 oz $3.00
Use $0.75/1 – Jimmy Dean Fully Cooked Product – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $2.25

Crest Toothpaste, 4-8.2 oz $2.50
Use $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz or larger, Limit 4 like coupons in shopping trip from  11/27 Sunday insert
Final Price:  $1.75

Oral-B Toothbrush, 1 ct $2.50
Use $1.00/1 Oral-B Pulsar, 3D White, Pro-Health Complete or and (2) Indicator or Cavity Defense Manual Toothbrushes, Limit 4 like coupons in same shopping trip from 11/27 Sunday insert
Or $1.00/1 Oral-B Pulsar, 3D White, Pro Health, Complete or any (2) Indicator or Cavity Defense Manual Toothbrushes, Limit 4 like coupons in same shopping trip from 12/11 Sunday insert
Final Price:  $1.50

Playtex Gentle Glide or Sport Tampon, 36 ct $7.69
Use $1.00/1 – Playtex Gentle Glide Tampons, 18ct or Larger – (playtex.com)
Or  $1.00/1 – Playtex Sports Tampons, 18ct or Larger – (playtexsports.com)
Or $1.00/1 Playtex Gentle Glide Tampons (18ct or larger) or Playtex Sport Tampons (14 ct or larger) from 11/20 Sunday insert
Final Price:  $6.69

Pedigree Dentastix Dog Treats, 5.57-6.07 oz $3.50
Use $1.00/2 Pedigree treats for dogs, Dentastix 5.5 oz or larger, Marrobone 8 oz or larger, Jumbone 6.34 oz or larger, any size Breathbuster and Goodbites from 12/4  Sunday insert
Final Price:  $3.00 each when you buy 2

Milk-Bone Product B2G1 Free
Use $1.00/1 – Milk-Bone Healthy Favorites Dog Snacks – (milkbone.com)
Or $1.50/2 Milk-Bone Dog Snacks from 11/6 Sunday insert
Or $1.00/1 Milk-Bone Healthy Favorites Dog Snacks from 11/6 Sunday insert
Or $2.50/3 Milk-Bone, Pup-Peroni, Snausages or Snaw Somes! Dog Snacks from 12/11 Sunday insert
Final Price:  Unknown

Wisk Liquid Laundry Detergent, 50 oz or 32 loads $4.99
Use $1.00/1 – Wisk Laundry Detergent, 45oz or Larger – (facebook.com)
Final Price:  $3.99

Snuggle Fabric Softener, 64 oz $2.99
Use $0.50/1 – Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets – (redplum.com)
Or $0.50/1 Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets from 12/4 Sunday insert
Final Price:  $2.49

Brawny Paper Towels, 6 ct big rolls $5.99
Use $1.00/1 – Brawny Paper Towels – (facebook.com)
Or $1.00/1 Brawny Paper Towels, any 2 from 9/25 Sunday insert
Final Price:  $4.99

Reynolds Holiday Baking Cups, 32 ct $1.29
Use $0.25/2 Reynolds Baking Cups from 10/2 Sunday insert
Final Price:  $1.17 each when you buy 2

Energizer Batteries, 8 ct $5.99
Use $1.00/1 Energizer Batteries of Flashlight from 11/20 Sunday insert
Or $1.00/1 Energizer Batteries, Flashlight or Charger from 12/11 Sunday insert
Or $0.50/1 Energizer Batteries, Flashlight or Charger from 12/11 Sunday insert
Final Price:  $4.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.