Albertsons 12/18-12/24 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Albertsons 12/18-12/24 Matchups

Posted on Wednesday, December 18th, 2013 at 9:38 am
Pin It


Albertsons Matchup LogoSwanson Broth, 14.5 oz $0.59
Use $1.00/5 Swanson Broth Cans – Sunday Insert (11/3)
Final Price: $0.39 each, when you buy 5

Essential Everyday Peanuts, 12 oz $2.69
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $2.19 each, when you buy 2

Chex Cereal, 12.8 oz $1.98
Use $1.00/2 – General Mills Chex Cereals: Rice, Corn, Wheat, Honey Nut, Chocolate, Cinnamon, Apple Cinnamon or Vanilla – (coupons.com)
Final Price: $1.48 each, when you buy 2

Essential Everyday Flour, 5 lb $1.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $1.49 each, when you buy 2

C&H Sugar, 4 lb $2.49
Limit 2
Use $0.75/2 – C&H Sugar Products, 2 lb or larger, limit one coupon per person – (smartsource.com)
Final Price: $2.12 each, when you buy 2

Essential Everyday Deep Dish Pie Crust, 12 oz $2.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2
 
Essential Everyday Frozen Fruit, 10 oz $2.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Pillsbury Crescent or Cinnamon Rolls, 8 ct $2.50
Use $0.40/3 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (coupons.com)
Final Price: $2.37 each, when you buy 3

Essential Everyday Whipped Cream, 16 oz $2.29
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $1.79 each, when you buy 2

Coffee-Mate Coffee Creamer, 32 oz $2.49
Use $1.00/1 – Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer, excludes Natural Bliss – (facebook.com)
Or $0.55/1 – Nestle Coffee-Mate Liquid or Powder, 15 oz or larger, excludes Natural Bliss – (coffee-mate.com)
Or $0.75/2 – Nestle Coffee-Mate Liquid or Powder, 15 oz or larger, excludes Natural Bliss – (coffee-mate.com)
Or $1.25/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamers, excludes Natural Bliss – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $1.49

Nabisco Crackers, 5-9 oz $1.66
Use $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger, Do not double – Sunday Insert (11/10)
Final Price: $1.29 each, when you buy 2

Essential Everyday Cream Cheese, 8 oz $0.88
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $0.38 each, when you buy 2

Marie Callender’s Frozen Pies, 26 oz $3.99
Use $0.75/1 Marie Callender’s Dessert Pie, 26 oz or larger – Sunday Insert (11/10) (exp 12/22)
Final Price: $3.24

Folgers Coffee, 27 oz $6.99
Use $0.25/1 Folgers Coffee Product – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $6.74

Dole Pineapple, 20 oz $0.98
Use $0.75/1 – Dole All Natural Fruit in 100% Juice – (coupons2.smartsource.com)
Or $0.70/2 – Dole All Natural Fruit in 100% Juice – (couponnetwork.com)
Final Price: $0.23

Essential Everyday Stuffing Mix, 8 oz $0.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2

Essential Everyday Powdered or Brown Sugar, 10 oz $1.50
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $1.00 each, , when you buy 2

Libby’s Vegetables, 14.5 oz $0.49
Use $1.00/4 Libby’s Canned Vegetables, 14 oz or higher – Sunday Insert (11/10) (exp 12/28)
Final Price: $0.24 each, when you buy 4

Essential Everyday Saltine Crackers, 18 oz $1.69
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $1.19 each, when you buy 2

Essential Everyday Butter Quarters, 1 lb $1.79
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $1.29 each, when you buy 2

Essential Everyday Olives, 5.75 oz $0.88
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $0.38 each, when you buy 2

McCormick Spices, Select Varieties
50% off
Use $2.00/1 McCormick Gourmet Spice or Herb, excludes Recipe and Seasoning Packets – Sunday Insert (11/3) (exp 12/22)
Or $0.50/1 McCormick Spice, Herb, Extract or Food Color – Sunday Insert (12/8)
Final Price: Varies

Kellogg’s Corn Flakes, Rice Krispies or Special K Red Berries, 11.2 oz $2.99
Use $1.00/2 – Kellogg’s Crispix, Corn Flakes and/or Rice Krispies Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/2 Kellogg’s Rice Krispies, Rice Krispies Gluten Free or Cocoa Krispies Cereals, 11.3 oz or larger – Sunday Insert (11/24)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Carnation Evaporated Milk, 12 oz $0.99
Use $0.50/2 – Nestle Carnation Evaporated Milk, any variety, 12 oz – (verybestbaking.com)
Or $0.55/2 Carnation Evaporated Milk Cans, 12 oz or larger – Sunday Insert (11/3)
Final Price: $0.74 each, when you buy 2

Essential Everyday Chili with Beans, 15 oz $0.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $0.49, when you buy 2

Essential Everyday Oats, 42 oz $2.50
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Essential Everyday Cranberry Sauce, 14 oz $0.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double – Sunday Insert (12/8)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.